Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...

Πήγαινε κάτω 
+6
GREEN
cyber2li
vaso9
giota
NINAS
Διονύσης
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 12:12 am

Καλοί μου άνθρωποι, τα φώτα σας παρακαλώ:

Ως νέος, είπα απόψε να λιώσω κάποιες μαύρες κηρήθρες μήπως και καταφέρω να φτιάξω καμιά κηραλοιφή. Για δοκιμή, έκοψα το παλιό μαύρο κερί από ένα πλαίσιο και το τοποθέτησα σε ένα κατσαρολάκι που κολυμπούσε σε μία μεγαλύτερη κατσαρόλα με βραστό νερό. Η κουζίνα σημειωτέον είναι κεραμική. (Μήπως για τη δουλειά αυτή είναι απαραίτητο να υπάρχει φωτιά (πάντα σε μπαιν μαρί φυσικά)Wink… Πέραν του ότι η κουζίνα κατάντησε Βιλαρίμπα (όπου ακόμη τρίβω τα τζετζερέδια για να καθαρίσουν -ας αφήσουμε κατά μέρος τη μουρμούρα της συμβίας για το όλο σκηνικό katse kala -), παρατήρησα ότι το κερί μετατράπηκε σε μία πηχτή μαύρη μάζα με κύριο συστατικό κάποιες μεμβράνες (από τα κελιά προφανώς) που δεν έλεγαν να λιώσουν με τίποτα. Σε δεύτερη φάση και πάντα δοκιμαστικά, έριξα όλη αυτή τη μάζα μέσα στο νερό που έβραζε, θα το αφήσω όλη τη νύχτα να κατακάτσει ό,τι δεν είναι κερί (και αυτές οι μεμβράνες ελπίζω) και θα μαζέψω όσο κερί επιπλέει για να το αφήσω στον ήλιο (για να ξασπρίσει)…
Πού ακριβώς έκανα λάθος στη διαδικασία; Υπάρχει κάτι διαφορετικό ή ευκολότερο που θα μπορούσα ή θα έπρεπε να κάνω; skeftome
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 12:27 am


επειδή ήταν η χειρότερη εμπειρία μου όταν πρωτοδοκίμασα να καθαρίσω κερί, θα σου πω που κατέληξα μετά απο πολλά - μα πάρα πολλά - πασαλίμματα.

1) το κερί μπαίνει μέσα στο νερό, και μένει στην φωτιά να σιγοζεστένεται, μέχρι να λιώσει και να γίνει σαν λάδι.

2) το σουρώνεις (ζεστό ) με τουλπάνι, ή ένα ύφασμα λεπτό ΣΑΝ μεταξωτό σε άλλο σκέυος.
Μην τυχόν και πάρεις τα μεταξωτά ρούχα της γυναίκας σου, γιατί σε βλέπω εκτός μαζί με τα τζετζερέδια.

3) το αφήνεις να κρυώσει, και τότε το κερί καθαρό παγώνει πάνω απο το νερό και το παίρνεις πολύ εύκολα.

Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε κερί για κηραλοιφή. Μόνο το κερί απο απολεπίσματα.

Όσο για το καθάρισμα. Μια άλλη αμαρτωλή ιστορία. Τα σκεύει αυτά συνήθως δεν επανέρχονται. Τελευταία δοκίμασα και τα καθαρίζω με το φλόγιστρο και ένα σωρό χαρτί κουζίνας. Πρόσεξε μην ρίξεις τα υπολύματα στον νεροχύτη γιατί θα πληρώνεις και υδραυλικό για ξεβούλωμα.

Καλή επιτυχία.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 1:17 am

Οπως μου εδειξε εμπειρος μελισσοκομος, βαζουμε απο την αρχη την κυρηθρα σε σακκουλα απο τουλπανι, την κλεινουμε κ την βάζουμε στην κατσαρόλα μαζυ με νερό που θ α ζεσταίνεται ώστε να λοιωσει το κερί, κ τα αχρηστα υλικά να μεινουν μεσα στην σακούλα την οποια κ βγαζουμε πριν κρυώσει το νερό.
Όταν κρυώσει το νερό μαζευουμε το κερί απο την επιφανεια του νερού.
Πιθανόν να χρειαστει να επαναλάβουμε την διαδικασία, μέχρι να λοιώσει όλο το κερί από την σακκούλα.
Τα σκευη απο κερί καθαρίζουν Όταν ειναι ζεστά ακόμη, σκουπίζοντάς τα πολυ καλα κ πολλες φορες με χαρτί κουζινας, κ μετα πλενονται κανονικα.
Αυτός ο τρόπος εφαρμόζεται για μικρες ποσοτητες κεριού. Για μεγαλύτερες ας μιλησουν οι πιο εμπειροι.
Για κηραλοιφή χρησιμοποιουμε κερι απο απολεπίσματα και όχι απο μαυρισμένες κερυθρες που εχουν υπολείμματα φαρμάκων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 8:01 am

Και λιγο ξυδι με το βρασιμο θα ηταν καλο για πιο ασπρο (ξεξασπρο)
αποτελεσμα !!!!!!!
idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 10:53 am

giota έγραψε:
...... βαζουμε απο την αρχη την κυρηθρα σε σακκουλα απο τουλπανι, την κλεινουμε κ την βάζουμε στην κατσαρόλα μαζυ με νερό που θ α ζεσταίνεται ώστε να λοιωσει το κερί, κ τα αχρηστα υλικά να μεινουν μεσα στην σακούλα........


xm....κυρία μου sokaristiko sokaristiko

αυτά τα πολύτιμα κόλπα δεν μας τα έχεις πει, και μας αφήνεις να βασανιζόμαστε ...

πολύ καλή ιδέα.
Σήμερα θα δοκιμάσω, γιατί έχω περι τα 5 κιλά κερί να καθαρίσω και να φυλάξω.

Efharisto Efharisto Efharisto


Βάσω είσαι σίγουρη ότι δεν θα μυρίζει μετά η κρέμα μου ξυδίλα ;;;; Ποιά δόση προτείνεις ;;;
Άλλωστε γιατί να είναι άσπρο, και όχι το υπέροχο αχνοκίτρινο χρώμα του καθαρού κεριού ;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 12:33 pm

Νινα οπως ξερεις εγω με κρεμες δεν το εχω οποτε δεν ξερω αν θα μυριζουν
ξυδιλα
Οταν ομως εχουμε πολυ μαυρες κερηθρες δεν παιρνουν αυτο το αχνοκιτρινο
χρωμα αλλα πιο σκουρο για να βοηθησουμε χρησημοποιουμε το ξυδι αλλα
και παλι μην φανταστεις καμοια μεγαλη ποσοτητα σε ενα καζανι κερια
ας υποθεσουμε βαζουμε 1 κρασοποτηρο ξυδι
Με το βρασμο νομιζω οτι το ξυδι εξατμιζεται
oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 2:16 pm


OK κατάλαβα. Ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιώ κεριά μαύρα.
Και ακόμα δεν έχω τόσο κερί για να κάνω ανακύκλωση κηρυθρών, οπότε ... ΝΟ ξύδι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Διονύσης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 3:01 pm

NINAS και giota:
Για την κηραλοιφή έχετε πολύ δίκιο: δεν το σκέφτηκα (αν και θα έπρεπε...) ότι οι χρησιμοποιημένες μαύρες κηρήθρες περιέχουν και φάρμακα...
Πάντως, μιας και ξεκίνησα, θα τη φτιάξω την κηραλοιφή...
Και φυσικά θα τη δώσω στην πεθερά μου που δεν την πιάνει τίποτα, ούτε εντομοκτόνα, ούτε φυτοφάρμακα!!! Evlogies

Και θα μου έχει και υποχρέωση... kala poli gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 3:14 pm

Διονύσης έγραψε:

Πάντως, μιας και ξεκίνησα, θα τη φτιάξω την κηραλοιφή...
Και φυσικά θα τη δώσω στην πεθερά μου που δεν την πιάνει τίποτα, ούτε εντομοκτόνα, ούτε φυτοφάρμακα!!! Evlogies

Και θα μου έχει και υποχρέωση... kala poli gelio

sokaristiko sokaristiko petheno petheno petheno arxigos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 4:09 pm

cyber2li έγραψε:
Διονύσης έγραψε:

Πάντως, μιας και ξεκίνησα, θα τη φτιάξω την κηραλοιφή...
Και φυσικά θα τη δώσω στην πεθερά μου που δεν την πιάνει τίποτα, ούτε εντομοκτόνα, ούτε φυτοφάρμακα!!! Evlogies

Και θα μου έχει και υποχρέωση... kala poli gelio

sokaristiko sokaristiko petheno petheno petheno arxigos


Λάμπρο κλείσε το στόμα σου, και μην παίρνεις κακά παραδείγματα .
oxi oxi oxi oxi oxi oxi

Να΄βλεπα χωρίς τις πεθερές τι θα κάνατε !!!!
Με ποιόν θα τα βάζατε, χωρίς να σας λένε τίποτα, και να σας καλοπιάνουν και απο πάνω .
Ντροπή αγόρια katse kala

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 05, 2012 5:50 pm

Διονύση
εγω αλλιως το βλεπω το θέμα.
Ότι την συμπαθεις πολυ την πεθερά σου γι αυτό μπαινεις στον κόπο να της κάνεις κηραλοιφή, απλα .........ντρεπεσαι να το παραδεχτεις!!!!!!!! petheno
παντως καλή επιτυχια ότι κ αν κάνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GREEN
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
GREEN


Αριθμός μηνυμάτων : 301

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 06, 2012 12:18 am

Στην πεθερα ....στην πεθερα πρωτα...!!!!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 06, 2012 12:50 pm


Εγώ πάντως τις νύφες μου θα τις προσέχω σαν τα μάτια μου.
Καλύτερα απο κόρες.
queen θα τις έχω

Για σκεφτείτε να τρελλαθούν ξαφνικά και να μου τους κάνουν πακέτο πίσω ....

α πα πα πα πα πα
oxi oxi oxi oxi
ούτε στον χειρότερο εφιάλτη.

και αυτά για να ξέρετε και οι πεθερές πως σκέφτονται ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 06, 2012 4:56 pm

Διονύσης έγραψε:
NINAS και giota:
Για την κηραλοιφή έχετε πολύ δίκιο: δεν το σκέφτηκα (αν και θα έπρεπε...) ότι οι χρησιμοποιημένες μαύρες κηρήθρες περιέχουν και φάρμακα...
Πάντως, μιας και ξεκίνησα, θα τη φτιάξω την κηραλοιφή...
Και φυσικά θα τη δώσω στην πεθερά μου που δεν την πιάνει τίποτα, ούτε εντομοκτόνα, ούτε φυτοφάρμακα!!! Evlogies

Και θα μου έχει και υποχρέωση... kala poli gelio

Διονύσει αν σου πίνει το αίμα βάλε στην αλοιφή και κανένα αντιβαρροϊκό, cumavar petheno petheno petheno για καλό και για κακό και βλέπω την πεθερά Evlogies ageloudi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Throubee


Αριθμός μηνυμάτων : 808

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 06, 2012 5:11 pm

Γειά σου ρε Γιώργο μάγειρα oraia ωστόσο εχω να προτείνω πιό βιολογικά μέσα , λίγο φορμικό ή οξαλικό θα έκανε εξίσου καλή δουλειά !!!!
Ανοίξτε απλώστε τελειώσατε! ή τελυώσατε!
Πλάκα κανουμε Διονύση σαφώς.... oraia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος
giorgos500


Αριθμός μηνυμάτων : 69

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 2:04 pm

kalhspera
σημερα δοκιμασα να λιοσω στον ηλιο κερι που ειχα μαζεψεισ και μερικεσ μαυρεσ κυρυθρεσ ,
εβαλα ενα μπουκαλι απο κατω σητα στημεση , και ενα μικρο κουτι μαυρο απο πανω με τρυπα στον πατο και τζαμι για καπακι και μεσα τα κερια ,
το συστημα δουλευε δε λεω , ( αργοτερα θα προσπαθησω να στειλω και φοτογραφια ),
ομωσ
στην αρχη επεφτε απο την σιτα ενα μαυρο υγρο , καποσ κολλωδεσ ,
τι ειν αυτο ? στην σητα εμειναν αρκλετα << πραγματα >> αλλα το μαυρο κολοδεσ υγρο ξερει κανεισ τι εινε και ποσ το αφερουμε απο το κανονικο κερι ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 3:08 pm

Πως το έφερε η μέρα, σήμερα και εγώ για πρώτη φορά δοκίμασα το ηλιακό κηροτήκτη που φτιάχνω από χθες. Ίσως και λόγω του καύσωνα δούλεψε πολύ καλά, έστω και αν απλά έβαλα ένα τζάμι πάνω από το θάλαμο αντί για το διπλό καπάκι που θα κάνω αργότερα.
Σήμερα λοιπόν άρχισε... να τρέχει το κεράκι και το "μαύρο" υγρό. Αυτά που μένουν είναι μάλλον τα κουκούλια από τις λάβρες.
Το σκούρο υγρό είναι μέλι κατα πάσα πιθανότητα, δεν έχω μεγάλη εμπειρία αλλά θα ξεχωρίσει το βραδάκι όταν κρυώσει. Και εγώ περιμένω να το δω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 3:09 pm


Μήπως πρόπολη ;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...   Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα... Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 4:00 pm

Νομίζω πως είναι όλα τα παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λιώσιμο μαύρης κηρήθρας: πρόβλημα...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Λιωσιμο κηρηθρων
» λιωσιμο κεριων
» Βάρος κηρήθρας
» προφυλαξη κηρηθρας
» Φύλλα κηρήθρας 4,9 χιλ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: