Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
plakos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
plakos


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι   Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:10 am

Δεν θέλω να σας ρωτήσω τι εργαλεία απαιτείται και τι εξοπλισμό θα χρειαστώ γιατί πρέπει να πάρω πρώτα μια απάντηση και με βάση την απάντηση θα φανεί αν θα ασχοληθώ με τις μέλισσες ή όχι. Λοιπόν η δουλειά μου είναι στρατιωτικός και ζω στην Αλεξανδρούπολη. Η καταγωγή μου είναι από Κατερίνη. Στον τόπο καταγωγής μου πηγαίνω μια φορά τον μήνα. Μπορω να κάνω μελίσσια από την στογμή που θα μπορώ να τα φροντίζω μόνο για μια εβδομάδα τον μήνα;;;

Να σας πω πως δεν έχω πρόβλημα με την τοποθεσία καθώς πολύ βλάστηση και πολύς χώρος στο σημείο του σπιτιού μου. Να πω πως θέλω να ασχοληθώ σαν χόμπι και όχι επαγγελματικά. Δηλαδή μέλι για μένα και αν μείνει κάτι να δώσουμε και σε κανένα συγγενή και φίλο.

Αυτό σε πρώτη φάση και μετά βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι   Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 10:18 am

Μπορείς να πάρεις δυο ή τρεια και να τα πάρεις κοντά σου στην Αλεξανδρούπολη, χωράνε σε οποιοδήποτε ΙΧ άνετα, έτσι θα τα έχεις από κοντά να τα παρακολουθεις και να μαθαίνεις. Μια φορά την εβδομάδα είναι καλά να τα επισκεπτεσε, αν και την περίοδο Απριλίου - Μαϊού θέλουν συχνότερα.
Ακριβώς την ιδία ερώτηση είχα κάνει και εγώ σε μελισσοκομο, που είμαι Αθηνα και πάω στο χωριό σχεδόν κάθε σαββατοκύριακο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι   Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Icon_minitimeΚυρ Μαρ 04, 2012 1:51 pm

Συμφωνώ πάρε στην αρχή 2 που μπορείς να τα διαχειριστής
εύκολα και να μάθεις αρκετά πράγματα.
Που ξέρεις μπορεί να ασχοληθέις και σαν συνταξιούχος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
plakos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
plakos


Αριθμός μηνυμάτων : 17

Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι   Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Icon_minitimeΤρι Μαρ 06, 2012 10:40 am

Μα αν τις παίρνω Αλεξανδρούπολη που θα μπορώ να τις έχω; Στην ταράτσα δεν νομίζω να συμφωνήσουν και οι άλλοι ένοικοι. Αφήστε που και εκεί να τις βάλω δεν νομίω πως θα μπορούν να βγουν έξω ώστε να κάνουν δουλειά.

Και κάτι τελευταίο. Η συχνή μετακόμιση αυτό πέρα δώθε δεν θα τις ενοχλήσει; Η συχνή αλλαγή κλίματος;

Από ότι καταλαβαίνω με μόνο μια εβδομάδα το μήνα δεν μπορεί να γίνει αρχή. Και ίσως μπορεί κάποιοι να μην κατάλαβαν μιλάω για συνεχόμενες 7 μέρες σε ένα μήνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
neos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι   Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι Icon_minitimeΤρι Μαρ 06, 2012 2:34 pm

Με 7 μονό μέρες το μηνά συνεχόμενες δύσκολο να ασχοληθείς. Αν τις πάρεις κοντά σου θα έχεις περισσότερο χρόνο να ασχοληθείς, και δεν θα τις έχεις στην ταράτσα , αλλά κάπου στο βουνό, σε κάποια δασική έκταση, που να είναι ωμός εξασφαλισμένες και από θέμα κλοπής.
Έτσι οπός μας περιγράφεις τις δραστηριότητες σου η μονή λύση κατά την γνώμη μου είναι αυτή.
Όσο για τις μετακινήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα, νομίζω πως για κάθε μετακίνηση πρέπει να περάσουν 10 μέρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μπορώ να ασχοληθώ ή όχι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πρόβλημα με την διαδικασία ενεργοποίησης σας ;;;
» Πως μπορώ να δω τα νεα θέματα του φόρουμ...
» Πως μπορω να ξεκινησω ενα μελλισι?
» Πώς μπορώ να αναρτήσω φωτογραφίες...
» Μπορώ τα κορίτσια μου να τα έχω σταθερά όλο τον χρόνο ??

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: