Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?

Πήγαινε κάτω 
+4
geobees
spithoyras
panagiotakis
karnet
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΤρι Μαρ 12, 2013 7:34 pm

Καλησπέρα,
Θέλω ν κάνω κάποιες δοκιμές, αργότερα βέβαια, με σκόνισμα με άχνη για την βαρρόα. Προσπάθησα να κάνω με ένα κοινό μπλέντερ που έχω στο σπίτι. Υπάρχει κάποια άλλη ειδική διαδικασία ? Συσκευή ? Την κομματιάζει βέβαια, αλλα δεν γίνεται και πούδρα...
Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει παρακαλώ να μου πει πως την έφτιαξε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 11:35 am

αλοσ ενασ τροποσ ειναι να τι χτιπασ μεσα στο γουδι αλλα θα σε παρει αρκετο χρονο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΤετ Μαρ 13, 2013 3:28 pm

Εγω καποιες δοκιμες που εκανα στο μπλεντερ μετα απο αρκετη ωρα στο γρηγορο χτυπημα μου την εκανε πουδρα, κανονικα σαν αχνη.Αρα μηπως παιζει και απο μπλεντερ σε μπλεντερ λογω μαχαιριων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 4:30 am

karnet έγραψε:
Καλησπέρα,
Θέλω ν κάνω κάποιες δοκιμές, αργότερα βέβαια, με σκόνισμα με άχνη για την βαρρόα. Προσπάθησα να κάνω με ένα κοινό μπλέντερ που έχω στο σπίτι. Υπάρχει κάποια άλλη ειδική διαδικασία ? Συσκευή ? Την κομματιάζει βέβαια, αλλα δεν γίνεται και πούδρα...
Αν κάποιος το έχει δοκιμάσει παρακαλώ να μου πει πως την έφτιαξε.

...βρες έναν καλοδιάθετο ζαχαροπλάστη και θα σου φτιάξει τζάμπα όση θέλεις.
Έχουν σπαστήρα ζάχαρης αρκετοί ακόμα.

Μπορείς βέβαια να πάρεις κάτι σαν αυτό ώστε ν' αυτονομηθείς.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 8:57 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά,
όντως υπάρχουν αυτές οι επιλογές, και η συσκευή πολύ καλή απλά δεν μπορώ να ανοιχτώ τώρα. Οπότε θα ρωτήσω τους ζαχαροπλάστες πρώτα... 100 γραμ. περίπου για κάθε κυψέλη χρειάζεται πάντως. Με ένα κιλό ( 1? ) ελαφρύνεις 10 κυψέλες.
Έχω ετοιμάσει 3 πάτους 100% ανοιχτούς για αυτό το σκοπό, φτιάχνουμε τη άχνη.... και περιμένουμε να έρθει η άνοιξη!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 12:36 pm

καλά μέλια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 12:59 pm

Στον καλο ζαχαροπλαστη που θα βρεις να σου την κοψει ,κοψε οση χρειαζεσαι ,αλλιως η υπολοιποη θα σου πετρωσει λογω ελλειψης αμυλου. Μετα........ξαναπας στον καλο ζαχαροπλαστη.χαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 2:07 pm

Παράθεση :
καλά μέλια
affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

Πρόγνωση καιρού για τις επόμενες μέρες...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 2:38 pm

υπομονή τι άλλο μπορείς να κανεις!!

πιο νότια διαβάζω βάζω ορόφους

η ευχή πάει για όλους οποτε και να αρχίσουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 3:30 pm

Φίλε karnet, ειναι νωρίς ακόμα για την Ήπειρο!
Τουλάχιστον ένα 15ήμερο ακόμα για εμένα όπως πάνε τα πράγματα και μιλάμε για Πρέβεζα που έχουμε 5-6 βαθμούς διαφορά με την Κόνιτσα.
Υπομονή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 3:43 pm

Οι ευχές είναι ευπρόσδεκτες και εύχομαι όλοι να τα πάνε καλά, όπως το σχεδίασαν για φέτος.
Γιαυτό είναι ωραία η πατρίδα μας. Από την Χαβάη βρίσκεσαι στις Άλπεις σε δύο ώρες με το αυτοκίνητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geobees
Μέλος
Μέλος
geobees


Αριθμός μηνυμάτων : 281

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 5:26 pm

karnet έγραψε:
Οι ευχές είναι ευπρόσδεκτες και εύχομαι όλοι να τα πάνε καλά, όπως το σχεδίασαν για φέτος.
Γιαυτό είναι ωραία η πατρίδα μας. Από την Χαβάη βρίσκεσαι στις Άλπεις σε δύο ώρες με το αυτοκίνητο.

lol! lol! lol! .....σου τράβηξα με το κινητό για να δεις τι καιρό κάνει εδώ στη Χαβάη!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 6:57 pm

Εντάξει σε τροπικά μέρη συνηθίζονται τέτοια φαινόμενα... κάτι φοίνικες βλέπω εκεί! Καλά λεω εγώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 137

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 9:50 pm

αποσο είδα αυτές τις μέρες έχει γενικά κακοκαιρία παντού!!στα περισσότερα μέρη,τουλάχιστον και νότια!!
από εβδομάδα φτιάχνει κάπως ο καιρός!!

τα να σου πω υπομονή θα φτιάξει που θα πάει!ελλάδα μένουμε!!!

υπομονή υπομονή,ζέσταμα και λίγο περισσότερο φαγητό
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠεμ Μαρ 14, 2013 10:02 pm

Πάντως σήμερα παιδιά η θερμοκρασία στην Κρήτη και ιδιαίτερα στα Χανιά ήταν 24ο C. Κάποιοι έκαναν μπάνιο με φόντο τα χιονισμένα λευκά όρη. Αντε βγάλει συμπέρασμα... kolimenos taxo pexi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?   Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ? Icon_minitimeΠαρ Μαρ 15, 2013 12:49 am

monarchis έγραψε:
Πάντως σήμερα παιδιά η θερμοκρασία στην Κρήτη και ιδιαίτερα στα Χανιά ήταν 24ο C. Κάποιοι έκαναν μπάνιο με φόντο τα χιονισμένα λευκά όρη. Αντε βγάλει συμπέρασμα... kolimenos taxo pexi

Όντως αλλα πολύ αέρας.... μου τούμπαρε μια παραφυάδα :/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ζάχαρη άχνη - πως γίνεται ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ζάχαρη Άχνη
» ζαχαρη αχνη
» μυλος για ζαχαρη αχνη
» Aντιμετώπιση βαρρόα με άχνη ζάχαρη και σιτάλευρο
» ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΧΝΗ!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: