Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία.

Πήγαινε κάτω 
+17
BASILISP
ΣΠΥΡΕΤΟ
elen
granazis
vaso9
Αποστολος Β.
beespyros
milmos
GeorgeK
helias
didymos
Αγγελής60
captain
giota
MILIBEE
ΚΑΝΑΡΗΣ
theorodos
21 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
beezy


Αριθμός μηνυμάτων : 340

Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία.   Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Μαρ 12, 2012 5:38 pm

Πρώτα απ΄όλα περαστικά σου και τελευταίο να είναι!

Το βαλιτσάκι με τα φάρμακα σε ένα εύκολα προσβάσιμο σημείο (ή και πάνω μας σε τσαντάκι "μπανάνα") είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Ωστόσο η άποψη μου είναι ότι η πρόληψη είναι η καλύτερη αντιμετώπιση. Προσωπικά έχω φάει πάρα πολλά τσιμπήματα και δεν παρουσιάσα κάτι άλλο πέραν των συνηθισμένων συμπτωμάτων, δηλαδή τοπικό οίδημα και φαγούρα για 1-2 ημέρες. Όπως όλοι γνωρίζετε βέβαια, αυτό δεν σημαίνει τίποτα αφού σε κάποια φάση μπορεί οποιοσδήποτε να εκδηλώσει αλλεργικά συμπτώματα, ακόμα και αν στο παρελθόν δεν είχε ενδείξεις για κάτι τέτοιο. Επειδή στα μελίσσια πάω μόνος μου και επειδή θεωρώ αστείο το να έχω τρεχάματα από τσίμπημα μέλισσας, αποφάσισα σε κάποια φάση, περισσότερο σαν στοίχημα, να βάλω ως στόχο τα 0 τσιμπήματα για όσο περισσότερο διάστημα μπορούσα. Θεώρησα τον εαυτό μου αλλεργικό άτομο (ενώ δεν είμαι) και προσπάθησα να δω αν θα τα κατάφερνα. Αυτό έγινε περίσυ στα μέσα του καλοκαιριού περίπου και ενώ μετρούσα ήδη δεκάδες τσιμπήματα από την έναρξη της σεζόν, καθότι τα μελίσσια μου είναι ιδιαίτερα επιθετικά. Δεν έκανα κάτι υπερβολικό, απλά δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς προστατευτικών ρούχων και βελτίωσα όπου μπορούσα στα σημεία. Τελικά κατέληξα σε μακρυμάνικη μακό μπλούζα, ολόσομη φόρμα χωρίς μάσκα και φορετή από πάνω 1/2 στολή με μάσκα τετράγωνη που φέρει συρμάτινο πλέγμα. Στα πόδια μποτάκια ή άρβυλα και χοντρα μελισσοκομικά γάντια. Το καλοκαίρι μια ποδηλατική - καμπούρα - υδροδοχείο με σωληνάκι "πιπίλα" γεμάτη με 3 λίτρα δροσερό νερό εξασφάλιζε την αναπλήρωση των υγρών που έχανα με την εφίδρωση. Ντυνόμουν φυσικά πριν πάω στα μελίσσια και αφού έκανα πάντα μια σύντομη επιθεώρηση του εξοπλισμού και έβγαζα τα ρούχα αφού είχα μπει στο αυτοκίνητο και είχα βεβαιωθεί ότι δεν εχει μπει παρέα μου κάποια "συνεπιβάτης". Το αποτέλεσμα ήταν από τα μέσα του καλοκαριού πέρισυ μέχρι και σήμερα να μην με έχει τσιμπήσει καμία μέλισσα. Ο έξτρα χρόνος που σπαταλώ για να είμαι σχολαστικός και προσεκτικός, ζήτημα να είναι πέντε λεπτά. Δεν συγκρίνεται με τίποτα σε σχέση με τις επιθεωρήσεις που έχω αφήσει στην μέση και με το ξενέρωμα που έτρωγα όταν π.χ. διαπίστωνα ότι είχαν τρυπώσει μέλισσες μέσα στην στολή μου και δύο φορές μάλιστα επικίνδυνα μέσα στην μάσκα μου! Είχα πιο καθαρό μυαλό και δούλευα με άνεση χωρίς να έχω το νου μου μήπως βρουν κάποια κερκόπορτα η μελισσούλες και αρχίσουν το γάζωμα.

Αυταπάτες δεν τρέφω, οποιοσδήποτε ασχολείται με την μελισσοκομία, θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδεά ότι θα τον τσιμπάνε οι μέλισσες και απλώς οφείλει να είναι κατάληλα εξοπλισμένος για να το αντιμετωπίσει. Απλά εγώ προσωπικά, δεν δέχομαι να αφήνω στον πράγοντα τύχη το πότε και σε τι αριθμό θα με τσιμπάνε και προσπαθώ να το περιορίσω στο ελάχιστο δυνατό. Δεν είναι φόβος ούτε (κυριολεκτικά) φυγοπονία, απλά σεβασμός στην μέλισσα και ελαχιστοποιήση των πιθανοτήτων να συμβεί στραβή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία.   Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 15, 2012 11:02 am

Περαστικα απο τα τσιμπιματα συναδελφε. θα εδεινα περισσοτερο βαση στο γιατι οι μελισσες εχουν αυτην την ανεξηγητη επιθετικοτητα φετος και περσυ! Δεν ηταν ετσι τα αλλα χρονια. Κατι γινετε εδω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία.   Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 15, 2012 11:23 am

Βασικά εδώ στην Ρόδο και για το συγκεκριμένο συμβάν έπαιξαν ρόλο δύο πράγματα.
1. Η φύση της ίδιας της ράτσας που υπάρχει στη Ροδο. Δεν ξέρω αν το ανέφερα πριν αλλά εδώ όσοι προσπάθησαν να φέρουν μελίσσια απο την υπόλοιπη Ελλάδα τα χάρηκαν το πολύ για 8 μήνες. Είναι πολλοί οι εχθροί τους και η ράτσα που επιβίωσε εδώ δεν αστειέυεται. Γεμάτες μέλια γεμάτες γύρες και δεν το σκέφτεσαι να ανοίξεις καπάκι ούτε για πλάκα...(όχι που βλέπω κάποιούς και τρυγάνε με σαγιονάρα και κοντό παντελονάκι)... στον τρύγο δε αν δεν ξέρεις τι θα πει ξύλο (ΞΥΛΟ όμως) καλό είναι να είσαι ντυμένος αστρονάυτης με ισοθερμικά και στολή απο αμίαντο απο μέσα.. ( lol!).

2. Το τελευταίο διάστημα (και αυτό το παρατήρησα στην τελευταία επιθεώρηση) η μελιτοέκκριση δεν ήταν και στα καλύτερά της. Στην περιοχή που τα είχα πρώτες βροχές έριξε τέλη Δεκέμβρη (κάτι ψιλά) και τις υπόλοιπες απο μέσα Γενάρη και μετά... Αποτέλεσμα το ξυνάκι να βγαίνει ΤΩΡΑ (!!!) όταν πέρσυ γινόταν χαμός απο τον Δεκέμβρη κιόλας. Άρα έπεσε τρελή πείνα (είδα κάποιες, ευτυχώς όχι πολλές με τα κεφάλια σε κελιά νεκρές) Πρόσθεσε τώρα το γεγονός πως όλο το Φλεβάρη και τον Μάρτη την βγάζανε με μια μέρα περίπου την βδομάδα έξω, τρείς μέσα λόγω κακοκαιρίας και τις υπόλοιπες έτσι και έτσι καταλαβαίνεις πως είναι δικαιολογημένη η επιθετικότητα ειδικά όταν το μελίσσι έχει γόνο μέσα (πράγμα που εδώ συμβαίνει 12 μήνες τον χρόνο)...


Αυτά εντίπισα εγώ μέχρι τώρα και περιμένω τον δάσκαλο να έρθει να τις δει απο κοντά και να αποφανθεί... Όταν συμβεί αυτό θα σας γράψω περισσότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία.   Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία. - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Μαρ 15, 2012 6:19 pm

theorodos έγραψε:
Γεμάτες μέλια γεμάτες γύρες και δεν το σκέφτεσαι να ανοίξεις καπάκι ούτε για πλάκα...(όχι που βλέπω κάποιούς και τρυγάνε με σαγιονάρα και κοντό παντελονάκι)... στον τρύγο δε αν δεν ξέρεις τι θα πει ξύλο (ΞΥΛΟ όμως) καλό είναι να είσαι ντυμένος αστρονάυτης με ισοθερμικά και στολή απο αμίαντο απο μέσα.. ( lol!).

Θόδωρε το χιούμορ σου πάντως δεν το χάσες ! oraia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ένα σημαντικό ζήτημα στο οποίο κανείς μας δεν δίνει σημασία.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Σημασία μεγέθους πόρτας το χειμώνα
» Έχει σημασία το που κοιτάζει η κυψέλη στην μεταφορά;
» Σημαντικό για εμάς τους νέους για της προσβεβλημένες κερήθρες
» Πουρναρι-δινει?
» Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: