Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας

Πήγαινε κάτω 
+4
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ
koske
melissaris
ouranis
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 11:00 pm

καλησπερα.φετος σκεφτομαι να κοψω τις παραφυαδες μου με την μεθοδο βενταλια αλλα εχω μια απορια την παραφυαδα που θα φτιαξω με τη βασιλισσα ορφανευοντας το μελισσι οντως να την παω μονο λιγα μετρα πιο διπλα οπως παρουσιαζουν τα βιβλια την τεχνικη και οχι 3 4 κμ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 5:23 pm

Πολλά χρόνια εγώ διχοτομώ (1κυψέλη->2) αφήνωντας τις 2 κυψέλες κολλητά τη μία στην άλλη μέχρι να βγάλει βασίλισσα η ορφανή και να αρχίσει αυτή να γεννάει.
Μάλιστα τις 2 κυψέλες δεν τις βάζω παράλληλα αλλά να συγκλίνουν οι είσοδοι (30-45 μοίρες γωνία μεταξύ τους) ώστε να μοιράζονται οι εργάτριες.
Στην αρχή οι περισσότερες εργάτριες πάνε στην παλιά κυψέλη γι αυτό τη βασίλισσα βάλτην στην νέα. Σε λίγες μέρες περισσσότερες πηγαίνουν σε αυτήν που έχει βασίλισσα γι αυτό κάθε 4-5 μέρες τους κάνω μετάθεση για να ισορροπεί ο πληθυσμός των εργατριών.
Αν όλα πάνε καλά, απομακρύνεις τις 2 κυψέλες ή παίρνεις σε άλλο μέρος την πιο δυνατή.
Αν όλα πανε στραβά, εφημερίδα και συννένωση σε αυτή που έχει βασίλισσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 5:47 pm

πολυ καλη η τεχνικη σου φιλε μου ενδιαφερομαι να μεγαλωσω οσο μπορω φετος το μελισσοκομιο και ελεγα να τις σπασω τις δυνατες αν μπορεσω σε 3 παραφυαδες για αυτο και ειπα να κανω την μεθοδο βενταλια.καμια παραλλαγη στην δικη σου μεθοδος με περισσοτερες εχεις κανει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 7:45 pm

Ouranis
αν προσεξεις η μεθοδος της βενταλιας γινετε για το λογο αυτο
να μην μεταφερεις τα μελισσια μακρυα αλλα και για να μπορεσεις
να μοιρασεις τις συλλεκτριες.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο το συστημα της
βενταλιας για παραγωγη ποιοτικων βασιλισσων.Θα μπορουσες να παραγεις
καλες βασιλισσες και να χωρισεις αναλογα τις αναγκες σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 9:58 pm

δεν ενδιαφερομαι για ποιοτικες βασιλισσες φετος απλα να ανεβασω τον αριθμο απο τα μελισσια μου και να μην χρειαστει να μεταφερω τις παραφυαδες μου για αυτο και σκεφτομαι την μεθοδο βενταλια.ας ειμαστε καλα και του χρονου θα ασχολειθω με την βασιλοτροφια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 20

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤρι Φεβ 21, 2012 10:34 pm

Συμπατριώτη melissaris και εγώ με τον ίδιο τρόπο κόβω παραφυάδες και μπορώ να πω πως έχω αρκετή επιτυχία, αλλά φέτος σκέφτομαι όταν τα κόψω να βάλω βασίλισσες έτυμες ή βασιλοκέλια σφραγισμένα δεν το έχω κάνει έτσι ποτέ να ξέρω τη γίνετε, μήπως έχεις ιδέα εάν έχει αποτέλεσμα αυτός ο τρόπος?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤετ Φεβ 22, 2012 9:17 am

Το ειδανικό είναι να έχεις σφραγισμένο βασιλοκελί/ια να βάλεις στην/στις ορφανές. Τότε η επιτυχία είναι σχεδόν 100%. Αλλά και να μην έχεις, οι ορφανές θα φτιάξουν μέσα σε μια μέρα, ΑΡΚΕΙ να τους δώσεις αυγουλάκια ημέρας!!!!

Φίλε ouranis ακριβώς όπως και εσύ πριν μερικά χρόνια ήθελα και εγώ να αυξήσω τον αριθμό χωρίς να αγοράσω πολλά. Από Μάρτη μέχρι Ιούνιο έκανα 3 διχοτομήσεις στα δυνατά και ορισμένα μάλιστα τα έκανα το 1->3. Οι περισσότερες πέτυχαν αλλά εκείνη τη χρονιά πήρα μόνο 4-5 κιλά μέλι συνολικά για να το δοκιμάσω. Να σημειώσω βέβαια ότι δεν είμαι της λογικής του εντατικού ταίσματος, μισό κιλό σιρόπι τις 2-3 πρώτες μέρες στα ορφανά και μετά μόνα τους. Αν τα πλακώσεις στα 5λιτρα για κανένα μήνα όπως κάνουν μερικοί, ίσως έχεις άλλα αποτελέσματα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pgkioulf
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤετ Φεβ 22, 2012 10:07 pm


Γεια σας,

Ηθελα να ρωτησο στην μεθοδο της βενταλιας οι κυψελες πρεπει
να εχουν το ιδιο χρωμα για να λειτουργησει η παρεκτροπη ?



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΤετ Φεβ 22, 2012 11:11 pm

αν είναι ίδιο χρώμα η παραπλάνηση γίνεται πιο τέλεια.
Αν δεν έχεις κυψέλες με ίδιο χρώμα, εξ' ανάγκης θα χρησιμοποιησεις ότι έχεις.

Αν δεις μετά ότι οι παραφυάδες δεν είναι ισοδύναμες σε πληθυσμό, τότε μπορείς να τις παραπλανήσεις και με αμοιβαίες αλλαγές θέσης των κυψελών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gillas
Μέλος
Μέλος
gillas


Αριθμός μηνυμάτων : 51

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΠεμ Φεβ 23, 2012 11:18 pm

Υποχρεωτικα να ειναι ιδιο χρωμα , μια φορα που δοκιμασα και δεν ηταν ιδιο ειχα μεγαλη αποτυχια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
ΚΥΠΡΙΩΤΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 11

παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας   παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας Icon_minitimeΠεμ Οκτ 18, 2012 2:22 am

melissaris έγραψε:
Το ειδανικό είναι να έχεις σφραγισμένο βασιλοκελί/ια να βάλεις στην/στις ορφανές. Τότε η επιτυχία είναι σχεδόν 100%. Αλλά και να μην έχεις, οι ορφανές θα φτιάξουν μέσα σε μια μέρα, ΑΡΚΕΙ να τους δώσεις αυγουλάκια ημέρας!!!!

Φίλε ouranis ακριβώς όπως και εσύ πριν μερικά χρόνια ήθελα και εγώ να αυξήσω τον αριθμό χωρίς να αγοράσω πολλά. Από Μάρτη μέχρι Ιούνιο έκανα 3 διχοτομήσεις στα δυνατά και ορισμένα μάλιστα τα έκανα το 1->3. Οι περισσότερες πέτυχαν αλλά εκείνη τη χρονιά πήρα μόνο 4-5 κιλά μέλι συνολικά για να το δοκιμάσω. Να σημειώσω βέβαια ότι δεν είμαι της λογικής του εντατικού ταίσματος, μισό κιλό σιρόπι τις 2-3 πρώτες μέρες στα ορφανά και μετά μόνα τους. Αν τα πλακώσεις στα 5λιτρα για κανένα μήνα όπως κάνουν μερικοί, ίσως έχεις άλλα αποτελέσματα...


έχω 2 κυψελες με 6 πλαίσια κ αύρι βάζω το 7ο, τρωνε τωρα κονιζιά. Δεν ταϊζω καθόλου. καλα τα παω ή να ταϊσω? skeftome
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
παραφυαδες με μεθοδο βενταλιας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Παραφυαδες με ποια μεθοδο ομως;
» Παραφυάδες
» κλουβακι βασιλισας
» Βοήθεια για μέθοδο Demaree
» Ερώτηση για μεθοδο demaree

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: