Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Βράσιμο με Λινέλαιο

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 12:01 pm

Έχει φτιάξει κάποιος καζάνι για βράσιμο κυψελών;
Με ενδιαφέρει για λινέλαιο.
Λεπτομέρειες χρειάζομαι όπως κόστος και σε τι είδους επαγγελματία πρέπει να απευθυνθώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 2:48 pm

Έχω φτιάξει. Λαμαρίνα 2 χιλιοστά και διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες από την κυψέλη. Λειτουργεί με αντίσταση 3000 watt. Αν χρησιμοποιήσεις φιάλη υγραερίου με κουκουνάρα θέλει χοντρύτερη λαμαρίνα για να μή στραβώνει. Φρόντισε να έχει στον πάτο κλίση ώστε να στραγγίζει εύκολα. Το κόστος έφτασε στα 100?. 60? κόστισε το δοχείο με τα εξωτερικά πλαϊνα για θερμομόνωση. 10? κόστισε ο θερμοστάτης, 10? η ηλ. αντίσταση, 5-6 ο πετροβάμβακας.. Κάπου υπάρχει σχετική ανάρτηση. Θα βγάλω φωτό και θα την παρουσιάσω έτοιμη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 3:04 pm

psath έγραψε:
Έχω φτιάξει. Λαμαρίνα 2 χιλιοστά και διαστάσεις λίγο μεγαλύτερες από την κυψέλη. Λειτουργεί με αντίσταση 3000 watt. Αν χρησιμοποιήσεις φιάλη υγραερίου με κουκουνάρα θέλει χοντρύτερη λαμαρίνα για να μή στραβώνει. Φρόντισε να έχει στον πάτο κλίση ώστε να στραγγίζει εύκολα. Το κόστος έφτασε στα 100?. 60? κόστισε το δοχείο με τα εξωτερικά πλαϊνα  για θερμομόνωση. 10? κόστισε ο θερμοστάτης, 10? η ηλ. αντίσταση, 5-6 ο πετροβάμβακας.. Κάπου υπάρχει σχετική ανάρτηση. Θα βγάλω φωτό και θα την παρουσιάσω έτοιμη.

Καλύτερη περιγραφή δεν γινόταν.
Ευχαριστώ πολύ.
Μπορείς να μου πεις που το έφτιαξες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠεμ Δεκ 14, 2017 3:23 pm

Το κουτί και τα πόδια και τη μούφα 3/4 ίντσας τα κόλλησε ο λαμαρινάς γιατί δεν διαθέτω ηλεκτροκόλληση. Με τις σύγχρονες ηλεκτρονικές θα έχεις άριστα αποτελέσματα. Φαντάσου να εμβαπτίζεις την κυψέλη και να στάζει λινέλαιο από τις κολλήσεις. Στο πάνω μέρος έχω αφήσει πατούρα για να στερεωθούν τα εξωτερικά καπάκια πάχους 0,5 χιλιοστών περίπου. Αν δε βιάζεσαι το Σαββατοκύριακο θα βάλω φωτογραφίες για να έχεις καλύτερη εικόνα. Επίσης χρησιμοποίησα μαύρη λαμαρίνα που απορροφά την ηλιακή ακτινοβολία περισσότερο από τη γαλβανιζέ, με τη σκέψη βάζοντας γυάλινο καπάκι να χρησιμοποιηθεί και σαν ηλιακός κηροτήκτης. Τέλος το λινέλαιο ανεβάζει ευκολα 120-130C. Για το νερό (απολύμανση κυψελών με σαπουνόπετρα) που εξατμίζεται σε χαμηλότερη θερμοκρασία θα χρειαστείς καπάκι. Εγώ βάζω 3άρι φελιζόλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 15, 2017 12:31 pm

Ψάχνοντας και googlάροντας ανακάλυψα τον granazis παλιό μέλος του forum ο οποίος είχε φτιάξει μια φοβερή κατασκευή.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και το θέμα στο forum: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 15, 2017 4:43 pm

Themis έγραψε:
Ψάχνοντας και googlάροντας ανακάλυψα τον granazis παλιό μέλος του forum ο οποίος είχε φτιάξει μια φοβερή κατασκευή.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και το θέμα στο forum: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γι αυτό το θέμα έγραψα πιο πριν. Η κατασκευή μου είναι αντιγραφή - τροποποίηση της κατασκευής του granazi.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Themis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Themis


Αριθμός μηνυμάτων : 335

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 15, 2017 4:54 pm

Πιάνουν τα χέρια σου δηλαδή! Που να φτιάξω τέτοιο πράγμα! Πελάγωσα στη σκέψη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 15, 2017 5:15 pm

Επειδή η συσκευή είναι μεταλλική, λειτουργεί με 220volt, ισχυρά ρεύματα +16 ampere και θερμοκρασία μεγάλη η χρήση γείωσης ειναι απολύτως υποχρεωτική! Φυσικά χρειάζεσαι ηλεκτρολογικές γνώσεις! Οι καλωδιώσεις έγιναν με καλώδια παλιάς ηλεκτρικής κουζίνας που αντέχουν σε +16 A και σε υψηλές θερμοκρασίες.
Βρές έναν λαμαρινά να φτιάξει το κουτί κι έπειτα έναν ηλεκτρολόγο- επισκευαστή ηλεκτρικών συσκευών, κουζίνών πλυντηρίων κι εσύ κάνεις τα ευκολότερα. Βέβαια το κόστος ανεβαίνει αλλά σίγουρα κερδίζεις από έναν έτοιμο βραστήρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠεμ Δεκ 21, 2017 9:51 pm

Την καλησπερα μου και απο εμενα. Σε τι θερμοκρασιες πρεπει να φτασει το λινελαιω για να γινει ο εμποτισμος? Γιατι ενδιαφερομαι καπια στιγμη να κανω καμια πατεντα και εγω. Επισεις η θερμοκρασια πρεπει να εινα στανταρ? Η αν πεζει 5 με 10 βαθμους πανω κατω υπαρχει θεμα? Δεν εχω δουλεψει ποτε και δεν ξερω καν την διαδηκασια. Και σημερα πηνοντας καφε με εναν φιλο μου εβαλε ιδεες και μου ειπε αρκετα θετικα σχολια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠεμ Δεκ 21, 2017 10:45 pm

Μέχρι 120C είναι εντάξει, αλλά και 110 δεν υπάρχει πρόβλημα. Στόχος είναι να ζεσταθεί το λάδι ώστε να γίνει πολύ ρευστό και να εμποτίσει το ξύλο. Το άσχημο είναι όταν ανέβει πολύ η θερμοκρασία το λινέλαιο καίγεται και χάνεται δίχως να εμποτίζει το ξύλο. Επίσης θέλει προσοχή γιατί μπορεί να υπάρξει αυτανάφλεξη σε θερμοκρασία +120C.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DIMILIOD
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 248

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 22, 2017 9:15 am

καλημερα.λογο του θεματοσ που λετε,θελω να ρωτησω εαν ξερει κανεισ,εαν γινεται η ιδια δουλεια με το να περασεισ το λινελαιο απλα με πινελο, η,να βαλεισ την κυψελη μεσα σε βραστο λινελαιο?τι ζωη παραπανω μπωρει να κερδισει μια κυψελη με το να την βαλεισ σε βραστο λινελαιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
queen master
Μέλος
Μέλος
queen master


Αριθμός μηνυμάτων : 205

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 22, 2017 1:46 pm

Dimiliod αδελφε μου εχω ακου να δει. Απλα εχω ακουσει οτι αν ειναι ζεστο το λιναιλεω ειναι πιο ρευστοε αποτελεσμα να γινει καλυτερος εμποτισμος. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο πραγμα Γιατι η κυψελι μενει για καπια λεπτα μεσα στο λιναιλεω οποτε και γινεται καλυτερος εμποτισμος. Επισεις αντεχει και καλυτερα η κυψελι λιγο του καλυτερου εμποτισμου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Δεκ 22, 2017 2:18 pm

queen master έγραψε:
Dimiliod αδελφε μου εχω ακου να δει. Απλα εχω ακουσει οτι αν ειναι ζεστο το λιναιλεω ειναι πιο ρευστοε αποτελεσμα να γινει καλυτερος εμποτισμος. Βεβαια δεν ειναι το ιδιο πραγμα Γιατι η κυψελι μενει για καπια λεπτα μεσα στο λιναιλεω οποτε και γινεται καλυτερος εμποτισμος. Επισεις αντεχει και καλυτερα η κυψελι λιγο του καλυτερου εμποτισμου.

Σωστά. Όταν καίω την κυψέλη εσωτερικά με το φλόγιστρο, το λινέλαιο βγαίνει από το ξύλο.
Πέρα από αυτά, καθοριστικός παράγοντας είναι η ποιότητα του ξύλου (συνήθως πεύκο). Αν το ξύλο δεν είναι καλό, ό,τι επεξεργασία και να κάνεις η φθορά είναι αναπόφευκτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantel78
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantel78


Αριθμός μηνυμάτων : 32

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Φεβ 09, 2018 3:43 pm

Στο καζάνι βάζεις μόνο λινέλαιο ή και νέφτι και στεγνωτικό με τις γνώστες αναλογίες; Αν έχει μόνο λινέλαιο σε πόσες μέρες στεγνώνει για να αρχίσεις βάψιμο; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΠαρ Φεβ 09, 2018 10:28 pm

Βάζω σκέτο λινέλαιο. Νέφτι σε καμία περίπτωση γιατί μυρίζει. Το στεγνωτικό θα εξατμιστεί εύκολα στους 100-110 βαθμούς που θα θερμάνεις το λινέλαιο. Εμβαπτίζω για 5 λεπτά και μετά από 1 μήνα βάφω με βελατούρα και ντούκο υδατοδιαλυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pantel78
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
pantel78


Αριθμός μηνυμάτων : 32

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΣαβ Φεβ 10, 2018 10:06 pm

Θέλει μήνα για να στεγνώσει ε; Είχα την εντύπωση ότι με το βράσιμο θέλει πολύ λιγότερο χρόνο, βδομάδα δηλαδή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Βράσιμο με Λινέλαιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βράσιμο με Λινέλαιο   Βράσιμο με Λινέλαιο Icon_minitimeΚυρ Φεβ 11, 2018 12:01 am

pantel78 έγραψε:
Θέλει μήνα για να στεγνώσει ε; Είχα την εντύπωση ότι με το βράσιμο θέλει πολύ λιγότερο χρόνο, βδομάδα δηλαδή.
Εξαρτάται κι από τον καιρό. 18-20 μέρες απαιτούνται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βράσιμο με Λινέλαιο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Εμβύθιση κυψέλης σε λινέλαιο
» Πως ετοιμάζω τις κυψέλες μου...
» Προεργασία κόντρα πλακέ
» Παραφινη VS λινελαιο
» κολαει ακομα το λινελαιο.....

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: