Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο

Πήγαινε κάτω 
+8
ouranis
beezy
kosmas
spithoyras
Αγγελής60
captain
nikos27
karnet
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΠεμ Νοε 08, 2012 7:38 pm

Καλησπέρα σας,
Σήμερα απλά πέρασα να δω δραστηριότητα στις εισόδους. Παρατήρησα πως αρκετές μέλισσες δεν μπορούσαν να προσγειωθούν στις εισόδους. Άλλες έπεφταν στο καπάκι, στη φάτσα της κυψέλης, άλλες κάτω στα χόρτα. Γενικά έπεφταν βαριές. Όπου έπεφταν καθόταν λίγο, κουνούσαν την κοιλιά σαν να πέρνουν ανάσες και μετά έμπαιναν στην κυψέλη. Κάνω μια υπόθεση πως είναι οι καλοκαιρινές μέλισσες - συλλέκτριες στα τελευταία τους. Μιας και είχε καλή μέρα δούλευαν. Εσείς το βλέπετε στα μελίσσια σας ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 3:53 pm

Εγώ έχω παρατηρήση το απόγευμα να συνοστίζωνται στην είσοδο και μερικές να περπατάνε στο έδαφος αργά λες και είναι στα τελευταία τους αλλά στη συνέχεια να μπαίνουν στην κυψέλη. Αυτό συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό στα δυνατά μελίσσια μου. Και 'γώ πιστεύω το ίδιο Karnet γιατί βρίσκω και μερικές ψόφιες στο χώμα μπροστά στην είσοδο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 8:10 pm

μηπως εκανε κρυο?ή ειχε βρεξει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΠαρ Νοε 09, 2012 8:39 pm

he he he he he he Μήπως είχαν βγει για καμιά μπύρα ????? he he he he he he he he he
Το βλέπω και εγώ μερικές φορές . Πιθανόν να είναι και κούραση και εγώ δεν έχω κάποια εξήγηση . Αν και την κούραση μάλλον θα πρέπει να την αποκλείσω στην δική μου περίπτωση γιατί σε 5 με 10 μέτρα μακρυά από τις κυψέλες τους βρίσκουν σουσούρα και ξυλοκερατιές άρα δεν κάνουν μεγάλες αποστάσεις τουλάχιστον οι δικές μου αλλά και νερό να κουβάλαγαν πάλι βρίσκουν σχετικά κοντά για να είναι τόσο κουρασμένες , άρα υποθέτω ότι είναι αυτό που λες karnet . Αύριο κατά τις 12 θα πάω να ξανά ρίξω μια ματιά και θα επανέλθω για περισσότερα γιατί τώρα που φέρνω στην μνήμη μου τις παρατηρήσεις που έκανα νομίζω ότι αυτές που έφερναν γύρη δεν είχαν τέτοια συμπεριφορά. Θα δούμε. Ας περιμένουμε και κανέναν εμπειρότερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 12:19 am

captain γιατι ρωτας εαν ειχε βρεξει η αν εκανε κρυο.Ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα στις περιπτωσεις αυτες ??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 9:55 am

Το μεσημέρι μετα βίας 15-17 πάει και το πρωί 0 εδώ και λίγες μέρες. Είχε ήλιο εκείνη την μέρα και δούλευαν, έφερναν και λίγο γύρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 6:58 pm

Φίλε karnet πήγα σήμερα στο μελισσοκομείο να ρίξω μια ματιά για να δω αν δουλεύουν και να παρατηρήσω καλύτερα αυτά που λέγαμε. Τελικά δεν είδα τίποτα από αυτά που αναφέρεις εσύ , δηλαδή να πέφτουν επάνω στις κυψέλες ή να περπατάνε στο έδαφος και μετά να μπαίνουν στην κυψέλη , μάλλον ήταν ιδέα μου . Αυτό που παρατήρησα όμως όταν είδα ότι μερικές περπάταγαν στο έδαφος όταν κοίταξα καλύτερα παρατήρησα ότι δεν ήταν μέλισσες αλλά σφήκες. Προσοχή σφήκες και όχι σερσένια ή σκουρκοι που είναι μεγαλύτεροι . Οι σφίγγες έχουν το ίδιο περίπου μέγεθος με την μέλισσα αλλά είναι πιο κίτρινη. Μήπως αυτό που νόμιζες ότι ήταν μέλισσα ήταν τελικά σφίγγα ???? Μήπως τελικά ήταν ιδέα σου και δεν είναι κάτι άλλο ??? Δεν ξέρω πόσο καιρό ασχολείσαι αλλά καμιά φορά εμείς οι νέοι ανησυχούμε ή νομίζουμε ότι παρατηρούμε πράγματα που τελικά δεν ισχύουν .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 7:05 pm

το εχω δει στα δικα μου.
μερες βροχερες ή με κρυο φαινονται σαν παγωμενες.
πορτακια εχεις βαλει¨?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 7:09 pm

Παιδια αυτο που παρατηρησα σημερα ειναι οτι μερικες γυρεοσυλεκτριες δε μπορουσαν να πεταξουν και να μπουν στη κυψελη αλλα περπατουσαν γυρω απο αυτη. εχω βαλει στα ποδαρακια των πλαστικων βασεων γρασσο για τα μυρμιγκια και προσπαθουσαν επιμονα να το περασουν. Τι εγινε ? Αλλες ακουω κουτουλανε αλλες δε μπορουν να πεταξουν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΣαβ Νοε 10, 2012 7:23 pm

Ναι έχω βάλει πορτάκια χειμωνιάτικα για τις σφήκες και το κρύο ( τα ξημερώματα έχει 0 βαθμούς ) , τα ξύλινα στην μικρή και τα μεταλικά με τις λίγες τρυπούλες. Σήμερα που πέρασα δεν ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο. Απλά φαίνονται ... κουρασμένες. Αν πάνε στην Κουμαριά που είναι περίπου 2 χιλιόμετρα περίπου ίσως κουράζονται. Ελπίζω να μη είναι κάτι άλλο, γιατί διεξάγω και πειράματα με τα καλύματα φέτος. Έχω βάλει σε άλλες νάιλον, σε άλλες ξύλινα καπάκια, σαν τα μεσοκάπακα με τρύπα αερισμού στη φάτσα, νάιλον σαν κηρόπανο, τρυπητούς ανοιχτούς τέρμα πάτους με πλήρες ναιλον πάνω, κανονικά καπάκια αυστραλίας... Συμπεράσματα σε λίγο καιρό. Πάντως η κούραση φαινόταν σε όλες χωρίς εξαίρεση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤρι Νοε 27, 2012 4:05 pm

Δεν θέλω να δημιουργήσω πανικό, αλλά μέλισσες οι οποίες περπατάνε στο χώμα μπροστά από την είσοδο της κυψέλης και δυκολεύονται να πετάξουν, είναι μια από τις ενδείξεις νοζεμιάσης, η οποία έχει τρομερή έξαρση φέτος λόγω του κ*λ*καιρου. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι "περπατητή μέλισσα = νοζεμίαση" είναι και άλλες οι ενδείξεις, αλλά έχετε το νου σας.

υ.γ. Για την ιστορία, εκτός από αυτό το σύπτωμα, φουσκωμένες κοιλιές, ασύνδετα φτερά και σημάδια μπροστά στην κυψέλη από περιττώματα είναι το "σετάκι" των ενδείξεων, δεν κινδυνολογώ αλλά φέτος έχει έξαρση και μάλιστα η nosema ceranae, που είναι πιο ζόρικη και δεν εμφανίζει όλα τα συμπτώματα ταυτόχρονα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤρι Νοε 27, 2012 5:44 pm

φορτωμενες ερχονται μην ανησυχεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiotakis
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 125

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΚυρ Δεκ 09, 2012 6:58 pm

σε περηπτωση που ειναι ωοζεμιαση πωσ την αντιμετοπιζουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤρι Δεκ 11, 2012 11:08 am

Για βιολογικη αντιμετωπιση θυμολη στο σιροπι.1 γραμμαριο σε 15 λιτρα σιροπι.Αλλα ο καιρος πια παρακρυωσε για κατι τετοιο.Επισης υπαρχουν καποια αλλα φαρμακα που δεν ειναι εγκεκριμενα και δεν θα ηθελα να αναφερθω σε αυτα.Παντως ειναι μεγαλο θεμα η νοζεμιαση και θα σε συμβουλευα να το ψαξεις περοσσοτερο στο ιντερνετ η σε βιβλια.Ελπιζω να βοηθησ α καπως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤρι Δεκ 11, 2012 4:05 pm

Παιδιά δεν πιστεύω να μας έπιασε όλους νοζεμίαση γιατί και τα δικά μου κ ενός συναδέλφου είχαν τα ίδια "συμπτώματα" απο όταν χάλασε ο καιρός.

Έρχονται, κάθονται όπου βρουν χορτάρι, είσοδο και μετά μπαίνουν μέσα. Αυτό δεν το κάνουν όλες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissokomos.m
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 21

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤρι Φεβ 12, 2013 12:29 pm

Μην αγχόνεσται αυτες η μελισσες κανουν τις τελευταιες προσπαθειες να προμηθευσουν το μελισσι ειναι γέρικες και κουρασμενες .Δεν εφησυχαζουμε ομως ,παρατηρουμε για τα παραπανω συμπτωματα που αναφερε και ο φιλος
beezy και φροντιζουμε να μην μεινουν απο τροφες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤρι Φεβ 12, 2013 10:17 pm

Είναι γερασμένες και ταλαιπωρούνται από το κρύο και από την κούραση γιατί
τέτοια εποχή στην Κόνιτσα δεν βρίσκουν τίποτα οπότε η πεθαίνουν έξω
η με πολύ κόπο γυρίζουν πίσω.
Ξεγελιούνται από τον ήλιο και βγαίνουν, όμως επειδή η φύση δεν έχει ξυπνήσει
ακόμα γιατί ότι και να ανοίξει από την πάχνη καίγεται προσπαθούν άδικα.
Γι αυτό λένε ότι το Μάρτιο μετράς τα μελίσσια που έχεις.
Και μη μπερδεύεστε η Κόνιτσα με τη Μάνη έχουν 15 βαθμούς διαφορά δηλαδή
η Κόνιτσα είναι περίπου 1 με 1,5 μήνα πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤρι Φεβ 12, 2013 10:47 pm

Το φαινόμενο αυτό το παρατήρησα τον Νοέμβριο όταν και το ανέφερα. Από τότε δεν το παρατηρώ, αν και μάλλον συμβαίνει σε κάποιο μικρό βαθμό. Μην είσαι σίγουρη Μαρίνα για το αν βρίσκουν στην Κόνιτσα και γενικά βόρεια Ελλάδα, όταν έχει καλές μέρες φέρνουν μεγάλα φορτία γύρης. Πάντως εδώ και 4-5 μέρες κάνει κρύο και χιονίζει τα βράδια. Δεν είδα από τι άνθος μπορεί να συλλέγουν τέτοια εποχή. Δύο βίντεο από 14 Ιαν. και 05 Φεβ 2013. Σίγουρα η περιοχή είναι πίσω αλλά κάτι βρίσκουν, έχω καταγράψει γύρη κάθε μήνα και στιγμη του χρόνου.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤετ Φεβ 13, 2013 8:52 am

Παράθεση :
όταν έχει καλές μέρες φέρνουν μεγάλα φορτία γύρης. Πάντως εδώ και 4-5 μέρες κάνει κρύο και χιονίζει τα βράδια. Δεν είδα από τι άνθος μπορεί να συλλέγουν τέτοια εποχή.
Κι εγω εχω καταγραψει συλλογη γυρης ακομη και τωρα μεσ το καταχειμωνο. μια γυρη κιτρινη που μαλον ειναι απο το αγριοραδικο(ταραξακο) και μια που μωβιζει και ειναι μαλλον απο δενδρολιβανο.Επισης φερνουν και μια χρωματος γκριζομπεζ που δεν ξερω απο τι λουλουδι μπορει να ειναι.Εχω παρατηρησει πως μερικες γυριζουν και καθονται γυρω απο την κυψελη ζαλισμενες,ακινητες για αρκετη ωρα χωρις να δειχνουν ομως αρρωστες.Μαλλον οπως εχει προειπωθει τις μουδιαζει το κρυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο   Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο Icon_minitimeΤετ Φεβ 13, 2013 9:38 am

Ο ταραξάκος υπάρχει αραιά και που, λογικά όμως πηγαίνουν. Υπάρχει ένα άλλο κίτρινο που μοιάζει με τον ταραξάκο και σε αυτό πηγαίνουν. Επίσης διασταύρωσα ότι ένα μωβ λουλουδάκι που αρχίζει και βγαίνει τώρα όλο και πιο πολύ είναι η ανεμόνη, αλλά λόγω καιρού δεν είδα μέλισσες σε αυτό. Για 2 εβδομάδες και πάνω... υπήρχε ένα λουλούδι μόνο ( μία ανεμόνη ) στο χώρο που έβλεπα!!! Τώρα βγήκαν αρκετά...

Όσο για τις "κουρασμένες" μέλισσες είχαν γούστο, εγώ καθόμουν δίπλα στις εισόδους και πίσω για να βλέπω και να τραβάω βίντεο. Μερικές απλώς ξεκουράζοταν λίγο στο χέρι που κρατούσα την μηχανή και μετά συνέχιζαν στην κυψέλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πολλές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης!!
» Μέλισσες πετούν μπροστά στην είσοδο
» Οι μέλισσες κάθονται στην είσοδο, δεν δουλεύουν
» Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.
» Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: