Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια

Πήγαινε κάτω 
+13
Sakis G
myrtos
mpampis
captain
vaso9
mafiaworld87
Μαρίνα
MILIBEE
varsamis
pgkioulf
ouranis
NINAS
MikeG
17 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MikeG
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Δεκ 16, 2011 4:01 pm

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.
Με το φίλο sd21gr, έχουμε ήδη 4 μελίσσια, όπως έχουμε γράψει στο παρακάτω θέμα στη Κρήτη : https://melissologia.forumgreek.com/t1575-topic

Το χωράφι που τα έχουμε είναι αρκετά μεγάλο, σε πλαγιά βουνού με νοτιανατολικό προσανατολισμό & αρκετά φυτά στη περιοχή που καλύπτουν σχεδόν όλες τις ανθοφορίες του έτους. Έτσι, υπάρχει ήδη σκέψη σαν αρχή, για επέκταση του μελισσοκομείου, ώστε να βγαίνει ένα ικανοποιητικό κέρδος από αυτό.

Οι ερωτήσεις λοιπόν που έχω να κάνω είναι πολύ συγκεκριμένες και νομίζω επόμενες από το τι ήδη έχω γράψει παραπάνω. Αφού λοιπόν υπάρχει η σκέψη και η όρεξη & μέχρι τον Αύγουστο θα έχουμε βγάλει το πρώτο μας μέλι από τα 4 υπάρχον μελίσσια, ρωτάω τα εξής :

α) Ποιο το κόστος αγοράς 100 μελισσιών?
β) Ποιο το ετήσιο κόστος συντήρησης για αυτά τα 100 μελίσσια?
γ) Ποιο το κόστος σε χρόνο ανάλογα την εποχή (χειμώνας, άνοιξη, καλοκαίρι) για τη συντήρηση τους, βάζοντας μέσα όλες τις εργασίες που χρειάζονται?

Δεδομένα :

Υπάρχει αγροτικό αυτοκίνητο, υπάρχει το χωράφι, είναι 20 χιλιόμετρα περίπου από τη περιοχή που κατοικούμε.

Με πρόχειρο υπολογισμό έχουμε : Μεικτά έσοδα : 20 κιλά μέλι η κυψέλη 100χ20 = 2000 κιλά μέλι

2000 χ (10 euros το κιλό) = 20000 euros

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Δεκ 16, 2011 4:57 pm


έχετε εμπειρεία απο μελισσοκομία, ή μόνο αυτήν των 4 μελισσιών ;;;

το κόστος εξαρτάται απο το πόσα πλαίσια θα έχουν τα μελίσσια που θα αγοράσεις.\\

μέσος όρος τιμής για ένα 5αράκι με βασίλισσα , κυψέλη διόροφη, πλαίσια κλπ νομίζω περίπου 100 - 129 ευρώ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 325

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΠαρ Δεκ 16, 2011 5:01 pm

δεν μπαινει φιλε ευκολα σε καλουπι η μελισσοκομια απλα προβλεψεις θα γινουν,και βασικο ειναι η εμπειρια τον ιδιο χρονο που θα αφιερωσεις σε 25 μελισσια σαν αρχαριος μπορει να αφιερωνει ενας εμπειρος σε εκατο, την τιμη μπορει να προβλεψεις σε οτι αφορα εξοπλισμο με κοστος περιπου στο 60 ευρω ανα κυψελη περιπου με αποκλειση παντα εως 20 ευρω .για το σμηνος δεν το συζητω αν δεν εχεις εσυ δικα σου υπολογισε αλλα τοσα.μετα για κοστος συντηρισης και εκει παιζεται και η διαφορα θα ειναι με μεγαλες αποκλεισεις ,την διαφορα θα κανει το ποσες ανθοφοριες θα κυνηγησεις σε ποιες απο αυτες κρισιμες για την διαχειμανση θα σε παει καλα ωστε να τροφοδοτησεις λιγο και οσο για την αποδοση και τα 20 κιλα που λες ανα κυψελη σε πολλους απο εμας δεν ειναι το μινιμουμ αλλα το μαξιμουμ υπολογισε παντως για ζυμαρια 2 εως 4 κιλα ανα κυψελη για την διαχειμανση.ακομα θα πρεπει να υπολογισεις και το σιροπι την ανοιξη για την διεργετικη τροφοδοτηση και εκει παιζει παντα απο 3, 4 και πανω λιτρα.ακομα βασικο ειναι και οι θεραπειες που θα κανεις και εκει παιζεται μεγαλο κοστος και οσο για τις θεραπειες εχω απογοητευθει με αυτα που ακουω στους κυκλους τον μελισσοκομων γυρω μου μπορει να επιλεξεις μια μη συμβατη με το ορο μελισσοκομος και να σου ερχεται οικονομικα πχ τεραμυκινη τακ τικ ασχετα με το τι λενε το κανουν πολυ εγω παντως θα σου δωσω το κοστος για τις θεραπειες που κανω να υπολογισεις 1.5 κιλο θυμολη για τον νοεμβρη περιπου κανα 40 ευρω αλλα τοσα αν βαλεις και την ανοιξη θυμολη στο σιροπι και κανα κιλο οξαλικο για τον ιανουαριο που και εκει παιζει η τιμη απο δεκα εως και 50 ευρω . νομιζω ομως οτι μια αποψη θα την εχεις κι εσυ αφου εχεις μελισσακια.με καθε επιφυλαξη φιλε την αποψη μου σου ειπα χωρις την εμπειρια των χρονων ας συμπληρωσουν οι εμπειροι παντως δυσκολο εως τραγικα δυσκολο να κανεις σωστη μελισσοκομια σε 100 μελισσια ειδικα χρησιμοποιωντας θυμολη , και αν το κανεις το ενχειρημα υπολογισε και μια χρονια με λιγα μελια επειδη θα εχεις αγορασει παραφυαδες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pgkioulf
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΣαβ Δεκ 17, 2011 7:06 pm



Πολύ καλή η Παρουσίαση που έκανες για το κόστος
ενός μελισσοκομίου sostos

και εγώ νέος μελισσοκόμος θέλω να γίνω
αλλά σαν αρχή είπα να πάρω κανά 2
μελισσάκια κατά τον Απρίλη και σιγά σιγά να τα κάνω 100 oraia

υπολόγισα να πουλάω το μέλι 3 με 4 ευρώ το κιλό
και σε κάθε κυψέλη να παίρνω από 10 κιλά μέλι oraia


Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Δεκ 18, 2011 9:38 am

pgkioulf έγραψε:


Πολύ καλή η Παρουσίαση που έκανες για το κόστος
ενός μελισσοκομίου sostos

και εγώ νέος μελισσοκόμος θέλω να γίνω
αλλά σαν αρχή είπα να πάρω κανά 2
μελισσάκια κατά τον Απρίλη και σιγά σιγά να τα κάνω 100 oraia

υπολόγισα να πουλάω το μέλι 3 με 4 ευρώ το κιλό
και σε κάθε κυψέλη να παίρνω από 10 κιλά μέλι oraia


Basketball

oxi oxi

σε αυτές τις τιμές είσαι μέσα με το κεφάλι θα την κλείσεις την επιχείρηση σε ένα χρόνο. sokaristiko
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Δεκ 18, 2011 9:53 am

MikeG έγραψε:

α) Ποιο το κόστος αγοράς 100 μελισσιών?
β) Ποιο το ετήσιο κόστος συντήρησης για αυτά τα 100 μελίσσια?
γ) Ποιο το κόστος σε χρόνο ανάλογα την εποχή (χειμώνας, άνοιξη, καλοκαίρι) για τη συντήρηση τους, βάζοντας μέσα όλες τις εργασίες που χρειάζονται?

α)10.000 -12.000
β)4.000 - 5.000 (τροφοδοσία + φάρμακα + κηρήθρες + έξοδα μετακίνησης + διάφορα παρελκόμενα)
γ) Την άνοιξη και αν δεν θες να χάσεις αφεσμο ίσως και καθημερινώς. (Οι περισσότεροι που γνωρίζω
περνάνε μια βόλτα το απόγευμα μήπως και δούνε κάποιο κρεμασμένο στα δέντρα).
Το καλοκαίρι και για 100 μελίσσια 2-3 φορές την εβδομάδα.
Το φθινόπωρο 1-2 μέρες την εβδομάδα .
δ) Το χειμώνα 1 φορά κάθε 15-20 μέρες για ελέγχο επάρκειας τροφών .



MikeG έγραψε:

Με πρόχειρο υπολογισμό έχουμε : Μεικτά έσοδα : 20 κιλά μέλι η κυψέλη 100χ20 = 2000 κιλά μέλι
2000 χ (10 euros το κιλό) = 20000 euros
Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ.

MikeG
Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα.
Ξεκινάς λάθος .Δεν είναι μαθηματικά η μελισσοκομία.
Πρέπει να λάβεις υπόψη σου και την κακή χρονιά , την χρονιά που θα έχει
κακές καιρικές συνθήκες σε περιόδους μελιτοφοριας.
Θέλει σωστούς μελισσοκομικούς χειρισμούς για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Ξεκίνα με λίγα 10-20-30 και θα δεις ότι την επομένη χρονιά θα είσαι σοφότερος
Κάποιοι ξεκινήσανε με τέτοιους υπολογισμούς και την άλλη χρονιά ψάχνανε να πουλήσουν τα μελίσσια.
sostos sostos



Έχει επεξεργασθεί από τον/την varsamis στις Κυρ Δεκ 18, 2011 11:10 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Δεκ 18, 2011 10:56 am

Ας εχουμε στο μυαλο μας οτι η μελισσα δεν ειναι αγελαδα, δεν ειναι προβατο ουτε και κοτα.
Δηλ. θελουμε τοσα για στεγαση , τοσα για σανο και αρμεγουμε μια ή και δυο φορες την μερα.
Η μελισσα ειναι κυριως επενδυση σε γνωση. Δεν ξεκινας με οικονομετεχνικη μελετη. Για μενα ειναι λαθος.
Ειναι πολλοι οι παραγοντες που δεν μπορεις να υπολογισεις. Οτι και να αποφασισετε καλη επιτυχια.

(ouranis μεσα στον χρονο με αυτη την σειρα και συχνοτητα βαζεις φαρμακα ? θυμολη -οξαλικο-θυμολη?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pgkioulf
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 40

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Δεκ 18, 2011 10:45 pm


εννοούσα 3 με 4 ευρώ σε τιμές χονδρικής , τωρα άμα
μπορέσει να το δίνει 10 ευρω το κιλό σε λιανική
τιμή όλη την παραγωγή άλλο αυτό sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 2:34 am

Ωραία τα λέτε........
αν είναι να κάνεις σχέδια να είναι μεγάλα.........
αυτό που δεν έχετε μετρήσει όμως είναι πόσα χρόνια σας χρειάζονται (αν πάνε όλα καλά) για να φτάσετε στο σημείο να κάνετε και να κρατήσετε 100 γερά παραγωγικά μελίσσια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
MikeG
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 8:54 pm

Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ότι γράφεται περί ότι δεν είναι αγελάδες, ξεκινάω λάθος και τα σχετικά τα καταλαβαίνω & τα ξέρω. Η ερώτηση όμως ήταν καθαρά για να μάθω κόστη σε χρήμα και χρόνο. Επιμονή-υπομονή & όλα τα σχετικά πάλι τα γνωρίζω. Anyway, με πήρατε που λένε από τα μούτρα.
Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 374

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κοστος και χρονος για 100 μελισσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 9:10 pm

Δεν νομιζω οτι σε πηρε κανενας απο τα μουτρα πιστευω οτι σου επισημανανε
ορισμενα θεματα και παραμετρους ωστε να ξερεις που βαδιζεις για να μην
βρεθεις προ εκπληξεων
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΔευ Δεκ 19, 2011 9:48 pm

......και μην ξεχναμε οτι οπως ολες οι γεωργικες εκμεταλευσεις εξαρτιουντε απο τον καιρο,το ιδιο συμβαινει και με την μελισσοκομια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 2:28 pm

MikeG έγραψε:
Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ότι γράφεται περί ότι δεν είναι αγελάδες, ξεκινάω λάθος και τα σχετικά τα καταλαβαίνω & τα ξέρω.
.......................
με πήρατε που λένε από τα μούτρα.
Ευχαριστώ.


Ναι πράγματι κάποιοι σε πήρανε απο τα μούτρα.......

Οι μόνιμοι δάσκαλοι του φόρουμ.

Καλές γιορτές σου εύχομαι.

Και συνέχισε να ψάχνεσαι.
Μόνο έτσι βρίσκονται απαντήσεις, που χωρίς αυτές δεν μπορεί κανείς να πάρει σωστές αποφάσεις.

Που θα είναι μόνο δικές του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mpampis
Μέλος
Μέλος
mpampis


Αριθμός μηνυμάτων : 91

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 8:55 pm

Φίλε ΜikeG να σου πω και εγώ την γνώμη μου
υπολόγισε τον χρόνο απασχόλησης, τα έξοδα, και τον κόπο σου
για 4 μελίσσια, και πολλαπλασίασε επί 100.
Απλή η σκέψη αλλά δεν είναι έτσι, άλλο να παίζεις Δ΄κατηγορία και
άλλο να παίζεις Α΄κατηγορία, αλλά και πάλι δεν είναι έτσι, άλλο το
ποδόσφαιρο και άλλο η μελισσοκομία.Η μελισσοκομία όπως θα το διαπίστωσες
θέλει γνώσεις, παρατήρηση, προσοχή σε κάθε χειρισμό, και εξαρτάτε πάντα από
τον καιρό και το βασικότερο όχι βιασύνη οπότε δεν έχεις κάτι σίγουρο.
Αυτά το λίγα από έναν νέο μελισσοκόμο με περίπου ίδιο αριθμό μελισσιών.
Σου εύχομαι Καλές Γιορτές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 9:18 pm

MikeG έγραψε:
Αρχικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ότι γράφεται περί ότι δεν είναι αγελάδες, ξεκινάω λάθος και τα σχετικά τα καταλαβαίνω & τα ξέρω. Η ερώτηση όμως ήταν καθαρά για να μάθω κόστη σε χρήμα και χρόνο. Επιμονή-υπομονή & όλα τα σχετικά πάλι τα γνωρίζω. Anyway, με πήρατε που λένε από τα μούτρα.
Ευχαριστώ.

To κείμενο σου είχε 2 σκέλη.
1ο σκέλος κόστος και χρόνος
και στο 2ο σκέλος σχολιάσαμε τους πρόχειρους υπολογισμούς που αναφέρεις σαν δεδομένους.
Δεν χρειαζετεε να παρεξηγιέσαι.
Μίλησα και με τον φίλο σου στο σκαιπ , καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σας αλλά
πίστεψε με οτι πραγματικά του χρόνου και εάν συνεχίσεις την ενασχόληση σου μετά
μελίσσια θα είσαι σοφότερος .
Όλοι εδώ μέσα πιστεύω βρίσκονται για να βοηθούν .
....και είπαμε ....ο γραπτός λόγος παραξηγειτε εύκολα. filakia filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΤρι Δεκ 20, 2011 10:01 pm

Κι εγω με 4 μελισσακια ειμαι επισης και νεος στο χωρο. Απ' οσα εχω διαβασει και εχω ρωτησει μεχρι τωρα εχω καταλαβει οτι η μελισσοκομια ειναι κατι που αναλογα το τι θελει ο καθενας απο αυτη αφιερωνει τον αναλογο χρονο και χρημα.
Εχει να κανει με την εμπειρια του καθενος, τι θελει να παραγει, αν θα ειναι στασιμο ή νομαδικο το μελισοκομειο και πολλα αλλα.
Οποτε νομιζω κανεις δε θα μπορεσει να σου πει τιποτα παραπερα απο το κοστος αγορας των 100 μελισσιων.
Γνωμη μου παντως μιας και βρισκομαστε στην ιδια κατηγορια να μη βιαστεις να παρεις απευθειας 100. Νομιζω ειναι μεγαλο αλμα και συνηθως αποτυγχανει γιατι την Ανοιξη που θελουν πολλη δουλεια πρεπει να εχεις αποκτησει πρωτα την εμπειρια πως θα τα χειριστεις.
Με γνωστο μου εμπειρο μελισσοκομο που τα λεμε εδω μου προτεινε να τα αυξησω φετος κατα 10-20 ωστε πρωτα να μπω στο νοημα οσον αφορα το επαγγελμα και κατα δευτερο λογο βλεπεις χρονο με το χρονο πως θα διαθεσεις το μελι σου αυξανοντας μελισσια μονος σου και αναλογως την παραγωγη σου.Ενα εμπειρο ατομο μπορει να χειριστει μεχρι 200 μελισσια μου εχει πει. Ενα ατομο χωρις εμπειρια ομως;
Και σου λεω εγω οτι οπως λες κανεις 2 τονους μελι. Εισαι σιγουρος οτι θα το διαθεσεις; Πρεπει πρωτα να δεις τι δυναμικη εχεις σαν πωλητης γιατι μετα θα εχεις τοσο μελι που δε θα ξερεις τι να το κανεις.
Γι' αυτο δε νομιζω οτι και οι αλλοι σε πηραν απο τα μουτρα απλα στη μελισσοκομια δεν ειναι τιποτα στανταρ. Το κοστος και ο χρονος που απαιτουν ειναι αυτα που διαθετει ο καθενας απο μας αναλογα το τι ζηταει και ποσο αγαπαει τη μελισσοκομια
Καλες γιορτες να εχουμε με υγεια πανω απ' ολα κι ελπιζω να σε βοηθησα λιγο κι εγω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΣαβ Δεκ 24, 2011 11:43 pm

Δεν νομιζω πως σε πηρε καποιος απο τα μουτρα , ουτε πως σου απαντησε καποιος με κακη διαθεση .
Μαλλον ολοι επειδη λιγο εως πολυ εχουμε παθει γκαφες ή ξεκινησαμε με αλλα σχεδια και αλλιως οδηγηθηκαν τα πραγματα , περισσοτερο απαντησαμε με σκοπο να κανεις δευτερη σκεψη.
Εννοειτε πως οι απαντησεις ειναι παντα καλοπροαιρετες.
Καλη αρχη και παλι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 605

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Δεκ 25, 2011 2:58 pm

αγαπητε μου φιλε,αν σου δημιουργηθηκε η εντυπωση ,οτι οι φιλοι εδω σε αρπαξαν απο τα μουτρα,ειναι γιατι απευθυνεσαι επι το πλειστον σε ατομο <<μελισσοπληκτα>>.,ερωτευμενα με την μελισσα.Και χωρισ να ειναι βεβαια αυτο κατι κακο η επιληψιμο η ερωτηση σου δεν ειναι στο πνευμα του πωσ να διαχειριζεται κανεισ σωστα τα μελισσια του σαν νεοσ μελισσοκομοσ, αλλα στο πνευμα του τι θα κερδισει ασχολουμενοσ με την μελισσοκομια.Πανω σε αυτο λοιπον μπορω με την σειρα μου να σου απαντησω, αν εισαι καλοσ σε αυτο τον τομεα αρκετα.Αν οχι, μονο κοπο εξοδα και απογοητευση.Οπωσ ειπε καποιοσ, τα ιδια τα μελισσια διαλεγουν τον μελισσοκομο και οχι ο μελισσοκομοσ τα μελισσια.Επομενωσ προσπαθησε να μαθεισ και να πολλαπλασιασεισ τα μελισσια που ηδη εχεισ κανοντασ τα 10-30-100 μονοσ σου .Αν σε παει εχει καλωσ .Αν οχι δεν θα χασεισ πολλα.Οι πιο πολλοι εδω ειναι ερασιτεχνεσ εραστεσ οπωσ ειπα τησ μελισσασ.Ασχολουνται με αυτο απο αγαπη και παθοσ και οχι για να ζησουν απο αυτο.Σε πληροφορω οτι ειναι πολλοι αυτοι, που αν αυτα που ξοδευουν για τα μελισσια τουσ τα ξοδευαν για να αγορασουν μελι για την οικογενεια και τουσ τυχοντεσ φιλουσ τουσ θα ειχαν και οφελοσ.Υπαρχουν βεβαια και επαγγελματιεσ του χωρου καταξιωμενοι.Αλλα ειτε ειναι γονοι παλιων μελισσοκομων ειτε ξεκινησαν και αυτοι καπωσ ετσι. ετσι, σιγα σιγα, μεχρι που το χομπι τουσ εγινε επαγγελμα.Θα Υπαρξουν χρονιεσ που οσο κακοσ μελισσοκομοσ και νασαι τα μελισσια θα τρεχουν μονα τουσ.Και θα υπαρξουν και αλλεσ που οτι και να κανεισ οσο και να εξασκησεισ την τεχνη σου με τουσ καλυτερουσ δυνατον χειρισμουσ, τα μελισσια ισα που θα τα συντηρεισ.Γι αυτο η προσεγγιση σου ειναι λανθασμενη.Δεν μπορει κανεισ να σου απαντησει εκ των προτερων ,ποσο ταισμα ,ποσα φαρμακα ποση βενζινη και ποσο κοπο θα χρειαστεισ .οσο για το ποσο κοστιζει μια κυψελη .η ενα σμηνοσ κι αυτο εξαρταται.Μπορεισ να βρεισ μελισσια με κυψελεσ απο καποιον που εγκαταλειπει για διαφορουσ λογουσ πολυ φτηνα, ή να αγορασεισ απο εμπορουσ .Μπορεισ να αγορασεισ παραφυαδεσ που θα αναπτυξεισ εσυ η μελισσια δυνατα παραγωγικα .Ασχολησου λοιπον πρωτα με τουσ χειρισμουσ ,και στο λεω σαν πολυ φιλικη συμβουλη,και ολα αυτα που ρωτασ θα σου απαντηθουν μονα τουσ στην πορεια.Με πολυ εκτιμηση και ευχεσ για καθε προκοπη σε οποια αποφαση και να παρεισ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος
Νίκος Ερύμανθος


Αριθμός μηνυμάτων : 118

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΤρι Δεκ 27, 2011 6:07 pm

MikeG έγραψε:

α) Ποιο το κόστος αγοράς 100 μελισσιών?
β) Ποιο το ετήσιο κόστος συντήρησης για αυτά τα 100 μελίσσια?
γ) Ποιο το κόστος σε χρόνο ανάλογα την εποχή (χειμώνας, άνοιξη, καλοκαίρι) για τη συντήρηση τους, βάζοντας μέσα όλες τις εργασίες που χρειάζονται?

Δεδομένα :

Υπάρχει αγροτικό αυτοκίνητο, υπάρχει το χωράφι, είναι 20 χιλιόμετρα περίπου από τη περιοχή που κατοικούμε.

Με πρόχειρο υπολογισμό έχουμε : Μεικτά έσοδα : 20 κιλά μέλι η κυψέλη 100χ20 = 2000 κιλά μέλι

2000 χ (10 euros το κιλό) = 20000 euros

Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.
Ευχαριστώ.

Γεια σας και απο εμενα και καλο ξεκινημα να εχετε. Εγω θα απαντησω βασισμενος στο δικο μου ξεκινημα πριν 3 χρονια με μηδενικη εμπειρια και αγορα 115 δυοροφων παραγωγικων κυψελων στην καρδια της ανοιξης.[Απο την στιγμη που τα αγορασα βεβαια ειχα δασκαλο κοντα μου για 2 μηνες Χ 12 ωρες ημερεσιως]

α) εγω τα αγορασα 120 ευρω το ενα

β) Εξοδα ανα κυψελη: 1 σακουλα Χ 2 κιλα τροφη μελισσων Χ 6 μηνες= 15ευρω ανα κυψελη.Συνολικα 1500 ευρω
10 κιλα ζαχαρη ανα κυψελη την ανοιξη= 1000 ευρω
200 ταινιες καταπολεμησης βαροας = 100 ευρω
προλυπτικη θεραπεια κατα της νοζεμιασης 2 φορες το χρονο= 50 ευρω
200 κερυθρες+πλαισια = 400 ευρω
Πετρελαια,βενζινες,τελη κυκλοφοριας,συντηρηση φορτηγου αναλογα αν κανει μετακινησεις καποιος η οχι.
Επισης θα πρεπει να αγορασετε καδους ωριμανσης και συντηρησης μελιου ,μελιτοεξαγωγεα [6 παλισιων],μπεν μαρι,μαχαιρι και παγκο απολεπισης,χτενακια,ντενεκεδες,παγκο για να φτιαχνετε τα πλαισια, κανα τεσσαρι χιλιαρικα θα ξοδεψετε γι'αυτα.

γ) Το ποσες μερες το χρονο θα ασχολη8εις εσυ προσωπικα και ο φιλος σου με τα μελισσια σου δεν μπορει να υπολογιστει ακομα. Πιστευω ομος οτι αν μαθετε την δουλεια και κανετε τους σωστους χειρισμους και οχι πειραματα οτι η μελισσοκομια μπορει να θεωρη8ει εν μερη εποχιακο επαγγελμα.

Τωρα για τα 20 κιλα μελι ανα κυψελη δεν ισχυει για μοναδα που δεν μετακινειται εκτος και αν τα εχετε μεσα στα ελατα η στα μπολιασμενα πευκα,η οι καιρικες συνθηκες ειναι ευνοικοτατες ολοκληρη την ανοιξη και το καλοκαιρι εχοντας και πολλα ανθη στην γυρο περιοχη,η αν τα "ταιζετε" το οποιο βεβαια δεν εχει κανεναν νοημα διοτι απλα δεν βγαζεις μελι μετα για πουλημα.Θα ελεγα οτι μια κυψελη στασιμη στην ιδια περιοχη δεν θα αποφερει πανω απο 10 κιλα μελιου.
Για το αν πουληθει το μελι σου...αν ειναι καλο θα το πουλησεις ανετα λιανικη τιμη σε φιλους,γνωστους και συγγενεις.Ειστε και 2 ατομα αρα εχουμε 2 κυκλους οποτε ανετα σπρωχνετε μεχρι 4 τοννους μελι το χρονο λιανικη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ethnic69


Αριθμός μηνυμάτων : 658

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Ιαν 08, 2012 12:51 pm

Νομιζω οτι μετα τα βιβλια study study , αυτο το φορουμ ειναι οτι καλυτερο για ενα νεο μελισσοκομο Efharisto Efharisto Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Ιαν 08, 2012 5:46 pm

!!!!!!!!!
cheers
cheers
cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
ΚΑΝΑΡΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 450

Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια   Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια Icon_minitimeΚυρ Ιαν 08, 2012 9:25 pm

ethnic69 έγραψε:
Νομιζω οτι μετα τα βιβλια study study , αυτο το φορουμ ειναι οτι καλυτερο για ενα νεο μελισσοκομο Efharisto Efharisto Efharisto

+1000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κόστος και χρόνος για 100 Μελίσσια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χρονος παραμονης
» Για την αγορά πρώτου μελισσιού - εργαλεία, μελίσσι, κόστος
» σεμινάρια
» ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΖΑΧΑΡΟΖΥΜΑΡΟΥ
» κόστος παραγωγής/κιλό

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: