Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 προφυλαξη κηρηθρας

Πήγαινε κάτω 
+2
Johnniebee
georgecfu21
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
georgecfu21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΔευ Σεπ 30, 2013 4:43 pm

καλησπερα σε ολους
το ψυγειο μου (ενα διπλο της cokacola) δεν χωραει αλλες κηρηθρες , μπορει να μου υποδειξει καποιος φιλος αντιμετωπιση για τον κηροσκωρο?
να μην αφεινω καταλοιπα επικινδυνα στο κερι
και οχι να μου πει να αγορασω επιπλεον ψυγειο
φιλικα
Γιωργος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Johnniebee


Αριθμός μηνυμάτων : 300

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΔευ Σεπ 30, 2013 5:32 pm

Εγώ εχω πιο μικρό καταψύκτη... Τα βαζω εκεί για 3-4 μερες (σκοτώνονται τα αυγα του σκόρου) και μετά τα βαζω σε πατώματα από κυψέλες, το ένα πάνω στο άλλο με νάυλον ανάμεσα σε κάθε πάτωμα και κλείσιμο των αρμών (μεταξύ των πατωματων) με ταινία... Μια χρονιά που έκανα έτσι δεν ειχα προβλήματα, και από οτι διάβασα και αλλοι μελισσοκόμοι με πολλά πλαίσια το ίδιο κανουν. Δεν βολεύει να κρατάς ολα τα πλαίσια στην κατάψυξη όλο το χειμώνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgecfu21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΔευ Σεπ 30, 2013 7:28 pm

σωστο ,η καταψυξη σκοτωνει το σκωρο ,αλλα η προφυλαξη με το ναυλον αναμεσα τη φοβαμαι,θα δοκιμασω με μονο ενα πατωμα να δουμε.
Αυτο που διαβαζω αλλα δεν ξερω πως εφαρμοζεται στις κηρηθρες ειναι ο βακελος θουριγκιας{τον εχω δοκιμασει και εχει επιτυχια στα κηπευτικα},ξερεις κατι παραπανω?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis74
Μέλος
Μέλος
vasilis74


Αριθμός μηνυμάτων : 60

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΔευ Σεπ 30, 2013 8:11 pm

Καλησπέρα, σε ότι αφορά το βάκιλο υπάρχει σε καταστήματα με μελισσοκομικά και γεωπονικά είδη, με την ονομασία Β401, η εφαρμογή γίνεται με ψεκασμό και όπως λέει στην συσκευασία είναι μη τοξικό για τις μέλισσες, συνιστάται για αντιμετώπιση ακόμα και μέσα στην κυψέλη, από ότι θυμάμαι όμως δεν καταπολεμά τυχόν αυγά αλλά μόνο προνύμφες του κηρόσκορου, πάντως και έγω κάνω ότι και ο Johnniebee...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgecfu21
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 9

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 4:10 pm

σωστα μονο προνυμφες
ευχαριστω πολυ φιλοι μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 7:02 pm

συμφωνω και εγω,στα σεμιναρια που καναμε μας ειπαν οτι σε πειραματα που εγιναν βρηκα σκορο ζωντανο και μετα απο 5 μερες σε καταψυξη οχι ομως στην βδομαδα...μια και μεταβαλονται οι οργανισμοι γενικος καλο θα ηταν να αφηνουμε καμια μερα παραπανω τα πλαισια...ετσι για σιγουρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 8:00 pm

κατάψυξη είναι και -7 κατάψυξη είναι και -30
απλά στην πρώτη περίπτωση θέλει μέρες στην δεύτερη ώρες study 
για αυτό αν κάποιος ξέρει ή έχει μετρήσει την θερμοκρασία καλό θα ήταν να το αναφέρει

φιλικά ....Στέλιος Basketball 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΤρι Οκτ 01, 2013 11:48 pm

εμας μας ειπαν σε συνθηκες βαθιας καταψυξης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasilis74
Μέλος
Μέλος
vasilis74


Αριθμός μηνυμάτων : 60

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΤετ Οκτ 02, 2013 11:46 am

από τις σημειώσεις μου από σεμινάριο με τον κ. Χαριζάνη:
- Στη θερμοκρασία των -12C απαιτείται έκθεση επί 3 ώρες.
- Στη θερμοκρασία των -7C απαιτείται έκθεση επί 4,5 ώρες.
- Στη θερμοκρασία των 0C απαιτείται έκθεση επί 4 ημέρες.
Το πρόβλημα υπάρχει στα αυγά (μπορούν να εκκολαφθούν και μετά από πολλές ώρες...δεν έχω συγκρατήσει πόσες) σε πολύ μικρό ποσοστό παρατηρήθηκε αντοχή και γι' αυτό πρότεινε παραμονή των πλαισίων έστω και στην συντήρηση γιατί κάτω από 12C δεν μπορούν να εκκολάφθούν ή επιπρόσθετα τη γνωστή διαδικασία με το θειάφι.
Προσωπικά τοποθετώ στον καταψύκτη για καμιά δεκαριά μέρες και μετά σε πλαστικές μαύρες σακκούλες...μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΤετ Οκτ 02, 2013 12:38 pm

βασιλη και σε εμας ο χαριζανης ειπε οτι σε πειραματα που εκαναν βρηκα αυγα ζωντανα κ μετα απο 4-5 μερες
οποτε συνιστα βδομαδα στην καταψυξη στους -12 εως -15 βαθμους αν θυμαμαι καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

προφυλαξη κηρηθρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: προφυλαξη κηρηθρας   προφυλαξη κηρηθρας Icon_minitimeΤετ Οκτ 02, 2013 3:48 pm

εγω παντως που το εχω στους -30 περιπου τις αφηνω για 1 μερα .... αν τις αφησω παραπανω μετα σπανε !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
προφυλαξη κηρηθρας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Φύλλα κηρήθρας 4,9 χιλ
» Βάρος κηρήθρας
» Αποθήκευση φύλλων κηρήθρας;
» μεγεθος φυλου κηρηθρας
» Συντήρηση φύλλων κηρήθρας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: