Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????

Πήγαινε κάτω 
+7
BaNi
kostasid
ΚΑΝΑΡΗΣ
MILIBEE
gianhs8
gmakhs
Αγγελής60
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 27, 2012 1:07 pm

Παιδιά Καλημέρα. Έχω ένα αδύνατο μελισσάκι για το οποίο έχω ξανά μιλήσει και το οποίο έχει μέσα 1,5 τελάρο πληθυσμό . Πριν από 20 περίπου μέρες άνοιξε ένα βασιλοκέλι που είχε μέσα . Σήμερα έριξα μια ματιά στα γρήγορα και είδα μια αδύνατη βασίλισσα και καθόλου αυγά ημέρας μέσα. Σίγουρα είναι αγονιμοποίητη αφού σε διαφορετική περίπτωση θα έβλεπα μέσα αυγά ή έστω θα την έβλεπα να είναι πιο παχιά που σημαίνει ότι έχει γονιμοποιηθεί και εντός των ημερών θα άρχιζε και την γέννα. Και κάτι άλλο νομίζω ότι το δεξί της φτερό είναι λίγο κακοσχηματισμένο στη κάτω πλευρά του αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου . Σκέφτομαι να του δώσω λίγες μέρες ακόμα και μετά να διώξω την βασίλισσα και να ενώσω , αν στο μεταξύ δεν έχει αρχίσει να γεννάει. Εσείς τι λέτε ???????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 27, 2012 2:16 pm

μήπως για κάποιο λόγο (ίσος καινούργια nzemiasi ) δεν την ταΐζουν ικανοποιητικά οι μέλισσες για να γέννησει ?


Αν δεν γεννήσει σε λίγες μέρες πιστεύω ότι η συνένωση είναι μονόδρομος.


Πειραματικά εγώ θα δοκίμαζα να βάλω ένα τελάρο γόνο αν είχα (πειραματικά όμως δεν το προτείνω σαν λύση )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 27, 2012 3:35 pm

gmakhs έγραψε:
μήπως για κάποιο λόγο (ίσος καινούργια nzemiasi ) δεν την ταΐζουν ικανοποιητικά οι μέλισσες για να γέννησει ?


Αν δεν γεννήσει σε λίγες μέρες πιστεύω ότι η συνένωση είναι μονόδρομος.


Πειραματικά εγώ θα δοκίμαζα να βάλω ένα τελάρο γόνο αν είχα (πειραματικά όμως δεν το προτείνω σαν λύση )
Αυτό θα κάνω φίλε gmakhs . Θα του δώσω λίγες μέρες ακόμα και μετά ένωση. Σημάδια κάποιας αρρώστιας δεν βλέπω . Θα δούμε. Πάντως σήμερα τρόμαξα να την βρω έτσι καχεκτική που ήταν και σκεπασμένη από τις παραμάνες που την φύλαγαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 27, 2012 7:47 pm

καλός.. εγώ σήμερα έκανα επιθεώρηση και ανακάλυψα ότι μια από τις προβληματικές βασίλισσες μου πήγε για φούντο μιας και δεν έχει ελπίδες το μελισσάκη το συνένωσα με το άλλο αδύναμο και βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΣαβ Οκτ 27, 2012 9:22 pm

ειχα μια βασιλισσα απο αντικατασταση η οποια εκανε σχεδον 8 μερες να γονιμοποιιθει και την ημερα που ειχα ποια αποφασισει να την στηλω την ειδα ειχε γινει τουμπανο, εγω θα της εδινα εναν γονο κλειστο με πληθυσμο να αυξηθει λιγο μηπως δεν εχει αρκετες παραμανες, παντως στην νοτια Ελλαδα ακομα εχουν περιθωρια γονιμοποιησης, εχθες βρηκα κι αλλη μια παρθενα να εχει γονιμοποιηθει την τελευταια εβδομαδα.

παντως αν ο καιρος χαλασει και συνεχιστουν οι βροχες ολη την εβδομαδα μπορει να μην τα καταφερει να γονιμοποιηθει ουτως ή αλλως οποτε η αποφαση δικη σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28, 2012 7:14 am

Καλημέρα φίλε gianhs8 . Ευχαριστώ για την συμβουλή σου . Πιθανόν αυτό που λες με ένα τελάρο πληθυσμό και γόνο σφραγισμένο να βοηθήσει αλλά δεν ξέρω αν η βασίλισσα είναι γονιμοποιημένη γιατί την βλέπω πολύ αδύνατη. Ο καιρός εδώ είναι συννεφιασμένος και έτοιμος για βροχή κάθε μέρα και όπως καταλαβαίνεις δεν βοηθάει ούτε ο καιρός αλλά ούτε και η προσθήκη τελάρου με πληθυσμό στην περίπτωση που η βασίλισσα δεν έχει γονιμοποιηθεί . Τέλος πάντων αν βρω ευκαιρία μπορεί να του δώσω πληθυσμό και γόνο αλλιώς με πρώτη ευκαιρία θα ενώσω. Φίλε Άκη καλή επιτυχία στην συνένωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28, 2012 10:16 am

Σε 1,5 πλαισιο πληθυσμο δεν θα με απασχολουσε αυτο τον καιρο τι φταιει για την ζαβή βασιλισσα αλλα να μην πανε χαμενες το 1,5 πλαισιο μελισσες.
Θα τις "εριχνα" πανω σε καποιο αλλο μελισσι, Δεν εχει πιθανοτητες να ξεχειμωνιασει οπως ειναι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΚυρ Οκτ 28, 2012 12:24 pm

MILIBEE έγραψε:
Σε 1,5 πλαισιο πληθυσμο δεν θα με απασχολουσε αυτο τον καιρο τι φταιει για την ζαβή βασιλισσα αλλα να μην πανε χαμενες το 1,5 πλαισιο μελισσες.
Θα τις "εριχνα" πανω σε καποιο αλλο μελισσι, Δεν εχει πιθανοτητες να ξεχειμωνιασει οπως ειναι .
Αυτό θα κάνω και εγώ φίλε milibee απλά επειδή είμαι και νέος μελισσοκόμος ας πούμε ότι πειραματίζομαι από περιέργεια όσο μου το επιτρέπει ακόμα ο καιρός για να έχω περισσότερες γνώσεις στο μέλλον . Είπαμε αυτήν την εποχή ο βασικός παράγοντας είναι το όσο πιο δυνατόν γερά μελίσσια για ξεχειμώνιασμα και όχι ο αριθμός τους. Υπάρχει και η άνοιξη για να πολλαπλασιάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29, 2012 10:21 am

Ρε παιδιά αυτό το θέμα είναι στις μικρές αγγελίες?
Δεν είναι τυπολατρεία αλλά στοιχειώδης ευταξία.
scratch scratch scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29, 2012 12:47 pm

Φίλε Kanaris έχεις δίκιο . Τώρα που το είπες το παρατήρησα. Εγώ απλά άνοιξα ένα θέμα χωρίς να προσέξω σε ποια κατηγορία ήμουν και δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε αυτό .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΔευ Οκτ 29, 2012 9:02 pm

sostos ΚΑΝΑΡΗΣ η μεταφορα θεματος εγινε, εδω ταιριαζει καλυτερα flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΤρι Οκτ 30, 2012 11:47 am

cheers cheers cheers Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2012 8:51 pm

γεια σας παιδια!!εχω 3 μελισσακια ενα 3,5 πλαισια ενα 7αρι με 4 πλαισια γονο κ το προβληματικο 6αρι με νεα βασιλισσα,η οποια δεν γενναει εδω κ κανα μηνα.στην σημερινη επιθεωρηση ειδα καμια 60αρια κηφηνοκελια σφραγισμενα κ ασφραγιστα,γονος ουτε ιδεα εχει μελια κ γυρες.τι να κανω με αυτο?να το ενωσω με το γονιδακι η να του δωσω κ αλλο περιθωριο μπας κ την γονιμοποιησει.υπ οψην μενω ν ευβοια κ καιρος ακομα ειναι σχετικα καλος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2012 9:50 pm

Κανονικά θα έπρεπε να είναι ήδη γονιμοποιημένη. Στη θέση σου θα της έδινα λίγο χρόνο ακόμα, επειδή ο καιρός είναι ακόμα καλός όπως λες, αλλά παράλληλα θα πλησίαζα σιγά σιγά τα δύο μελισσια (εάν δεν είναι κοντά) για να μπορέσω σύντομα να κάνω συνένωση στην περίπτωση που δε γονιμοποιηθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2012 11:04 pm

για να γονιμοποιηθεί χρειάζονται και οι κηφήνες εκτός του καλού καιρού.
Υπάρχουν ;;;;

60 κηφηνοκέλια, καθόλου γόνος, τι να περιμένεις;;;

το μελίσσι εξελίχθηκε σε αρρενότοκο. Ξέχνα την βασίλισσα θα σου πρότεινα και κάνε άλλους χειρισμούς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2012 11:19 pm

για να καταλαβω στο αρρενοτοκο ποιος γενναει τους κηφηνες?οι εργατριες,η,η αγονιμοποιητη βασιλισσα?να το συνενωσω καλυτερα?αυτον τον χειρισμο εννοεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostasid
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 114

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2012 11:40 pm

αυτο απο μια αναρτηση σε ενα μελισσοκομικο φορουμ


Αν λοιπόν αποτύχουμε πάλι μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τον πληθυσμό αυτό, αν πάρουμε το μελίσσι αυτό και πάμε 50 μέτρα μακριά από το μελισσοκομείο μας και το τινάξουμε.

Τότε οι μέλισσες θα πάνε από συνήθεια να μπουν στην θέση που ήταν η κυψέλη τους κι επειδή δεν θα την βρουν εκεί θα μπουν στις διπλανές κυψέλες , έτσι οι διπλανές κυψέλες θα ενισχυθούν πολύ.

Προσοχή

Μην δοκιμάσετε ποτέ να ενώσετε ένα αρρενοτόκο μελίσσι με ένα κανονικό γιατί τις ποιο πολλές φορές οι ψευδομάνες σκοτώνουν την βασίλισσα του μελισσιού που ενώνουμε.



Όταν τινάζουμε το μελίσσι θα μπουν και οι ψευδομάνες στις διπλανές κυψέλες αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού εκεί νιώθουν ότι είναι σε ξένο περιβάλλον και ξεχνάνε γρήγορα τα περί βασιλείας τους. . .

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΤετ Οκτ 31, 2012 11:53 pm

στο αρρενότοκο γεννάνε οι εργάτριες.
........ επειδή είχα και εγώ μία παρόμοια περίπτωση, αρχίζω το διάβασμα μήπως και γεννάει και η αγονιμοποίητη βασίλισσα.......
σε κάθε περίπτωση βγαίνουν άχρηστοι κηφήνες.

εγώ έκανα το εξής :
τίναξα το μελίσσι περίπου 30-40 μ. μακρυά.
ξαναέβαλα την κυψέλη στην θέση της, και καθάρισα τον κηφηνογόνο με το ξέστρο.

Όταν ξαναμπήκαν στην κυψέλη τους, όσες μαζεύτηκαν, πήρα ένα-ένα τα πλαίσια με τις μέλισσες επάνω και τα μοίρασα στις άλλες κυψέλες.
Απο ένα πλαίσιο σε κάθε κυψέλη.

Εννοείται ότι την βασίλισσα την πετάς.
Και ότι περίπου το μισό μελίσσι θα γυρίσει πίσω.

Και εγώ δεν θα σου πρότεινα συνένωση.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 2:39 am

Ενας τροπος που μου ειχαν πει καποτε ειναι να μεταφερεις την κυψελη σου μακρια απο τις αλλες για καμια εβδομαδα.. η ψευδομανα δε θα βγει εξω να μαθει την περιοχη οποτε τιναζεις τα πλαισια 100 μετρα μακρια και χανεται ενω οι υπολοιπες γυρνανε πισω.. τοτε μπορεις να μεταφερεις εκ νεου το μελισσι μαζι με τα αλλα και να κανεις τις απαραιτητες ενεργεις σαν απλο ορφανο.! Το εχει κανει κανεις αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 9:42 am

kosmas έγραψε:
Ενας τροπος που μου ειχαν πει καποτε ειναι να μεταφερεις την κυψελη σου μακρια απο τις αλλες για καμια εβδομαδα.. η ψευδομανα δε θα βγει εξω να μαθει την περιοχη οποτε τιναζεις τα πλαισια 100 μετρα μακρια και χανεται ενω οι υπολοιπες γυρνανε πισω.. τοτε μπορεις να μεταφερεις εκ νεου το μελισσι μαζι με τα αλλα και να κανεις τις απαραιτητες ενεργεις σαν απλο ορφανο.! Το εχει κανει κανεις αυτο?

Κοσμά συγνώμη αλλά με μπέρδεψες.
Αφού θα το τινάξεις τελικά το μελίσσι (αν κατάλαβα καλά) γιατί να κάνεις 2 μεταφορές;;

Η ψευδομάνες, που συνήθως είναι περισσότερες απο μία στο αρρενότοκο, δεν νομίζω ότι βγαίνουν ούτως ή άλλως έξω για συλλογή ή άλλες εργασίες.
Μήπως να το έκανες πιο αναλυτικό, βήμα - βήμα γιατί όπως το γράφεις δεν είναι κατανοητό το γιατί να γίνουν οι μεταφορές της κυψέλης

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 10:52 am

Φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό και έτυχε να είμαι μπροστά , να πω ότι είναι έμπειρος μελισσοκόμος , έκανε το εξής. Αυτό όμως ήταν καθαρά αρρενοτόκο μελίσσι χωρίς βασίλισσα μέσα. Το έκλεισε και το πήρε 50 μέτρα μακρυά . Στην θέση της κυψέλης που πήρε έβαλε μια άλλη με λίγα κτισμένα πλαίσια μέσα. Μετά τίναξε το αρρενοτόκο μελίσσι και φυσικά οι καλές μέλισσες γύρισαν πίσω . Μάλιστα εγώ το τίναξα .Οι ψευδομάνες δεν μπορούν να πετάξουν και μένουν εκεί και πεθαίνουν . Φυσικά την βασίλισσα την σκοτώνεις ή αν πέσει και αυτή κάτω δεν νομίζω ότι πετάει για να ξανά γυρίσει στην παλιά κυψέλη . Πάντως για σιγουριά καλύτερα να την σκοτώσεις. Αυτό το καθαρό μελίσσι μετά μπορείς άνετα να το ενώσεις ή να δώσεις μεμονωμένα τελάρα για να ενισχύσεις άλλα. Τα τελάρα που έχεις με γύρες οι μέλια τα δίνεις κάπου αλλού επίσης για να βοηθήσεις . Φυσικά μπορείς να κάνεις και το ευκολότερο , δηλαδή βρίσκεις την βασίλισσα που έτσι και αλλιώς είναι άχρηστη την πετάς μεταφέρεις την κυψέλη 50 μέτρα μακρυά τινάζεις τις μέλισσες και αυτές πάνε όπου βρούνε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 11:15 am

Νινα θα το πω πιο αναλυτικα. Εχουμε το αρρενοτοκο στην τοποθεσια Α. Οι ψευδομανες σαν παλιες εργατριες γνωριζουν την περιοχη αρα ειναι πιθανο να γυρισουν στην κυψελη μετα το τιναγμα. (Θελουμε να σωσουμε το μελισσι και οχι να χωρισουμε τον πλυθυσμο στις αλλες γυρω).
1)Πηγαινουμε το μελισσι στην τοποθεσια Β.
2)Το αφηνουμε μια εβδομαδα να μαθουν οι εργατριες το μερος και να μπορουν να προσανατολιστουν. Οι ψευδομανες δε θα βγουν εξω αυτη την εβδομαδα.
3)Το τιναζουμε μακρια απο την κυψελη. οι Εργατριες γυρνανε αφου γνωριζουν τη νεα τοποθεσια οχι ομως και η ψευδομανες.
4)Το μελισσι πλεον ειναι στη τοποθεσια Β χωρις τις ψευδομανες που χαθηκαν. Επομενως το μεταφερουμε ξανα στη τοποθεσια Α και το αντιμετωπιζουμε σαν απλο ορφανο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 9:27 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Φίλος που είχε το ίδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό και έτυχε να είμαι μπροστά , να πω ότι είναι έμπειρος μελισσοκόμος , έκανε το εξής. Αυτό όμως ήταν καθαρά αρρενοτόκο μελίσσι χωρίς βασίλισσα μέσα. Το έκλεισε και το πήρε 50 μέτρα μακρυά . Στην θέση της κυψέλης που πήρε έβαλε μια άλλη με λίγα κτισμένα πλαίσια μέσα. Μετά τίναξε το αρρενοτόκο μελίσσι και φυσικά οι καλές μέλισσες γύρισαν πίσω . Μάλιστα εγώ το τίναξα .Οι ψευδομάνες δεν μπορούν να πετάξουν και μένουν εκεί και πεθαίνουν . Φυσικά την βασίλισσα την σκοτώνεις ή αν πέσει και αυτή κάτω δεν νομίζω ότι πετάει για να ξανά γυρίσει στην παλιά κυψέλη . Πάντως για σιγουριά καλύτερα να την σκοτώσεις. Αυτό το καθαρό μελίσσι μετά μπορείς άνετα να το ενώσεις ή να δώσεις μεμονωμένα τελάρα για να ενισχύσεις άλλα. Τα τελάρα που έχεις με γύρες οι μέλια τα δίνεις κάπου αλλού επίσης για να βοηθήσεις . Φυσικά μπορείς να κάνεις και το ευκολότερο , δηλαδή βρίσκεις την βασίλισσα που έτσι και αλλιώς είναι άχρηστη την πετάς μεταφέρεις την κυψέλη 50 μέτρα μακρυά τινάζεις τις μέλισσες και αυτές πάνε όπου βρούνε.

... το αρρενοτόκο έχει βασίλισσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΠεμ Νοε 01, 2012 9:49 pm

Αν ειναι αγονιμοποιητη η βασιλισσα ή πολυ γρια και εχει στερεψει απο σπερμα τοτε ναι θα ειναι αρρενοτοκο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????   Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ???? Icon_minitimeΠαρ Νοε 02, 2012 1:24 am

kosmas έγραψε:
Νινα θα το πω πιο αναλυτικα. Εχουμε το αρρενοτοκο στην τοποθεσια Α. Οι ψευδομανες σαν παλιες εργατριες γνωριζουν την περιοχη αρα ειναι πιθανο να γυρισουν στην κυψελη μετα το τιναγμα. (Θελουμε να σωσουμε το μελισσι και οχι να χωρισουμε τον πλυθυσμο στις αλλες γυρω).
1)Πηγαινουμε το μελισσι στην τοποθεσια Β.
2)Το αφηνουμε μια εβδομαδα να μαθουν οι εργατριες το μερος και να μπορουν να προσανατολιστουν. Οι ψευδομανες δε θα βγουν εξω αυτη την εβδομαδα.
3)Το τιναζουμε μακρια απο την κυψελη. οι Εργατριες γυρνανε αφου γνωριζουν τη νεα τοποθεσια οχι ομως και η ψευδομανες.
4)Το μελισσι πλεον ειναι στη τοποθεσια Β χωρις τις ψευδομανες που χαθηκαν. Επομενως το μεταφερουμε ξανα στη τοποθεσια Α και το αντιμετωπιζουμε σαν απλο ορφανο.

λογικό μου ακούγεται. στα υπ΄όψιν για την επόμενη φορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ακόμα αγονιμοποίητη . Τι κάνουμε ????
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγονιμοποιητη βασιλισσα
» ΑΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΤΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ
» πωσ βαζουμε αγονιμοποιητη βασιλισσα σε κυψελιδιο συζευξησ?
» Ακόμα και κλειστός γόνος
» ΚΑΙ ΤΩΡΑ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ..???

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: