Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χωρίς γέννα !

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Χωρίς γέννα ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χωρίς γέννα !   Χωρίς γέννα ! Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2012 9:24 am


Σε χθεσινή επιθεώρηση διαπίστωσα στα δέκα από τα δεκατέσσερα μελίσσια μόνο κλειστό γόνο και καθόλου αυγά ή ανοιχτό γόνο!!!!!
Στα δύο άλλα είδα αυγά και όχι ανοιχτό γόνο και στα δυο άλλα κανονικά κλειστό-ανοιχτό γόνο και αυγά.
Όλα ήταν ήσυχα, κανένα δεν βούιζε, σε κανένα δεν είδα βασιλοκελιά και στα περισσότερα είδα τις βασίλισσες.
Αναφέρομαι στη περιοχή της Κύμης Ευβοίας.

Σκέφτηκα δύο εκδοχές:
1) Οι προηγούμενες μέρες ήταν κρύες και βροχερές και κόψανε τη γέννα.
( Ναί έκανε κάτι βροχές αλλά όχι τόσο κρύο)

2) Μπλόκαραν από μέλια και δεν είχαν χώρο οι Βασίλισσες να γεννήσουν.
(Αφού όλα είχαν τουλάχιστον ένα εξτρά πλαίσιο μετά το γόνο και πριν τις γύρες)

3) Δεν υπάρχουν γύρες-νέκταρ στην περιοχή.
(Να σημειώσω ότι πέρυσι τέτοι καιρό είχαν κανονική γέννα , άρα στην περιοχή υπάρχουν γύρες και μάλιστα φέτος τα έξι από αυτά τα έχω στο ένα χιλιόμετρο πιο μακρυά μέσα στα ανθισμένα ρείκια)


scratch scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χωρίς γέννα ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρίς γέννα !   Χωρίς γέννα ! Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2012 11:31 am

Ηλία, μην μας ξεγελάει ο ήλιος.
Μην ξεχνάμε ότι λίγο πολύ μπαίνουμε στον χειμώνα, στην τελική ευθεία όπως λένε. Άρα λογικό δεν είναι και αυτές να προσαρμόζονται ανάλογα;
Πολλές φορές ξεχνάμε ότι έχουν καλύτερα ραντάρ απο εμάς.

Εγώ πιστεύω ότι τώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελέγξουμε αν είναι ασφαλείς απο ασθένειες, κηρόσκωρους, καθάρισμα κυψελών, σωστό ζαχαροζύμαρο -γιατί κάποιες φορές είναι κοτρώνα και δεν μπορούν να το πάρουν, και όχι πολλές επιθεωρήσεις γιατί κάθε αναστάτωση τις πάει πίσω και δεν έχουν περιθώρια για κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Χωρίς γέννα ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρίς γέννα !   Χωρίς γέννα ! Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2012 6:51 pm

Και εμένα εχουν σταματήσει την γέννα εδώ και καμιά εβδομάδα περίπου, βέβαια είχα υποψία επειδή τους έβαλα ταινίες για βαρροα μήπως επηρεάστηκε η βασίλισσα απο αυτό αλλά δέν νομίζω.

Έχουμε μέσα Νοέμβρη και παρόλο που την ημέρα με τον ήλιο έχει ζέστη το βράδυ όμως πέφτει αρκετά η θερμοκρασία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Χωρίς γέννα ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρίς γέννα !   Χωρίς γέννα ! Icon_minitimeΤετ Νοε 14, 2012 7:27 pm

helias έγραψε:


Σκέφτηκα δύο εκδοχές:
1) Οι προηγούμενες μέρες ήταν κρύες και βροχερές και κόψανε τη γέννα.
( Ναί έκανε κάτι βροχές αλλά όχι τόσο κρύο)

2) Μπλόκαραν από μέλια και δεν είχαν χώρο οι Βασίλισσες να γεννήσουν.
(Αφού όλα είχαν τουλάχιστον ένα εξτρά πλαίσιο μετά το γόνο και πριν τις γύρες)

3) Δεν υπάρχουν γύρες-νέκταρ στην περιοχή.
(Να σημειώσω ότι πέρυσι τέτοι καιρό είχαν κανονική γέννα , άρα στην περιοχή υπάρχουν γύρες και μάλιστα φέτος τα έξι από αυτά τα έχω στο ένα χιλιόμετρο πιο μακρυά μέσα στα ανθισμένα ρείκια)


scratch scratch scratch scratch

Η μεσαία εκδοχή (από τις δύο) μάλλον δεν ισχύει.. petheno petheno petheno
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Χωρίς γέννα ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρίς γέννα !   Χωρίς γέννα ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 15, 2012 8:50 am

Έτσι ... έτσι... φίλε Κανάρη "δύο εκδοχές οι εξής τρείς...",
διότι εμείς είμαστε πολύ large τύποι και ενώ υποσχόμαστε λίγα, δίνουμε πολλά. sostos


Υ.Γ. Τέλος Σεπτέμβρη, η αλήθεια είναι, ότι είχαν μπλοκάρει από μέλια και τρύγησα, αλλά δεν στο λέω, διότι είναι που είναι οι καιροί δύσκολοι, να σε στεναχωρώ και εγώ δεν κάνει!!! parigoria
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Χωρίς γέννα ! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χωρίς γέννα !   Χωρίς γέννα ! Icon_minitimeΠεμ Νοε 15, 2012 7:01 pm

helias έγραψε:
Έτσι ... έτσι... φίλε Κανάρη "δύο εκδοχές οι εξής τρείς...",
διότι εμείς είμαστε πολύ large τύποι και ενώ υποσχόμαστε λίγα, δίνουμε πολλά. sostos


Υ.Γ. Τέλος Σεπτέμβρη, η αλήθεια είναι, ότι είχαν μπλοκάρει από μέλια και τρύγησα, αλλά δεν στο λέω, διότι είναι που είναι οι καιροί δύσκολοι, να σε στεναχωρώ και εγώ δεν κάνει!!! parigoria

sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χωρίς γέννα !
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χωρίς γόνο
» Απλωνει η γεννα!
» Πρόβλημα με γέννα
» γέννα της βασίλισσας από παραφυάδα.
» Η βασίλισσα δεν επεκτείνει την γεννα τις

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: