Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Θυμαρίσιο Μέλι

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Θυμαρίσιο Μέλι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θυμαρίσιο Μέλι    Θυμαρίσιο Μέλι  Icon_minitimeΣαβ Ιαν 21, 2012 7:23 pm

Καλησπέρα στο αγαπητό forum. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορούμε να πάρουμε μέλι από θυμάρι . Αν έχω τα μελίσσια μου σε θυμάρι θα είναι όλο το μέλι θυμαρίσιο ????? Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να πάρει θυμαρίσιο μέλι ????? Αν τα μελίσσια είναι στο θυμάρι θα είναι όλο το μέλι καθαρό θυμάρι ή θα έχει και προσμίξεις άλλων φυτών ??? Σε τι ποσοστό πρέπει ένα μέλι να περιέχει θυμάρι για να θεωρηθεί θυμαρίσιο ??? Πως μπορούμε να επιτύχουμε την όσο πιο δυνατόν μεγαλύτερη περιεκτικότητα του μελιού σε θυμάρι ????? Αυτά όλα είναι ζητήματα που με απασχολούν διότι στην περιοχή που έχω τα μελίσσια μου η περιοχή είναι γεμάτη με θυμάρι . Ευχαριστώ .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Θυμαρίσιο Μέλι  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θυμαρίσιο Μέλι    Θυμαρίσιο Μέλι  Icon_minitimeΔευ Ιαν 23, 2012 8:51 am

Καλημέρα mafiaworld67. Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου . Είμαι νέος μελισσοκόμος που τώρα ξεκινάω με 5 κυψέλες που μέχρι στιγμής ξεχειμωνιάζουν καλά και χωρίς προβλήματα. Η ερώτηση μου έγινε γιατί είχα αρκετές απορίες σχετικά με το θυμαρίσιο μέλι. Απλά σκέφτομαι σαν προοπτική την παραγωγή καλής ποιότητας μελιού αφού η περιοχή προσφέρεται. Είμαι στην Μεσσηνιακή Μάνη και το θυμάρι είναι μπόλικο. Φυσικά έχω να μάθω και άλλα πράγματα προτού φτάσω στην παραγωγή θυμαρίσιου μελιού αλλά καλό είναι να μαθαίνεις κάποια πράγματα πριν τα υλοποιείσεις . Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θυμαρίσιο Μέλι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» πως βγαζουμε το μελι ????
» θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει;
» Μέλι από ... Σκ@τ@ !
»  Μέλι ή μέλισσες;
» Καπνιστο.....μελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: