Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 βρασιμο σε λινελαιο

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
beesbikos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 95

βρασιμο σε λινελαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: βρασιμο σε λινελαιο   βρασιμο σε λινελαιο Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 5:56 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλη δύναμη θα μας χρειαστεί με αυτά που ζούμε. Θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως όσους βράζουν τις κυψέλες τους σε λινέλαιο είναι απαραίτητο μετα το βράσιμο και το στέγνωμα να βάλουμε κάποιο μίνιο ή αστάρι πρίν το βάψιμο?Επίσης σκέφτομαι να βάψω με λαδομπογιά νερού θα πιάσει πανω στο ξύλο χωρίς να έχω βάλει πρίν κάποιο υπόστρωμα και αν είναι μονο με το λινέλαιο στο οποίο έβρασα τις κυψέλες μου?
Σας ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

βρασιμο σε λινελαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βρασιμο σε λινελαιο   βρασιμο σε λινελαιο Icon_minitimeΤρι Οκτ 25, 2011 6:46 pm

Μετα το λινελαιο ειναι απαραιτητη η εφαρμογη καποιας βασης για την καλυτερη προσκολληση της λαδομπογιας.Εγω εβαλα βελατουρα,ενα χερι,ελαφρυ τριψιμο, και δυο χερια λαδομπογια νερου. Το εκανα με τις υποδειξεις ανθρωπου που ξερει απο βαφες ξυλου, και να σου πω την αληθεια ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

βρασιμο σε λινελαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βρασιμο σε λινελαιο   βρασιμο σε λινελαιο Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 4:22 pm

Βράσιμο σε λινέλαιο ;;;

Δεν έχω ακούσει για βράσιμο! Εγώ απλά τις πέρασα δυο χέρια λινλελαιο με νέφτι πεύκου και λίγο στεγνωτικό, μετά βελατούρα νερού και μετά μπογιά νερού για ξύλα. sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stevebee06
Μέλος
Μέλος
stevebee06


Αριθμός μηνυμάτων : 129

βρασιμο σε λινελαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βρασιμο σε λινελαιο   βρασιμο σε λινελαιο Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 4:29 pm

Πριν από έναν χρόνο έφτιαξα δικό μου βραστήρα για το λινέλαιο και τις βράζω και ΄γώ. Στην συνέχεια μίνιο ελαφρό τρίψιμο και δυο χέρια λαδομπογιά. Για πιο πολλές λεπτομέρειες μπες mesologgibee.blogspot.com σε παλαιότερες αναρτήσεις και θα δεις πολλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
toadstul
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 82

βρασιμο σε λινελαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: βρασιμο σε λινελαιο   βρασιμο σε λινελαιο Icon_minitimeΤετ Οκτ 26, 2011 5:01 pm

helias έγραψε:
Βράσιμο σε λινέλαιο ;;;

Δεν έχω ακούσει για βράσιμο!
Εγώ απλά τις πέρασα δυο χέρια λινλελαιο με νέφτι πεύκου και λίγο στεγνωτικό, μετά βελατούρα νερού και μετά μπογιά νερού για ξύλα. sostos

Στο παρακατω link μπορεις να παρεις μια ιδεα απο βρασιμο!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
βρασιμο σε λινελαιο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βράσιμο με Λινέλαιο
» Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...
» Προεργασία κόντρα πλακέ
» Παραφινη VS λινελαιο
» κολαει ακομα το λινελαιο.....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: