Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Εισαγωγή Βασίλισσας

Πήγαινε κάτω 
+2
vaso9
helias
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΠεμ Απρ 12, 2012 7:07 pm

Από δυο διώροφα μελίσσια που κατέβασαν Βασιλοκελιά σμηνουργίας, πήρα παραφιάδες.
Έχουν λίγες ημέρες που βγήκαν οι καινούργιες Βασίλισσες και είναι ακόμα αγονιμοποίητες.
Εγώ όμως θέλω να βάλω έτοιμες γονιμοποιημένες Βασίλισσες που θα αγοράσω. queen
Προφανώς πριν την εισαγωγή τους (με το γνωστό τρόπο κλουβάκι) πρέπει να ορφανέψω τα μελίσσια για να τις δεχτούν.
Έλα μου ντε που αυτές που θέλω να αντικαταστήσω είναι μικρές (καθότι αγονιμοποίητες ) και μου είναι αδύνατον να τις εντοπίσω , μιας και οι παραφυάδες είναι δεκάρες με πολύ πληθυσμό !!!!! ti na po

Πώς μπορώ να τις εντοπίσω χωρίς να φάω μια μέρα πάνω σε κάθε μελίσσι ;;; scratch
Υπάρχει άλλος τρόπος για την ασφαλή εισαγωγή της καινούργιας Βασίλισσας, ενώ υπάρχει η αγονιμοποίητη ;;; scratch

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα !!!! cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΠεμ Απρ 12, 2012 7:44 pm

πως ξερεις οτι ειναι αγονημοποιητη???
Μηπως ο καιρος δεν ηταν καλος και δεν βγηκαν ακομη εξω???
Υπαρχει η πιθανοτητα να βγηκαν και να μην ξαναγυρισαν ???
οταν επιστρεφουν δεν αρχιζουν να γεννουν αμεσως αλλα μετα απο 3-4 ημερες
Τωρα αν εσυ θελεις να τους δωσεις ετοιμες (και να χαλασεις και λιγα ευρωπουλακια καντο χα χα χα )
Αν ειναι ελλατωματικες αυτες που ηδη υπαρχουν στις κυψελες οι καινουριες
που θα βαλεις θα τις περιποιηθουν καταλληλως δεν ειναι αναγκη να τις βρεις
η καλυτερη θα υπερισχηση
he he he
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΠαρ Απρ 13, 2012 8:16 am

Φιλε μου οσο υπαρχει η βασιλισσα του μελισσιου εστω και αγονιμοποιητη δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτουν αλλην.Η ορφανεια στην περιπτωση αυτη ειναι μονοδρομοσ.Πρεπει να εντοπίσεις την νεα βασιλισσα και να την αφαιρέσεις.Βαλε ενα πλαισιο με ανοιχτο γονο στο κεντρο του μελισσιου απο αλλο μελισσι .Αφησε το 10 λεπτα κλειστο και ησυχο .Μετα με πολυ ήσυχες κινήσεις και χωρίς καπνο ,αν ειναι δυνατον, ανοιξε και εκλεγξε το πλαισιο με τον γονο που έβαλες.8 στισ 10 φορές θα εντοπίσεις την βασιλισσα πανω του.
Προσοχη χρειαζεται στην εισαγωγη της νέας μάνας .Τα μεγαλα μελισσια δεν δεχονται ευκολα τέτοιες αλλαγές.
Εγω θα σου προτεινα κατι αλλο .
εφ οσον οι παραφυάδες σου ειναι τοσο ισχυρές οταν εντοπίσεις την μανα αφησε την στην κυψελη της με 4 πλαισια και παρε τα υπολοιπα πλαισια σε μια αλλη κυψελη .Σε αυτην την νεα ορφανη πλεον παραφυαδα βαλε την νεα βασιλισσα με κλουβι κατα τα γνωστα.Εφ οσον την δεχτουν και προχωρησει λιγο την γεννα τησ αποφασίζεις αν θέλεις να ενώσεις τισ δυο παραφυάδες κρατώντας οποια βασιλισσα θες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΠαρ Απρ 13, 2012 7:33 pm

vaso9 και Sakis G, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Efharisto

Βασικά στις συγκεκριμένες παραφυάδες θέλω να αλλάξω Βασίλισσες, διότι οι προέρχονται από κελιά σμηνουργίας μελισσιών με όχι καλές Βασίλισσες και δεν θέλω να συνεχίσω με τέτοιους απογόνους .
vaso9 Δεν θέλω να πετάξω τα λεφτά μου, απλά θέλω να κάνω σωστά μελίσσια.
Sakis G Ωραία η μέθοδος με τον ανοιχτό γόνο, θα την προσπαθήσω.
Αυτό που προτείνεις με το χωρισμό, προυποθέτει να βρώ την παλιά Βασίλισσα και αυτό είναι το βασικό μου πρόβλημα, εαν την έβρισκα θα την αφαιρούσα και θα έβαζα την καινούργια.
Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει η εισαγωγή νέας Βασίλισσας που αναφέρει vaso9 και να τα αφήσω να τα βρούν οι Υψηλότητες μεταξύ τους; confused
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΠαρ Απρ 13, 2012 9:56 pm

helias έγραψε:

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει η εισαγωγή νέας Βασίλισσας που αναφέρει vaso9 και να τα αφήσω να τα βρούν οι Υψηλότητες μεταξύ τους; confused

Κι αν τελικα νικησει αυτη που δε θες? 1ον δε θα ξερεις ποια επικρατησε και 2ον ειναι πολλες οι πιθανοτητες να αγορασεις μανες και να ξαναμεινεις με τις πρωτες

Δυστυχως γι' αυτο που θες να κανεις πρεπει να βρεις τη μανα και να ορφανεψεις την παραφυαδα. Αν αμολησεις την καινουρια και η αλλη εχει γονιμοποιηθει οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι να τη σκοτωσουν οι εργατριες πριν συναντηθει με την αλλη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΠαρ Απρ 13, 2012 10:17 pm

Αν και εγω εμμενω στη αρχικη μου θεση οτι δηλαδη οταν συναντηθουν
δυο βασιλισσες θα μεινει παντα η καλυτερη γιατι οι μελισσες εχουν τη
σοφια και τη γνωση να διακρινουν τη καλυτερη καλο θα ηταν για εμας
τους νεους και απειρους ακομα να διακρινουμε τις βασιλισσες οταν
αγοραζουμε βασιλισσες να ζηταμε το μαρκαρισμα τους για να μπορουμε
να τις εντοπιζουμε πιο ευκολα σε τετοιες περιπτωσεις
fatsoulas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bee-thoven
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΣαβ Απρ 14, 2012 12:34 am

Βάσω9, κάνεις λάθος. Εάν ήταν τόσο απλό τότε ένα αρρενοτόκο μελίσσι θα δέχονταν μια μάνα πολύ εύκολα. Η σοφία τους θα τις οδηγούσε στο να σφάξουν την μέλισσα που γεννάει. Βλέπεις να συμβαίνει αυτό; Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mike.
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 42

Εισαγωγή Βασίλισσας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εισαγωγή Βασίλισσας   Εισαγωγή Βασίλισσας Icon_minitimeΣαβ Απρ 14, 2012 10:59 am

το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τις αφησεις να γονιμοποιοιθουν και μετα απο καμια εβδομαδα να τους αλαξεις μανες
ετσι θα εχεις επιτυχεια και δεν θα μεινουν και αλλο πισω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εισαγωγή Βασίλισσας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εισαγωγή βασίλισσας με βασιλοκελί
» Παραφυάδα με εισαγωγή γονιμοποιημένης βασίλισσας
» Εισαγωγή Βασίλισσας γονιμοποιημένης σε παραφυάδα
» Εισαγωγη βασιλισσας χωρις κλουβι.Θα πετυχει?
» εισαγωγή με σπιρτόκουτο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: