Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????

Πήγαινε κάτω 
+7
BaNi
kostasid
ΚΑΝΑΡΗΣ
MILIBEE
gianhs8
gmakhs
Αγγελής60
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beteranos
Μέλος
Μέλος
beteranos


Αριθμός μηνυμάτων : 194

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 8:23 pm

Εγω παντως ενωσα αρρενοτοκο 5 πλαισιων με ενα 6-7 πλαισιων με βασιλισσα με την μεθοδο της εφημεριδας και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 9:54 pm

kosmas έγραψε:
Αν ειναι αγονιμοποιητη η βασιλισσα ή πολυ γρια και εχει στερεψει απο σπερμα τοτε ναι θα ειναι αρρενοτοκο.

Εγώ αλλιώς τα έμαθα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αλλά καλό είναι αυτά που γράφουμε και κάποιοι βασίζονται σ' αυτά να είναι έγκυρα. Γι΄αυτό και παρακαλώ τους εμπειρότερους να πάρουν θέση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 10:25 pm

Καναρη γενικα δε λεω κατι αν δεν ειναι σιγουρο. Αλλιως ρωταω για επαληθευση. Αρρενοτοκο μελισσι μπορει να εχεις και απο Ψευδομανες εργατριες αλλα και απο μια αγονιμοποιητη βασιλισσα ή πολυ γρια. Αυτο που καθοριζει αν θα βγει κηφηνας η εργατρια ειναι ειναι αν το αυγο θα ειναι γονιμοποιημενο με σπερμα ή οχι. Η εργατρια φυσικα βγαζει μονο κηφηνες κατω συγκεκριμενες συνθηκες. Η βασιλισσα εχει την "επιλογη" αν εχει γονιμοποιηθει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 10:35 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
kosmas έγραψε:
Αν ειναι αγονιμοποιητη η βασιλισσα ή πολυ γρια και εχει στερεψει απο σπερμα τοτε ναι θα ειναι αρρενοτοκο.

Εγώ αλλιώς τα έμαθα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αλλά καλό είναι αυτά που γράφουμε και κάποιοι βασίζονται σ' αυτά να είναι έγκυρα. Γι΄αυτό και παρακαλώ τους εμπειρότερους να πάρουν θέση.

ναι Κανάρη, το αρρενότοκο μπορεί να έχει βασίλισσα.
Και στο λέω απο πείρα. Το έζησα 2 φορές φέτος το καλοκαίρι.
Το ένα ήταν με γριά βασίλισσα, και το δεύτερο με αγονιμοποίητη ή κακογονιμοποιημένη.

Έκανα μεγάλη προσπάθεια να τα σώσω. Το πρώτο σώθηκε με αλλαγή βασίλισσας, το δεύτερο όχι. Δεν το πρόλαβα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 03, 2012 1:54 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό και έτυχε να είμαι μπροστά , να πω ότι είναι έμπειρος μελισσοκόμος , έκανε το εξής. Αυτό όμως ήταν καθαρά αρρενοτόκο μελίσσι χωρίς βασίλισσα μέσα. Το έκλεισε και το πήρε 50 μέτρα μακρυά . Στην θέση της κυψέλης που πήρε έβαλε μια άλλη με λίγα κτισμένα πλαίσια μέσα. Μετά τίναξε το αρρενοτόκο μελίσσι και φυσικά οι καλές μέλισσες γύρισαν πίσω . Μάλιστα εγώ το τίναξα .Οι ψευδομάνες δεν μπορούν να πετάξουν και μένουν εκεί και πεθαίνουν . Φυσικά την βασίλισσα την σκοτώνεις ή αν πέσει και αυτή κάτω δεν νομίζω ότι πετάει για να ξανά γυρίσει στην παλιά κυψέλη . Πάντως για σιγουριά καλύτερα να την σκοτώσεις. Αυτό το καθαρό μελίσσι μετά μπορείς άνετα να το ενώσεις ή να δώσεις μεμονωμένα τελάρα για να ενισχύσεις άλλα. Τα τελάρα που έχεις με γύρες οι μέλια τα δίνεις κάπου αλλού επίσης για να βοηθήσεις . Φυσικά μπορείς να κάνεις και το ευκολότερο , δηλαδή βρίσκεις την βασίλισσα που έτσι και αλλιώς είναι άχρηστη την πετάς μεταφέρεις την κυψέλη 50 μέτρα μακρυά τινάζεις τις μέλισσες και αυτές πάνε όπου βρούνε.

Ρε παιδιά μπορεί να έχει βασίλισσα και ψευτομάνες εργάτριες ταυτόχρονα? Αν δηλαδή είναι αρρενοτόκο από εργάτριες μπορεί να έχει και βασίλισσα μέσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Νοε 03, 2012 3:01 pm

Αν ειναι πολυ γρια και εχει εξασθενισει η φερομονη της ? Ναι εχω διαβασει οτι γινεται και αυτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 12:52 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Αγγελής60 έγραψε:
Φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό και έτυχε να είμαι μπροστά , να πω ότι είναι έμπειρος μελισσοκόμος , έκανε το εξής. Αυτό όμως ήταν καθαρά αρρενοτόκο μελίσσι χωρίς βασίλισσα μέσα. Το έκλεισε και το πήρε 50 μέτρα μακρυά . Στην θέση της κυψέλης που πήρε έβαλε μια άλλη με λίγα κτισμένα πλαίσια μέσα. Μετά τίναξε το αρρενοτόκο μελίσσι και φυσικά οι καλές μέλισσες γύρισαν πίσω . Μάλιστα εγώ το τίναξα .Οι ψευδομάνες δεν μπορούν να πετάξουν και μένουν εκεί και πεθαίνουν . Φυσικά την βασίλισσα την σκοτώνεις ή αν πέσει και αυτή κάτω δεν νομίζω ότι πετάει για να ξανά γυρίσει στην παλιά κυψέλη . Πάντως για σιγουριά καλύτερα να την σκοτώσεις. Αυτό το καθαρό μελίσσι μετά μπορείς άνετα να το ενώσεις ή να δώσεις μεμονωμένα τελάρα για να ενισχύσεις άλλα. Τα τελάρα που έχεις με γύρες οι μέλια τα δίνεις κάπου αλλού επίσης για να βοηθήσεις . Φυσικά μπορείς να κάνεις και το ευκολότερο , δηλαδή βρίσκεις την βασίλισσα που έτσι και αλλιώς είναι άχρηστη την πετάς μεταφέρεις την κυψέλη 50 μέτρα μακρυά τινάζεις τις μέλισσες και αυτές πάνε όπου βρούνε.

Ρε παιδιά μπορεί να έχει βασίλισσα και ψευτομάνες εργάτριες ταυτόχρονα? Αν δηλαδή είναι αρρενοτόκο από εργάτριες μπορεί να έχει και βασίλισσα μέσα?

Φίλε Κανάρης συνήθως το αρρενοτόκο δεν έχει βασίλισσα μέσα . Συμβαίνει όμως σπάνια όπως έχω διαβάσει στο βιβλίο Μελισσοκομία του Pierre jean Prost, στην σελίδα 73. Εγώ λέγοντας για βασίλισσα που πετάς εννοούσα το συγκεκριμένο του φίλου μας που ξεκίνησε την ανάρτηση και αναφέρει ότι υπάρχει και βασίλισσα μέσα. Οπότε εγώ τουλάχιστον θα την πέταγα από την κυψέλη . Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλοί τρόποι χειρισμού με κυριότερο αυτό που βάζουμε μια κυψέλη στην θέση του αρρενοτόκου , απομακρύνουμε το αρρενοτόκο 50 μέτρα και το τινάζουμε. Οι συλλέκτριες γυρίζουν στην παλιά θέση και οι ψευδομάνες λόγω βάρους μένουν εκεί και πεθαίνουν . Μετά ενώνουμε με ένα άλλο ή μπορεί να προσθέσουμε και ανοιχτό γόνο για να εκθρέψει καινούργια βασίλισσα αν η εποχή το επιτρέπει. Άλλοι επίσης μπορεί να έδιναν τα πλαίσια σε άλλα μελίσσια για ενίσχυση . Με λίγα λόγια ο καθένας επιλέγει τον τρόπο που τον βολεύει και θεωρεί καταλληλότερο την δεδομένη χρονική στιγμή.
Και κάτι τελευταίο αλλά σπουδαίο . Τα αρρενοτόκα μελίσσια μπορεί και να χρειάζονται σε εποχές που αλλάζουμε βασίλισσες ή που κάνουμε βασιλλοτροφία καθώς από ότι λένε και το έχω βρει σε πολλά επιστημονικά άρθρα αλλά και σοβαρούς ανθρώπους που ασχολούνται με την βασιλλοτρφία , ότι οι κηφήνες που προέρχονται από εργάτριες φέρουν τα γενετικά χαρακτηριστικά της φυλής καλύτερα και είναι καθαρότεροι βιολογικά από ότι αυτοί που γεννούν οι βασίλισσες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Νοε 04, 2012 8:01 pm

Ok. Εχω και εγώ αντιμετωπίσει πέρυσι το φαινόμενο με επιτυχία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 07, 2012 2:30 am




καλησπερα!σας ευχαριστω ολους που μοιραζεστε τις γνωσεις σας!στην σημερινη επιθεωρηση που εκανα στο 6 πλαισιων αρρενοτοκο μελισσι ειδα ενα κακοφτιαχμενο βασιλικο κελι στο κατω μερος της κερηθρας περισσοτερα κηφηνοκελια κ την βασιλισσα,της οποιας τα φτερα στις ακρες ηταν δαγκωμενα,μαλλον απο βαρροα.συμπεραινω πως δεν μπορει να πεταξει για να γονιμοποιηθει.εχω ενα αλλο εφτα πλαισιων κ με 3 πλαισια γονο κ ενα γονιδακι 3,5 πλαισιων κ αυτο εχει γονο.τι χειρισμους λετε να κανω κ πως?

η διαταξη των κυψελων εχει ως εξης:αρρενοτοκο-7,5 πλαισιων-3,5 πλαισων με 2 μετρα αποσταση μεταξυ τους.
να κανω το παρακατω?
Φυσικά μπορείς να κάνεις και το ευκολότερο , δηλαδή βρίσκεις την βασίλισσα που έτσι και αλλιώς είναι άχρηστη την πετάς μεταφέρεις την κυψέλη 50 μέτρα μακρυά τινάζεις τις μέλισσες και αυτές πάνε όπου βρούνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melisaki7
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
melisaki7


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 09, 2013 8:15 pm

το μελίσσι εξελίχθηκε σε αρρενότοκο. Ξέχνα την βασίλισσα θα σου πρότεινα και κάνε άλλους χειρισμούς.

Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί. Η Νίνα ξέρει καλά από αρρενότοκα όσοι πιστοί προσέλθετε lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγονιμοποιητη βασιλισσα
» Ακόμα και κλειστός γόνος
» πωσ βαζουμε αγονιμοποιητη βασιλισσα σε κυψελιδιο συζευξησ?
» Ενας ακόμα...
» Μια ακομα ερωτηση...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: