Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ

Πήγαινε κάτω 
+5
myrtos
Christos335
NINAS
Φώτης
Kastoras21
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kastoras21
Μέλος
Μέλος
Kastoras21


Αριθμός μηνυμάτων : 59

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 4:02 pm

Καλησπέρα,
Είμαι νέος στη μελισσοκομία και θέλω να μου λύσετε κάποιες απορίες. Θέλω να αντικαταστήσω κάποιες κυψέλες γιατί είναι παλιές. Και η πρώτη ερώτηση είναι : τι χρονικό διάστημα πρέπει να περάσει για να πάρω τον πληθυσμό από τη παλιά στη φρεσκοβαμμένη κυψέλη? Δεύτερη : επειδή θα πέσει η θερμοκρασία αυτές τις μέρες μήπως θα ήταν καλύτερο να περιμένω να ζεστάνει λίγο έτσι ώστε να μην αποδιοργανώσω το σφίξιμο που έχουν κάνει για να ζεσταίνονται? Και τελευταία : υπάρχει κίνδυνος αποπροσανατολισμού του μελισσιού επειδή συνήθισαν τη μυρωδιά και τα χρώματα της προηγούμενης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Φώτης
Μέλος
Μέλος
Φώτης


Αριθμός μηνυμάτων : 158

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 5:11 pm

Όταν πας να τις αντικαταστήσεις η θερμοκρασία πρέπει να είναι πάνω από 15 βαθμούς. Οι καινούργιες κυψέλες να μην μυρίζουν και να μην κολλάνε από την μπογιά. Αυτό που θα κάνεις λέγεται μετάγγιση. Βγάζεις την πρώτη παλιά κυψέλη με τις μέλισσες από την θεση της, τη βάζεις ακριβώς δίπλα και βάζεις την καινούργια ακριβώς στη θέση της παλιάς. Ανοίγεις και τις 2 και βγάζεις ενα ένα με τη σειρά τα πλαίσια και τα βάζεις στην καινούργια. Τέλος τινάζεις αυτές που έμειναν μέσα στην παλιά, μπροστά στη είσοδο της καινούργιας. Το ίδιο κάνεις και στις υπόλοιπες. Οι μέλισσες δεν παθαίνουν τίποτα από την διαφορά. Ας πει και κανένας πιο παλιός την γνώμη του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΠεμ Ιαν 24, 2013 8:25 pm

Πράγματι με τίποτα αυτήν την εποχή αλλαγή κυψελών.
Μπορείς να ετοιμάσεις τις καινουργιες σιγά -σιγά, να είσαι σίγουρος ότι δεν μυρίζουν και όπως σου είπε ο Φώτης να κάνεις την μετάγγιση. Αλλά να δέσει καλά η Άνοιξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Christos335
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 8:37 pm

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ως αρχάριος επί του θέματος.
Την άνοιξη θα αγοράσω τα πρώτα μου μελίσσια, με κάποιον που μίλησα είπε θα ότι πουλάει αλλά μόνο τα πλαίσια με τον πληθυσμό.
Θα πρέπει να τις μεταγγίσουμε μέρα και όπως αναφέρεται παραπάνω και να τις πάρω την επόμενη μέρα;
Μπορούμε να τις μεταγγίσουμε βράδυ και να τις πάρω αμέσως για άλλη τοποθεσία ή πρέπει να μηνούν εκεί μερικές μέρες;
Λογικά η μετάγγιση πρέπει μα γίνει βράδυ για να έχουν γυρίσει όλες οι συλλέκτριες.
confused confused confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 10:38 pm

Η μεταγγιση πρεπει να γινει μερα ωστε οι συλλεκτριες που ειναι εξω να εχουν επιστρεψει μεχρι το βραδυ και δευτερον να εχει και θερμοκρασια σωστη να μπορεις να ανοιξεις και να μεταγγισεις.
Τελος καποιες μελισσες που θα ειναι στα τοιχωματα της κυψελης θα πρεπει να τις τιναξεις μπροστα στην εισοδο της νεας κυψελης για να μπουν μεσα. Αυτο δε νομιζω να γινεται βραδυ χωρια που το μελισσι θα αναστατωθει με τη μεταγγιση .
Βραδυ που θα ειναι ολο το μελισσι μεσα κανεις τη μεταφορα.Αν δε μπορεις να μεταφερεις βραδυ πρεπει να κλεισουν οι εισοδοι το βραδυ και να μεταφερεις το πρωι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Christos335
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΠαρ Ιαν 25, 2013 11:16 pm

Ευχαριστώ! Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 1:34 pm

Christos335 έγραψε:
Ευχαριστώ! Efharisto

Φίλε όταν πας να αγοράσεις κάνεις το εξής . Παίρνεις τις δικές σου κυψέλες και πας στον πωλητή σου . Αν σκοτεινιάζει στις 6 εσύ θα πας στις 4 όσο είναι ακόμα μέρα για να γίνει η μετάγγιση . Βάζεις την δική σου κυψέλη στην θέση της κυψέλης που είναι προς πώληση και μεταγγίζεις τα πλαίσια στην δική σου . Τινάζεις τις μέλισσες που έμειναν στην άλλη κυψέλη μπροστά από την δική σου για να μπουν μέσα και οι υπόλοιπες μέλισσες. Μετά περιμένεις λίγη ώρα μέχρι να επιστρέψουν οι συλλέκτριες και μόλις σκοτεινιάσει και δεις ότι δεν επιστρέφουν άλλες συλλέκτριες κλείνεις την είσοδο και μεταφέρεις . Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Φρόντισε μόνο κατά την μεταφορά να μην σου μετακινούνται τα πλαίσια με τις μέλισσες . Για αυτό αν αγοράσεις παραφυάδα 5 πλαισίων να έχεις άλλα 5 κενά πλαίσια μαζί σου , να τα βάλεις στην κυψέλη ώστε να σφίξουν τα τελάρα και να μην κουνιούνται κατά την μεταφορά . Αν δεν έχεις τελάρα φρόντισε να έχεις μικρές βίδες ή καρφιά για να τεζάρεις τα τελάρα στην μία πλευρά και να μην κουνιούνται κατά την μεταφορά. Καλή επιτυχία . Το έχω κάνει αυτό αρκετές φορές χωρίς προβλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos27
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 84

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 2:49 pm

Πολύ σωστά τα λέει ο φίλος Αγγελής, έτσι ακριβώς έπραξα και 'γω ότα αγόρασα τα δικά μου μελισσάκια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 10:10 pm

Ολοσωστος ο Αγγελης.Κι εγω ετσι τις πηρα τις δικες μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Christos335
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΣαβ Ιαν 26, 2013 11:32 pm

και πάλι Efharisto ήταν μια πολύ κατατοπιστική απάντιση


Τώρα όμως μου γεννήθηκαν άλλα ερωτήματα confused confused confused
Όταν μίλησα με τον κύριο που μάλλον θα τα αγοράσω, του είπα ότι είχα σκοπό να πάρω 2-3 παραφυάδες και ένα μελίσσι. Στην κουβέντα επάνω μου πρωτινέ , για πιο οικονομικά, να πάρω 2 μελίσσια και να τα σπάσουμε (με την βοήθεια του) σε άλλα 2,άρα πάλη θα έχω 4.

Πόσο εύκολο θα είναι να το κάνω αυτό, θα πρέπει να κόψω παραφυάδες πριν ή μετά την μετάγγιση και την μεταφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
spithoyras


Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 27, 2013 9:33 am

Οι παραφυαδες εχουν ολες απο μια βασιλισσα οποτε ξεμπερδεψες και εχεις 4 ολοκληρωμενα
μελισσακια.

Ενω αν παρεις δυο μεγαλα μελισσια θα εχουν απο 1 βασιλισσα αρα θα εχεις μονο 2 και θα πρεπει μονος σου τις 2 παραφυαδες που θα κοψεις να τις βαλεις εσυ βασιλισσα ειτε αγοραστη ειτε να φροντισεις για βασσιλικα κελια και δεν θα στο συνιστουσα γιατι μολις ξεκινας.

Εκτος κι αν συνεννοηθεις με τον εμπειρο μελισσοκομο να το κανετε μαζι και να μαθεις απ'αυτο.Εγω θα τα εκοβα κατα την μεταγγιση και λιγο πριν την μεταφορα για να συνηθισουν οι συλλεκτριες στο νεο τους μερος που θα τα πας ηδη κομμενα και με μοιρασμενες συλλεκτριες.
Αλλα ας πει και καποιος εμπειροτερος για να μαθαινουμε..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thomas_k
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 19

ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ   ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ Icon_minitimeΚυρ Ιαν 27, 2013 7:59 pm

Christos335 έγραψε:
και πάλι Efharisto ήταν μια πολύ κατατοπιστική απάντιση


Τώρα όμως μου γεννήθηκαν άλλα ερωτήματα confused confused confused
Όταν μίλησα με τον κύριο που μάλλον θα τα αγοράσω, του είπα ότι είχα σκοπό να πάρω 2-3 παραφυάδες και ένα μελίσσι. Στην κουβέντα επάνω μου πρωτινέ , για πιο οικονομικά, να πάρω 2 μελίσσια και να τα σπάσουμε (με την βοήθεια του) σε άλλα 2,άρα πάλη θα έχω 4.

Πόσο εύκολο θα είναι να το κάνω αυτό, θα πρέπει να κόψω παραφυάδες πριν ή μετά την μετάγγιση και την μεταφορά.


ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΝΟ ΝΑ ΠΑΡΙΣ ΔΥΟ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΟΝ 5 ΤΕΛΑΡΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΚΑΛΗΤΕΡΑ
ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΥΨΕΛΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αντικατασταση βασιλισσων
» Αντικατάσταση παλιών κυψελών.
» αντικατασταση και σμηνουργια;
» Αντικατασταση μανας
» Αντικατάσταση βασίλισσας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: