Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.

Πήγαινε κάτω 
+6
Μαρίνα
granazis
dim
lingistis
θανασης22
IxNiLaTiS
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΠαρ Νοε 05, 2010 9:00 pm

Σήμερα πήγα στο μελισσοκομείο μου για να κατεβάσω πατώματα και να ετοιμάσω τα μελίσσια μου για ξεχειμώνιασμα. Εκεί με επισκέφτηκε γνωστός μου αλλοδαπός μελισσοκόμος, που έχει τα μισά του μελίσσια του πολύ κοντά στα δικά μου, περίπου 500 μέτρα, και τα άλλα μισά σε απόσταση περίπου 3χλμ. και μου ζήτησε την βοήθειά μου:

Σε όλα αυτά λοιπόν που απέχουν περίπου 3χλμ, παρατήρησε έξω από τις κυψέλες του πολλές νεκρές μέλισσες. Αμέσως πήγα να δώ τι συμβαίνει. Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους, αλλά αυτό που δεν μπορούν να μεταδώσουν είναι η άσχημη μυρωδιά της σαπίλας που ανέδυαν οι νεκρές μέλισσες και μάλιστα από μακρυά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ψυχορραγεί εμπρός την είσοδο της κυψέλης της,
με την προβοσκίδα παρατεταμένη.



Δεν υπήρχαν λερώματα στις κυψέλες και εσωτερικά τα μελίσσια ήταν αρκετά καλά και ζωηρά, με λογικό γόνο για την εποχή. Είδα μερικές φρεσκοπεθαμένες μέλισσες με τις προβοσκίδες τους παρατεταμένες που με κάνει να υποψιάζομαι δηλητηρίαση.

Έχετε παρατηρήσει ποτέ τέτοιο φαινόμενο στα μελίσσια σας;

Έχω συλλέξει μερικές νεκρές μέλισσες, για να τις στείλω στο ΑΠΘ για εξέταση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
θανασης22
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
θανασης22


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΠαρ Νοε 05, 2010 10:14 pm

Θλιβερό το γεγονός και πολύ πιθανό να είναι φονική ενέργεια (ψεκασμός) από κάποιον συνάνθρωπο - δολοφόνο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΚυρ Νοε 07, 2010 2:42 pm

Η μυρωδιά είναι από την αποσύνθεση των νεκρών μελισσών... άρα κάτι έχει συμβεί εκεί πριν περίπου ένα μήνα. Ρώτα τον μελισσοκόμο αν είχε κάνει καμιά "θεραπεία" πριν ένα μήνα ή καποια άλλη εργασία όπως μεταφορά μελισσών, τρύγο κλπ. Αν ήταν δηλητήριο θα είχατε πάθει όλοι ζημιά... αν ήταν ψεκασμός στα μελίσσια του θα είχαν χαθεί και μελίσσια. Κάτι μου λέει ότι είναι αποτέλεσμα λανθασμένων χειρισμών που οδήγησαν σε γενική αναστάτωση στο μελισσοκομείο και πολλές νεκρές μέλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΔευ Νοε 08, 2010 1:56 pm

Συμφονώ και εγω γιατι τέτοια εποχή νομίζω οτι δεν ψεκάζουν για κάτι και σε διαφορετική περιπτωση θα είχαν χαθεί ολόκληρα μελίσσια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΣαβ Νοε 13, 2010 12:21 pm

Αν οι μέλισσες πήραν γύρη η νερό από κάποιον κήπο σπιτιού που ράντισε τα λουλούδια του ή έριξε λίπασμα πχ βιτριόλι ... τότε θα είχαν αυτά τα συμπτώματα. Ο τόπος εδώ δεν έχει καλλιέργειες για να ραντιστούν. Μόνον από αυλές έχει γίνει η δουλειά. Εν τω μεταξύ τα μελισσάκια τώρα είναι μιά χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΚυρ Νοε 14, 2010 7:01 pm

Το κακό έφτασε και στο δικό μου μελισσοκομείο. !!!
Για να μήν ξανασηκώνω φωτογραφίες κοιτάξτε εδώ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΤρι Νοε 16, 2010 12:29 am

Πανο στην περιοχη που τα εχεις μιπως εχει ελιες??? Το λεω γιατι καποιοι ραντιζουν ραουνταπ τετοια εποχη τους φραχτες και γυρω απο τις ελιες οπου εχει αγρια βλαστηση για να στρωνουν ευκολα τα δυχτια (πανια) που μαζευουν τον καρπο.
Για μενα το πιθανοτερο ειναι καποιος να ξεμπερδεψε με το γειτονα και τωρα ειναι η σειρα σου......
Ισως καποιο εργαστηριο με βγαλει ψευτη........Το ευχομε ολοψυχα.........
Αλλα αν ηταν απο φυτα γιατι να μην ηταν παραληλα με του γειτονα τα φενομενα...!!!!!!!
Δεν εχω ξανα ακουσει τα φυτα να εχουν τοσο ιδιετερη συμπεριφορα..................εκτος και ειναι ασθενεια των φυτων
Οσο για το οτι προσβληθηκαν μονο τα δυνατα ........ισως σε αυτα φενεται ετσι γιατι ειχαν τον περισσοτερο πλυθησμο...... "η" αυτα του γιαλισαν και θελισε καποιος να τα εξισωσει.....!!!!
Ευχομε να ειναι περαστικα οτι και αν ειναι..!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΤετ Νοε 17, 2010 1:09 pm

Ναι έχει ελιές, και μάλιστα τώρα τις μαζεύουν.
Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχουν φυτά κατσιασμένα από ψέκασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 1:01 am

Δεν είναι μόνο το ράουνταπ από ότι ξέρω το τελευταίο ράντισμα στις ελιές γίνεται λίγο πριν τη συγκομιδή. Ισως ο γείτονας με το βυτίο του έκανε πολλές βόλτες. Οσο για το ράουνταπ κοίτα όλο το χωράφι με τις ελιές γιατι φέτος άκουσα από κάποιον ότι επειδή υπάρχει ένα βακτηριο στο χώμα που ξερένει το δέντρο πολλοί που χρησιμοποιούσαν καλιεργητή (ανακατεύει το χώμα όποτε μεταφέρει το βακτήριο) τώρα ραντίζουν όλο το χωράφι με ράουνταπ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΣαβ Νοε 20, 2010 9:31 pm

Παιδιά το ραουνταπ απο οτι ξέρω είναι για να μην βγάζει χωρτάρια το χωράφι. Δεν νομίζω να έχει σχέση με τα μελίσσια. Το ράντισμα της ελιάς που επιρεάζει τα μελίσσια είναι όταν ψεκάζουν για τον δάκο που το φάρμακο περιέχει μελάσσα και προσελκίει τα έντομα. Τώρα δεν νομίζω να ψεκάζουν με κάτι γιατι είναι εποχή ελαιομάζοξης... Στην περιοχή μου όταν είναι να ραντίσουν ειδοποιούν όσους έχουν μελίσσια για να τα κλείσουν για μερικές ώρες.
Εξάλου αν υπήρχε πρόβλημα με ράντισμα, θα το είχαν όλοι οι μελισσοκόμοι της περιοχής. Οχι μόνο ο φίλος που έπαθε ζημιά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mimis
Μέλος
Μέλος
mimis


Αριθμός μηνυμάτων : 62

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΤετ Δεκ 01, 2010 10:20 am

φιλοι,
στην γερμανια υπαρχη πολλες φορες αυτη η σηζητιση, και η προτι απαντηση ειναι παντα....βαροα!!
μπορει να μην πετυχε η θεραπεια του το φνινοπορο?!?!....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnnh47
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΚυρ Δεκ 26, 2010 5:40 pm

Καλησπέρα και χρονιά πολλά
Άρχισα να παρατηρώ το ίδιο σε δυο απο της κυψέλες μου
και θα ήθελα να ρωτήσω
μάθαμε τελικά πιος ήταν ο λόγος
Βγήκαν η εξέτασης ;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΚυρ Δεκ 26, 2010 10:55 pm

Μηπως εγινε καμια λεηλασια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnnh47
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 49

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΚυρ Δεκ 26, 2010 11:03 pm

μπορεί τα μελισσια είναι διπλά άλλα αφτο που εχει περισσότερες απολιες
ήταν δυνατό 10 αρη ενο το διπλά ειναι 5αρη;;;;;;;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΔευ Ιαν 17, 2011 1:00 pm

Ναί έτσι έγινε. Τα αδύνατα παρουσίασαν ελάχιστα ως καθόλου συμπτώματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
babees
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης   Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης. Icon_minitimeΔευ Απρ 11, 2011 1:14 am

Καλησπέρα σε όλους έχω το ίδιο πρόβλημα κι εγώ σε μία κυψέλη πού έχω.Υποπτέυομαι όμως πρώτα τον τον εαυτό μου...Πριν συμβεί αυτό λέω να τους βάλω λίγο νερό να έχουν δίπλα τους αν και υπάρχει στην περιοχή να βρουν.Είχα την ιδέα να τους βάλω σε 2 πλαστικά μπόλ για τρόφημα και μέσα έριξα ένα CD, που επιπλέει,για να μπορούν να κάθονται πάνω και να πίνουν.Βρήκα νεκρές και μέσα στα μπόλ και μπροστά στην είσοδο.Μάλλον το νερό έγινε ακατάλληλο...Ας ελπίσουμε ότι έφταιγε μόνο αυτό γιατί αλλιώς... δρόμο.Πάντως μου έχει ξανατύχει πάλι πέρσι την άνοιξη όταν είχα πλησιάσει άθελά μου κοντά σε στρατόπεδο.Ξέρετε εκεί τα φυτοφάρμακα αντικαθιστούν το χορτοκοπτικό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πολλές νεκρές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πολλές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης!!
» Πολλές νεκρές μέλισσες
» Πολλές νεκρές μέλισσες
» νεκρες μελισσες μπροστα απο την εισοδο....help!!!
» Πολλές νεκρές μέλισσες απο ένα πολύ δυνατό μελίσσι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: