Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;   Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 10:26 am

Καλημέρα , πλησιάζει η Άνοιξη και μαζί με την Άνοιξη πλησιάζει και η εποχή που θα πρέπει να κόψω παραφυάδες , έτσι ώστε να αυξήσω τα μελίσσια μου . Αυτή τη στιγμή έχω 4 μελίσσια , και θα προσπαθήσω να τα κάνω 20 . Έχω διαβάσει πολλά , διαφόρους τρόπους , από τη μέθοδο της βεντάλιας , μέχρι και τον ποιο απλό να χωρίσω στη μέση τα μελίσσια . Βέβαια αν το κάνω αυτό δεν θα έχω 20 αλλα 8 μελίσσια . Τη μέθοδο της βεντάλιας μάλλον την απορρίπτω γιατί διάβασα ότι θέλει οι κυψέλες να είναι ίδιο χρώμα , και οι δικες μου δεν είναι . Στο ιντερνέτ βρήκα αυτή τη μέθοδο από τον μελισσοκοσμο :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σκέπτομαι να εφαρμόσω αυτή τη μέθοδο , και θα ήθελα αν κάποιος από εσάς την έχει δοκιμάσει να μας πει τι αποτελέσματα είχε .
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;   Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 2:59 pm

καησπερα φιλε μου,θελω και εγω να κοψω παραφυαδες με τον απλο παραδοσιακο τροπο,αλλα το προβλημα μου σαν αρχαριος ειναι να μην παρω την βασιλισσα και ετσι να καθυστερυσω το αρχικο μου μελισσι,ακου λοιπον τι μου ειπε ενας παλιος μελισοκομας και ειναι πολυ απλο.(παντα μιλαμε για 2οροφα μελισσια).επιλεγουμε τα πλαισια που θελουμε να κοψουμε και τα βαζουμε σε μια κυψελη,αφου πρωτα τα τιναξουμε να φυγουν οι κουκλες και να πεσουν στην αρχικη κυψελη,αν παρουμε πλαισια απο τον κατω οροφο τα συμπληρονουμε με πλαισια απο τον 2ο ορφο, αφου λοιπον εχουμε ξεχωρισει τον 1ο απο το 2ο οροφο παιρνουμε ενα ενα τα πλαισια του 2ου και τα τιναζουμε στον πρωτο ολα, μετα βαζουμε ενα βασιλικο διαφραγμα ξαναβαζουμε τον 2ο οροφο απο πανω με ολα του τα παλια πλαισια και σημαδευουμε αυτα που θελουμε να παρουμε για να κοψουμε παραφυαδες και κλεινουμε την κυψελη.Ετσι λοιπον τωρα ειμαστε σιγουρη οτι η βασσιλισα ειναι κατω και με το διαφραγμα δεν μπορει να ανεβει απανω.παμε μετα απο κανα 2ωρο η την αλλη μερα το πρωι ανοιγουμε και παιρνουμε τα πλαισια που εχουμε σημαδεψει μαζι με τις παραμανες και τα βαζουμε σε μια αλλη κυψελη τιναζουμε και ενα ακομη πλαισιο πλυθησμο στην παραφυαδα βαζουμε φαι και κλεινουμε την κυψελη και τις εισοδους για τρεις μερες προσοχη να αερειζονται για να μην σκασουν απο την ζεστη,μετα απο τρεις μερες ανοιγουμε τις εισοδους και αφηνουμε τα κοριτσια στην ησυχια τους για ενα μηνα που θα κανουμε την πρωτη επιθεωρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;   Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 4:01 pm

κολεγκας έγραψε:
καησπερα φιλε μου,θελω και εγω να κοψω παραφυαδες με τον απλο παραδοσιακο τροπο,αλλα το προβλημα μου σαν αρχαριος ειναι να μην παρω την βασιλισσα και ετσι να καθυστερυσω το αρχικο μου μελισσι,ακου λοιπον τι μου ειπε ενας παλιος μελισοκομας και ειναι πολυ απλο.(παντα μιλαμε για 2οροφα μελισσια).επιλεγουμε τα πλαισια που θελουμε να κοψουμε και τα βαζουμε σε μια κυψελη,αφου πρωτα τα τιναξουμε να φυγουν οι κουκλες και να πεσουν στην αρχικη κυψελη,αν παρουμε πλαισια απο τον κατω οροφο τα συμπληρονουμε με πλαισια απο τον 2ο ορφο, αφου λοιπον εχουμε ξεχωρισει τον 1ο απο το 2ο οροφο παιρνουμε ενα ενα τα πλαισια του 2ου και τα τιναζουμε στον πρωτο ολα, μετα βαζουμε ενα βασιλικο διαφραγμα ξαναβαζουμε τον 2ο οροφο απο πανω με ολα του τα παλια πλαισια και σημαδευουμε αυτα που θελουμε να παρουμε για να κοψουμε παραφυαδες και κλεινουμε την κυψελη.Ετσι λοιπον τωρα ειμαστε σιγουρη οτι η βασσιλισα ειναι κατω και με το διαφραγμα δεν μπορει να ανεβει απανω.παμε μετα απο κανα 2ωρο η την αλλη μερα το πρωι ανοιγουμε και παιρνουμε τα πλαισια που εχουμε σημαδεψει μαζι με τις παραμανες και τα βαζουμε σε μια αλλη κυψελη τιναζουμε και ενα ακομη πλαισιο πλυθησμο στην παραφυαδα βαζουμε φαι και κλεινουμε την κυψελη και τις εισοδους για τρεις μερες προσοχη να αερειζονται για να μην σκασουν απο την ζεστη,μετα απο τρεις μερες ανοιγουμε τις εισοδους και αφηνουμε τα κοριτσια στην ησυχια τους για ενα μηνα που θα κανουμε την πρωτη επιθεωρηση.



ωραία μέθοδος..... έχει κάποια λογική.


Μην αγχώνεσαι αν θα πάρεις την βασίλισσα σε κάποια παραφυάδα.
Εγώ το έκανα καταλάθος πήρα ένα πλαίσιο με πολύ λίγο γόνο και meli για να βάλω σε μια παραφυάδα και επειδή ήταν το δέκατο δεν το έλεγχα και έτυχε και ήταν η βασίλισσα πάνω! και μάλιστα αυτή είναι η πιο ύπουλη και από τις καλύτερες μου.
Στις επόμενες μέρες το "κυψελιδιο" είχε καλή γεννα οποτε κατάλαβα το λάθος μου και το ξαναέβαλα σε κυψέλη και του έδωσα χορό. Τώρα οι κανονική κυψέλη έκανε κάποια "βασιλοκελια" και έκανα άλλη μια παραφυάδα. Τις επόμενες μέρες όμως βλέποντας ότι ο πληθυσμός είναι υπερβολικός έβαλα και άλλο ένα πλαίσιο με αυγά μέσα και εφόσον έκτισαν "βασιλοκελια" έκανα άλλες 2 παραφυάδες. με λίγα λόγια από μια 10άρα (ασφυκτικά γεμάτη) κυψέλη έκανα 4is παραφυάδες σίγουρα θυσίασα κάποια ποσότητα μελιού όμως αύξησα τα "μελισακια" μου οποτε πάλης το κέρδος είμαι όπως και οποιος άλλος κάνει το ίδιο.
Τώρα εγώ θα σου πρότεινα να μην κανεις τα 4 "μελισακια" 20 είναι ένας καλός στόχος αλλα δύσκολος κανε τα 8 ώστε να μπορούν να κτίσουν κεριά και να βάλουν λίγο meli και του χρόνου ξανακάνεις "απραφυαδες" διότι εφόσον έχεις μονο 4ra "μελισσια" φαντάζομαι πως dene χεις έτοιμα πλαίσια θα τις παραφυάδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;   Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 5:37 pm

φιλε gmakhs λιγο μπερδευτηκα και δεν καταλαβα τι εννοεις.εχω ενα μελισσι 14 ,15, πλαισια και θελω απ αυτο να παρω 4 πλαισια με γονο και να κοψω 2 παραφυαδες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;   Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 5:43 pm

κολεγκας έγραψε:
φιλε gmakhs λιγο μπερδευτηκα και δεν καταλαβα τι εννοεις.εχω ενα μελισσι 14 ,15, πλαισια και θελω απ αυτο να παρω 4 πλαισια με γονο και να κοψω 2 παραφυαδες.


θέλω να πω ότι ακόμα και την βασίλισσα να πάρεις κερδισμένος θα είσαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;   Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Icon_minitimeΠαρ Μαρ 08, 2013 7:59 pm

Ethnic69 κοψτε τα ετσι κ του χρόνου θα ψάχνεις όλο την άνοιξη τα δέντρα.αν κόψεις ετσι Παραφυάδες τα καινουργια μελισσια θα έχουν τάση σμηνουργιας
Κ κάθε άνοιξη θα τρεχεις.χιλιες φορές να κανείς την ίδια δουλειά με μάνες
Βασιλοτροφιας παρά ετσι.αυτη ειναι η δικιά μου γνώμη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;   Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως; Icon_minitimeΣαβ Μαρ 09, 2013 4:22 am

Vasilis. έγραψε:
Ethnic69 κοψτε τα ετσι κ του χρόνου θα ψάχνεις όλο την άνοιξη τα δέντρα.αν κόψεις ετσι Παραφυάδες τα καινουργια μελισσια θα έχουν τάση σμηνουργιας
Κ κάθε άνοιξη θα τρεχεις.χιλιες φορές να κανείς την ίδια δουλειά με μάνες
Βασιλοτροφιας παρά ετσι.αυτη ειναι η δικιά μου γνώμη..


Διαφωνώ με την άποψη σου. Αυτή οι μέθοδος ακολουθείται στα "μελισσια" μας για 40 χρονια περίπου και κάθε άνοιξη δεν τα κυνηγάμε ( φυσικά προνοούμε για την σμηνουργία) ναι είναι αλήθεια ότι σε κάποιες basilissses αυξάνεται η πιθανότητα όμως δεν είναι τεράστιο το ποσοστό ώστε να μην χρησιμοποίηση αυτές τις μεθόδους.

Σχετικά με την "βασιλοτροφεια" παρότι σε γενικές γραμμές σύμφωνο έχω κάποιες απορίες που πρέπει να συζητήσω με κάποιο ειδικό στην φύση τις μέλισσες πριν πω την προσωπική μου γνώμη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας
» Τέτοια εποχή..και όμως γίνεται...
» Θέλω να ξεκινήσω, να πάρω και παραγωγή... πως ομως;
» κλουβακι βασιλισας
» Σπορά με την μέθοδο των σβόλων.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: