Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ?   Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ? Icon_minitimeΤετ Ιουν 05, 2013 11:18 pm

Καλησπέρα,
Όταν για λίγα λεπτά υπάρχει φοβερή - ανεξήγητη κίνηση στην είσοδο της κυψέλης σε βαθμό που δεν έχουν από που να μπούνε μέσα τι συμβαίνει ? Οι μέλισσες που έβγαιναν από μέσα προχωρούσαν ανάποδα και απογειωνόταν κάθετα από το μπροστά μέρος της κυψέλης και όχι από την σανίδα πτήσης. Κάποιες σκέψεις δικές μου και θα ήθελα να μου πείτε εσείς τι ξέρετε.
- Κάποια πηγή ανθοφορίας προέκυψε και ανασυντάσσονται οι συλλέκτριες για να την εκμεταλλευτούν
- Οι νέες μέλισσες που εκολλάπτονται μαζικά από κάποια πλαίσια γόνου δεν βγαίνουν μεμονομένα αλλά όλες μαζί - κατά κύματα
- Επιστρέφουν μαζικά από την βοσκή λόγω επικείμενης ξαφνικής βροχής
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ?   Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ? Icon_minitimeΤετ Ιουν 05, 2013 11:36 pm

karnet έγραψε:
Καλησπέρα,
Όταν για λίγα λεπτά υπάρχει φοβερή - ανεξήγητη κίνηση στην είσοδο της κυψέλης σε βαθμό που δεν έχουν από που να μπούνε μέσα τι συμβαίνει ? Οι μέλισσες που έβγαιναν από μέσα προχωρούσαν ανάποδα και απογειωνόταν κάθετα από το μπροστά μέρος της κυψέλης και όχι από την σανίδα πτήσης. Κάποιες σκέψεις δικές μου και θα ήθελα να μου πείτε εσείς τι ξέρετε.
- Κάποια πηγή ανθοφορίας προέκυψε και ανασυντάσσονται οι συλλέκτριες για να την εκμεταλλευτούν
- Οι νέες μέλισσες που εκολλάπτονται μαζικά από κάποια πλαίσια γόνου δεν βγαίνουν μεμονομένα αλλά όλες μαζί - κατά κύματα
- Επιστρέφουν μαζικά από την βοσκή λόγω επικείμενης ξαφνικής βροχής

Μπορεί είναι.
Ανθοφόρες που "εψιτρεφουν" και συνωστίζονται λόγο μικρής εισόδου.

Ο λεγόμενος Αερισμός (βγαίνουν γι aafodeysh και τα σχετικά)

Αναγνωριστικές πτήσεις

Και διαφορα αλλα... τώρα ενόψει τις "εντηοφοριες" του θυμαριού στα 20 ria "μελισσια" μου συμβαίνει συχνά αυτό οποτε ανοίγω τελείως την είσοδο από μπροστά (έχουν όλο το μήκος τις κυψέλης) και δουλεύουν χωρίς πρόβλημα

Γενικά στις ανθοφορίες είναι καλο να υπάρχει όσο τον δυνατόν μεγαλύτερη είσοδο στις κυψέλες... (εφόσον δεν δημιουργεί προβλήματα)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνωστιμός στην είσοδο για λίγα λεπτά - τι σημαίνει ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» κηλιδες στην εισοδο;;;
» Οι μέλισσες κουτουλάνε στην είσοδο
» Πολλές μέλισσες στην είσοδο της κυψέλης!!
» Οι μέλισσες κάθονται στην είσοδο, δεν δουλεύουν
» Μέλισσες πετούν μπροστά στην είσοδο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: