Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ρεικη vs Ακονιζιά

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
newbee
Μέλος
Μέλος
newbee


Αριθμός μηνυμάτων : 280

Ρεικη vs Ακονιζιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ρεικη vs Ακονιζιά   Ρεικη vs Ακονιζιά Icon_minitimeΠαρ Οκτ 05, 2012 6:51 pm

Θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή του μελισσοκομείου(2 παραφυάδες των 4άρων-5 πλαίσιων) για τους επόμενους 2 περίπου

Τώρα τα έχω σε περιοχή που υπάρχει ακονιζιά, αγριοσπαραγγιά( η οποία δεν πρόλαβε να ανοίξει και "έκλεισε",δεν ξέρω τον λόγο), αγριοάγκαθο και άλλα φυτά απο αυλές σπιτιών μιάς και είναι κοντά.

Στο άλλο σημείο που υπάρχει ρείκι τα είχα μεταφέρει μόλις τα είχα πάρει αλλά μή γνωρίζωντας πότε ανοίγει και μή έχοντας τίποτα άλλο να φάνε τα μετέφερα. Θα μπορούσα να τα ταίσω καμιά 15 άρια μέρες και να μην κάνω άσκοπες μετακινήσεις, δέν πειράζει όμως φέτος σημειώνω τα πάντα και του χρόνου θα ξέρω πότε και πού ανθίζει κάτι.

Άν και δεν βλέπω να γλυτώνω την μεταφορά λόγω του θαυματουργού ρεικιού ήθελα να ρωτήσω άν υπάρχει σύγκριση μεταξύ του και της ακονιζιάς, δηλαδή είναι must το ρείκι αυτούς τους μήνες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Ρεικη vs Ακονιζιά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρεικη vs Ακονιζιά   Ρεικη vs Ακονιζιά Icon_minitimeΤετ Οκτ 10, 2012 5:09 pm

Και τα δύο τα δουλεύουν φούλ.
Νομίζω οτι τι ρείκι υπερέχει σε ποιότητα γύρης βάση επιστημόνων αλλα και παλιών(μετριεται φαντάζομαι ), ποσότητα (γύρη-άνθεων), νέκταρ (και το γεγονός οτι μπορείς να πάρεις μέλι). Λένε οτι για το ρείκι η μέλισσα φτάνει και στα ακραία οριά της.
Συγκρίσημο θα ήταν αν είχες και τα δύο φυτά στην ίδια περιοχή. Πιστεύω θα επέλεγαν περισσότερο το ρείκι.Και στην περιοχή μου ειναι μακριά το ένα φυτό απο το άλλο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ρεικη vs Ακονιζιά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ακονιζιά
» ακονιζια
» ακονιζια
»  ακονιζιά
» Ακονιζια? ή κατι αλλο?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: