Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Περι blogs γενικα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 8:36 am


Ειπα να ανοιξω αλλο θεμα ,προκειμενου να απαντησω σε κατηγοριες για πραγματικες η υποθετικες επιθεσεις σε διαφορα blogs.Ειναι γεγονος ,οτι ο καθενας εχει σημερα την ευχερεια να δημιουργησει ενα blog ,χωρις να απαιτουνται απο τον bloger ουτε ειδικοι τιτλοι σπουδων ουτε καποια προκαθορισμενα προσοντα.Το γεγονος το κρινω θετικα, χωρις να παραβλεπω επιμερους προβληματα που δημιουργουνται.Αρκουν το μερακι ,οι κοινοι προβληματισμοι και τα κοινα ενδιαφεροντα των ανθρωπων.Απο την αλλη και ακριβως πανω σε αυτο το πνευμα των κοινων προβληματισμων ,ο καθενας μπορει να ασκησει το δικαιωμα της γνωμης και της κριτικης του, χωρις παλι, και καταναλογιαν με τον bloger ,να απαιτουνται απο αυτον αντιστοιχοι τιτλοι. .Οποιοσδηποτε ασκει δημοσιο λογο ,πρεπει να εχει ηδη αποδεχτει ,οτι ενδεχομενως να προκυψει και δημοσιος αντιλογος.Εδω ειμαστε ολοι ,οχι μονο για να κρινουμε αλλα και να κρινομαστε.Για τουτο, και εξαιρουμενων των περιπτωσεων προσβλητικων αναφορων με αχαρικτηριστες εκφρασεις πεζοδρομιου,μου ειναι αδιανοητη οποιαδηποτε λογοκρισια και επιλεκτικη δημοσιοποιηση.Ακομη και η σκοπιμη και κακεντρεχης κριτικη πρεπει να βρισκει το ιδιο βημα να ασκηθει και απο το ιδιο βημα να απαντηθει καταλληλως .Νομιζω οτι αυτο αποτελει και την καλυτερη τακτικη.Τελικος κριτης ειναι παντα ο αναγνωστης που κρινει την επιχειρηματολογια του καθενος..Αρα να ξεχωριζουμε τι αποτελει κακεντρεχη και σκοπιμη επιθεση και τι αποτελει απλη κριτικη και εκφραση γνωμης.Η αντιληψη οτι το συγκεκριμενο blog βρισκεται υπο διωγμον απο συσσωμο σχεδον τον μελισσοκομικο κοσμο και τους επιστημονικους φορεις που δηθεν υπηρετουν αντιθετα συμφεροντα, νομιζω οτι ειναι πολυ τραβηγμενη.Aυτη ειναι η γενικη μου αποψη
Οσον αφορα τα επιχειρηματα περι αφιλοκερδιας εχω να παρατηρησω οτι ουτε και κανενα αλλο απο τα blogs που προσωπικα παρακολουθω , με υποχρεωσε σε καποια συνδρομη η αλλου ειδους ανταλαγματα.Θεωρητικα τουλαχιστον,ολοι αφιλοκερδως προσφερουν τις υπηρεσιες τους .Θεωρητικα !Γιατι στην πραξη και σκοπιμοτητες πιθανα υπαρχουν και κερδη σε πολλες περιπτωσεις.Γιατι αλλωστε υπαρχουν οι μετρητες επισκεψιμοτητας?Γιατι υπαρχουν οι ασχετες διαφημισεις?Για να μη μιλησω για προτροπες οικονομικης στηριξης.
Δεν κατηγορω κανεναν επειδη εχει την προνοια και την ευχερεια να κερδισει(αν κερδιζει) απο μια δραστηριοτητα του,στην οποια βρισκει ανταποκριση.Αυτο ομως απεχει απο το να επιχειρηματολογουμε για αφιλοκερδια.Εν πασει περιπτωσει ,ο καθενας και γνωμη εχει και κριση διαθετει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 10:49 pm

Παράθεση :
Η αντιληψη οτι το συγκεκριμενο blog βρισκεται υπο διωγμον απο συσσωμο σχεδον τον μελισσοκομικο κοσμο και τους επιστημονικους φορεις που δηθεν υπηρετουν αντιθετα συμφεροντα, νομιζω οτι ειναι πολυ τραβηγμενη.Aυτη ειναι η γενικη μου αποψη


για πιο μπλοκ μιλας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 10:58 pm

melissocosmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 4:42 pm

Σακη εχεις καποια σχεση με αυτο το μπλοκ?

Παράθεση :
Ειπα να ανοιξω αλλο θεμα ,προκειμενου να απαντησω σε κατηγοριες για πραγματικες η υποθετικες επιθεσεις σε διαφορα blogs

ποιος εθεσε θεμα ωστε να απαντησεις?και ως προς τι να απαντησεις?

μου ειναι παντελως αδιαφορο τι κανει ο καθενας στο site του.ειναι δικαιωμα του.
απο την αλλη ομως δεν επιτρέπετε να "κουβεντιαζουμε" καποιο αλλο μπλοκ απο εδω μεσα.

πολλες φορες υπαρχουν παραπομπες σε αλλα site απο τα μελη μας με τον τροπο που πρεπει(βλεπε κανονισμος).
απο εκει και περα δεν μπορουμε να σχολιασουμε τιποτα "αλλο" εκτος της παραπομπης.
Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 5:09 pm

captain διαβασε μια αναρτηση μου με θεμα <<διεγερτικο σιροπι με αυγα >> και τα σχετικα σχολια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 9:57 pm

το εχω διαβασει. Very Happy

μη μασας ,κουβεντουλα γινετε.
δεν εγινε κατι κακοπροαιρετα .απλα το σωστο ειναι ,αφου το διαβασες αλλου,στο τελος να αναφερεσε που το ειδες. Cool

Very Happy Very Happy



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 10:25 pm

Φιλε Σακη η επαναφορα στον σχολιασμο του συκγεκριμενου blog χωρις να υπαρχει καποιος λογος και ο αρνητικος σχολιασμος προς αυτο μου φαινεται τουλαχιστον...υποπτος ! ! !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 11:02 pm

Aν προσεχες ομως την ωρα δημοσιευσης θα εβλεπες οτι προηγειται της δικης σου απαντησης στην προηγουμενη αναρτηση μου.Αποφασησα να κανω αυτη την ιδιαιτερη αναρτηση πριν διαβασω την δθικη σου απαντηση,γιατι δεν ηθελα ασχετοι σχολιασμοι με το κεντρικο θεμα της προηγουμενης αναρτησης να παρεκλινουν την ολη συζητηση.Και μαλλον φιλε ΒΕΤΕΡΑΝΕ το σχολιο σου περι επιθεσεων στο συγκεκριμενο μπλοκ δεν ειχε καμια σχεση με το θεμα της αναρτησης εκεινης.Δεν ξερω που ειδες την προκλιση και μιλησες για επιθεση.Και εφ οσον δεν με αφορουσε το θεμα ,οπως εγραψες, τι σε ωθησε σε αυτον τον εκτος θεματος σχολιασμο?Παντως αποδεχτηκα το τελευταιο σχολιο σου εκει και δεν επανηλθα στο θεμα ,παρα μονο για να απαντησω στις ερωτησεις του captain.
Τωρα αυτα τα περι υποπτου σχολιασμου μου , μαλλον δεν τα καταλαβαινω.Η μαλλον καταλαβαινω, οτι το αρχικο σου σχολιο οντως με αφορουσε ,παρα την αρνηση σου.Αν θελεις ομως γινε πιο σαφης γιατι ακριβως με κατηγορεις.Θεωρησα οτι προκληθηκα και απαντησα.Ηθελες να μην απαντησω?
Να μην εχω αποψη ,η αποψη μου να συμφωνει οπωσδηποτε με την δικη σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 11:28 pm

Φιλε Σακη, το ''επιθεσεις'' που εγραψα δεν αφορουσε εσενα αλλα ηταν πιο γενικο. Κατα τα αλλα με καλυψε η τελευταια δημοσιευση σου

Αυτο εγραψα. Πες μου λοιπον γιατι θα επρεπε να απαντησεις για ...επιθεσεις που σου εγραψα καθαρα οτι ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΟΡΟΥΝ? Ποιος ειναι ο λογος φιλε Σακη?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 11:51 pm

captain εχεις δικιο επρεπε να ειχα αναφερει το blog εξ αρχης.Οπως εξηγησα ομως ,δεν ηξερα αν ηταν θεμιτο η αν καποιος το θεωρουσε ενα ειδος διαφημισης.Λαθος μου,που το διορθωσα στην συνεχεια.Απο την αλλη δεν εκανα καμια αναδημοσιευση για να υποχρεουμε σε αναφορα της πηγης.Θεωρω αλλο θεμα την σχετικη αναρτηση του μελισσοκοσμου και αλλο θεμα τον δικο μου σχολιασμο για ενα απο τα υλικα της συνταγης ,εστω και αν εγινε με αφορμη εκεινη την δημοσιευση.
Και για να γινει πιο κατανοητο με ενα αλλο παραδειγμα που τουλαχιστον δεν προκαλει.(γιατι πραγματικα τα εχω χασει με ορισμενες λογικες)...Ας πουμε οτι καποιος δημοσιευει μια συνταγη για κεικ και προτεινει τοσο αλευρι ,τοσα αυγα, τοσο ζαχαρη,τοσο βουτυρο ,σοδα και βανιλια για ενα υπεροχο κεικ.Και καποιος αλλος ,(εστω με αφορμη αυτην την δημοσιευση) κανει ενα δικο του σχολιο για τη σοδα και την χρησιμοτητα της λεγοντας Την σοδα την βαζουμε για να δωσει ογκο στο κεικ,λειτουργει ετσι και ετσι.Εχει καμια σχεση το ενα θεμα με το αλλο? Θα τρελαθουμε δηλαδη?Ακομη και αν πει νομιζω οτι αντι σοδα καλυτερο ειναι το μπαικιν γιατι η σοδα δινει μεταλλικη γευση, ενω το μπαικιν οχι.Ειναι αυτο επιθεση η απλα εκφραση μιας διαφορετικης γνωμης?Ελεος δηλαδη.!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2013 12:00 am

Στο εξηγησα φιλε βετερανε αλλα μαλλον δεν θες να καταλαβεις.ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΤΗΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ.ΤΟΥΤΗ ΕΔΩ ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ .ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΔΥΟ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ. ΤΟ ΕΝΑ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΙΣ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ Η ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΜΠΛΟΚΣ.Εσυ επελεξεσς να απαντησεις εκει. o.k. το δεχτηκα και δεν επανηλθα, παρα μονο για να απαντησω στις ερωτησεις του captain .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2013 9:27 am

beteranos.

δεν μιλησε αρνητικα για το συγκεκριμενο σαιτ.ειδε μια συνταγη και ήθελε να την
μοιραστει με μας και να πουμε την γνωμη μας.αυτο ειναι ολο.

Σακη.

Παράθεση :
captain εχεις δικιο επρεπε να ειχα αναφερει το blog εξ αρχης.Οπως εξηγησα ομως ,δεν ηξερα αν ηταν θεμιτο η αν καποιος το θεωρουσε ενα ειδος διαφημισης.Λαθος μου,που το διορθωσα στην συνεχεια.Απο την αλλη δεν εκανα καμια αναδημοσιευση για να υποχρεουμε σε αναφορα της πηγης.Θεωρω αλλο θεμα την σχετικη αναρτηση του μελισσοκοσμου και αλλο θεμα τον δικο μου σχολιασμο για ενα απο τα υλικα της συνταγης ,εστω και αν εγινε με αφορμη εκεινη την δημοσιευση

αφου γραψεις οτι θελεις στο θεμα σου στο τελος καλο ειναι να πεις που το ειδες.
γιατι και εδω εσυ 'η καποιος αλλος μπορει να γραψει για μια πατεντα του και δεν
θα ήθελε να την σχολιαζουν αλλου χωρις να αναφέρονται το ποιος το ειπε.

στο διαδυκτιο οταν μιλας σε ακουει και η κουτση μαρια ετσι πρεπει να ειμαστε οσο μπορουμε πιο τυπικοι.

Παράθεση :
Και για να γινει πιο κατανοητο με ενα αλλο παραδειγμα που τουλαχιστον δεν προκαλει.(γιατι πραγματικα τα εχω χασει με ορισμενες λογικες)...Ας πουμε οτι καποιος δημοσιευει μια συνταγη για κεικ και προτεινει τοσο αλευρι ,τοσα αυγα, τοσο ζαχαρη,τοσο βουτυρο ,σοδα και βανιλια για ενα υπεροχο κεικ.Και καποιος αλλος ,(εστω με αφορμη αυτην την δημοσιευση) κανει ενα δικο του σχολιο για τη σοδα και την χρησιμοτητα της λεγοντας Την σοδα την βαζουμε για να δωσει ογκο στο κεικ,λειτουργει ετσι και ετσι.Εχει καμια σχεση το ενα θεμα με το αλλο? Θα τρελαθουμε δηλαδη?Ακομη και αν πει νομιζω οτι αντι σοδα καλυτερο ειναι το μπαικιν γιατι η σοδα δινει μεταλλικη γευση, ενω το μπαικιν οχι.Ειναι αυτο επιθεση η απλα εκφραση μιας διαφορετικης γνωμης?Ελεος δηλαδη.!
δεν διαφωνουμε σε κατι .

τωρα περι του θεματος.
απο οσα σαιτ εχω επισκεφτει ελαχιστα για μενα ειναι καλα.και μετα απο λιγο καιρο με τα μελισσια
καταλαβαινεις πολυ ευκολα το σκοπο του καθε σαιτ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Περι blogs γενικα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι blogs γενικα   Περι blogs γενικα Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2013 1:59 pm

Eυχαριστω captain.
Επιτρεψτε μου ομως κατι τελευταιο σε αναφορα με τις δηθεν <<υποπτες σκοπιμοτητες >> μου.
Εξηγησα ηδη οτι μεχρι τις 7,36 που δημοσιευθηκε η παρουσα αναρτηση ,ισχυε απολυτως το αρχικο σχολιο του Βετερανου στην προηγουμενη αναρτηση μου για το σιροπι τροφοδοσισς.
Θελησα απλα να ξεχωρισω τις δυο ασχετες θεματικα ενοτητες.Ο φιλος Βετερανος αποφασισε να απαντηση σε κεινην, την προηγουμενη αναρτηση.ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Επι της ουσιας τωρα.
Μεχρι την μεση, η παρουσα αναρτηση αφορα προσωπικες μου αποψεις για το πως πρεπει να λειτουργουν τα blogs ΓΕΝΙΚΑ ,απεναντι στην κριτικη,την διαφορετικη αποψη και τις καθε ειδους επιθεσεις.Η μονη ειδικη αναφορα για το blog melissocosmos συνοψιζεται στην εξης φραση.<<Η αντιληψη οτι το συγκεκριμενο blog βρισκεται υπο διωγμον απο συσσωμο σχεδον τον μελισσοκομικο κοσμο και τους επιστημονικους φορεις, που δηθεν υπηρετουν αντιθετα συμφεροντα, νομιζω οτι ειναι πολυ τραβηγμενη>>.Τιποτε αλλο.Ουτε αηθης επιθεση ,ουτε ειρωνεια .Μια απλη και με ηπιο τροπο διατυπωμενη εκφραση γνωμης.
Ακολουθει μια απαντηση στο επιχειρημα περι αφιλοκερδειας που επικαλεστηκε ο VETERANOS στο σχολιο του.Ειναι απαντηση στον veteranos οχι στον melissocosmos.
Το αν το συγκεκριμενο επιχειρημα προβαλλεται και απο αλλου δεν με αφορα.Η θεσης μου δεν αλλαζει αναλογα με το ποιος το επικαλειται.
Και τελος .Δεν απαλογουμαι για την οποια προσωπικη μου αποψη αναφορικα με το οποιο blog, οσο αυτες τις αποψεις μου δεν τις δημοσιοποιω.Απολογουμαι μονο για τις δημοσιοποιημενες μου θεσεις.Η μονη θεση που εξεφρασα επι του παροντος καi σε αναφορα με συγκεκριμενο blog, ειναι αυτη που προανεφερα.Τιποτε αλλο.Και συγνωμη αν σας κουρασα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Περι blogs γενικα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Λιανική τιμή γύρης και γενικά περί Βασιλικού πολτού
» Νομος περι τοποθετησεις μελισσιων σε δασικες περιοχες και γενικα σε δημοριο χωρο
» ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΓΕΝΙΚΑ
» Blogs και γκριζα διαφημιση
»  περι ΕΜα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Η βιβλιοθήκη :: Περί facebook & blog-
Μετάβαση σε: