Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών

Πήγαινε κάτω 
+4
ionis
monarchis
Sakis G
melissokomos.m
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
melissokomos.m
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΤρι Φεβ 12, 2013 4:50 pm

θα σας ενδιέφερε να στηθεί ένα δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών με συνδρομή?
ναι ή οχι?
Οι επαγγελματίες ή οι ερασιτέχνες θα είχαν περισσότερο όφελος?
Το κόστος μετακινήσεων θα μειωνόταν?
Το ρίσκο άκαιρης μετακίνησης θα μειωνόταν ?
Θα θέλατε και οπτικό υλικό από τις κατά τόπους εκτιμήσεις?
Αν είχατε μια ζυγαριά κυψέλης θα την βάζατε στο δίκτυο?
Και ότι άλλο συμπληρώσετε καλοδεχούμενο όπως και απορίες προτάσεις.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissokomos.m
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 2:56 pm

Ο σκοπός που έθεσα τα παραπάνω ερωτήματα ήταν για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα .
Αν δηλαδή θα άξιζε ο κόπος ,πέρα από την πώληση της ζυγαριάς με φουλ εξοπλισμό (gsm,φωτοβολταϊκό,gps) σε ιδιώτες και με μια όσο το δυνατών καλή
τιμή (850 ευρώ με το φ.π.α),να στηνόταν ένα δίκτυο και με μία συνδρομή ετησίως της τάξης των 30 εώς 50 ευρω να μπορούν να της παρακολουθούν
και άνθρωποι που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να την αγοράσουν.
Πέρα από την ενημέρωση με ηλεκτρονικό τρόπο, θα υπήρχε και οπτικό υλικό
από τους επιτόπιους ελέγχους, που θα γίνονται στο μέρος που θα εγκατασταθούν (ελατοδάση,πευκοδάση)για αποφυγή λανθασμένων στοιχείων.Δηλαδή αν καθυστερήσει μια μελιτοφωρία πιθανός να αδυνατίσει το μελίσσι και να μην συλέγη επαρκείς ποσότητες μελιού ,σε πιά φάση είναι ο κόμπος ή αν έχει κοριό κ.λ.π
Θα μας ήταν λοιπόν πολύ χρήσιμες οι απόψεις σας για να υλοποιήσουμε αυτήν την ιδέα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 4:23 pm

Το ιδανικο νομιζω θα ηταν να υπηρχε ενα δικτυο παρατηρησης απο ειδικους επιστημονες που να προβλεπουν με σχετικη ακριβεια την εναρξη μιας μελιτοεκρισης ,των πληθυσμο των μελιτογονων εντομων σε μια περιοχη κλπ χρησιμα στοιχεια ,ωστε ο καθενας να μπορει να κανει εγκαιρα το προγραμμα του.
Μιας και κατι τετοιο ,απ οσο γνωριζω ,δεν υφισταται, καθε προταση που οργανωνει τους μελισσοκομους προς μια κατευθυνση ελεγχου της πορειας των μελιτοεκρισεων ειναι εξαιρετικα καλη ιδεα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 4:24 pm

Παρόμοιο δίκτυο δεν είχε φτιάξει η ΑΝΕΛ ή κάνω λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissokomos.m
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 4:52 pm

Η ΑΝΕΛ δεν είναι με συνδρομή νομίζω ,απλά όσοι τις αγοράζουν μπαίνουν σε ένα δίκτυο και μπορεί να δεί ο καθένας πληροφορίες.Στην ουσία όμως δεν
σε κατατοπίζει πλήρως .
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εγώ το παρακολούθησα φέτος και συγκεκριμενα για τα πευκα στην Εύβοια,έδινε κιλά,υγρασία θερμοκρασία αλλά δεν το εμπιστευτηκα γιατί μου έδινε την εντύπωση ότι ήταν ένα μελίσσι αφημέμο από πολύ νωρίς το οποίο λογικό ήταν να είχε κατσει και να μην τράβαγε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissokomos.m
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΔευ Φεβ 25, 2013 5:01 pm

Sakis G έγραψε:
Το ιδανικο νομιζω θα ηταν να υπηρχε ενα δικτυο παρατηρησης απο ειδικους επιστημονες που να προβλεπουν με σχετικη ακριβεια την εναρξη μιας μελιτοεκρισης ,των πληθυσμο των μελιτογονων εντομων σε μια περιοχη κλπ χρησιμα στοιχεια ,ωστε ο καθενας να μπορει να κανει εγκαιρα το προγραμμα του.
Μιας και κατι τετοιο ,απ οσο γνωριζω ,δεν υφισταται, καθε προταση που οργανωνει τους μελισσοκομους προς μια κατευθυνση ελεγχου της πορειας των μελιτοεκρισεων ειναι εξαιρετικα καλη ιδεα.

Φίλε Sakis G αυτό είναι το ιδανικό ακριβώς όπως το λές και άς το κάνανε και με μια συνδρομή να έχουν και έσοδα .Αλλά που είναι τελικά αυτό το κράτος.
Ο μελισσοκομος το ζητάει αλλα δεν ενδιαφέρεται κανεις ,οποιος τα έχει και μπορεί να την παρει την ζυγαρια έχει καλος οι αλλοί ομως?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 7:44 am

Εμενα η γνωμη μου ειναι πως δεν θα λειτουργισει. Εδω ο τοπος εχει γεμισει σημαδια ωστε να πιανοντε οι μεριες, δωσει δεν δωσει μελι. Επισης αν καποιος πληρωσει 700 και 800 ευρω να παρει ζυγαρια γιατι να μοιραστει την πληροφορια? Για να ερθουν κι αλλοι να παρουν μερος απο την εσοδια? Να κινδυνεψει για ασθενειες? Λυπαμε αλλα ζουμε σε ενα σκληρο κοσμο, ανταγωνιστικο κι οση συναδελφικοτητα κι αν εχουμε οταν φτανει η ωρα του τρυγου τα δικα μου δικα μου και τα δικα σας..... καμια φορα δικα μου κι αυτα.
Τελοσπαντων το θεμα με τις ζυγαριες, ειναι ωραιο, αλλα πιστευω οι εμπειροι πλεον μελισσοκομοι δεν τις εχουν αναγκη. Κανουν απο νωρις την ανοιξη το πλανο τους και πανε συμφωνα με αυτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
matteus


Αριθμός μηνυμάτων : 831

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 10:34 am

ionis έγραψε:
Λυπαμε αλλα ζουμε σε ενα σκληρο κοσμο, ανταγωνιστικο κι οση συναδελφικοτητα κι αν εχουμε οταν φτανει η ωρα του τρυγου τα δικα μου δικα μου και τα δικα σας..... καμια φορα δικα μου κι αυτα.

Λιγο ακομα με την νοοτροπια αυτη στην Ελλαδα και σε λιγο μας βλεπω να μην ειναι τιποτα δικο μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sheepskin
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 1:35 pm

Εκτός θέματος εγώ έχω μια σκέψη.....
Καλό θα ήτανε να είχε και έναν χάρτη της Ελλάδος και κάθε ανθοφορία να σημαδευόταν από εμάς(μέλους του site) Π.χ στην Σταυρούπολη έχει αρχίσει η καλλουνα να αναρτούμε μια φώτο και να ενημερώνουμε και τους άλλους μελισσοκόμους.Όποιος επιθυμεί να παίρνει τα μελίσσια και να πηγαίνει και αυτός.

Με την είσοδο στο φόρουμ να βλέπαμε δηλαδή σε ποιο μέρος της Ελλάδας ποια ανθοφορία υπάρχει αυτή τη στιγμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ionis
Μέλος
Μέλος
ionis


Αριθμός μηνυμάτων : 207

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 4:21 pm

Λυπάμε αν καποιον τον εκανα να αισθανθει ασχημα. Δεν ειμαι αντίθετος και ειναι πολύ όμορφη ιδεα. Απο ρεαλιστική αποψη ειπα αυτο που ειπα παραπανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 12, 2014 5:06 pm

Παντως ,φιλε sheepskin, για να ειμαστε απολυτως ακριβεις η καλλουνα υπαρχει μονο στις ΒΔ περιοχες της Ευρωπης μεχρι την Β Ιβηρικη και στα βρετανικα νησια κυριως στην Σκωτια.Μοιαζει με το δικο μας φθινοπωρινο ρεικι και φυσικα ανοικουν στην ιδια οικογενεια αλλα σε διαφορετικα γενη.Στην Ελλαδα απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει, τουλαχιστον αυτοφυης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 11:27 am

Καλημέρα . Σίγουρα κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ χρήσιμο αλλά πόσο μπορεί ένας μικρός μελισσοκόμος να συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο ???? Αν υπήρχε κάποιο δίκτυο για  μια συνδρομή της τάξεως των 30 έως το πολύ 50 ευρώ ίσως το συζητούσαμε .  Το κόστος απόκτησης ζυγαριάς για μικρό μελισσοκόμο νομίζω ότι είναι απαγορευτικό . Συμπερασματικά θα έλεγα ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να λειτουργήσει με μια συνεργασία Μεγάλων μελισσοκόμων και των Κρατικών Μελισσοκομικών Φορέων και Πανεπιστημίων στο πλαίσιο της έρευνας τους , που σε αυτό το κρίσιμο ζήτημα νομίζω ότι είναι ελλιπής χωρίς φυσικά να έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης η να τους κατηγορώ, που έχουν αντίστοιχα τμήματα . Φυσικά καλή θα ήταν μια επιδότηση προς τους μεγάλους μελισσοκόμους ώστε να αγοράσουν και να εγκαταστήσουν ένα αρκετά μεγάλο δίκτυο στο μελισσοκομείο τους πχ 20 ή και 30 ζυγαριές ώστε να υπάρχουν στοιχεία από όλες τις μετακινήσεις τους και τις ανθοφορίες που είναι τα μελίσσια . Περισσότερες ζυγαριές σε μια ανθοφορία αποτρέπουν προβλήματα σαν αυτά που ανέφερε παραπάνω ο φίλος melissokomos.m αν δεν κάνω λάθος  . Είπα πιο πάνω επιδότηση γιατί ακόμα και ένας μεγάλος μελισσοκόμος θα είχε δυσκολίες στο να τοποθετήσει 30 ζυγαριές με ένα κόστος 850 η κάθε μια άρα γύρω στις 25.000 χιλ ευρώ . Και το τελευταίο , το δίκτυο αυτό θα πρέπει να είναι διασκορπισμένο σε όλη την Ελλάδα δίκαια και όχι μόνο σε περιοχές που παρουσιάζουν μεγαλύτερο μελισσοκομικό ενδιαφέρον οι όπου οι μελισσοκόμοι είναι περισσότεροι πχ Βόρεια Ελλάδα , Θεσσαλία κλπ. και αυτό το λέω γιατί υπάρχουν και περιοχές και μελισσοκόμοι που δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν μακρινές μετακινήσεις αλλά στα σίγουρα θέλουν να έχουν στοιχεία των βασικών ανθοφοριών της περιοχής τους . Δεν υπάρχουν μόνο οι μεγάλοι αλλά ούτε και όλοι έχουν την δυνατότητα συνεχόμενων μετακινήσεων κυνηγώντας τις διαφορετικές ανθοφορίες ανά την Ελλάδα. Όπως καταλαβαίνεται το πρόβλημα είναι σύνθετο και θα πρέπει να τους ικανοποιεί όλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sheepskin
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 9:48 pm

Sakis G έγραψε:
Παντως ,φιλε sheepskin, για να ειμαστε απολυτως  ακριβεις η καλλουνα υπαρχει μονο στις ΒΔ περιοχες της Ευρωπης μεχρι την Β Ιβηρικη και στα βρετανικα νησια κυριως στην Σκωτια.Μοιαζει με το δικο μας φθινοπωρινο ρεικι και φυσικα ανοικουν  στην ιδια οικογενεια αλλα σε διαφορετικα γενη.Στην Ελλαδα απ οσο γνωριζω δεν υπαρχει, τουλαχιστον  αυτοφυης.

Φίλε sakis εγώ είμαι νέος μελισσοκόμος δεν γνωρίζω και καλά τα φυτά.Αλλά μπορεί εδώ να λένε το ρειικη καλουνα πάντως θα σου αναρτήσω μια φώτο όταν άνθησή και μετά κάνουμε κουβέντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών    Δίκτυο παρακολούθησης  μελιτοφοριών  Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 9:29 am

σαν ιδεα ειναι καλη με μικροτερη συνδρομη 10 ευρω και ενα μεγαλυτερο κόστος εγγραφής π.χ 50 ευρω πιστευω θα περπάταγε, αλλα ειναι μεγαλη επένδυση πως θα καλυψει καποιος ολη την ελλάδα με σημαδια και ζυγαριες για να δινει στοιχεια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δίκτυο παρακολούθησης μελιτοφοριών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» καμερα παρακολουθησης
» Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?
» σύστημα παρακολούθησης μέσω διαδικτύου
» Αυτοματοποιημένο Σύστημα Ελέγχου και Παρακολούθησης Συστοιχίας Κυψελών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: