Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 εισαγωγή με σπιρτόκουτο

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

εισαγωγή με σπιρτόκουτο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εισαγωγή με σπιρτόκουτο    εισαγωγή με σπιρτόκουτο  Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 10:20 pm

σε συζήτηση που είχα με κάποιον μελισσοκόμο από την περιοχή τής Πέλλας

μου ανέφερε για μια μέθοδο εισαγωγής που δεν έχω ξανά ακούσει  ούτε έχω ξαναδιαβάσει

μου είπε λοιπόν ότι εισάγει βασίλισσες με σπιρτόκουτο : queen 

βάζει μέσα την βασίλισσα και αφήνει μια χαραμάδα μονάχα ανοιχτή , μέχρι λοιπόν οι μέλισσες να καταστρέψουν το σπιρτόκουτο και να απεγκλωβίσουν την βασίλισσα , αυτή είναι ήδη γνωστή και αποδεκτή από το σμήνος . queen  

σαν πλεονέκτημα σε σχέση με τα κλασικά κλουβάκια μου ανέφερε ότι την απεγκλωβίζουν πιο αργά και εκεί είναι η επιτυχία  flower  ..............

ενώ με τα κλουβιά πρέπει να περιμένεις 1-2 ημέρες και μετά να σπάσεις πορτάκια, αλλιώς κινδυνεύει η βασίλισσα να απεγκλωβιστεί πρόωρα  
και να την κόψουν , γιατί πολύ απλά δεν την έχουν αποδεχτεί ακόμη  

παρακαλώ πολύ να καταθέσετε τις απόψεις και τα σχολεία σας , γιατί εγώ λόγο απειρίας δεν μπορώ να το κάμω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

εισαγωγή με σπιρτόκουτο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: εισαγωγή με σπιρτόκουτο    εισαγωγή με σπιρτόκουτο  Icon_minitimeΠεμ Απρ 24, 2014 10:41 pm

Ελλαδα , η χωρα της πατεντας !!! Ενδιαφερον ακουγεται , αλλα δεν το εχω δοκιμασει....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
εισαγωγή με σπιρτόκουτο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εισαγωγή βασιλοκελιού σε ορφανό μελίσσι.
» εισαγωγη βασιλισσων
» Εισαγωγή βασίλισσας με βασιλοκελί
» Εισαγωγή γονιμοποιημένης βασσίλισας
» εισαγωγη βασιλικου κελιου σε παραφυαδα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Βασίλισσες, Βασιλοτροφία & Παραφυάδες-
Μετάβαση σε: