Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?

Πήγαινε κάτω 
+5
Kastoras21
2nios
mpampis13
Vasilis.
Milve
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 11:06 am

Το σαββατοκύριακο που επισκέφτηκα το μελισσοκομείο μου είχα μια από ΠΟΛΛΟΥΣ γνωστή δυσάρεστη έκπληξη. Μου είχαν πάρει μια κυψέλη και μάλλον όχι τυχαία, γιατί έχω υποψίες ότι μου άνοιξαν και τα καπάκια!!!
Κάτι πρέπει να γίνει...
Με το που γύρισα άρχισα την έρευνα για το gps, αλλά δεν κατέληξε πουθενά. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα μελισσοκομικά gps έχουν τόσο τραγική διαφορά στην τιμή από τα απλά... Είναι σχεδόν παράλογο και σε φέρνει σε αδιέξοδο. Ακόμα και όταν θέλω να βοηθήσω και να προωθήσω την δουλειά των παιδιών που τα κατασκεύασαν, η τσέπη μου δεν το βαστάει.
Στο μέγεθος της μπαταρίας έγκειται η διαφορά? Περίεργο και σχεδόν αδιάφορο! Θα μου έδινε ίσος κάποιο κίνητρο αν μου έλεγαν ότι τα μεν εμποδίζουν τα ραδιοκύματα της κινητής τηλεφωνίας να επηρεάσουν το μελίσσι, ενώ τα δε όχι. Αλλά και τα δυο έχουν sleep mode και deep sleep mode... Κάτι που σημαίνει ότι και τα δύο πέφτουν νεκρά μέχρι το αντικείμενο (η κυψέλη στην δική μας περίπτωση) να κινηθεί. Το μέγεθος? Η χώρα προέλευσης? Κάτι άλλο? Τι?
Το ότι το ένα κρατάει 3 μήνες, ενώ το άλλο 3 εβδομάδες δεν δικαιολογεί την τριπλάσια ή και τετραπλάσια πολλές φορές τιμή!

Υ.Γ.: Μέχρι και να τις αλυσοδέσω σκέφτηκα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 2:25 pm

μπορεις να αγορασεις ενα σχετικα οικονομικο κ με μια μπαταρια που θα συνδεσεις extra θα εχεις την ιδια αποδοση στην μπαταρια σε σχεση κ με τα αλλα.μεγαλη η διαφορα φιλε εχεις δικιο αγαραζεις αλλο 1 σε αυτα τα λεφτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 2:41 pm

Στείλε μου αν θέλεις προσωπικό μήνυμα με τα στοιχεία της συσκευής και της μπαταρίας. Το έχεις δοκιμάσει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 3:49 pm

Πρώτα από όλα φίλε μου λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβη.
Μια σκέψη μου και μόνο.για εμένα δεν αποτελει λύση το gps ειδικά για όσους είναι μακριά από τα μελισσια τους.
Νομίζω ότι δύσκολα κάποιος που πάει να κλέψει δεν θα τσεκάρει για να βρει κάτι...και μάλον θα το βρει.
Πρέπει να είναι πολύ βλακας και άσχετος με το όλο θέμα για να την πατήσει....και τώρα θα μου πεις...οκ τι να κανω..δεν ξέρω...πραγματικα δεν ξέρω...το έχω βάλει μέσα στο μυαλό μου σαν ένα κακό που κάποτε θα μου συμβεί,το έχω σίγουρο δηλαδή,οπότε και το θεωρώ ως κατι φυσικο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
2nios
Μέλος
Μέλος
2nios


Αριθμός μηνυμάτων : 61

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 4:07 pm

Συμφωνώ με τον mpampis13 φιλέ μου. Εδώ μας κλέβουν το αυτοκίνητο & το σπίτι κλειδωμένο και με συναγερμό, στο μελισσάκι μόνο του μέσα στην ερημία δεν θα βάλουν χέρι?   Η γνώμη μου είναι να παίρνεις όσα μέτρα προφύλαξης π.χ. 1 όχι τρέλα έντονα χρώματα στις κυψέλες. Γήινα χρώματα να μην χτυπούν στο μάτι από χιλιόμετρα σαν σημαδούρες. 2 τοποθέτηση σε σημεία αθέατα από δρόμους (μην δίνεις ερεθίσματα) 3 πάντα ο θεός βοηθός Evlogies και να το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μπορεί να σου συμβεί και εσένα για να μην σου έρθει απότομο και πας για εγκεφαλικό. ta moutra mou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΔευ Δεκ 08, 2014 5:43 pm

Παιδιά και εγώ έτσι το είχα στο μυαλό μου και τώρα που έγινε το κακό μ' έχουν ζώσει τα φίδια. Δεν γίνεται να περιμένω πότε θα έρθει να μου πάρει και τις υπόλοιπες!!! Τις είχα βαμμένες λευκές και είχε και περπάτημα για να πας. Τέλος πάντων... Αν και το μυαλό μου τρέχει, καλό θα ήταν να μη δημοσιεύουμε έτσι λύσεις γιατί ποτέ δεν ξέρουμε ποιος τις διαβάζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κάμερα ΠΑρακολούθησης   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 2:57 pm

Έχεις σκεφτεί τη λύση της κάμερας με αποστολή MMS κατευθειαν στο κινητό σου η στον υπολογιστή? Εγώ εκεί εχω καταλήξει απλά θέλει ψάξιμο για την επιλογή μοντέλου επειδή παίζουν πολλές στην αγορά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 6:02 pm

πολυ λυπαμαι φιλε...πραγματικα...παντως κ εγω της αποψης της καμερας ειμαι....για την ακριβεια 2 καμερες..μια απο το μελισσοκομειο προς τον δρομο/μονοπατι και μια απο τον δρομο/μοοπατι στο μελισσοκομειο...
μια υση για οσους εχουν μεχρι 10 ειναι και τα κατσαβραχα...οσο πιο απροσιτο τοσο το καλυτερο...αν εχεις πανω απο 10 ομως ειναι τελειως αβολο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 6:29 pm

Στα κατσάβραχα τα είχα παιδιά. Αφήστε το, δεν πιάνει...
Η κάμερα λειτουργεί μόνο για σταθερό μελισσοκομείο ή της κάνεις επανεγκατάσταση κάθε φορά που μετακινήσαι? Πόσο εύκολη είναι η εγκατάστασή της?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 7:19 pm

Υπάρχουν κάμερες αδιάβροχες που καταγράφουν (και νυχτερινή λήψη) σε κάρτα μνήμης και όπως το κινητό σου στέλνουν μήνυμα, εικόνα και βίντεο αμέσως μόλις διεγερθούν. Χρειάζονται όμως ρεύμα και σύνδεση με κεραία κινητής τηλεφωνίας. Θα υπάρχει σήμα στα κατσάβραχα; Επομένως γράφουν σε κάρτα μνήμης. Η μπαταρία όμως δε διαρκεί πολύ, χρειάζεται φόρτιση μέσω φωτοβολταϊκού, αν δεν υπάρχει γραμμή της ΔΕΗ στο βουνό. Επίσης θέλουν καλό καμουφλάρισμα. Πέρα από αυτά, εντάξει, πληρώνεις 60-70? για 1 κάμερα κι άλλα 150 για φωτοβολταϊκό, μπαταρία κ.λ.π. αλλά ο κλέφτης θα έρθει χωρίς κάλυψη; Εάν φοράει ολόσωμη στολή τι θα αναγνωρίσεις από όσα θα γράψει η κάμερα;
Πιστεύω ότι το GPS πάνω στην κυψέλη που κατά τακτά χρονικά διαστήματα στέλνει μήνυμα στο κινητό με τις συντεταγμένες είναι πιο χρήσιμο. Επίσης έχει αισθητήρα που ενεργοποιείται μόλις κινηθεί η κυψέλη. Επομένως κάνει οικονομία στη μπαταρία που διαρκεί 3 τουλάχιστον μήνες. Υπάρχουν πολλά στο ίντερνετ αλλά καλό είναι να μας πει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
περης
Μέλος
Μέλος
περης


Αριθμός μηνυμάτων : 131

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 7:54 pm

Η γνώμη μου είναι βάλουμε όλοι στο πλάνο πάγιων εξόδων μας τα gps. Κάθε χρόνο να αγοράζουμε και να τοποθετούμε μερικά. 100? δεν είναι λίγα αλλά δεν είναι και υπερβολικά, όταν μια κυψέλη με το σμήνος της, τα έξοδα διαχείμανσης και τα προιόντα που ...δεν θα πάρουμε κοστίζει 5απλάσια. Αν βοηθάει δέστε το και σαν 10 κιλά μέλι, για την ψυχική μας υγεία !!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Milve
Μέλος
Μέλος
Milve


Αριθμός μηνυμάτων : 116

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΤετ Φεβ 11, 2015 8:47 pm

Αν η κάμερα χρειάζεται ρεύμα τη βρίσκω και εγώ ασύμφορη. Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου Γιώργο... 10 κιλά μέλι αξίζουν για την ψυχική μας υγεία!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΠαρ Φεβ 13, 2015 5:22 pm

Εγω να σας πω την αλήθεια είμαι έτοιμος να αγοράσω μια κάμερα με αποστολή ΜΜς τα έχω ψάξει όλα το μόνο που δεν υπολόγισα είναι αυτο που λέει ο spath αλλα στα μέρη που πάω τα μελίσσια μου τα γνωρίζω και είναι στανταρ οτι εχει σημα αλλα αργότερα που θα πάρω όχημα θα είναι θέμα!! τώρα οσο για το θέμα της αναγνώρισης του τυπάκου που θα φωτογραφηθεί με τη στολή είναι και αυτό ενα θέμα αλλα απο τη στιγμη που αντιλαμβάνεται τη κι΄νηση και μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα σε ειδοποιεί μπορείς να κάνεις ενέργειες ετσι ώστε να το αποφύγεις !!τώρα για τη μπαταρία δε μπορω να πω κατι γιατι δε γνωρίζω αλλα σύμφωνα με αυτα που διάβασα 8 μπαταριες "λένε" στο 6μηνο αντε στο τετραμηνο λεω εγω. προκειμένου να έχω τα περσινά να μου μαζεύει αφεσμούς άλλος και να ανοιγει κυψέλες δεν ειναι τίποτα!Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάμερα ας μας απαντήσει σχετικά με τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτήματα της!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
likosmokeses
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΠαρ Φεβ 13, 2015 6:19 pm

Υπάρχει η περίπτωση ένα μικρό φωτοβολταϊκό πάνελ (το οποίο θα φορτίζει τις μπαταρίες του gps) στο καπάκι της κυψέλης να τραβήξει την προσοχή;

Έχω συνθέσει ένα σύστημα (gprs πομπός με κάρτα sim, δύο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες των 9v, ένα πάνελ των 220ma) το οποίο δεν σταματά να έχει ρεύμα ποτέ. Το έχω δοκιμάσει και σε συννεφιά. Σύνολο όλα μαζί 32 ευρώ.

Το μόνο μειονέκτημά του είναι αυτό: οτι πρέπει να λαμβάνει ενέργεια απο τον ήλιο το πανελάκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beel
Μέλος
Μέλος
beel


Αριθμός μηνυμάτων : 90

Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?   Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS? Icon_minitimeΚυρ Φεβ 15, 2015 7:55 pm

επειδη δεν γραφει συνεχεια δεν εχει καταναλωση ρευματος....ενεργοποιειται οταν ανιχνευση κινηση...οποτε δεν υπαρχει προβλημα τροφοδοσιας...τωρα για το οτι μπορει να μη φανει ο δραστης,συμφωνο...αλλα μπορει να φανει η πινακιδα του οχηματος oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξανά η ίδια ιστορία... ?GPS?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εποχή του Ανθρώπου, η έκτη μεγάλη φάση αφανισμού στην ιστορία της Γης.
» Ελατο 2013
» Χώρισμα και ξανά...χώρισμα!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Ειδικά θέματα :: Κάτω οι κλέφτες!!!-
Μετάβαση σε: