Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ακόμα γόνος

Πήγαινε κάτω 
+5
8ymarisios
milmos
cyber2li
NINAS
drakos
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2011 10:39 pm

Σήμερα με 20 βαθμούς είπα να κάνω έναν έλεγχο να δω που βρισκόμαστε στα τρία μελισσάκια μου.
Με αυτά που βρήκα δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ η να κλαψω.
Και τα τρία, έχουν από δυο τελάρα γόνο σφραγισμένο και ανοικτό, οι βασίλισσες γεννάνε αράδα, οι εργάτριες κουβαλάνε γύρες και νέκταρ, μέλια σφραγισμένα και ασφράγιστα.
Αν ήταν Άνοιξη θα ήταν ευλογία, αλλά τώρα, εκτός εποχής, μήπως τα βρω μπροστά μου όλα αυτά? Πότε θα ξεγονιάσει να ρίξω καμμιά στάλα οξαλικό, πότε θα ξαποστάσουν οι έρμες οι βασίλισσες ?
Μήπως να τους βάλω κανένα αιρ κοντίσιον να ηρεμίσουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2011 10:56 pm



κι εγώ τα ίδια έχω.

γιατί στενοχωριέσαι;;
ξέρουν αυτές πότε θα ξεκουραστούν.

Ελπίζω να μην κλαίμε τον Μάρτη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2011 11:09 pm

Οσοι είμαστε κάτω απο Θεσ/κη (κ εκτός ορεινών) έτσι είμαστε...γονιασμένοι. Όντως μην κάτσει συντομα κανα καλό κρύο ΝΙΝΑ γιατί θα τρέχουμε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2011 11:33 pm

καλά πού στην Αθήνα τα έχετε και έχετε ακόμη γόνο βρε παιδιά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΔευ Δεκ 12, 2011 11:36 pm

Άντε να το δούμε και με αυτό τι θα γίνει.
Τον Απρίλη μας πέθανε στα κρύα και τις βροχές, και τον Δεκέμβρη θα πάμε για μπανιο.
Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βαλτε κ μενα μεσα...   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2011 1:24 am

Στα 2 μελισσακια μου παρατηρησα προσφατως τα ιδια...
Αν κ γω χαιρομαι που εχουν γονο γιατι μετα την δηλητηριαση κ μετα τους σκουρκους ελεγα δεν θα τον βγαλουν το χειμωνα...
Το πιο αδυνατο εχει 2 τελαρα γονο 1/3 με 1/4 του τελαρου κ ενα πλαισιο ολο τιγκα γυρη αλλα μικρο πληθυσμο κ ''στραπατσαρισμενη'' βασιλισσα.
Το πιο δυνατο εχει 2 τελαρα τιγκα γαζωμενα κ ενα τριτο μισο κ μια βασιλισσα σα το δαχτυλο μου κουκλαρα!!!

Οσο εχει καλο καιρο ελπιζω να παρουν λιγο τα πανω τους οι κακομοιρεσ γιατι φετος τραβηξαν τα πανδεινα...

εχω κ δυο ερωτησουλες:
1) Εχω αφησει πανω τους ξυλινους τροφοδοτες (εχω ακουσει οτι βοηθανε σαν μονωση) αλλα τις προαλλες ταπωσα το δυνατο μελισσι προχειρα για κανα πενταλεπτο με το καπακι κ οταν το ξανανοιξα να σου η βασιλισσα πανω με ενα καρο μελισσες (μου φυγε η ψυχη μεχρι να την ριξω μεσα γιατι σαν απειρος φοβομουν μηπως κανω καμια ζημια) Υπαρχει καποιος λογος? Σημειωση: το συγκεκριμενο μελισσι προπολιζει τα παντα!
2)τα φελιζολ τα αφηνουμε το χειμωνα για μονωση η τα βγαζουμε γιατι τα εχουμε μονο για τον ηλιο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2011 6:46 am

Αν είσαι σε μέρος με πολύ κρύο και υγρασία, τα φελιζόλ τα αφήνουμε και το χειμώνα για να μη παγώσει το καπάκι και κάνει υγροποίηση στην υγρασία απο μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2011 9:37 pm

milmos έγραψε:
καλά πού στην Αθήνα τα έχετε και έχετε ακόμη γόνο βρε παιδιά?

εγώ είμαι Αίγινα όπως ξέρεις και δεν είχα δει όλο το καλοκαίρι τόσο γόνο

Μίλτο ξέρω πως εκεί που τα έχεις, είναι σαν περιοχή είναι το πιο παγωμένο και υγρό μέρος της Αττικής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2011 10:52 pm

ΝΙΝΑS

βρες λίγοχώρο και για τα δικά μου μελίσσια μου να τα φέρω εκει για ξεχειμώνιασμα. idea idea

oraia oraia oraia oraia oraia oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2011 11:50 pm

Τυχερακιδες, κ τα δικα μου μελισσακια ζηλευουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
target0
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
target0


Αριθμός μηνυμάτων : 45

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤρι Δεκ 13, 2011 11:59 pm

Εδώ πλέον τις τροφές τις βάζουμε χωρίς μάσκα και καπνό. Κίνηση στην είσοδο? μόνο καμία για να δώσει σημεία ζωής. taxo pexi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤετ Δεκ 14, 2011 8:49 am

varsamis έγραψε:
ΝΙΝΑS

βρες λίγοχώρο και για τα δικά μου μελίσσια μου να τα φέρω εκει για ξεχειμώνιασμα. idea idea

oraia oraia oraia oraia oraia oraia

καλώς να ορίσεις. bounce bounce

αν έχεις λίγα χωράνε και στο κτήμα μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ακόμα γόνος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤετ Δεκ 14, 2011 8:57 am

8ymarisios έγραψε:
Στα 2 μελισσακια μου παρατηρησα προσφατως τα ιδια...
Αν κ γω χαιρομαι που εχουν γονο γιατι μετα την δηλητηριαση κ μετα τους σκουρκους ελεγα δεν θα τον βγαλουν το χειμωνα...
Το πιο αδυνατο εχει 2 τελαρα γονο 1/3 με 1/4 του τελαρου κ ενα πλαισιο ολο τιγκα γυρη αλλα μικρο πληθυσμο κ ''στραπατσαρισμενη'' βασιλισσα.
Το πιο δυνατο εχει 2 τελαρα τιγκα γαζωμενα κ ενα τριτο μισο κ μια βασιλισσα σα το δαχτυλο μου κουκλαρα!!!

Οσο εχει καλο καιρο ελπιζω να παρουν λιγο τα πανω τους οι κακομοιρεσ γιατι φετος τραβηξαν τα πανδεινα...

εχω κ δυο ερωτησουλες:
1) Εχω αφησει πανω τους ξυλινους τροφοδοτες (εχω ακουσει οτι βοηθανε σαν μονωση) αλλα τις προαλλες ταπωσα το δυνατο μελισσι προχειρα για κανα πενταλεπτο με το καπακι κ οταν το ξανανοιξα να σου η βασιλισσα πανω με ενα καρο μελισσες (μου φυγε η ψυχη μεχρι να την ριξω μεσα γιατι σαν απειρος φοβομουν μηπως κανω καμια ζημια) Υπαρχει καποιος λογος? Σημειωση: το συγκεκριμενο μελισσι προπολιζει τα παντα!
2)τα φελιζολ τα αφηνουμε το χειμωνα για μονωση η τα βγαζουμε γιατι τα εχουμε μονο για τον ηλιο...

εγώ θα έκανα συνένωση στην θέση σου.

αφού το ένα έχει προβληματική βασίλισσα και λίγο γόνο και είναι αδύνατο, θα το έκανα συνένωση και τελος χειμώνα σίγουρα θα είχα ένα υγιές μελίσσι.

αν χάσεις την βασίλισσα τον χειμώνα, που θα βρείς άλλη, δεν θα κάνουν βασιλοκέλια σίγουρα, μπορεί να μην το πάρεις είδηση αμέσως γιατί δεν πάμε και συχνά στα μελίσσια μας τον χειμώνα, και θα χαθεί το μελισσάκι σου πριν το καταλάβεις.

όσο για το φελιζόλ, και εγώ τα έχω αφήσει και ας έχει καλό καιρό ακόμα, αλλά πρόσεξε μην έχεις κενά στις κυψέλες σου, και να έχουν πολύ καλό αερισμό όσο κρύο και να κάνει. Τα ανοίγματα στο καπάκι να είναι ανοιχτά και καθαρά. Για να βάζουν πολύ πρόπολη μήπως έχεις ανοίγματα εκεί που κάθεται το καπάκι.

Τους τροφοδότες εγώ θα τους έβγαζα. Δεν έχεις λόγο να τους αφήσεις. Το χρειάζονται αυτό το κενό ανάμεσα στα πλαίσια και το καπάκι για ανακύκλωση του αέρα. Αλλοιώς θα σκάσουνε.

Που είναι τα μελίσσια σου;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
8ymarisios
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλησπερα!   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤετ Δεκ 14, 2011 6:07 pm

Κατ αρχας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Για την συνενωση το χω σκεφτει κ γω αλλα 2 εχω δεν μου παει η ψυχη να τα κανω 1... Περα απο το συναισθηματικο το δυνατο μου μελισσι φαινεται να πηγαινει τοσο καλα που δεν εχει αναγκη απο ενισχυση, οποτε λεω να παρω το ρισκο κ αν ολα πανε καλα με μια αλλαγη βασσιλισας (σκεφτομαι αγορα γονιμοποιημενης) νωρις την ανοιξη να βρεθει μαγια να την γλιτωσει κ το δευτερο...

Οσο για τον εξαερισμο δεν νομιζω οτι τους ενοχλει γιατι προπολιζουν τα πλαισια με τον τροφοδοτη τα τελαρα μεταξυ τους γενικα ειναι υπερδαστηρια σε αυτον τον τομεα... φανταζομαι οτι τους εχει μεινει κουσουρι απο την μαχη με τους σκουρκους (ειχα μεγαλο προβλημα)

Τα μελισσια τα εχω κοντα στην αναβυσσο(αττικη) και αν ολα πανε καλα κ εχουμε για δυο βδομαδουλες ακομα λιακαδες θα τον βγαλουμε τον χειμωνα νομιζω... Ασε με εχουν διχασει τα χομπι μου απο την μια παρακαλαω να κανει κανα χιοι να παμε για κανα σνοουμπορντ κ απο την αλλη θελω λιακαδες για τα κοριτσια... scratch

Παντως για ενα ειμαι σιγουρος... οτι απ τον αγιο βασιλη θα ζητησω να με αξιωσει να τα κανω 10 του χρονου... melissologia H.B.F. afro flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Ακόμα γόνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ακομα γονος   Ακόμα γόνος Icon_minitimeΤετ Δεκ 14, 2011 8:16 pm

Γιατι δεν κανεις μια προσπαθεια να δυναμωσεις το αδυνατο αλλαζοντας
θεση με το δυνατο ουτοσωστε οι συλλεκτριες απο το δυνατο οταν
επιστρεφουν φορτωμενες να μπαινουν στο αδυνατο μελισσι και να
δυναμωσει και αυτο??
idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ακόμα γόνος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ακόμα και κλειστός γόνος
» Μια ακομα ερωτηση...
» Ενας ακόμα...
» κολαει ακομα το λινελαιο.....
» Σκέφτομαι να αγοράσω τις πρώτες μου κυψέλες... προτάσεις για μελισσοκομικά βιβλία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: