Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 342

Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?   Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Icon_minitimeΔευ Ιουν 11, 2012 12:49 pm

Καλησπέρα,
Γνωρίζει κανείς πότε συλλέγουν μέλι οι μέλισσες στις βελανιδιές ? Θέλω να ξέρω ανάλογα με την ημερομηνία τρύγου αν θα αναμειχθεί με τα ανθόμελα που συλλέγονται τώρα. Ιούλιο νομίζω, αν γνωρίζει κανείς από Ήπειρο πιο συγκεκριμένα, γύρω στα 500-800μ υψόμετρο περιοχή δράσης.
Ευχαριστώ, Θωμάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?   Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Icon_minitimeΔευ Ιουν 11, 2012 9:59 pm

βορεια ευβοια φιλε μου αρχιζει τελη ιουνιου αλλα δεν δινει παντα χρειαζεται να εχουν προηγηθει πολλες βροχες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λευτέρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 12

Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?   Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 10:11 pm

Η βελανιδιά δίνει μέλι δυο φορές το χρόνο. Την πρώτη φορά στο φύλλωμα και τη δεύτερη στο βελανίδι. Στα ορεινά των Τρικάλων έχει ξεκινήσει να δίνει το φύλλωμα. Όταν λέω ορεινά εννοώ γύρω στα 800 μέτρα υψόμετρο. Όταν δίνει μέλι θα το καταλάβεις από τα φύλλα. Τα φύλλα έχουν πάνω τους υγρασία/κόλλα, αν γλύψεις ένα φύλλο θα είναι γλυκό. Η βελανιδιά είναι μια πιο σίγουρη πηγή μελιτώματος κάθε χρόνο σε σχέση με τον έλατο.
Το βελανίδι δίνει λίγο αργότερα. Θα το καταλάβεις από το μέλι που έχει στο κάτω μέρος του. Ή από τα μυρμήγκια που θα το γεύονται.
Ιησούς Χριστός: Δωρεάν έλαβες δωρεάν δώσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
yiorgos
Μέλος
Μέλος
yiorgos


Αριθμός μηνυμάτων : 204

Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?   Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ? Icon_minitimeΚυρ Ιουν 02, 2013 11:55 pm

μπραβο σου!
sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πότε δίνει η βελανιδιά μελίτωμα ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βελανιδιά
» μελιτωμα
» Πουρναρι-δινει?
» Πευκο (μελιτωμα)
» Μελίτωμα από Τούγια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Τα μελισσοκομικά φυτά-
Μετάβαση σε: