Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συνταγές για τροφές

Πήγαινε κάτω 
+2
Johnniebee
pointerst
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΠαρ Απρ 12, 2013 5:59 pm

Καλησπέρα!Είμαι νέος στο χόμπι/επάγγελμα του μελισσοκόμου και φυσικά έχω πολύ όρεξη!Το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να βρω συνταγές για τροφές που μπορώ να φτιάξω μόνος μου χωρίς επαγγελματικά εργαλεία.Αυτό που ζητάω είναι να μου πείτε μερικές συνταγές για την κατασκευή τους στο σπίτι.ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 9:40 pm

Φίλε κι εγώ νέος είμαι στον χώρο. Θα σου πω τι τάιζω εγώ 3 χρόνια τώρα τα λιγα μελισσάκια μου μηπως σε βοηθήσει.
Το χειμώνα αγοράζο ζυμάρι με 1.3 ε το κιλό και τους βαζω περιπου 1 το μήνα. Αν δεν έχεις πολλά μελισσια δεν νομίζω οτι αξίζει να κάνεις συνταγες για ζυμάρια καθώς η άχνη είναι πολύ ακριβότερη από 1.3 το κιλό και για να φτιάξεισ μόνος σου αχνη χρειαζεσαι μηχάνημα και χρόνο που για να τα κανεισ απόσβεση χρειάζεται να κανεισ παραγωγή για αρκετα μελισσια..
Όταν ζεσταίνει ο καιρός εγώ δίνω σιρόπι με 1 μέρος ζαχαρι και 1 νερό ή 1 μέρος ζάχαρι και 1,5 μερος νερό. Η συνταγή αυτή είναι απλή και εγώ την κάνω βάζοντας πρώτα το νερό να βράσει και έπειτα προσθέτω την ζάχαρη.. Πολλές φορές όταν βιάζομαι να κρυώσω το σιρόπι κρατάω λιγο νερό και το ρίχνω αφού βγάλω το σιρόπι από τη φωτιά. (αυτό το κάνω γιατι νομίζω πως έτσι κρατάς και πιο χαμηλά επίπεδα hmf στην τροφή σου).
Αυτά κάνω εγώ φιλε pointerst.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 10:03 pm

Σίγουρα το να φτιάχνουμε εμείς το ζυμαράκι για τα μελίσσια μας είναι καλύτερο από τα ζυμάρια του εμπορίου , όσον αφορά την ποιότητα τις τροφής , όμως όπως είπε και ο Jonn σου έρχεται ακριβότερα αν δεν είσαι επαγγελματίας και δεν έχεις πολλά μελίσσια . Τώρα αν μπεις στο YouTube και γράψεις ζαχαροζυμαρο όλο και κάποια συνταγή θα βρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 10:39 pm

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!πρόκειται να αποκτήσω 2 κυψέλες για αρχή.Στο θέμα των τροφών θα ήθελα πιο πολύ να ασχοληθώ εγώ για 2 κυριώς λόγους: να ξέρω τι τα ταίζω και φυσικά το μεράκι και η όρεξη!όταν κάνεις σιρόπι ζεσταίνεις το νερό?γιατί πολύ μου λένε όπως είναι κατευθείαν το βάζεις από την βρύση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΔευ Απρ 15, 2013 11:06 pm

Εγώ φίλε το βράζω το νερό και αφού βάλω τη ζάχαρη το αφήνω να παρη μια βράση όλο μαζί. Δεν έχω δοκιμάσει να το κάνω όπως λές για δύο λόγους. Πρώτων στο σιρόπι 1:1 δεν νομίζω να διαλύεται καλά όλη ζαχαρη και θα μείνουν κρύσταλλοι οι οποίοι δεν τρώγονται από τισ μελισσες και ίσως εμποδίζουν την κατανάλωση του μείγματος. Δεύτερων, λένε πως αν δεν βράσει το σιρόπι ξυνίζει πολύ γρήγορα και προκαλεί δυσεντερίες στα κορίτσια.
Πάνω στο θέμα του βρασήματος προβλημίστηκα έντονα όταν έψαξα τι είναι το hmf. Αλλά κατέληξα στο οτι τόσα χρόνια οι μέλισσες τρώνε το σιρόπι που τους δίνουμε με hmf χωρίς εμφανή προλήματα. Κρατώντας όμως και μια πισινή άλλα λιγο τον τρόπο παρασκευής κάνοντασ αυτό που είπα πρίν... Βράζω το νερό, ρίχνω τη ζάχαρη που διαλείεται αμέσως, και μετα κρυώνω με νερό και μπέν μαρί ώστε να μην διαρκεί πολύ η θερμική επεξεργασία των σακχάρων. (Αυτά βέβαια τα έχω βγάλει από το μυαλό μου, βγάζοντας συμπεράσματα από μια μινι ερευνα για το hmf και θα με ενδιέφεραι αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα το θέμα να μας πεί αν καταφέρνω κατι με αυτό ή είναι αρλούμπα.)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΔευ Απρ 22, 2013 10:35 pm

Ρε παιδιά που βρίσκουμε σόγια??Οι μελισσοκομικές επιχειρήσεις στην βόρεια ελλάδα έχουν μόνο τροφές..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΤρι Απρ 23, 2013 4:35 pm

Αλεύρι σόγιας, εκεί που πουλάνε αλεύρια, και στα βιολογικά.
Προσοχή να είναι χαμηλών λιπαρών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΠαρ Μάης 17, 2013 7:06 pm

Φτιαχνει κανεις βανιλια μονος του να δωσει τα φωτα και καμια συνταγη?

Εκοψα αχνη και εβαλα νερο 5:1 οπως ειχα διαβασει. Ενω ειχε βγει ανησυχητικά νερουλη απο τη μερα που τις εδωσα στα μελισσια και τις ανοιξα απο πανω εγιναν σκετη πετρα. Δε λεω τις καταφεραν τα κοριτσια μου αλλα το χειμωνα? Οταν εχει κρυο ειδικα συνηθιζω να βαζω τα ζυμαρια με τρυπα απο κατω ωστε να μη βγαινουν καθολου απο τη μελισοσφαιρα για να παρουν τροφη.

Οποτε κατι βαζω λαθος .. Στην αρχη ειναι ρευστο και μετα τουβλο και δε βολευει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
pointerst


Αριθμός μηνυμάτων : 692

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΠαρ Μάης 17, 2013 9:12 pm

Η ζάχαρη σε τι μορφή είναι αφού το τελειώσεις?Ρωτάω γιατί έκανα μια φορά προσπάθεια αλλά μου βγήκε τελείως χάλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΣαβ Μάης 18, 2013 1:45 am

Σαν χυλος ειναι. Πολυ ρευστο σε αναλογια 5:1. Δοκιμασα και 10-1 αλλα αυτη τη φορα ενω ειναι ωραιο συμπαγες σαν το αγοραστο, οταν το κοψεις και παρει αερα γινεται χωμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Συνταγές για τροφές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταγές για τροφές   Συνταγές για τροφές Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 6:04 pm

Εγω δεν εχω να δοσω συνταγη για ζυμαρι. Αλλα για το σιροπι παιδια προς Θεου... αν θες να φτιαξεις 30 και 40 κιλα ή περισσοτερα δεν μπορεις να βραζεις τοσο νερο. Εγω βαζω τη ζαχαρη σε πλαστικα δοχεια που εχω μαρκαρει απο πριν ποση ζαχαρη να βαλω και μετα ποσο νερο για να κανω 1-1 σιροπι. Τη ζαχαρη τη βαζω με τη σεσουλα και το νερο με το λαστιχο. Μετα εχω εναν αναδευτηρα πανω σε ενα ηλεκρικο δραπανο και ανακατευω το καθε δοχειο για 5 λεπτα. Σε ελαχιστο χρονο εχουν λειωσει τα παντα και ειναι ετοιμα τα σιροπια.
Καμια φορα θελω να δοσω διεγερτικη τροφοδοσια απο νωρις το χειμωνα. Εκει δεν μπορω να βαλω κρυο σιροπι και εχω εναν εναλλακτη θερμοτητας επανω στο καλοριφερ και μου βγαζει καυτο νερο επι τοπου. Συντομευω το χρονο που απαιτει η τροφοδοσια οσο γινετε περισσοτερο για να εχουμε χρονο για περισσοτερα μελισσια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνταγές για τροφές
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ
» συνταγες για ζυμαρια
» Μελισσοθεραπεια-συνταγες.
» Αγοραστες τροφες, μεταδιδουν ασθενειες?
» Τροφές για τις μέλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: