Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ξυδι στις τροφες?

Πήγαινε κάτω 
+5
koske
myrtos
NINAS
captain
beesbikos
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2012 1:31 am

Τις προάλες γνωστός μου είπε πως μελισσοκόμος του ζητούσε ποσότητα ξυδιού παραγωγής του το οποίο ήθελε λέει για να φτιάχνει μελισσοτροφές.Ξερει κάποιος σχετικά γιατί εγω πρώτη φορά το ακούω, όχι πως είμαι και ο έμπειρος.Τέλος πάντων απλώς μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2012 1:40 am

μονο ξυδι τοπ htipieme
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΔευ Φεβ 13, 2012 2:41 am

beesbikos έγραψε:
,,,,,,,,,,,,, το οποίο ήθελε λέει για να φτιάχνει μελισσοτροφές.............

πρώτη φορά το ακούω.
απαράδεκτο μου φαίνεται

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 6:47 pm

Στο βιβλιο Πρακτικη Μελισσοκομια του Ανδρεα Θρασυβουλου στη σελ. 75 αναφερει οτι δεν πρεπει στο σιροπι δεν πρεπει να προστιθεται ξυδι, κιτρικο, ταρταρικο ή οποιοδηποτε αλλο οξυ , γιατι προκαλει δυσεντεριες και θανατους στις μελισσες οποτε πιστευω οτι αυτο ισχυει και για οποιαδηποτε τροφη μελισσων.
Εχω ακουσει για λεμονι ,για σκορδο αλλα για ξυδι ποτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 8:50 pm

το ξυδι παιζει στις συνενωσεις καποιοι το χρησιμοποιουν σε εισαγωγη μανας
αλλα εχει επιπτωση στον γονο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 9:13 pm

Εγώ από αυτά δεν ξέρω αλλα:

petheno [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 10:31 pm



kaz τα σχεδιά σου είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kaz
Μέλος
Μέλος
kaz


Αριθμός μηνυμάτων : 149

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΠαρ Φεβ 17, 2012 1:53 pm

NINAS έγραψε:


kaz τα σχεδιά σου είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ


Ευχαριστώ.

Πέρα του αστείου του θέματος σε κάποια blogs πράγματι, που και που,
αναφέρεται το ξύδι σαν ένα από τα μέσα στην καταπολέμηση τις Βαρρόρα .

Εδώ σας δίνω μία τέτοια διεύθυνση.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Θα ήθέλα την γνώμη σας εφόσον το διαβάσετε
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΠαρ Φεβ 17, 2012 2:06 pm

kaz έγραψε:


Θα ήθέλα την γνώμη σας εφόσον το διαβάσετε
Ευχαριστώ

Καζ αν κατάλαβα καλά γράφει ότι καλύτερα να αφαιρείται ο γόνος κατα την διάρκεια της εφαρμογής.
Μα όπως ξέρω το μεγαλύτερο πρόβλημα στην καταπολέμηση της βαρρόα είναι αυτές που είναι μέσα στον γόνο.

Άρα δεν έχει κανένα διαφορετικό αποτέλεσμα, και μαλλον για κακό το βλέπω να βρέξω τις μέλισσες με ξύδι, αφού παραμένει ο γόνος άθικτος.

ti na po ti na po ti na po
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
theorodos
Μέλος
Μέλος
theorodos


Αριθμός μηνυμάτων : 96

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΠαρ Φεβ 17, 2012 2:13 pm

myrtos έγραψε:
Στο βιβλιο Πρακτικη Μελισσοκομια του Ανδρεα Θρασυβουλου στη σελ. 75 αναφερει οτι δεν πρεπει στο σιροπι δεν πρεπει να προστιθεται ξυδι, κιτρικο, ταρταρικο ή οποιοδηποτε αλλο οξυ , γιατι προκαλει δυσεντεριες και θανατους στις μελισσες οποτε πιστευω οτι αυτο ισχυει και για οποιαδηποτε τροφη μελισσων.
Εχω ακουσει για λεμονι ,για σκορδο αλλα για ξυδι ποτε.

Το λεμόνι είναι βασική πηγή κιτρικού οξέως... άρα κακώς αναφέρονται στην ίδια ανάρτηση...

Το ξύδι έχω ακούσει πολλους (δεν θα τους έλεγα πετυχημένους) μελισσοκόμους που το βάζανε στο νερό ή στο σιρόπι τους αλλά δεν θα ακολουθήσω το παραδειγμά τους.
Δεδομένο είναι πως το ph του ξυδιού σκοτώνει το ακάρι μαζί με τον γόνο (μην ξεχνάτε πως είναι έντομα και τα δύο).. άρα η όποια εφαρμογή γίνεται μόνο σε φάση που δεν υπάρχει γόνος (για όσες περιοχές συμβαίνει αυτό).

Πάντως περιμένω και την γνώμη πιο έμπειρων (που δεν τα ξέρουν όλα μόνο απο διάβασμα όπως εγώ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragonfox
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΣαβ Φεβ 18, 2012 8:28 am

Κατηγορίες / Isomel News / Έτσι σκοτώνουν το βαρρόα στην ορεινή Νάξο.
--------------------------------------------------------------------------------
Έτσι σκοτώνουν το βαρρόα στην ορεινή Νάξο.
Πριν μερικές ημέρες μου τηλεφώνησε ένας αγαπητός φίλος και μελισσοκόμος από το αγαπημένο μου νησί την Νάξο.
Ομολογώ ότι από μικρό παιδί έχω ζήσει σε πολλά μέρη της πατρίδος μας,έχω κάνει αδελφικούς φίλους σε πολλά μέρη της Ελλάδας......μα στο νησί μου ο αέρας έχει άλλη μυρωδιά,όταν φεύγεις χωρίς να το θέλεις δακρύζεις......
Ο αγαπητός Γιάννης Κωσταντάκης,από την Κόρωνο της Νάξου.Όταν επισκεφτείτε το νησί μου,μην εγκλωβίστητε στις πανέμορφες παραλίες του,να πάτε να δείτε την πανέμορφη ορεινή Νάξο,να φάτε φοβερά κρέατα,τυριά,να πιείτε τα ποτά της....να βρείτε τον Γιάννη....οι άνθρωποι εκεί είναι φιλόξενοι.
Πρώτη στάση στους αδελφικούς μου φίλους στο Ραντεβού στην Χώρα,τον Γιάννη και Δημήτρη Παπαδόπουλο και μετά να πάτε στην Κόρωνο να βρείτε τον Γιάννη.
Να λοιπόν πως σκοτώνουν το βαρρόα στην ορεινή Νάξο,προσέξτε τι μας λέει ο Γιάννης Κωσταντάκης,όχι τι απλώς κάνουν,αλλά πως το σκοτώνουν!!!
Την συνταγή την παρουσίασαν στην ομάδα του αγαπητού καθηγητού μας κ. Ανδρέα Θρασυβούλου που το καλοκαίρι επισκέφθηκε για σεμινάρια το νησί μου.
Σε μία λεκάνη βάζουμε 2 κιλά ξύδι (ΕΜΠΟΡΊΟΥ), 100 γραμμάρια σκόνη σκόρδο (ΕΜΠΟΡΊΟΥ),αφού το ανακατέψουμε καλά εμποτίζουμε vettex σε μέγεθος τραπουλόχαρτο.Για μελίσσι 10 αρι χρησιμοποιούμε 2 τεμ. πάνω στην γονοφωλιά,κάνουμε τρεις εβδομαδιαίες επαναλήψεις.......έτσι σκοτώνουν το βαρρόα στην ορεινή Νάξο !!!
Το τηλ. του Γιάννη είναι 6**οχι *τηλ!!!,είναι στην διάθεση όποιου φίλου μελισσοκόμου θέλει πληροφορίες και όπως είπαμε έτσι πολεμάνε με αποτελεσματικότητα ....


Mηπως γι'αυτο το ηθελε?


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

ξυδι στις τροφες? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ξυδι στις τροφες?   ξυδι στις τροφες? Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 8:50 pm

Άραγε τι αποτελεσματικότητα έχει?
Και μάλλον πρέπει να γίνεται όταν δεν έχουμε γόνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ξυδι στις τροφες?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» μελισσάκια που δεν τρωνε
» Πρόβλημα με τις τροφές
» Τροφες για ξεχειμωνιασμα
» ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ
» Τροφές για τις μέλισσες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: