Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;   ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Icon_minitimeΤρι Ιουν 04, 2013 11:38 pm

Στην τελευταία μου επιθεώρηση είδα ότι σε όλες μου τις διώροφες κυψέλες ο γόνος έχει μεταφερθεί στον επάνω όροφο και σε κάποιες είναι μοιρασμένος στην γονοφωλιά και στον μελιτωθάλαμο . οι κυψέλες μου είναι με κινητό πάτο τι λέτε να κάνω , να κάνω αναστροφή πατωμάτων , να μοιράσω τον γόνο στα δύο πατώματα ή να τις αφήσω όπως είναι και να αποφασίσει το μελίσσι idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
kosmas


Αριθμός μηνυμάτων : 378

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;   ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Icon_minitimeΤετ Ιουν 05, 2013 8:50 am

Αναλογως τι εχεις βαλει σαν στοχο. Η αναστροφη θα δωσει περισσοτερο χωρο στο μελισσι για αναπτυξη. Αν ομως πας για θυμαρι τοτε θες ακριβως το αντιθετο και πρεπει να κανεις αλλες τεχνικες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;   ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Icon_minitimeΤετ Ιουν 05, 2013 9:33 am

kosmas έγραψε:
Αναλογως τι εχεις βαλει σαν στοχο. Η αναστροφη θα δωσει περισσοτερο χωρο στο μελισσι για αναπτυξη. Αν ομως πας για θυμαρι τοτε θες ακριβως το αντιθετο και πρεπει να κανεις αλλες τεχνικες.
Φίλε kosmas μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής, τι πρέπει να κάνω στην περίπτωση του θυμαριού, γιατί εκεί που τα έχω σε λίγο θα ανθήσει το θυμάρι, οχι οτι έχει δώσει τίποτε τα προηγούμενα χρόνια, και δεν είναι και αρκετό. Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos122
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;   ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 3:29 pm

Έχω την ίδια απορία. Τα περισσότερα βιβλία αλλά και στο Internet ο χειρισμός που συνηθίζεται είναι όλος ο γόνος ο ασφράγιστος και ο μικτός κάτω με 2 πλαίσια τροφές, σήτα ανάμεσα και πάνω ο σφραγισμένος γόνος και οι υπόλοιπες τροφές. Καλός μελισσοκόμος που εμπιστεύομαι όμως μου ανέφερε ότι στο θυμάρι ανεβάζει όλο τον γόνο πάνω και αφήνει άδειο τον εμβρυοθάλαμο και συνήθως δεν βάζει και σήτα.

Μπορεί κάποιος να απαντήσει αν γνωρίζει πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα των 2 μεθόδων; Και τι είναι πιο σωστό κατά την γνώμη του;

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μίμης
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 113

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;   ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ; Icon_minitimeΠεμ Ιουν 06, 2013 8:52 pm

nikos122 έγραψε:


Μπορεί κάποιος να απαντήσει αν γνωρίζει πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα των 2 μεθόδων; Και τι είναι πιο σωστό κατά την γνώμη του;

Ευχαριστώ.
Συμφωνώ, θα ήταν πολύ χρήσιμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΠΑΤΩΜΑΤΟΣ;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» αναστροφη πατωματων
» αναστροφη πατωματων
» περισσότερο μέλι από όσο χρειάζεται
» Χρειάζεται η ποτήστρα στην περίπτωσή μου;;;
» Αναστροφη πατωματων η τριτος οροφος?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικοί Χειρισμοί-
Μετάβαση σε: