Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Διεγερτικο σιροπι με αυγα

Πήγαινε κάτω 
+5
beteranos
Johnniebee
Vasilis.
kaz
Sakis G
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 6:45 am

Κυκλοφορησε στο διαδικτυο μια συνταγη για παρασκευη διεγερτικου σιροπιου με προσθηκη αυγου(ασπραδι).Κατα την ομολογια του bloger η συνταγη προερχεται απο παλαιο μελισσοκομο μεγαλης πλεον ηλικιας.Θελω να παρατηρησω απλα ,οτι ακομη και σε επιστημονικα συγραμματα αναφερονται συνταγες που χρησιμοποιουν ασπραδι αυγου ,αποβουτυρωμενη σκονη γαλακτος ,σογια ,μαγια κλπ.
Ειναι γνωστο οτι η έκρηξη του γονου στο μελισσι εξαρταται απο πολλους παραγοντες.Ο κυριοτερος ομως εχει να κανει με την επαρκεια των τροφων,μελι και γυρη.Ενω το μελι δινει την απαραιτητη ενεργεια στις μελισσες για να μπορουν να εκτελουν τις εργασιες τους ,η γυρη ειναι εκεινη που δινει τα δομικα στοιχεια για την αναπτυξη των ιστων των νεων μελισσων.Αρα χωρις γυρη γονος δεν μπορει να υπαρξει.
Σε συνθηκες και περιοδους δυσκολες ,οταν η συλλογη ειναι περιορισμενη ,η ελλειψη των δυο αυτων στοιχειων καθηλώνει το μελισσι σε καταστασεις περαν των πραγματικων δυνατοτητων του πληθυσμου του και της αξιας της βασιλισσας του.Σε τετοιες καταστασεις, η οποια διεγερτικη τροφοδοτηση ,για να εχει αποτελεσμα ,πρεπει να συνοδευεται και με πρωτεινικη υποστηριξη του μελισσιου.Ο καλυτερος τροπος για κατι τετοιο ειναι με την χορηγηση φυσικης γυρης.Σε εποχες που η συλλογη της γυρης δεν ηταν στην πρακτικη των μελισσοκομων ,που ακομη και η σογια ηταν αγνωστη, η αντιστοιχη ελειψη αντιμετωπιζοταν με πρωτεινικες τροφες ευκολα προσβασιμες στους μελισσοκομους ,οπως το ασπραδι αυγου που προαναφεραμε. Σημερα η μελισσοκομια εχει προοδευσει,Η συλλογη και η διατηρηση της γυρης,της πιο φυσικης και ευκολα αφομοιωσιμης πρωτεινικης τροφης για το μελισσι , ειναι πανευκολη.Δεν ξερω αν και κατα ποσο ηταν αποτελεσματικοτερες ορισμενες απο τις παλιες πρακτικες ,αλλα αν καποιος θελησει να ακολουθηση την συμβουλη του bloger και να δοκιμασει την συγκεκριμενη μεθοδο ,προτεινω να συγκρινει την αποτελεσματικοτητα της ,με τις μεθοδους που χρησιμοποιουμε σημερα.Δηλαδη 1)με χορηγηση γυρεοπιτας σε συνδιασμο με απλο διεγερτικο σιροπι ,2)με την προτεινομενη μεθοδο του εμπλουτισμενου( με ασπραδι αυγου) ,σιροπιου ,και 3)με ενα συνδιασμο και των δυο.
Ειμαι μαλλον σιγουρος, οτι δεν θα διακρινει καμμια διαφορα σε μελισσια που διεγειρονται με απλο σιροπι απο οτι με εμπλουτισμενο με ασπραδι,αρκει να υπαρχει επαρκεια γυρης στο μελισσι.Αν δεν υπαρχει αυτη η επαρκεια , τοτε η τοποθετηση γυρεοπιτας σταθερα πανω απο την περιοχη του γονου ,σε συνδιασμο με χορηγηση απλου διεγερτικου σιροπιου ,θα εχει καλυτερα και πιο σταθερα αποτελεσματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 9:24 pm

Σε πλείστες περιπτώσεις επί του πρακτέου λύνονται οι απορίες
και όχι επί του φιλοσοφείν.
Χρήσιμο θα ήταν να μας ενημερώσεις σε ποιον bloger αναφέρεσαι.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 9:32 pm

Αναφέρεται στον melisocosmos blog
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠαρ Απρ 19, 2013 11:16 pm

Σωστα αναφερομαι στο μελισοκοσμος .Δεν το ανεφερα ονομαστικα προηγουμενως ,γιατι δεν ηξερα αν θεωρειται καποιου ειδους διαφημηση κατι τετοιο.Αλλωστε δεν αναδημοσιευσα την συνταγη ,για να υποχρεουμαι να αναφερω και την πηγη της .Αναφερθηκα απλα στην λογικη πισω απο την προσθηκη ενος συγκεκριμενου συστατικου.Το αφησα επομενως στην ευχαρεια του καθενος, αν τον ενδιαφερει το θεμα ,να το ψαξει στο διαδικτυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 12:11 am

Kaz δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω σωστα το νοημα της παρατηρησης σου <<Σε πλείστες περιπτώσεις επί του πρακτέου λύνονται οι απορίες
και όχι επί του φιλοσοφείν.>> αλλα θα απαντησω οπως το καταλαβαινω.
Θα συμφωνησεις φανταζομαι μαζι μου , οτι πριν απο το <<πρακτεον>> σε πλειστες περιπτωσεις μπορεις και πρεπει να κρινεις την λογικη πισω απο μια ενεργεια .Ποιο σκοπο εξυπηρετει και τι το θετικο η το επιπλεον σου προσφερει στην κατευθυνση του επιδιωκομενου αποτελεσματος.Προσωπικα δεν ειμαι οπαδος της ακριτης εφαρμογης σε οτιδηποτε μου προτεινεται.Φανταζομαι το ιδιο ισχυει για τους περισσοτερους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 1:56 am

Νομίζω οτί διαφωνείτε χωρίς λόγο. Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς στο ότι πρέπει να προηγήτε η σκέψη πρίν την πράξη, άλλοστε αν διαφωνούσε κάποιος προφανώς δεν θα συμμετείχε σε φόρουμ που στην ουσία εξυπηρετεί ανταλλαγη εμπειριών και σκέψεων.
Επίσης δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που έχει ασχοληθεί με την μελισσοκομία και βρίσκεται σε θέση να πει οτι έχει βρέι τον τρόπο και έχει κατανοήσει την κοινωνία των μελισσών σε βαθμό που να είναι 100% σίγουρος για τις αντιδράσεις του κάθε σμήνους χωριστά σε οποιοδήποτε ερέθησμα.
Το θέμα εδώ νομίζω είναι, να ακουστούν οι σχετικές εμπειρίες των μελών και οι απόψεις επί του θέματος.
Με συγχωρείτε για την παρέμβαση αλλά είναι αρκετά ενδιαφέρον θέμα και θα ήθελα να διαβάζω σχετικές δημοσιευσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 6:35 am

Johnniebee δεν γνωριζω καν ,αν υπαρχει πραγματικη διαφωνια, η αν η συγκεκριμενη παρατηρηση αναφερεται στο τροπο με τον οποιο σχολιαζω το θεμα.Και φυσικα συμφωνω οτι δεν υπαρχει ατομο που να εχει ανακαλυψει ολα τα μυστικα των μελισσων .Πολυ δε περισσοτερο δεν αναγνωριζω στον εαυτο μου μια αναλογη ιδιοτητα.Προς αποφυγην παρεξηγησης, αν και νομιζω οτι ειναι φανερο στο κειμενο μου ,σχολιαζω το θεμα μονο σε θεωρητικο επιπεδο,και στο πνευμα της ανταλλαγης αποψεων μεσα στο φορουμ.Ακριβως δηλαδη στο πνευμα του <<φιλοσοφειν πριν το πραττειν>>Δεν ισχυριστηκα οτι δοκιμασα την μεθοδο και την απερριψα.Γιαυτο και γραφω οτι <<δεν γνωριζω (εννοειται σε επιπεδο πρακτικης) αν και κατα ποσο ορισμενες απο τις παλιες εθοδους ειναι καλυτερες απο τις σημερινες>> .Ουτε αποτρεπω κανεναν απο του να δοκιμασει.Καταληγω δε σε ενα συμπερασμα για το οποιο δηλωνω <<μαλλον σιγουρος>> και οχι σιγουρος.Αφηνω δηλαδη το ενδεχομενο η πραξη να αποδειξει την ολη συλλογιστικη μου λανθασμενη.
Φυσικα καποιος μπορει να κανει την παρατηρηση <<καλα ρε φιλε ,αφου δεν εχεις την σχετικη εμπειρια γιατι μας ζαλιζεις με θεωριες>>
Και τοτε θα απαντουσα.Γιατι ετσι αντιλαμβανομαι το πνευμα και τον λογο υπαρξης του φορουμ.Να ανταλασσουμε οχι μονο εμπειριες αλλα και αποψεις ,γνωμες,προβληματισμους.Την ιδεα η τον προβληματισμο του ενος ,καποιος αλλος μπορει να τον πρεκτεινει ,να τον αναλυσει απο αλλη οπτικη γωνια και να προκυψουν αλλα ενδιαφεροντα συμπερασματα.Ετσι δεν προχωραμε παντα ? Διαφορετικα θα μεναμε στατικοι να ανταλλασουμε απλα τις ηδη γνωστες συνταγες και πρακτικες ,υποστηριζοντας ο καθενας την δικη του σαν την καλυτερη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΣαβ Απρ 20, 2013 2:21 pm

Συμφωνώ μαζί σου. Έκανα την παρέμβαση απλώς επειδή αισθάνθηκα οτι ξεφευγαμε από το βασικό θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 12:52 am

Το συγκεκριμενο blog δεχεται συνεχως επιθεσεις απο διαφορους...χωρις να εχει ενοχλησει και κυριως οτι μας μαθαινει μας το μαθαινει ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ. Εαν δεν μας αρεσει δεν το επισκεπτομαστε και τελος...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την beteranos στις Κυρ Απρ 21, 2013 9:15 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 3:28 am

Έχει δοκιμασθεί, διαβάστε εδώ τι λέει ο συνάδελφος Γρανάζης.
Εξαιρετικά θετική άποψη γι' αυτή τη συνταγή......κι' απ' ότι είδα επί του πρακτέου!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 5:51 am

Φιλε beteranos στην συγκεκριμενη αναρτηση δεν κανω καμμια επιθεση σε κανενα μπλοκ.Ακριβως πανω απο το δικο σου σχολιο υπαρχει ενα δικο μου ,στο οποιο αναφερω οτι απλα σχολιαζω ,συμφωνα με την γνωμη μου και σε θεωρητικο καθαρα επιπεδο, την χρησιμοτητα της προσθηκης λευκωματος αυγου στο σιροπι,και αν υπαρχουν αλλοι τροποι εξισου προσφοροι η και πιο προσφοροι στην επιτευξη ενος αποτελεσματος.Ο ιδιος ακομη παραδεχομαι οτι το ασπραδι αυγου σαν υλικο ,αναφερεται απο πολλους συγραφεις σε συνταγες υποκαταστατων γυρης.Προτεινω μαλιστα και τροπους συγκρισης αυτης της τεχνικης με τις καθιερωμενες τεχνικες.Μαλιστα επισημαινω οτι την γνωμη μου δεν την εκφραζω με τροπο απολυτο αναγνωριζοντας το περιθοριο του λαθους Ετσι ,και ανεξαρτητα απο την οποια γνωμη εχω για το συγκεκριμενο μπλοκ (που παντως εδω δεν εκφραζεται), ουσιαστικα προτρεπω τους αλλους να το επισκευτουν και να μαθουν για την συγκεκριμενη αναρτηση.Αυτο σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρηθει επιθεση.
Τωρα νομιζω οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να αναπτυξει την δικη του συλλογιστικη σε ενα δημοσιευμενο κειμενο ,σαν ερεθισμα και για τις γνωμες των αλλων που το εχουν δοκιμασει.
Ηδη αναφερθηκε, οτι ο φιλος Γραναζης εχει εφαρμόσει την τεχνικη και εχει θετικη γνωμη ,σε πρακτικο πια επιπεδο.Ακουω με πολυ ενδιαφερον την γνωμη του. Μπορει να υπαρχουν και αλλοι.Εν πασει περιπτωσει θεωρω κερδος για ολους μας, το να ακουγονται οι οποιες γνωμες και αποψεις υπαρχουν για το οποιο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΚυρ Απρ 21, 2013 9:22 am


Φιλε Σακη, το ''επιθεσεις'' που εγραψα δεν αφορουσε εσενα αλλα ηταν πιο γενικο. Κατα τα αλλα με καλυψε η τελευταια δημοσιευση σου
oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 4:33 pm

kalhspera
καπου διαβασα ( νομιζω μεσα στο φορουμ ) ποσ ο κροκοσ του αβγου λειτυργει σαν υποκαταστατο τησ γυρησ λογο προτεινησ που περιεχει,
αν ισχυει γιατι βαζουμε μονο τα ασπραδια στο συροπι και οχι ολοκηρο το αυγο ?
παρακαλω τισ γνωσεισ σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 6:57 pm

Εγώ έχω τις αμφιβολίες μου για το αυγό επειδή είναι ζωικής προέλευσης. (Θυμηθήτε τρελλές αγελάδες). Ο γρανάζης όμως στη δημοσίευσή του αναφέρει ότι το γράφει και ο Νικολαίδης σε κάποιο βιβλίο. Αν έχει κάποιος το βιβλίο του Νικολαίδη μπορεί να το κοιτάξει και να μας πει; Αν ισχύει θα το κάνω κι εγώ όταν χρειαστεί. Ή τουλάχιστον να το δοκιμάσω στα μισά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pannos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 9:03 pm

Για σας .το ασπραδι στο σιροπι αναφερεται στη σελιδα 200 του βιβλιου<η συγχρονη πρακτικη μελισσοκομια> του βλαδιμηρου Δερματοπουλου .ειναι ενα βιβλιο 30 χρονων παρα πολυ καλο και δεν γνωριζω αν υπαρχει στη αγορα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pannos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Διεγερτικο σιροπι με αυγα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διεγερτικο σιροπι με αυγα   Διεγερτικο σιροπι με αυγα Icon_minitimeΠεμ Μάης 23, 2013 9:09 pm

εγω εφετος δοκιμασα το σιροπι με ασπραδι σε μερικα μελισσια και ειδα πλαισια με γονο απο ακρη σε ακρη στα μελ που τα τροφοδοτησα ,αποφασισα να τροφοδοτω ολα τα μελισσια μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Διεγερτικο σιροπι με αυγα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Δύο αυγά σε κελί ??????
» Δυο αυγα ανα κελι + Βασιλισσα;
» ορφανο χωρίς αυγά
» 2 & 3 αυγα σε καθε κελι
» Ιμβερτοποιημένο σιρόπι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: