Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Καλη σας μερα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Καλη σας μερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλη σας μερα   Καλη σας μερα Icon_minitimeΤετ Μάης 02, 2012 10:32 am

Σας συγχαιρω για την δουλεια σας. ΜΕ λενε βαγγελη μενω Καστορια, ακομα δεν εχω μελισσια, αλλα εχω αρχισει το διαβασμα και εχω ηδη επισκεφτει δυο μελισσοκομους για να παρω μια επαφη, που μπορω να πω οτι ηταν θετικη. Ξεκιναω με 2 ερωτησεις. Αν αρχισω την μελισσοκομια στην Καστορια και αγορασω 10 μελισσια και εγκαταστηθω στην περιοχη, σε περιπτωση που φυγω και μετακομισω καλαματα αντεχουν τις διαφορετικες κλιματολογικες συνθηκες;; (η γνωμη ττου Μελισσοκομου που εχω μιλησει, ηταν οτι ναι δεν θα υπαρχει προβλημα, αλλα ειναι απολυτα εμπειρικος ο τροπος του και δεν με πειθει απολυτα γι αυτο ρωταω). Και η δευτερη ερωτηση μου ειναι. Αν η Καστορια (ορεινη περιοχη με βαρυ χειμωνα) ειναι καταλληλη να αναπτυξω την μελισσοκομια σε σχεση με την Καλαματα. Συγνωμη που ξεκιναω ετσι αλλα ειμαι ολυ ασχετος ακομα με το αντικειμενο αν και μπορω να πω οτι μου αρεσει υπερβολικα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Καλη σας μερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλη σας μερα   Καλη σας μερα Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 8:13 am

Καλως ηρθες Βαγγελη απ την ομορφη Καστορια. flower

Τα μελισσακια δεν εχουν προβλημα οπου και να τα πας ,ισα ισα η Καλαματα με το ποιο ηπιο κλιμα θα ειναι και καλυτερα γι αυτα ,μια και θα δουλευουν το μεγαλυτερο διαστημα του χρονου.
Οσο για την Καστορια με τον ποιο βαρυ χειμωνα ,παλι μια χαρα θα ειναι με την απαραιτητη χειμερινη προετοιμασια.

Απ την αλλη θα σου προτεινα να ξεκινησεις με 3-4 μελισσακια για να μην πελαγωσεις, μια και οπως λες εισαι τελειως ασχετος, σε κουρασουν και απογοητευτεις.
Ετσι και αλλιως αν πχ παρεις αυτη την εποχη 4 10αρια θα εχεις την χαρα να τα δεις να μεγαλωνουν αλλα θα μπορεις και να τ αυξησεις.

Η αποφαση δικη σου και καλη αρχη!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

Καλη σας μερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλη σας μερα   Καλη σας μερα Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 10:37 am

Καλως ήρθες flower
έτσι ξεκίνησα κ εγω πριν ενα χρονο, με 4 μελισσια καλά. τελος Ιουλιου κ μελι δοκίμασα 6-7 κιλά κ γλυκάθηκα, και παραφυάδες έκοψα , με αποτελεσμα τον Σεπτέμβρη να έχω 9 ομορφα κα καλά μελισσάκια, που τωρα έγιναν τα περισσότερα δυόροφα.
Ξεχειμώνιασαν σχετικά καλα,παρόλο που ο χειμώνας ήταν παλύ δύσκολος στα μερη μας, με καλό τάϊσμα και προφύλαξη απο τους βοριάδες.
Εσύ αν θέλεις τον επόμενο χρόνο πολλαπλασιασέ τα.
Αν δεν έχεις ουσιαστική βοήθεια κ καλές γνώσεις,μην ξεκινάς με πολλά μελισσια. Γνώμη μου βεβαια!
Καλή επιτυχία σ'οτι αποφασίσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
priamos1980
Μέλος
Μέλος
priamos1980


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Καλη σας μερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλως σας βρηκα   Καλη σας μερα Icon_minitimeΠεμ Μάης 03, 2012 3:35 pm

Καλως σας βρηκα. Λεω να ξεκινησω με 10 γιατι στην αρχη τον πρωτο χρονο, θα μεινω διπλα στον εμπειρο μελισσοκομο και θα τα δουλευω μαζι του (το παιδι για τα νερα και τις πετσετες) αλλα η σιγουρια της εμπειριας, σε κανει να στεκεσαι καλυτερα στα ποδια σου,μετα απο του χρονου θα τα βαλω σε δικια μου περιοχη, το μονο κακο ειναι οτι μπορει να παρω μεταθεση και γι αυτο ρωταω για τις αλλαγες περιοχης, βεβαια ξερω οτι μπορω νατα μεταφερω, αλλα λογικα καποιο λογο θα παιζει και η ρατσα, εχω ακουσει οτι η χαλκιδιωτικες η οι μακεδονικες ειναι πιο δυνατες εργατικες, αλλα ακομα δεν ξερω αν ισχυουν αυτα. Τελος παντων εχω αρχισει διαβασμα και μπορω να πω οτι βγαζω ακρη αν και οι αποριες μου σχηματιζουν βουνο ακομα, ψαχνω το σαιτ και μπορω να πω οτι μου λυνονται πολλες. Δεν μπαινω σε ερωτησεις τωρ,α λογο οτι δεν εχω τελειωσει ακομα τα θεματα του site, ξερω οτι η βοηθεια σας και οι γνωση ολων θα ειναι πολυτιμες. Ευχαριστω για το καλοσωρισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καλη σας μερα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Καλη μέρα και καλως σας βρήκα!!!!!
» Καλή χρονιά
» καλη σαρακοστη
» Ώρα καλή!
» Καλη Αρχη!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: