Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελισσοκομικό η αγροτικό ;

Πήγαινε κάτω 
+15
tommy1830
beezy
NIKOS79
jimitris21
kostastsion
jokey
beespyros
yiorgos
NINAS
vaso9
sourlis1
gmakhs
Αγγελής60
Αρης
ethnic69
19 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jimitris21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 23

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 18, 2012 11:27 pm

Εγω που εχω φορτωσει σε αγροτικο με δυσκολεψε πιο πολυ απο το τρειλερ. Επιπλεον στο αγροτικο ποσο παραπανω θα φορτωσεις? πανω απο 700 κιλα αποκλειεται.... εφοσον μιλας για σταθεροτητα μαλλον δεν εχεις οδηγησει αγροτικο. Επισης αν το αγροτικο δεν ειναι 4χ4 ξεχασε το. Το εχω δει το εργο σε ελαφρια ανηφορα στον κισσαβο με φορτωμα να μην προχωραει... Εκτος αν εχει 6-8000 χιλιαρικα που κανει ενα 4χ4 + ετησια εξοδα+ 10-11λτ/100χμ καταναλωση οποτε πασο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimitris21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 23

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 18, 2012 11:33 pm

beespyros έγραψε:
Τελικα το τρειλερ ισως να ειναι η πιο οικονομικη λυση και δεν χρειαζεται 12 η στρωση, ας ειναι και 9 να μας ερθει φτηνοτερα. Βεβαια πρεπει να υπολογισουμε και την ικανοτητα του καθε αυτοκινητου καθως ενα διπλο νομιζω οτι ζυγιζει γυρω στα 40 ακομα και 50 κιλα. Για το κουβαλιμα διαφωνω, αφου τα τρειλερ ειναι πιο χαμηλα κατα κανονα απο τα αγροτικα. Για δωσε μας λεπτομεριες Τζιμι για το τρειλερ, πηγες και ειπες σε καποιον που φτιαχνει τρειλερ οτι το θες για μελισσοκομικο και σου το ευτιαξε και σου εβγαλε και την αδεια;
ναι πηγα στον τσιβοπουλο στη λαρισσα και του ειπα διαστασεις και να ειναι λιγο χαμηλο για το φορτωμα και σε μια εβδομαδα ειχα το τρειλερ με την αδεια απο το μηχανολογικο κανονικα. επισεις το ασσφαλισα με επιπλεον κοστος 10Ε/εξαμηνο και ειμαι κομπλε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 1:19 am

jimitris21 έγραψε:
Εγω που εχω φορτωσει σε αγροτικο με δυσκολεψε πιο πολυ απο το τρειλερ. Επιπλεον στο αγροτικο ποσο παραπανω θα φορτωσεις? πανω απο 700 κιλα αποκλειεται.... εφοσον μιλας για σταθεροτητα μαλλον δεν εχεις οδηγησει αγροτικο. Επισης αν το αγροτικο δεν ειναι 4χ4 ξεχασε το. Το εχω δει το εργο σε ελαφρια ανηφορα στον κισσαβο με φορτωμα να μην προχωραει... Εκτος αν εχει 6-8000 χιλιαρικα που κανει ενα 4χ4 + ετησια εξοδα+ 10-11λτ/100χμ καταναλωση οποτε πασο


για το φόρτωμα 1200 λέει η άδεια μέχρι 2000 έχω βάλει πάνω στο δικό μου αγροτικό οδηγάω κάθε μέρα είτε πηγαίνω στην δουλειά είτε βόλτες είτε οτιδήποτε μιας και είναι το μονο όχημα που έχω εκτος από μηχανή οποτε ξέρω την σταθερότητα του σε σχέση με trailer κατανάλωση με 2 τόνους φορτίο ~ από Drama να Πάει αθηνα 80 euro πετρέλαιο και μικτή κατανάλωση 6-8 στα 100 όταν το δουλεύω απλά. Όσο για το 4x4 φορτίο με ksίλα στην καρότσα + 1 Άλογο 500 κιλά~ μαζί με το τάιλερ (όσα είναι το trailer)του δεμένο από πίσω ένα toyota κορόλα Verso (όπου δεν μπορούσε να ανεβεί την ανηφόρα ) Και άλλο ένα trailer στο verso με άλλο άλογο από πίσω και ανέβηκε κανονικά απότομη ανηφόρα σε χωματόδρομο καθώς ανεβαίναμε σε βουνό Επίσης μήπως το αγροτικό όπου είδες ήταν ατμοσφαιρικό ? και "γιαυτο" σου φαινόταν ότι δεν τράβαγε ?


σχετικά με τα έξοδα 5.000 συνολικό κόστος gia agora kai μέχρι να κατεβει στην κρήτη Τέλη Κυκλοφορίας 100 euro και μονο τα service του
Αν και τα λάστιχα είναι ακριβά
Montelo Nissan D21 4x4 Tou 93'


επίσης σκέψου ποσο περισσότερο ταλαιπωρείται ένα I.X όταν του βάζεις φορτίο και κατά ποσο θα σου βγάζει μετά καμμένος δικούς και τα λοιπά αν ζοριστεί λίγο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimitris21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 23

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 2:10 am

Αν θεωρεις οτι αξιζει να τα φορτωνεις τοσο τοτε πασο. Πανω απο ολα η ασφαλεια! Μονο μη σου τυχει η στραβη και παρακαλας μετα μπατσους και δικαστες.... Γιατι αυτά εχουν γινει. Χιλιες φορες να κανεις 2 δρομολογια με μικρο βαρος παρα ολα αυτα που περιγραφεις πιο πανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 2:34 am

jimitris21 έγραψε:
Αν θεωρεις οτι αξιζει να τα φορτωνεις τοσο τοτε πασο. Πανω απο ολα η ασφαλεια! Μονο μη σου τυχει η στραβη και παρακαλας μετα μπατσους και δικαστες.... Γιατι αυτά εχουν γινει. Χιλιες φορες να κανεις 2 δρομολογια με μικρο βαρος παρα ολα αυτα που περιγραφεις πιο πανω.

Αν το φορτώσεις μέχρι 1200 δεν μπορεί να σου πει κανεις τίποτα όσο για τους μπάτσους έχω απορία πως θα το ζυγιάσουν όσο για το αμάξωμα δεν έχει πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 19, 2012 5:55 am

gmakhs έγραψε:

όσο για τους μπάτσους έχω απορία πως θα το ζυγιάσουν όσο για το αμάξωμα δεν έχει πρόβλημα

Φιλε αμα θελουν να σε ταλεπορισουν....θα σε ταλεπορισουν!!! θα βρουν τροπο!!! και ζυγαρια θα βρουν και απ ολα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NIKOS79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 35

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 4:55 pm

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. θελω τη γνωμη σας αν γνωριζει καποιος για το vw T4 transporter 1900cc diezel. αν το εχει δουλεψει καποιος θα με ενδιεφερε η αποψη του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2013 8:44 pm

Ξαναζωντανεύω το θέμα μιας και βρίσκομαι στο ψάξιμο για αγορά αυτοκινήτου. Αυτή τη στιγμή έχω ένα τζιπάκι 1600 κ.εκ. βενζίνη που με έβγαλε 3 χρόνια ως αγροτικό γενικής χρήσης και επιβατικό, ενώ τα μελίσσια τα μετέφερα ως εξής... 5 μέσα (είχα βγάλει τα πίσω καθίσματα) και 6 σε ένα τρειλεράκι που είχα αγοράσει. Εκτός απο εξαιρετικά επικίνδυνο, προφανώς δεν βολεύει με πολλά μελίσσια οπότε... πάμε για άλλα.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ένα όχημα τύπου Ford Transit με ίσια καρότσα και παραπέτια το οποίο είναι κατά την άποψη μου μου η πιο ενδεδειγμένη αγορά, αλλά επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να πάρω και ΙΧ επιβατικό, το βλέπω λίγο δύσκολο να με εξυπηρετεί σε κάτι άλλο πέραν τις μεταφοράς των μελισσιών.

Το δεύτερο πλάνο είναι η αγορά ενός αγροτικού σε συνδυασμό με ένα τρέιλερ, ώστε να το χρησιμοποιώ και σαν επιβατικό.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος απο εδώ χρησιμοποιεί παρόμοιο τρόπο μετακίνησης των μελισσιών του, δηλαδή αγροτικό & τρείλερ και αν είναι βολικός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2013 8:54 pm

beezy έγραψε:
Ξαναζωντανεύω το θέμα μιας και βρίσκομαι στο ψάξιμο για αγορά αυτοκινήτου. Αυτή τη στιγμή έχω ένα τζιπάκι 1600 κ.εκ. βενζίνη που με έβγαλε 3 χρόνια ως αγροτικό γενικής χρήσης και επιβατικό, ενώ τα μελίσσια τα μετέφερα ως εξής... 5 μέσα (είχα βγάλει τα πίσω καθίσματα) και 6 σε ένα τρειλεράκι που είχα αγοράσει. Εκτός απο εξαιρετικά επικίνδυνο, προφανώς δεν βολεύει με πολλά μελίσσια οπότε... πάμε για άλλα.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ένα όχημα τύπου Ford Transit με ίσια καρότσα και παραπέτια το οποίο είναι κατά την άποψη μου μου η πιο ενδεδειγμένη αγορά, αλλά επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να πάρω και ΙΧ επιβατικό, το βλέπω λίγο δύσκολο να με εξυπηρετεί σε κάτι άλλο πέραν τις μεταφοράς των μελισσιών.

Το δεύτερο πλάνο είναι η αγορά ενός αγροτικού σε συνδυασμό με ένα τρέιλερ, ώστε να το χρησιμοποιώ και σαν επιβατικό.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος φίλος απο εδώ χρησιμοποιεί παρόμοιο τρόπο μετακίνησης των μελισσιών του, δηλαδή αγροτικό & τρείλερ και αν είναι βολικός.
μέχρι έναν αριθμό μελισσών βολεύει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tommy1830
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2013 9:55 pm

Το nissan D22 ή 21 αν δε κάνω λάθος με ελληνική καρότσα έχει καρότσα χωρίς θόλους και παραπέτα (μεγάλη ευκολία)χωράει 12 στρώση. Μέχρι 24 διπλά μετά σηκώνεσαι ψηλά και είναι λίγο επικίνδυνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 21, 2013 10:39 pm

tommy1830 έγραψε:
Το nissan D22 ή 21 αν δε κάνω λάθος με ελληνική καρότσα έχει καρότσα χωρίς θόλους και παραπέτα (μεγάλη ευκολία)χωράει 12 στρώση. Μέχρι 24 διπλά μετά σηκώνεσαι ψηλά και είναι λίγο επικίνδυνο.

Ναι, νομίζω υπάρχει και μια έκδοση του Toyta Hilux με την ονομασία Atlas όπου δεν υπάρχουν θόλοι και απ΄όσο ξέρω και στα Isuzu D-Max μπορού να το κάνουν αυτό. Το θέμα είναι ότι για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο, υπερυψώνουν ουσιαστικά όλο το πάτωμα της καρότσας, με αποτέλεσμα να μετατίθεται και το φορτίο πιο ψηλά, με ότι αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτό στην ευστάθεια. Αυτό που περιέγραψα στο μήνυμα μου, είναι ο συνδυασμός κανινικού αγροτικού με θόλους που να παίρνει 9-10 μελίσσια στη στρώση και τρείλερ μεταφοράς που να χωράει καμιά 20άρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μαρ 22, 2013 8:14 pm

tommy1830 έγραψε:
Το nissan D22 ή 21 αν δε κάνω λάθος με ελληνική καρότσα έχει καρότσα χωρίς θόλους και παραπέτα (μεγάλη ευκολία)χωράει 12 στρώση. Μέχρι 24 διπλά μετά σηκώνεσαι ψηλά και είναι λίγο επικίνδυνο.

το d21 έχω εγώ έχει θόλους από κανονικά αλλα μπορείς να κανεις ότι μετατροπή θες στην καρότσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 24, 2013 8:52 pm

Παρακαλώ θα ήθελα να υποβάλλω μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί με το ζήτημα.

Αν βγάλουμε ένα αυτοκίνητο σαν αγροτικό έχουμε δικαίωμα να μεταφέρουμε μελισσια ή όχι ?
Μήπως για να κάνουμε μεταφορές πρέπει αντί για αγροτικό το αυτοκίνητο πρέπει να βγει μελισσοκομικό ?

Εννοώ για αυτοκίνητο του στυλ navara, nissan d21, toyota hilux, κλπ παρόμοια.


Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tommy1830
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 24, 2013 9:06 pm

Μπορείς να το βγάλεις μελισσοκομικό- αγροτικό (με το εκκαθαριστικό της εφορίας σαν αποδεικτικό). Αν είναι σκέτο αγροτικό δεν μπορείς να μεταφέρεις μελίσσια ή μελισσοκομικό εξοπλισμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lpapggia
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 24, 2013 10:12 pm

Ευχαριστώ πολυ για την αμεσότητα της απαντησης.

Κάτι τελευταίο παρακαλώ.

Για το αγρο-μελισσοκομικό απαιτείται μονο το εκκαθαριστικό που φαίνονται δηλωμένα τα αγροτικά εισοδήματα ή απαιτείται κάτι άλλο?

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tommy1830
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 37

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 25, 2013 12:14 am

αν θυμάμαι καλά μόνο το εκκαθαριστικό . σίγουρα θα γνωρίζει ο υπάλληλος στη διεύθυνση συγκοινωνιών
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 25, 2013 9:21 am

Λοιπόν , επειδή και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα του μελισσοκομικού οχήματος και το έψαξα τώρα τελευταία , πήγα και ρώτησα στο μηχανολογικό του Βόλου ( δηλ. εκεί που βγαίνουν οι άδειες των επαγγελματικών , αγροτικών , κτλ ) , να μου πουνε τι μπορώ να μεταφέρω με ένα αγροτικό , αν μπορώ να βγάλω άδεια μελισσοκομικού κτλ . Η απάντηση ήταν η εξής : Κατ αρχήν Αγροτικό , μελισσοκομικό , ιχθυολογικό , είναι η ίδια άδεια . Είναι η άδεια για αγροτικό . Με άδεια για αγροτικό μπορείς να μεταφέρεις διάφορα αγροτικά προϊόντα , μελισσοκομικά προϊόντα , η ιχθυολογικά προϊόντα. Επίσης … μπορείς να βάλεις στο αγροτικό αυτοκίνητο κοτσαδορο , για να μεταφέρεις ΜΟΝΟ !!!!!! Τρέιλερ βάρκας!!!!!! Δηλαδή BEEZY , δεν μπορείς να μεταφέρεις στο αγροτικό τρέιλερ με μελίσσια . Μ@λ@κι@ ε ;;;;
Σου λέει ότι αν έχεις κάποιο μεγάλο αριθμό κυψελών , τότε μπορείς να βγάλεις άδεια μελισσοκομικού , και να πάρεις μεγαλύτερο φορτηγό για να μεταφέρεις μελίσσια . Άρα με το αγροτικό μπορείς να μεταφέρεις ( στην καρότσα ) μελίσσια , να ρυμουλκήσεις βάρκα , αλλά δεν μπορείς να ρυμουλκήσεις τρέιλερ με μελίσσια . Και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ποτέ αγροτικό να ρυμουλκεί τρέιλερ , μόνο βάρκα !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 25, 2013 10:15 am

ethnic69 έγραψε:
Λοιπόν , επειδή και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα του μελισσοκομικού οχήματος και το έψαξα τώρα τελευταία , πήγα και ρώτησα στο μηχανολογικό του Βόλου ( δηλ. εκεί που βγαίνουν οι άδειες των επαγγελματικών , αγροτικών , κτλ ) , να μου πουνε τι μπορώ να μεταφέρω με ένα αγροτικό , αν μπορώ να βγάλω άδεια μελισσοκομικού κτλ . Η απάντηση ήταν η εξής : Κατ αρχήν Αγροτικό , μελισσοκομικό , ιχθυολογικό , είναι η ίδια άδεια . Είναι η άδεια για αγροτικό . Με άδεια για αγροτικό μπορείς να μεταφέρεις διάφορα αγροτικά προϊόντα , μελισσοκομικά προϊόντα , η ιχθυολογικά προϊόντα. Επίσης … μπορείς να βάλεις στο αγροτικό αυτοκίνητο κοτσαδορο , για να μεταφέρεις ΜΟΝΟ !!!!!! Τρέιλερ βάρκας!!!!!! Δηλαδή BEEZY , δεν μπορείς να μεταφέρεις στο αγροτικό τρέιλερ με μελίσσια . Μ@λ@κι@ ε ;;;;
Σου λέει ότι αν έχεις κάποιο μεγάλο αριθμό κυψελών , τότε μπορείς να βγάλεις άδεια μελισσοκομικού , και να πάρεις μεγαλύτερο φορτηγό για να μεταφέρεις μελίσσια . Άρα με το αγροτικό μπορείς να μεταφέρεις ( στην καρότσα ) μελίσσια , να ρυμουλκήσεις βάρκα , αλλά δεν μπορείς να ρυμουλκήσεις τρέιλερ με μελίσσια . Και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ποτέ αγροτικό να ρυμουλκεί τρέιλερ , μόνο βάρκα !!!

από ότι βλέπω ότι νάνε λέει ο καθένας στα μηχανολογικά.
Λοιπόν έβγαλα άδεια μελισσοκομικού απλά με μια βεβαίωση ότι έχω "μελισσια" από εκεί όπου έβγαλα και το βιβλιάριο. Ο αριθμός δεν παίζει ρολο αρκεί να έχεις πάνω από 10
Η άδεια βγήκε για το nissan D21 (king Cab)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 25, 2013 5:23 pm

Το να βγαλεις αδεια για ενα μικρο αγροτικο ειναι ευκολο, το ερωτημα ειναι αν συμφαιρει. Δεδομενου οτι ενα μεσαιο τρειλερ μπορει να μεταφερει 9 ανα οροφο κυψελες, οσες δηλαδη και με το αγροτικο και δεδομενου το κοστος του καυσιμου νομιζω οτι η καλυτερη τελικα λυση ειναι το τρειλερ. Εκτος του οτι δεν εχεις να συντηρησεις δυο οχηματα, το να εχεις μονο το αγροτικο για οχημα παλι δεν βολευει γιατι το κοστος του καυσιμου και το κοστος συντηρησης ειναι μεγαλυτερο απο ενα απλο ΙΧ. Αυτα τα συμπερασματα εβγαλα εγω τελικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 26, 2013 2:53 pm

[quote="beespyros"]Το να βγαλεις αδεια για ενα μικρο αγροτικο ειναι ευκολο, το ερωτημα ειναι αν συμφαιρει. Δεδομενου οτι ενα μεσαιο τρειλερ μπορει να μεταφερει 9 ανα οροφο κυψελες, οσες δηλαδη και με το αγροτικο και δεδομενου το κοστος του καυσιμου νομιζω οτι η καλυτερη τελικα λυση ειναι το τρειλερ. Εκτος του οτι δεν εχεις να συντηρησεις δυο οχηματα, το να εχεις μονο το αγροτικο για οχημα παλι δεν βολευει γιατι το κοστος του καυσιμου και το κοστος συντηρησης ειναι μεγαλυτερο απο ενα απλο ΙΧ. Αυτα τα συμπερασματα εβγαλα εγω τελικα. [/quot
????? Το d21 βάζει άνετα 25 με 30 κυψέλες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Μαρ 26, 2013 3:01 pm

Αν μπορεις να βαλεις τοσες πολλες κυψελες τοτε θελεις και αλλη αδεια. Αδεια με 10 μελισσακια περνεις για οφελειμο 1200 κιλα. Οι 30 διπλες κυψελες με 40 κιλα μας κανουν 1200. Αρα ορειακα αρα εισαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΚΑΡΓΚΑΣ.ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κυπρος   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 28, 2013 12:44 am

αχ ρε ελλαδιτσα με τους νομους σου....εδω στην κυπρο παντως,ο καθενας παιρνει ενα οτιδηποτε φορτηγακι και κουβαλαει οτι θελει,και δεν τρεχει τιποτα.θυμαμαι οταν ηρθα και χρειαστικα την βοηθεια του θειου μου με το δηπλοκαμπινο του,για να μετακομισω.το φορτωσαμε μεχρι επανω,και του ειπα,καλα δεν φοβασε μην μας σταματησουν στον δρομο;ελα ρε μην ανησυχεις.τα εχω δεσει καλα,μου ειπε...(που να ηξερε τι παει να πει επαγγελματικο ,δελτιο αποστολης και τετοια....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 332

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 28, 2013 4:56 pm

Αν τον σταματαγαν να μου τα έλεγες μετα αυτα γιατι σταμάτησαν γνωστό μου συην Πάτρα κ για ενα ψυγείο χαλασμένο πλήρωσε 1000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΓΚΑΡΓΚΑΣ.ΛΕΥΚΩΣΙΑ
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 28, 2013 11:31 pm

και να σε σταματησουν δεν σε κανουν τιποτα.δεν εχει τετοιους νομους εδω.εισαι τραπεζικος υπαλληλος,παιρνεις ενα διπλοκαμπινο,και απο κατσικια μεχρι κρεβατια κουβαλας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thanasis1949
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 22

Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομικό η αγροτικό ;   Μελισσοκομικό η αγροτικό ; - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 11, 2013 4:31 pm

ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΛΙΞΑ ΣΤΟ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΜΕΣΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ 24 ΚΥΨΕΛΩΝ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΓΑΖΙΕΡΑ [ΤΡΕΥΛΕΡ] ΓΙΑ ΤΟ 1600αρι ΚΑΡΙΝΑ .ΟΤΕ ΤΕΛΗ ΟΥΤΕ ΑΣΦΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΕΡΙΟ ΤΟ ΚΑΡΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελισσοκομικό η αγροτικό ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγροτικο 4χ4
» Τύπος μελισσοκομικού αυτοκινήτου...
» Μελισσοκομικό εργαστήριο
» Μεταφορές με αγροτικό + τρεϊλερ
» ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΧΗΜΑ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΛΙΟΥ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: