Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Τελάρο και πότε προσθέτουμε.

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 12:19 pm

Καλημέρα παιδιά . Σίγουρα ο καιρός δεν επιτρέπει την προσθήκη τελάρου αυτήν την εποχή με τις τόσες βροχές αλλά θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι κατάλληλη εποχή για προσθήκη τελάρου δεδομένου ότι έχω 5 κυψέλες με 5 και 6 τελάρα μέσα. Είμαι καινούργιος μελισσοκόμος και είναι ερωτήσεις και θέματα που με απασχολούν δεδομένου ότι θα ήθελα να βλέπω τον πληθυσμό να αυξάνεται καιρού και θεού φυσικά επιτρέποντος. Απλά ρωτάω για την κατάλληλη εποχή . Ευχαριστώ . Efharisto Efharisto Efharisto Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 3:21 pm

Αν και είμαι αρκετά αρχάριος, θα τολμήσω να σου απαντήσω σύμφωνα με το τι θα έκανα εγώ.
Όταν ο καιρός θα έφτιαχνε και οι μέλισσες θα πετούσαν απρόσκοπτα, θα φρόντιζα μετά από έλεγχο (εάν είχε καλυφθεί όλος ή σχεδόν όλος ο χώρος από γόνο ή μέλι-γύρη) να προσθέσω πλαίσιο άχτιστο (μια και ακόμα δεν έχω χτισμένα) μεταξύ γόνου και γύρης-μελιού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 4:25 pm

γενικός κανόνας είναι να μην υπάρχουν πλαίσια που δεν τα πατούν οι μέλισσες.

Άρα όταν θα αρχίσουν να αναπτύσσουν γόνο και βλέπεις ότι τελειώνουν τα ελεύθερα κελιά για να γεννήσει η βασίλισσα, ή αν δεις ότι έχεις μεταφορά τροφών στην κυψέλη, τότε προσθέτεις από 1 πλαίσο αριστερά και δεξιά του υπάρχοντος γόνου.

Αυτή η εποχή γενικά πάλι είναι ή άνοιξη. Τώρα αν είναι αρχές ή μέσα της άνοιξης εξερτάται από το τοπικές ιδιαίτερες συνθήκες του μέρους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΤετ Φεβ 08, 2012 4:42 pm

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας οι οποίες πρέπει να πω ήταν πολύ κατατοπιστικές για μένα πού έχω τα μελίσσια μου 4 περίπου μήνες και έτσι κάθε αρχή και δύσκολη . Απλά επειδή νομίζω ότι η εποχή πλησιάζει θα ήθελα να πάρω ορισμένες πληροφορίες. τώρα όσον αφορά την Άνοιξη και το μέρος όπου βρίσκεσαι , αν και είμαι στην Νότια Ελλάδα στη Μεσσηνιακή Μάνη που ο καιρός είναι ήπιος μάλλον ο καιρός έχει πάει πίσω αν σκεφτείς τα κρύα αλλά και τις πολλές βροχές που βγάζει ο Φεβρουάριος μέχρι τώρα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 12:50 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ να πω ότι το προσθέτουμε το τελάρο μετά τον ανοιχτό γόνο και όχι τον κλειστό. Αυτό για να το γεννήσει αμέσως η βασίλισσσα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 2:11 pm

jimmys έγραψε:
ΚΑΝΑΡΗΣ να πω ότι το προσθέτουμε το τελάρο μετά τον ανοιχτό γόνο και όχι τον κλειστό. Αυτό για να το γεννήσει αμέσως η βασίλισσσα

sostos sostos sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
beespyros
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 294

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 16, 2012 2:42 pm

Εδώ εχω να εκφρασω μια απορρια – διαφωνια, νομιζω ότι η γεννα της Βασιλισσας δεν εξαρτατε μονο από το αν κανει κρυο ή βρεχει, δεν παει να πει δηλαδη ότι αν εχει χιονια τον Απριλη δεν θα πρεπει να βαλεις πλαισια σε ένα πενταρακι – οχταρακι μελισσι. Αυτό φαινεται και από το γεγονος ότι τον Νοεμβρη Δεκεμβρη που, εκτος από φετος, τις άλλες χρονιες ειχε…. καλοκαιρι η Βασιλισσα εκοβε τον γονο της, ετσι και τον Φλεβαρη εχει εξω χιονια αλλα η γεννα αυξανετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 10:47 am

Παιδιά καλές και χρήσιμες οι συμβουλές σας και πιστεύω ότι ακόμα δεν ήρθε η ώρα για προσθήκη τελάρου αφού δεν υπάρχει ακόμα παρά ελάχιστος ανοιχτός γόνος. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εγώ σαν νέος μελισσοκόμος δεν έχω χτισμένα τελάρα άρα θα πρέπει να προσθέσω από τα καινούργια που έχω. Παίρνει πολύ χρόνο να χτιστεί ένα καινούργιο τελάρο ????????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τελάρο και πότε προσθέτουμε.    Τελάρο και πότε προσθέτουμε.  Icon_minitimeΔευ Φεβ 20, 2012 12:55 pm

Οι μέλισσες κτίζουν κηρήθρες κυρίως την Άνοιξη, όταν εκτρέφουν εντατικά γόνο και ο ελεύθερος χώρος τους, είναι περιορισμένος.

Έχω παρατηρήσει ότι σε 3 μέρες το κτίζουν (είναι συνάρτηση με τον πληθυσμό)
Αν δεν έχεις σκοπό να πάρεις μέλι από την συγκεκριμένη κυψέλη, η τροφοδοσία με σιρόπι το βοηθά περισσότερο.

Κάπου έχω διαβάσει και το...
"Υπάρχει και η μέθοδος ταυτόχρονης παραγωγής μεγάλου αριθμού κηρηθρών από ένα μελίσσι.
Τοποθετείστε μια άδεια, καθαρή κυψέλη δίπλα από ένα δυνατό μελίσσι. Στην μέση της άδειας κυψέλης τοποθετείστε ένα πλαίσιο με γόνο και παραδίπλα 5-6 πλαίσια με φύλλα κηρήθρας. Τινάξτε όλο τα πλαίσια πληθυσμού από το δυνατό μελίσσι στην άδεια κυψέλη και τροφοδοτείστε καθημερινά με σιρόπι 1:1. Σε διάστημα μιας εβδομάδας το μελίσσι αυτό θα κτίσει κατάλευκες κηρήθρες και ο γόνος του θα είναι συμπαγής από μια άκρη του πλαισίου μέχρι την άλλη. Το μελίσσι αυτό θα αντιμετωπίσει γρήγορα το σοκ της αιφνίδιας αλλαγής φωλιάς και θα ξεπεράσει γρήγορα τα άλλα μελίσσια σε γόνο, πληθυσμό και απόδοση."

Το παραθέτω με επιφύλαξη, διότι δεν το έχω κάνει ποτέ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τελάρο και πότε προσθέτουμε.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποτε σφιγγουμε?Ποτε τεντονουμε?και γιατι?
» Αφαίρεση κεριού από τελάρο
» Ποτε και τι
» Ποτε να κανω παραφυαδες;
» Διαιρεση μελισσιου ποτε?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: