Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)

Πήγαινε κάτω 
+2
parosbees
IxNiLaTiS
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΣαβ Σεπ 05, 2009 12:49 pm

Στην περιοχή μου δεν υπάρχει γύρη ούτε για δείγμα. Τι να βάλω στα μελίσσια μου;

Στο εμπόριο κυκλοφορούν αρκετά σκευάσματα (γυρεόπιτες) από διάφορους κατασκευαστές. Έχω μέχρι τώρα χρησιμοποιήσει το Νεοπόλ και την γυρεόπιτα του Κύρκα. Η τελευταία αν και αρκετά αποτελεσματική, μούχλιασε μερικές φορές τον χειμώνα επάνω στους κηρηθροφορείς.

Εσείς τι χρησιμοποιείτε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΚυρ Σεπ 06, 2009 8:23 pm

Μιά απλή συνταγή χωρίς να τις παρακαλάς να την φάνε είναι 2 μέρη γύρη 1 μέρος ζάχαρι άχνη ανακάτεμα καλό και πάνω από τους κηρηθροφορείς μέσα σε κάποιο πιατάκι πλαστικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΔευ Σεπ 07, 2009 11:26 am

... και γύρη μπορείς να βρεις σε πολλά μαγαζιά σχετικά φτηνά... χύμα εισαγόμενη. Τώρα μερικοί μπορεί να διαφωνήσετε για το θέμα της εισαγόμενης και να πείτε μετάδοση ασθενειών κλπ.. Εγώ νομίζω ότι αν υπάρχουν τέτοιου είδους κίνδυνοι είναι οι ίδιοι και με το η γύρη να ήταν Ελληνική. Οι έτοιμες γυρεόπιτες δηλαδή τι γύρη χρησιμοποιούν… Ελληνική??? Όχι βέβαια!! Αρκεί η γύρη να μην είναι παλιά (πάνω από 2 χρονών π.χ.) και εγώ διαλέγω την πιο φτηνή της αγοράς… είναι άριστη για την δουλεία αυτή!!

Το πλεονέκτημα στο να τις φτιάξεις μόνο σου τις γυρεόπιτες είναι ότι ξέρεις ότι υπάρχει συγκεκριμένη ποσότητα γύρης σε κάθε πίτα. Θέλει λίγο προσοχή στα ποσοστά υγρασίας. Να θυμάσαι ότι το χειμώνα παράγεται μεγάλη ποσότητα υγρασίας μέσα στο μελίσσι ως προϊόν μεταβολισμού. Μπορείς να φτιάξεις κάμποσες γυρεόπιτες και να τις διατηρείς σε καταψύκτη ώσπου να τις χρησιμοποιήσεις… έτσι δεν παθαίνουν τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΤρι Σεπ 08, 2009 5:45 pm

Έχετε ποτέ χρησιμοποιήσει και σογιάλευρο;
Ρωτάω γιατί είμαι έτοιμος να μεταφέρω τα μελίσσια μου στην Αιτωλοακαρνανία για την ανθοφορία της ερείκης, και δεν ξέρω αν αξίζει τελικά τον κόπο να τα μεταφέρω ή να τα κρατήσω εδώ και να τους δώσω γυρεόπιτα.

Λέω να κρατήσω μερικά εδώ με γυρεόπιτα για να δώ την διαφορά. cyclops

--------------------------------------------------------------------------------

@ parosbees
Τα βάζεις έτσι ή τα χτυπάς στο μπλέντερ και τα κάνεις όλα μιά σκόνη;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΤετ Σεπ 09, 2009 10:51 am

Σογιάλευρο κατάλληλο για μελίσσια (σκόνη με χαμηλά λιπαρά) δεν θα βρεις και αν χρησιμοποιήσεις γύρη δεν χρειάζεται το σογιάλευρο. Το σογιάλευρο είναι αντικατάστατο της γύρης ως πηγή πρωτεΐνης στο μίγμα σου.

Για να κάνεις το μίγμα τοποθετείς όλα τα υλικά σου μαζί και ζυμώνεις με τα χέρια σαν να φτιάχνεις ψωμί Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα



Αριθμός μηνυμάτων : 262

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΤετ Σεπ 09, 2009 12:38 pm

Δεν έχω δουλέψει ποτέ σογιάλευρο ούτε πρόκειται να το δουλέψω για λόγους κυρίως δεοντολογικούς. Από αυτά που λένε όλοι η σόγια είναι μεταλαγμένη. Άν έχεις κόφτη που κάνεις την ζάχαρη άχνη τα βάζεις όλα μαζί στην πιό χοντρή σίτα και τα κάνεις μίγμα. Άν δεν έχεις όλα μαζί αφού ανακατάψεις την άχνη με την γύρη και στο μπλέντερ. Άν θές μπορείς να προσθέσεις λίγο νερό και να το κάνεις πολύ σφιχτό ζημάρι. Δεν βάζω καθόλου μέλι γιατί πάνε πρώτα οι γριές μέλισσες και το τρώνε και δεν μένει για τις παραμάνες (δεν τις αφήνουν).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
IxNiLaTiS
Μέλος
Μέλος
IxNiLaTiS


Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΠαρ Σεπ 11, 2009 9:32 am

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

parosbees έγραψε:
Δεν βάζω καθόλου μέλι γιατί πάνε πρώτα οι γριές μέλισσες και το τρώνε και δεν μένει για τις παραμάνες(δεν τις αφήνουν)
Σωστό! Δέν το είχα σκεφτεί. Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 3:14 pm


πόσο καιρό βάζετε γυρεόπιτα;;;
ιδιαίτερα τώρα, που δεν υπάρχει ίχνος γύρης ; (αναφέρομαι σε περιοχές με μεγάλη ξηρασία)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 6:53 pm

NINAS έγραψε:

πόσο καιρό βάζετε γυρεόπιτα;;;
ιδιαίτερα τώρα, που δεν υπάρχει ίχνος γύρης ; (αναφέρομαι σε περιοχές με μεγάλη ξηρασία)
εγώ βάζω 1/4 του κιλού κάθε βδομάδα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 7:06 pm

Συγνώμη να το διευκρινίσω :
ΓΙΑ ΠΟΣΟ διάστημα πρέπει να βάζουμε γυρεόπιττα, σε περίπτωση που δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ έξω;;;

Γενικά ξέρω ότι δεν πρέπει πάνω απο 15 μέρες.
Σε πιό ιδιαίτερες καταστάσεις (ξηρασία) ;;;;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 8:07 pm

NINAS έγραψε:
Συγνώμη να το διευκρινίσω :
ΓΙΑ ΠΟΣΟ διάστημα πρέπει να βάζουμε γυρεόπιττα, σε περίπτωση που δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ έξω;;;

Γενικά ξέρω ότι δεν πρέπει πάνω απο 15 μέρες.
Σε πιό ιδιαίτερες καταστάσεις (ξηρασία) ;;;;

εγώ δεν κοιτάω το "πάνω από 15 μέρες".
Αφού δεν υπάρχει ίχνος από γύρη και νέκταρ έξω, δεν πρέπει κάτι να τους δώσω εγώ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 9:51 pm

milmos έγραψε:

εγώ δεν κοιτάω το "πάνω από 15 μέρες".
Αφού δεν υπάρχει ίχνος από γύρη και νέκταρ έξω, δεν πρέπει κάτι να τους δώσω εγώ?

έχεις δίκιο, κι εγώ έτσι το σκέφτομαι, αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που είναι λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 10:15 pm

NINAS έγραψε:
milmos έγραψε:

εγώ δεν κοιτάω το "πάνω από 15 μέρες".
Αφού δεν υπάρχει ίχνος από γύρη και νέκταρ έξω, δεν πρέπει κάτι να τους δώσω εγώ?

έχεις δίκιο, κι εγώ έτσι το σκέφτομαι, αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που είναι λάθος.
Έτσι λέει ο θρασυβουλος στα βιβλία του,αλλά θα ήθελα να μάθω και εγώ γιατί δεν μπορούμε να τις βοηθήσουμε παραπάνω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)   Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες) Icon_minitimeΚυρ Αυγ 12, 2012 10:24 pm


Βασίλη απαντάω εδώ για να είναι μαζεμένο το θέμα.
Έχεις δίκιο, απάντηση δεν πήραμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν γίνεται παρατεταμένη χορήγηση γυρεόπιττας.

Εγώ αποφάσισα να εφαρμόσω την μέθοδο του milmoς, γιατί έξω δεν υπάρχει δείγμα γύρης.

Και ότι βρέξει ας κατεβάσει.
Βρέξει;;;;; Τι είναι αυτό; Πως μου ήρθε;;;

Τέλος πάντων. Χθες που έκανα επιθεώρηση, πρόσεξα ότι άρχισαν και να την αποθηκεύουν. Βρήκα λίγα κελάκια με άσπρη γύρη μέσα.
Τους βάζω εδώ και 2 βδομάδες, και θα το συνεχίσω....

Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρια, και θέλει, θα ήταν πολύ βοηθητικό να την μοιραστεί μαζί μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποια γυρεόπιτα χρησιμοποιήτε; (γυρεόπιτες)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνταγή για γυρεόπιτες
» γυρεοπιτα
» γυρεοπιτα
» Γυρεοπιτα
» Χαλάει η γυρεόπιτα;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: