Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Mεταφορά κυψελών

Πήγαινε κάτω 
+19
Nickapple
monarchis
beezy
Φώτης
κολεγκας
filippoz13
βελουχι
mpampis13
thannos81
spithoyras
NINAS
ΣΠΥΡΕΤΟ
lingistis
granazis
captain
gianhs8
milmos
neos
sakis apos
23 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sakis apos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sakis apos


Αριθμός μηνυμάτων : 27

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΣαβ Απρ 21, 2012 9:09 pm

Γεια και χαρά σε όλους ξέρει κανείς εάν υπάρχει μέθοδος μεταφοράς
κυψελών σε απόσταση 100 με 200 μέτρα χωρίς πρώτα να τα μεταφέρω
άνω των 4 χιλιομέτρων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΣαβ Απρ 21, 2012 10:14 pm

Δυσκολα, καπου εχω διαβασει για το νιτρικο αμμωνιο αλλα δεν ξερω καποιον
που να το χρισιμοποιει. Νομιζω πωσ αν μεταφερεισ τισ κυψελεσ τοσο
κοντα θα επιστρεψουν οι συλλεκτριεσ στην παλαια θεση και θα χαθουν.
Οι μελισσεσ που δεν ειναι συλλεκτριεσ δεν θαχαθουν.
Θα αποδυναμωθει το μελισσι αλλα αν ειναι δυνατο θα ξαναφτιαχτει.
Απο την αλλη σε καθε μεταφορα χανεται το 20 % των συλλεκτριων οποτε αν τισ πασ
μακρυα και τισ επαναφερεισ θα χαθει το 40%.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis apos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sakis apos


Αριθμός μηνυμάτων : 27

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 8:22 pm

Καλά ρε παιδιά τόσοι έμπειροι μελισσοκόμοι στο φόρουμ και ουδείς γνωρίζει κάτι; εκτός του φίλου νέου
που τον ευχαριστώ για την απάντηση του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 8:45 pm

sakis apos έγραψε:
Καλά ρε παιδιά τόσοι έμπειροι μελισσοκόμοι στο φόρουμ και ουδείς γνωρίζει κάτι; εκτός του φίλου νέου
που τον ευχαριστώ για την απάντηση του

αφού σου είπε και ο συνάδελφος ότι θα χάσεις τις συλλέκτριες.
αυτό ισχύει.
σιγά-σιγά θα ξαναδυναμώσει από μόνο του.

για ποιό λόγο όμως θέλεις να τις πας στα 200 μέτρα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis apos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sakis apos


Αριθμός μηνυμάτων : 27

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 9:01 pm

Υπάρχει λόγος που θέλω να τα μεταφέρω σε αυτήν την απόσταση .Η ερώτηση μου ήταν εάν υπάρχει τρόπος και ποιος είναι αυτός; που θα μου επιτρέψει να τα μεταφέρω με της λιγότερες δυνατές απώλειες; και χωρίς μακρινή μεταφορά
Το νιτρικό αμμώνιο κάνει δουλεία και αν ναι πως εφαρμόζεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 9:49 pm

τραβα βραδυ μεταφερε τις και οι απολειες θα ειναι ελαχιστες, αν το μερος ειναι δυσβατο τραβα λιγο πριν νυσχτωσει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΚυρ Απρ 29, 2012 11:07 pm

ρε παιδια μη λετε οτι σας κατεβει.
οταν ξημερώσει δεν θα πανε πισω???????
kalo pedi kalo pedi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 1:15 am

Το νιτρικο αμωνιο το βαζεις για να ναρκωσεις τις μελισσες... ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ..εχεις αφαιρεσει τη βασηλισσα .. Η εφαρμογη του γινετε με υποκαπνισμο.. αφου κλεισεις τις θηριδες αερισμου .. Μετα απο 5-6 λεπτα περιπου στην κυψελη επικρατει απολητη ισηχια.. τοτε ειναι η ωρα να ανοιξεις την κυψελη..
Περνεις τα πλαισια ,απαλαγμενα απο μελισσες και φτιαχνεις οσσες παραφιαδες νομιζεις οτι γινοντε.. μετα τιναζεις τις μελισσες σε ενα δοχειο (πχ λεκανη πλαστικη) και με ενα φτιαρακι μοιραζεις τον πληθυσμο .. σε καθε μια απο ολες θα βαλεις και μια βασηλισσα..
Δεν χριαζετε να τα μεταφερεις γιατι οι μελισσες μετα τη ναρκωση δεν θυμουντε ουτε τη μανα τους....

ΠΡΟΣΟΧΗ.............!!!!!!!!!

Αν δεν εχεις καποιον να σου διξει πως ακριβως γινετε και τις αναλογιες στο νιτρικο αμωνιο και το χρονο εφαρμογηςκαι ποσο χρονο εχεις στη διαθεση σου για ολη αυτη τη δουλεια..

ΜΗΝ ΤΟ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ..........!!!!!!

Οι πιθανοτητες να χασεις το μελισσι σου ειναι περισσοτερες απο αυτες της επιτυχιας...

sokaristiko sokaristiko sokaristiko oxi oxi oxi oxi skeftome skeftome

Αν παρολα αυτα ... το εφαρμωσεις και πετυχει... τοτε ναι μπορεις να τα πας σε οποια αποσταση θελεις ..κλειστα ομως και να τα ανοιξεις στο νεο μερος που θελεις..


Έχει επεξεργασθεί από τον/την granazis στις Δευ Απρ 30, 2012 1:21 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 1:17 am

Κάποιο πράγματα είναι δεδομένα και δεν αλλάζουν... ένα από αυτά είναι και οι μεταφορές...

μεταφορά μελισσιών σε αποστάσεις κάτω από 2 χιλιόμετρα δεν μπορεί να κάνει κάποιος χωρίς ‘‘ζημιά‘‘... πρέπει να υπάρχει ενδιάμεση μεταφορά σε αρκετά μεγάλη απόσταση π.χ. άνω των 5 χιλιομέτρων και με χρόνο αναμονής περίπου ένα μήνα στο ενδιάμεσο σημείο πριν τα πάμε τα μελίσσια εκεί που τα θέλαμε αρχικά. Για μεταφορές λίγων μέτρων μεταφέρουμε τα μελίσσια περίπου ένα μέτρο κάθε βράδυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΣΠΥΡΕΤΟ
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
ΣΠΥΡΕΤΟ


Αριθμός μηνυμάτων : 230

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 4:23 pm

νομίζω πως η ερώτηση έχει την απάντηση από μόνη της... Εφόσον γνωρίζουμε πως οι συλλέκτριες μέλισσες σε τόσο μικρές αποστάσεις επιστρέφουν , καλό είναι να αποφύγουμε τέτοιου είδους μετατοπίσεις.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση <<ειδικοί>> τρόποι δεν υπάρχουν ώστε να μη χαθούν οι συλλέκτριες , δεν γνωρίζω τους λόγους που σε στρέφουν προς αυτήν την κίνηση , και αν τελικά κάνεις αυτή την μετακίνηση τότε σου προτείνω το εξής <<σενάριο>>άφησε μερικά (αδύναμα πληθυσμιακά ) μελίσσια ώστε να μαζέψουν τις συλλέκτριες που (λογικά) θα επιστρέψουν. Μετά από 15 μέρες πήγαινε τα στην απαιτούμενη απόσταση ώστε να μη χάσουν πληθυσμό και έπειτα από 1 μήνα πήγαινε τα με τα άλλα μελίσσια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sakis apos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
sakis apos


Αριθμός μηνυμάτων : 27

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΔευ Απρ 30, 2012 7:21 pm

Σας ευχαριστώ όλους για της απάντησης σας . 4 μελισσάκια έχω όλα και όλα θα δω μήπως μπορέσω και τα μεταφέρω τελικά, αλλιώς αντίο εργάτριες .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gianhs8
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 147

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 1:38 pm

captain έγραψε:
ρε παιδια μη λετε οτι σας κατεβει.
οταν ξημερώσει δεν θα πανε πισω???????
kalo pedi kalo pedi

και να γυρισουν στην παλια θεση δεν θα υπαρχουν κυψελες να μπουν μεσα οποτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΤρι Μάης 01, 2012 4:11 pm

gianhs8 έγραψε:
captain έγραψε:
ρε παιδια μη λετε οτι σας κατεβει.
οταν ξημερώσει δεν θα πανε πισω???????
kalo pedi kalo pedi

και να γυρισουν στην παλια θεση δεν θα υπαρχουν κυψελες να μπουν μεσα οποτε


οπότε ;;;;;

δεν θα χαθούνε αν δεν βρουν άλλες κυψέλες να μπουν μέσα;;;
και εφόσον βρούν θα γίνουν αποδεκτές ;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 11, 2013 5:49 pm

Εγω τολμησα γιατι δεν ηξερα και εκανα μεταφορα μερικων εκατονταδων μετρων και παρατηρησα οτι ενα μεγαλο μερος απο τις συλεκτριες γυρισε την επομενη το πρωι στην αρχικη θεση οπου μη βρισκωντας αλλη κυψελη κανανε ενα κουβαρι μελισσων σε ενα κλαδι πεσμενο στο εδαφος.Ηταν 1,5 πλαισιο πληθυσμο περιπου και οι περισσοτερες ειχαν γυρη στα ποδια τους.Τις αφησα μια ολοκληρη μερα και μια νυχτα μπας και γυρισουν αλλα ματαια.Επειδη τις λυπηθηκα εβαλα μια κυψελη με μερικα αδεια πλαισια χτισμενα και αυτες μπηκαν ολες μεσα.Αναγκαστηκα λοιπον ενα βραδυ να μεταφερω ξανα τις κυψελες μου σε νεα τοποθεσια περιπου 3,5 χιλιομετρα μακρια και σκοπευω σημερα το βραδυ που θα ειναι μαζεμενες μεσα αυτο το ορφανο με συλλεκτριες μελισσι να το τιναξω μπροστα στις αλλες μου κυψελες 2 τον αριθμο για να ξαναπαρουν κατα το δυνατο τις συλεκτριες τους πισω.
Η ερωτηση μου συμφορουμιτες ειναι σε ποσο καιρο ειναι ασφαλες να ξαναμεταφερω τις κυψελες μου στο μερος οπου με βολευει εδω κοντα μου εχωντας ξεχασει οι συλλεκτριες τα περι παλιας θεσεως.Αλλοι λενε μια εβδομαδα αλλοι ενα μηνα, μηπως μπορειτε να βοηθησετε στο να καταληξουμε τελικα ποσο καιρο θελει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thannos81
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 11, 2013 6:17 pm

αυτο που υποστηριζεται απο ολους για το 20% σε καθε μεταφορα, το πιστευα και εγω μεχρι την τελευταια μεταφορα των 14 μελισσιων μου πριν λιγες μερες απο τα ελατα. πηγα το βραδυ και εκλεισα ολα τα πορτακια, φορτωσα τα μισα μελισσια (με τρειλερ τα μεταφερω) και τα αλλα 7 θα τα επαιρνα πολυ νωρις το πρωι. ελα ομως που δεν πανε ολα βαση προγραμματος και αναγκαστικα να παω μετα τις 9 το πρωι. οταν εφτασα εκει περιμενα να δω ολες αυτες τις συλλεκτριες που χανονται σε καθε μεταφορα, δεν υπηρχαν ομως πανω απο 10 μελισσες συνολικα εξω απο τα μελισσακια μου. αρα απο 14 μελισσια το βραδυ ηταν εξω μονο 10 μελισσες?? εκει γυρω δεν υπαρχουν αλλα μελισσια για να πω οτι μπηκαν σε αλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis13
BeeForce
BeeForce
mpampis13


Αριθμός μηνυμάτων : 1393

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 12, 2013 5:15 pm

Μισο ρε παιδια γιατι με μπερδεψατε.
Αν κλεισουμε το πορτακι αργα το βραδυ,μετα τις 9 τετοια εποχη ας πουμε,ολες οι συλλεκτριες-μελισσες ειναι μεσα ετσι δεν ειναι?
οποτε γιατι να χασουμε το 20% του πλυθησμου.Μηπως εννοειτε οτι για αλλους λογους(συνθηκες μεταφορας κλπ κλπ) χνουμε το 20%?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 12, 2013 6:49 pm

Παντα στην μεταφορα μενουν συλλεκτριες πισο,και αυτο γιατι
πολλες απο αυτες κοιμουντε εξω το βραδυ,ετσι και στις 9
και οτι ωρα και να πας το βραδυ θε μεινουν μελισσες εξω
για αυτο αμα μπορουμε αφηνουμε ενα μελισσι στο μερος
για μπουνε αυτες που θα ερθουν το πρωι

αυτο δεν μπορουμε να το κανουμε σε ολες τις μεταφορες
και ετσι αφηνουμε μελισσες πισο,,η οποιες θα βρουν αλλες κυψελες
συναδελφον για να μπουν μεσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 12, 2013 6:55 pm

thannos81 έγραψε:
αυτο που υποστηριζεται απο ολους για το 20% σε καθε μεταφορα, το πιστευα και εγω μεχρι την τελευταια μεταφορα των 14 μελισσιων μου πριν λιγες μερες απο τα ελατα. πηγα το βραδυ και εκλεισα ολα τα πορτακια, φορτωσα τα μισα μελισσια (με τρειλερ τα  μεταφερω) και τα αλλα 7 θα τα επαιρνα πολυ νωρις το πρωι. ελα ομως που δεν πανε ολα βαση προγραμματος και αναγκαστικα να παω μετα τις 9 το πρωι. οταν εφτασα εκει περιμενα να δω ολες αυτες τις συλλεκτριες που χανονται σε καθε μεταφορα, δεν υπηρχαν ομως πανω απο 10 μελισσες συνολικα εξω απο τα μελισσακια μου. αρα απο 14 μελισσια το βραδυ ηταν εξω μονο 10 μελισσες?? εκει γυρω δεν υπαρχουν αλλα μελισσια για να πω οτι μπηκαν σε αλλα.

Φιλε λογικο ειναι να βρηκες μονο λιγες μελισσες αφου πηγες
στις 9 το πρωι,,αυτες ομως πηγαν εκει απο τα ξημερωματα
και μπηκανε στις αλλες κυψελες,για αυτο και ειδες και τοσες λιγες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filippoz13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 12, 2013 9:01 pm

Καλησπέρα και από εμένα !!

Υπάρχει τρόπος αλλά δεν τον πολυσυνιστώ, τον εφαρμόζω συχνά πυκνά γιατί είναι
ξεκούραστος αλλά μόνο σε δυνατά μελίσσια 8 πλασίων και πάνω.

Έχουμε ένα 10άρι μελίσσι , παίρνουμε τη Q σε μιά άλλη άδεια κυψέλη μαζί με 5-6 πλ. με τον πληθυσμό τους , τα οποία πλ. είναι 2 με ψημένο γόνο , 1 πλ. με ανοιχτό γόνο και 2 πλ. με τροφές πολλές.
Μεταφέρουμε όσο θέλουμε !
Αυτό το μελίσσι έχει χάσει όλες τις συλλέκτριες τώρα, θα είναι αδύναμο για κάποιες μέρες μέχρι να γεννηθεί ο ψημένος γόνος θα αργήσει να αναπτυχθεί όμως να το γνωρίζετε, βέβαια έχει τη Q του που γεννάει αλλά θέλει τροφές !!

Τώρα το άλλο μελίσσι που βρίσκεται στην αρχική μας θέση έχει 5 πλ. πληθυσμό και τις συλλέκτριες , είναι πιο δυνατό από αυτό που μεταφέραμε πιο δίπλα με την Q αλλά είναι ορφανό! Προτιμότερο είναι να του δώσουμε μία γονιμοποιημένη μάνα και θα συνεχίσει κανονικότατα την ανάπτυξή του.

Ο λόγος που δεν συνιστώ αυτή τη μέθοδο είναι γιατί το μελίσσι που μεταφέρουμε πιο δίπλα με την Q αποδυναμώνεται πολύ μη έχοντας συλλέκτριες για μεγάλο διάστημα έως ότου εκκολαφθούν οι νέες.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 13, 2013 12:27 pm

Παράθεση :
Φιλε λογικο ειναι να βρηκες μονο λιγες μελισσες αφου πηγες
στις 9 το πρωι,,αυτες ομως πηγαν εκει απο τα ξημερωματα
και μπηκανε στις αλλες κυψελες,για αυτο και ειδες και τοσες λιγες
Εγω κατα την πρωτη μου μεταφορα παρατηρησα πως οι συλλεκτριες που κοιμηθηκαν στους αγρους να'τανε το πολυ καμοια 20αρια και επειδη ειχα κλεισει απο την προηγουμενη το βραδυ τα πορτακια απο τις 2 κυψελες μου αυτες καθισανε στις σανιδες πτησης το πρωι και πολεμουσαν να μπουν μεσα.Αυτο παλι πως μπορει να εξηγηθει ? Μηπως δεν μενει παντα το 20% των συλλεκτριων πισω ? Τελος παντων μπορει καποιος να πει εμπειρικα σε ποσες μερες οι συλλεκτριες χανουν την μνημη της παλιας θεσης τους?.Αλλοι λενε οτι μια εβδομαδα φτανει ενω αλλοι λενε πως θελει ενα μηνα.Τελικα τι ισχυει ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κολεγκας
Μέλος
Μέλος
κολεγκας


Αριθμός μηνυμάτων : 246

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 13, 2013 9:10 pm

εγω εκοψα παραφυαδες φετος αλλα δεν ειχα χωραφι να τις παω αλλου και τις εκλεισα για τρεις μερες 2 περιπου μετρα απο την αρχικη τους κυψελη,ολα πηγαν μια χαρα ,και να γυρισαν στην αρχικη πρεπει να ηταν πολυ λιγες ,γιατι δεν καταλαβα καθολου μειωση του πληθυσμου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 13, 2013 9:39 pm

Spithoura η μνήμη της μέλισσας είναι μέχρι 10 μέρες. Αυτό μπορείς να το δεις αν κάνεις επιθεώρηση κάθε βδομάδα γίνοντε πολύ επιθετικές. Επιτίθοντε πριν καν τις ανοίξεις. Ο λόγος είναι αυτός. Αν πας σε 10 μέρες και πάνω δεν σε θυμούντε και είναι αρκετά πιο ήμερες. Το ίδιο ισχύει και για την μεταφορά. Πρέπει να μείνουν τουλάχιστον 10 μέρες στο ίδιο μελισσοκομείο αν θέλεις να τις ξαναφέρεις πίσω. Όσο για το ότι 20% μένει πίσω δεν ισχύει. Ένα πολύ μικρό ποσοστό συλλεκτριών μένει πίσω αλλά είναι μηδαμινό. Εξαρτάτε βέβαια και από την θέση του μελισσοκομείου. Αν πηγαίνουν μακριά για συλλογή τροφών φυσικά θα μείνουν περισσότερες πίσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 13, 2013 10:24 pm

spithoyras έγραψε:
Παράθεση :
Φιλε λογικο ειναι να βρηκες μονο λιγες μελισσες αφου πηγες
στις 9 το πρωι,,αυτες ομως πηγαν εκει απο τα ξημερωματα
και μπηκανε στις αλλες κυψελες,για αυτο και ειδες και τοσες λιγες
Εγω κατα την πρωτη μου μεταφορα παρατηρησα πως οι συλλεκτριες που κοιμηθηκαν  στους αγρους να'τανε το πολυ καμοια 20αρια και επειδη ειχα κλεισει απο την προηγουμενη το βραδυ τα πορτακια απο τις 2 κυψελες μου αυτες καθισανε στις σανιδες πτησης το πρωι και πολεμουσαν να μπουν μεσα.Αυτο παλι πως μπορει να εξηγηθει ? Μηπως δεν μενει παντα το 20% των συλλεκτριων πισω ? Τελος παντων μπορει καποιος να πει εμπειρικα σε ποσες μερες οι συλλεκτριες χανουν την μνημη της παλιας θεσης τους?.Αλλοι λενε οτι μια εβδομαδα φτανει ενω αλλοι λενε πως θελει ενα μηνα.Τελικα τι ισχυει ?

Ολα ειναι σχετικα φιλε,αν η μελισσες πανε μακρια για τροφη
γιατι δεν εχει κατι εκει κοντα θα μεινουν πιο πολες εξω
αν πχ το απογευμα εχει συννεφια η πολυ αερα
παλι θα μεινουν λιγες συλλεκτριες εξω,τωρα για 20% ουτε κι εγω
το πιστευω,ειναι μεγαλο το νουμερο,τωρα για την μνημη εγω ξερω
οτι η μελισσες θυμουντε και γνωριζουν τον μελισσοκομο
που τις προσεχει,,ειναι πολυ εξυπνες για να ξεχνανε τοσο ευκολα
και ειναι παρα πολλα πραματα για τις μελισσες που δεν τα ξερουμε
και τα ανακαλυπτουμε σιγα σιγα με την επιστημη, που μπορει
τωρα πια να μας λεει πολλα πραματα που δεν ξεραμε για τα κοριτσια
προχθες αδειασα ενα αρενοτοκο μελισσι 5 μετρα απο το μερος που ηταν
και διπλα τους ακριβως ειχα μια αλλη κυψελη,σε 10 λεπτα ολες
οι συλλεκτριες του αρενοτοκου ειχαν μπει στην διπλανη κυψελη
αφου δεν βρεικαν την δικη τους στην θεση της,,για αυτο λεω οτι
αμα ερθουν το πρωι και δεν βρουν την κυψελη τους
θα μπουν σε διπλανη κυψελη,,αν δεν υπαρχη θα βρουνε αλλη
κυψελη καπου εκει κοντα η μακρια  και θα μπουνε,,και η μελισσα
δεν ειναι χαζη,αμα παει να μπει σε ξενη κυψελη παει φορτωμενη
και ετσι την δεχονται χωρις προβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 13, 2013 10:34 pm

Φώτης έγραψε:
Spithoura η μνήμη της μέλισσας είναι μέχρι 10 μέρες. Αυτό μπορείς να το δεις αν κάνεις επιθεώρηση κάθε βδομάδα γίνοντε πολύ επιθετικές. Επιτίθοντε πριν καν τις ανοίξεις.  Ο λόγος είναι αυτός. Αν πας σε 10 μέρες και πάνω δεν σε θυμούντε και είναι αρκετά πιο ήμερες. Το ίδιο ισχύει και για την μεταφορά. Πρέπει να μείνουν τουλάχιστον 10 μέρες στο ίδιο μελισσοκομείο αν θέλεις να τις ξαναφέρεις πίσω. Όσο για το ότι 20% μένει πίσω δεν ισχύει. Ένα πολύ μικρό ποσοστό συλλεκτριών μένει πίσω αλλά είναι μηδαμινό. Εξαρτάτε βέβαια και από την θέση του μελισσοκομείου. Αν πηγαίνουν μακριά για συλλογή τροφών φυσικά θα μείνουν περισσότερες πίσω.

Φιλε φωτη εγω φετος επιδη ειχα μεγαλο προβλημα με τις
σμηνουργιες, πηγαινα καθε βδομαδα στα κοριτσια και χαλαγα κελια
και ηταν ηρεμες η μελισσες,οπως καθε φορα που παω ειναι ηρεμες
η ηρεμια πιστευω οτι εχει να κανει με τους χειρισμους
και με το μελισσι,,και με την ανεση και διαθεσει που παμε σε αυτα
αν φοβαμε θα με φανε,αν ειμαι κακοκεφος μπορει παλι να μου την πεσουν
αν ειναι το μελισσι ηρεμο ειναι σχεδον παντα ηρεμο
αμα ειναι αγριο ειναι αγριο οτι και να κανεις,,ενα μελισσι πχ που εχουμε
πριν καν κανεις οτι το ανοιγεις στην πεφτουνε κανονικα
ειναι το μονο αγριο μελισσι,,και απο αυτο δεν θα κοψω ποτε παραφυαδα
γιατι εχω μεγαλη πιθανοτητα παλι αγριο να βγει

αλλα κακα τα ψεματα αυτο το μελισσι ειναι μακραν μπροστα
απο θεμα συλογης μελιου απο ολα τα αλλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

Mεταφορά  κυψελών Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Mεταφορά  κυψελών Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 14, 2013 12:48 pm

Βελούχι την εποχή της σμηνουργίας αναγκαστικά πρέπει να πηγαίνουμε κάθε 4-7 μέρες ανάλογα τους χειρισμούς που κάνουμε. Η μέλισσα ότι κινήσεις και να κάνεις σε θυμάτε σαν εισβολέα. Και σε ξεχνάει σε περίπου 10 μέρες. Ανάλογα αν είναι επιθετικά ή ήρεμα τα μελίσσια είναι το ίδιο. Απλά το πιο ήρεμο μελίσσι θα είναι ακόμα πιο ήρεμο αν δεν το ενοχλήσεις σε λιγότερο από 10 μέρες. Το ίδιο ισχύει και για το επιθετικό. Δες αυτό. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Mεταφορά κυψελών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Επαναφορά κυψελών
» ΑΓΟΡΑ ΚΥΨΕΛΩΝ
» Βασεις κυψελων
» ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ
» μεταφορά κυψελών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: