Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)

Πήγαινε κάτω 
+2
Dias
jimm77
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jimm77
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 7:14 pm

παιδια γεια σας.με λενε δημητρη και χαιρομαι που ειμαι στην παρεα σας.θα ηθελα να μου πει καποιος απο εσας αν ξερει τη χρειαζεται για να εχω ολα τα νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος.απο την αρχη μεχρι τελους.ποια ειναι η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω και ποιο το κοστος,εκτος βεβαια απο τα μελισια.το κοστο για χαρτια και τα λοιπα εννοω.δεν εχω μελισια ακομα αλλα σκεφτομαι να ασχοληθω.μακαρι να τα καταφερω.συγνωμη που σας εβαλα πολλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 9:39 pm

Καλός ήρθες καταρχήν.
Να σε ρωτήσω κάτι; Σε πόσες μέρες εκκολάπτετε η βασίλισσα; Σε πόσες ο κηφήνας; Σε πόσες η εργάτρια; Σε πόσες ο βασιλιάς;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimm77
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 9:52 pm

αγαπητε φιλε αν ηθελα φρονηστιριο θα πηγαινα σε καποιον ειδικο.εγο απλα ρωτησα αν καποιος απο εσας εχει κανει προσφατα την διαδικασια και εχει την καλη διαθεση να βοηθησεινα μην ταλαιπωρουμε αδικα με ερωτησεισ αριστερα και δεξια.εαν δεν ξερεισ απλα δεν απαντας.δεν χρειαζονται ειρωνειες και τετοιου ειδους συμπεριφορες.δεν χρειαζεται να νιωθεισ οτι απειλειται το επαγγελμα σου απο μια ερωτηση.ελεος δηλαδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
giota


Αριθμός μηνυμάτων : 326

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 10:49 pm

flower Καλως ήρθες Jimm77 στην παρεα μας.
Μην παρεξηγησε από την απαντηση του Dias. Επειδη απαιτουνται 10 τουλαχιστον κυψελες, με μελισσια, εννοήται, και μετα να κανεις αίτηση για μελισσοκομικό βιβλιάριο, χωρις καθόλου κοστος απο σενα, γι' αυτο σου λεει ο Διας , θα τα έχεις μαθει ολα αυτα , μεχρι να έρθει η ώρα να βγαλεις τα χαρτια που λες.΄
έχουμε χρονο για ολα αυτα.
και για να μην μας πεις αφιλοξενους 1) κανεις αιτηση στην Δ/νση Γεωργιας του Νομου σου, για χορηγηση μελισ. βιβλιαρίου με 2 φωτογραφιες σου.
2) υπευθυνη δηλωση οπου δηλωνεις τον τροπο που απαικτησες τα μελισσια σου δηλ. με αφεσμους ή αγορα (με τιμολογια αγορας). , θα παρεις μελισ. αριθμο ,θα πυροσφραγησεις τις κυψελες σου καθως κ τα πλαισια,μετά Θα έρθουν να κανουν ελεγχο και θα παρεις το μελισ.βιβλιαριο, χωρις έξοδα.
Καλυτερα όμως να ρωτησεις στην ίδια υπηρεσια, γιατι δεν θυμαμαι καλα.
Παντως αρχισε να διαβαζεις study μελισσοκομικα βιβλια πρωτα για αποκτηση γνωσεων και με το καλο να έρθουν και τα μελισσακια σου.
Παντως Βοήθεια ουσιαστικη θα βρεις αφθονη απο τα εμπειρα μελη του φορουμ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce
koske


Αριθμός μηνυμάτων : 308

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 10:52 pm

αν θελεις ριξε μια ματια εδω ισως βρεις κατι
http://macedonikomeli.blogspot.com/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Melissologia
Διαχείριση
Melissologia


Αριθμός μηνυμάτων : 682

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 10:53 pm

Το θέμα μεταφέρθηκε σε αυτή την κατηγορία.

jimm77 νομίζω ότι θα λύσεις πολλές απορίες σου ψάχνοντας και διαβάζοντας σε αυτή τη κατηγορία τα πιο παλιά θέματα.

Συνήθως η πρώτη νόμιμη διαδικασία είναι αυτή της έκδοσης μελισσοκομικού βιβλιαρίου. Μετά ανάλογα τους στόχους… έναρξη επαγγέλματος στην εφορία, έκδοση άδειας μελισσοκομικού αυτοκινήτου, έκδοση άδειας και σχετική πιστοποίηση μελισσοκομικού εργαστηρίου/συσκευαστηρίου κλπ. Το κάθε βήμα έχει το κόστος του… για το πρώτο, έκδοση μελισσοκομικού βιβλιαρίου, νομίζω πως τα έξοδα είναι μικρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimm77
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 11:05 pm

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησης σας.διαβαζω βιβλια αρκετο καιρο πριν σχετικα με την μελισσοκομια και προσπαθω να ενημερωνομαι με οποιο τροπο μπορω.ειμαι διατεθημενος να ξοδεψω ενα σεβαστο ποσο για την αγορα ολον των απαιτουμενων λογω του οτι δεν εχω επαγγελματικες επιλογες. γιαυτο δεν μου αρεσε η απαντηση του πρωτου φιλου.δεν θα σπαταλουσα ουτε το δικο μου χρονο ουτε το δικος σας για ασκοπες ερωτησης.και παλι ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΠαρ Δεκ 23, 2011 10:45 pm

jimm77 έγραψε:
αγαπητε φιλε αν ηθελα φρονηστιριο θα πηγαινα σε καποιον ειδικο.εγο απλα ρωτησα αν καποιος απο εσας εχει κανει προσφατα την διαδικασια και εχει την καλη διαθεση να βοηθησεινα μην ταλαιπωρουμε αδικα με ερωτησεισ αριστερα και δεξια.εαν δεν ξερεισ απλα δεν απαντας.δεν χρειαζονται ειρωνειες και τετοιου ειδους συμπεριφορες.δεν χρειαζεται να νιωθεισ οτι απειλειται το επαγγελμα σου απο μια ερωτηση.ελεος δηλαδη.

Καταρχήν δεν σε ειρωνεύομαι. Απλά ήθελα να σε δώσω να καταλάβεις ότι τα χαρτιά είναι το λιγότερο. Το αν ξέρω την απάντηση σε αυτό που ρωτάς, ένα θα σου πω. Έχω ρίξει ΠΟΛΥ διάβασμα.
Οι γνώσεις που χρειάζεσαι μέχρι να φτάσεις στα χαρτιά είναι σπουδαιότερες. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων ΔΕΝ υπάρχουν βασιλιάδες στο μελίσσι.
Σε αυτό το φόρουμ συνήθως θα βρεις απαντήσεις για τα μελισσοκομικά σου προβλήματα, και σίγουρα αυτό το φόρουμ είναι καλύτερο από το να ρωτάς δεξιά και αριστερά γιατί τόσους πολλούς ανθρώπους να ασχολούνται με την μελισσοκομία σπάνια θα τους βρεις μαζεμένους.
Τώρα για το αν φοβάμαι ότι απειλείτε το επάγγελμά μου, θα σου πω ότι ΔΕΝ είμαι επαγγελματίας μελισσοκόμος. Τα μελίσσια τα έκανα γιατί τα γουστάρω και για να τρώνε αγνό μελάκι τα παιδιά μου και τα φιλαράκια μου.
…και κάτι άλλο: πιστεύεις ότι σε αυτό το φόρουμ ΔΕΝ υπάρχουν ειδικοί; (Μάλλον εσύ μας ειρωνεύεσαι)

Αν από τις απαντήσεις μου νιώθεις ενοχλημένος, σου ζητώ συγνώμη. Καλά Χριστούγεννα. Με το καλό να πορευτείς στους μαγικούς δρόμους της μελισσοκομίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 11:43 am

Ρε Δία (το ρε για να σου τονίσω ότι αισθάνομαι φίλος σου και σου μιλώ καλοπροαίρετα και όχι από αγένεια).
Η απάντησή σου ήταν προσβλητική. Αν και κατάλαβα απ την αρχή το πνεύμα της, ο τόνος ήταν απαξιωτικός. Μη το συνεχίζεις.
Αυτά τα λέω εντελώς φιλικά και συναδελφικά και δεν πρόκειται να επανέλθω.
Καλές γιορτές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)   ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος) Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 3:25 pm

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Ρε Δία (το ρε για να σου τονίσω ότι αισθάνομαι φίλος σου και σου μιλώ καλοπροαίρετα και όχι από αγένεια).
Η απάντησή σου ήταν προσβλητική. Αν και κατάλαβα απ την αρχή το πνεύμα της, ο τόνος ήταν απαξιωτικός. Μη το συνεχίζεις.
Αυτά τα λέω εντελώς φιλικά και συναδελφικά και δεν πρόκειται να επανέλθω.
Καλές γιορτές.

Να είσαι καλά Κανάρη. Καλά Χριστούγεννα σε εσένα, αλλά και σε όλο το φόρουμ. Ξαναζητάω συγνώμη αν οι απαντήσεις μου αποπνέουν ψήγματα ειρωνείας, κακίας ή οτιδήποτε άλλο, δεν ήταν αυτός ο στόχος μου.
Τα χαρτιά κοστίζουν τίποτα. Άντε το πολύ την συνδρομή σε κάποιο μελισσοκομικό σύλλογο και μια φωτογραφία για το βιβλιάριο. Βέβαια αν χρειαστεί και θέλει να βγάλει και άδεια για τυποποιητήριο-συσκευαστήριο, αυτό είναι άλλο κουστούμι.
....Πριν λίγα χρόνια πήγε ένας φίλος σε ένα μελισσοκόμο να αγοράσει μελίσσια. Ο μελισσοκόμος του λέει
- Ποιον αγαπάς ποιο πολύ την γυναίκα σου ή τα μελίσσια;
- Την γυναίκα μου, απαντά ο φίλος.
- Στο καλό να πας, του απαντά ο μελισσοκόμος, δεν σου δίνω μελίσσια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ποιος μπορει να βοηθησει? (νομιμα εγγραφα που χρειαζεται ενας μελισσοκομος)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ένας μύκητας και ένας ιός αποδεκάτιζαν τις μέλισσες στις ΗΠΑ
» Πως πουλάς νόμιμα το μέλι σου
» Χρειάζεται η ποτήστρα στην περίπτωσή μου;;;
» Μελιτοεξαγωγέας, αλλά ποιος;
» ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: