Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 After τρυγος

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΚυρ Οκτ 07, 2012 6:14 pm

Λοιπόν….. Τέλη Σεπτέμβριου έκανα τρύγο στα λίγα μελίσσια μου . Πήρα 10 πλαίσια μέλι , μετά το τρύγο τα επέστρεψα σε ένα μελίσσι από παραφυάδα 5-6 πλαισίων πληθυσμού με το σκεπτικό να δυναμώσει ακόμα περισσότερο . Μετά από 3 εβδομάδες περίπου σκέφτηκα να βγάλω τα πλαίσια , και τον όροφο . Όταν λοιπόν άνοιξα τον όροφο , είδα όλα τα πλαίσια να έχουν επάνω μέλισσες , ( όχι όλο καλυμμένο, ούτε γόνο ) και τα πλαίσια συνεχίζουν να έχουν μέλι ….. Η δεν το έγλυψαν η αποθηκεύουν μέλι . Από ότι βλέπω και τα αλλά μελίσσια δουλεύουν και αποθηκεύουν μέλια . Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω , Αν βγάλω αυτά τα πλαίσια που όλα έχουν λίγο μέλι τι να τα κάνω ; Να τα βάλω σε καταψύκτη ; Δεν είναι σφραγισμένο το μέλι που έχουν μέσα . Να τα αφήσω εκεί που είναι ; Να τα μοιράσω στα 4 μελίσσια που έχω; Να πάω για ψάρεμα και να μην αγχώνομαι;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 4:49 pm

Επαναλαμβάνω , τι να κάνω με τα πλαίσια που θα βγάλω από τα μελίσσια αν έχουν μέλι μέσα ; Μπορούν με κάποιο τρόπο να αποθηκευτούν η θα χαλάσει το μέλι ;
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 6:52 pm

Αν τα αφήσεις έξω το μέλι θα χαλάσει.
'Εχεις επιλογές, την καλύτερη να τα μοιράσεις/αφήσεις μέσα στις κυψέλες.
Δεύτερη επιλογή, ψυγείο. Και όταν χρειαστούν να μπουν στις κυψέλες σαν τροφοδοσία.
Μην αγχώνεσαι όπως και νάναι. Ακόμα μαζεύουν μέλια και γύρες.
Η φυσική ροή των πραγμάτων είναι να φτάσουν στον καλύτερο δυνατό πληθυσμό για να πάει σε ξεχειμώνιασμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΤρι Οκτ 09, 2012 11:00 pm

Μοιραζεις τα μελια στα μελισσια σου και πας για ψαρεμα
zitao pola
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 2:48 pm

Αυτο το σκεφτηκα και γω , το θεμα ειναι ομως οτι εχω 4 μελισσια , τα 2 δυοροφα , και ειναι γεματα κατω με πλαισια . Μηπως να τα εβαζα καταψυκτη και οταν αργοτερα χρειαστουν τροφοδοσια τοτε να τους τα δωσω ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 3:51 pm

εγώ το κάνω αυτό.
έχω φυλαγμένα στο ψυγείο μέσα σε πλαστικές σακούλες λίγα πλαίσια μισογεμάτα για ώρα ανάγκης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 4:09 pm

Που μπορούμε να φυλάξουμε τις κυρήθρες με το μέλι στον καταψύκτη ή στην συντήρηση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 8:55 pm

συντήρηση τα βαζω εγω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Aposer
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Aposer


Αριθμός μηνυμάτων : 18

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΠεμ Οκτ 11, 2012 8:37 pm

Καλησπέρα στην μελένια παρέα ....

φίλε ethnic69 σίγουρα τα έγλυψαν μετά τον τρύγο άρα αποθηκεύουν .....
γιατί βιάζεσαι τόσο ο καιρός κρατάει ακόμη καλά άσε τα μελισσάκια σου
να δουλέψουν υπάρχουν ακόμη τόσα φυτά για να σου μαζέψουν μελάκια
(ειδικά άμα έχεις σουσούρα (ρεϊκι) στην περιοχή σου αλλά και κουμαριά,ακονιζά (σκοτζάρι) αρκουδόβατο .....
και που ξέρεις ίσως πάρεις ακόμη έναν τρύγο τέλος Οκτωβρίου .....


https://melissologia.forumgreek.com/t40-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 7:37 pm

NINAS τις συσκευάζεις πρώτα? για πές λίγο τη διαδικασία και πόσο καιρό μπορούν να διατηρηθούν στην συντήρηση?
Εγώ έχω μερικές τις οποίες δεν τις σφραγίζουν, δεν ξέρω για ποιο λόγο, πιθανόν να μην επαρκεί ο πληθυσμός?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 9:01 pm

Σύμφωνα με την λογική μου, και όχι επειδή το άκουσα ή το διάβασα:
- Αφού το ασφράγιστο μέλι ξυνίζει θέλει ψυγείο μέχρι να χρησιμοποιηθεί πάλι απο τις μέλισσες.
- Επειδή το μέλι είναι πάνω σε κηρύθρα που πιάνει κηρόσκορο, το βάζω για 1 εβδομάδα κατάψυξη
- Μετά το φυλάω στην συντήρηση.

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερο ψυγείο για τα μελισσοκομικά και χρησιμοποιώ το ψυγείο του σπιτιού, (να και ένα καλό της λιτότητας - δεν είναι πλέον γεμάτο) τις τυλίγω καλά με διαφανές κουζίνας, για να μην πασαλίβεται το ψυγείο, και να μην παίρνει μυρουδιές το μέλι.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει χρονικό όριο. Μέχρι την άνοιξη, σε κάποια φάση, αντί για ζυμάρι θα πάνε τα πλαίσια με το μέλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

After τρυγος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: After τρυγος   After τρυγος Icon_minitimeΠαρ Οκτ 12, 2012 9:04 pm

NINAS σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
After τρυγος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τρυγος..
» τρυγος..
» Τρυγος Μελιού
» τρυγος την ανοιξη
» Τρυγος - Ερωτήσεις

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: