Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 γεια σε ολουσ

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tom
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 1

γεια σε ολουσ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γεια σε ολουσ   γεια σε ολουσ Icon_minitimeΣαβ Σεπ 26, 2009 1:20 am

γεια σασ παιδια,ηθελα εδω κ χρονια να ασχοληθω με
την μελλισοκομικη αλλα τωρα ωριμασε η σκεψη μεσα μου
κ αποφασισα να ασχοληθω..θα ηθελα να με βοηθεισε τε
ποια εινα τα πρωτα βηματα που πρεπει να κανω?χρειαζετε σχολη?
δεν εχω ιδεα σασ προειδοποιω.ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pouk
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pouk


Αριθμός μηνυμάτων : 29

γεια σε ολουσ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καλή αρχή   γεια σε ολουσ Icon_minitimeΔευ Σεπ 28, 2009 11:58 am

Καλως ήρθες στην μαγεία και την τέχνη της μελισσοκομίας!!
Αδελφέ μου για την πρώτη σου επαφήμε τη μέλισσα θα ακούσεις ένα σωρό διαφορετικές απόψεις που η καθεμία μπορεί να είναι και σωστή μέσα στην υποκειμενικότητα του καθενός. Εγώ θα σε συμβούλευα αν έχεις την δυνατότητα να κάτσεις για ένα διάστημα δίπλα σε κάποιον παλιό μελισσοκόμο, να πάρεις το βάπτισμα που λένε και να δείς και τα πράγματα πρακτικά. Γιατί πάνω από όλα η μελισσοκομία είναι πρακτική τέχνη. Και παράλληλα με την παρατήρησή σου στα μελισσια θα προμηθευτείς και μια σχετική βιβλιογραφία για να λύνεις τις απορίες σου, να μαθαίνεις κι άλλους χειρισμούς και να καταρτιστείς και θεωρητικά για το έντομο μέλισσα (ή αλλιώς apis melifera που το προτιμώ). Γιατί καλοί οι παλιοί μελισσοκόμοι και προσωπικά έχω μάθει πολλά για την περιοχή μου, τις ανθοφορίες, και διάφορους χειρισμούς αλλά τα πράγματα προχωράνε και καλό είναι να ενημερωνόμαστε.
Τώρα αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα μπορείς να απευθυνθείς στο Ι.Γ.Ε στο άλσος Συγγρού στο Μαρούσι Αττικήςκαι να παρακολουθήσεις μαθήματα μελισσοκομίας και να πάρεις μια ιδέα.(τηλέφωνα 210 8011146 – 210 8083312)
Καλή αρχή από καρδιάς!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

γεια σε ολουσ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γεια σε ολουσ   γεια σε ολουσ Icon_minitimeΠεμ Οκτ 01, 2009 9:17 am

Καλώς ήρθες στο μελισσοκομικό φόρουμ cheers cheers

Για μαθήματα για δες και εδώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
γεια σε ολουσ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γεια σε όλους!
» Γεια σε όλους
» Γεια σε όλους
» Γειά σε όλους !!!
» Γεια σε ολους

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: