Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ

Πήγαινε κάτω 
+2
thodoris981
MILIBEE
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΤετ Σεπ 21, 2011 7:02 pm

Τα συμπτωματα πιθανου αλλεργικου σοκ φαινονται στα πρωτα 5 με 10 λεπτα .
Ειναι ο χρονος που πρεπει να αρχισει η αντιμετωπιση του

Υπαρχουν πολλων ειδων αλλεργιες,
η τυπου Ι ( αφορα τα υμενοπτερα) λογω της ισταμινης που παραγεται απο απο τα ιστιοκυτταρα (must cells) δεν αντιμετωπιζεται απο τον οργανισμο γι αυτο παιρνουμε αντισταμινικα.

Συμπτώματα

1) οιδημα- ζαλη σ αυτο το σημειο αρχιζουμε την αντιμετωπιση , πεφτει ραγδαια η πιεση λογω αγγειοδιαστολης , ειναι σαν να εχει ο ανθρωπος απο 5λτ αιμα 2.5λτ
2)κυκλοφορικο σοκαλλαζει το ευρος των αγγειων[ (αγγειοδιαστολη) ειναι η αντιστροφη διαδικασια της υπερτασης]
3)απωλεια συνειδησης - μεταβολη ομιλιας
4)αναπνευστικη ανεπαρκεια
5) αναφυλακτικο σοκ σ αυτο το σημειο ειναι συνηθως αργα ακομη και στο νοσοκομειο

Αντιμετωπιση

1) ing ANAPEN ειναι ενεση οπως των διαβητικων , περιεχει αραιωμενη αδρεναλινη (επινεφρινη =αδρεναλινη παραγεται στα επινεφριδια) γινετε στο μπουτι , διαλυετε στον λιπωδη ιστο μετραμε 9 δευτερα ή 12 αναλογα το σωματικο βαρος , ειμαστε καλυμενοι για τρεις ωρες

προστασια για υποξεια των κυτταρων
2α) ing SOLU CORTEF υδροκορτιζονη ενεργει αμμεσα ,
προστασια 6-8 ωρες
2β)ing SOLU MEDROL γινετε υδροκορτιζονη στο συκωτι ,
προστασια 4-6 ωρες
*** στα παιδια των 250mg αλλιως κανουμε την μιση δοση.

και οι δυο solu γινονται στα οπισθια στο ανω εξω τεταρτημοριο

3)tab zirtek (δεν φερνουν υπνηλια) 2 χαπια την ιδια στιγμη και μετα
2 πρωι 2 βραδυ

Η διαδικασια ακολουθειτε με την σειρα ανεξαρτητως χρονου αν δεν υπαρξει βελτιωση απο το πρωτο σταδιο

Ολα αυτα αφορουν υγειη ατομα και οχι με προβληματα διαβητη ,υπερτασης κτλπ

Θεωρω ανευθυνοτητα να πηγαινουμε στα μελισσια χωρις να εχουμε μαζι μας κατι απο αυτα. Δεν εχει σημασια αν ειμαστε εμεις αλλεργικοι . Μπορει καποιος που περνα απο το μελισσοκομειο ή ενα παιδι να εμφανισει συμπτωματα.
Επισης μπορει και εμφανισουμε συμπτωματα καποια στιγμη ή απο πολλα τσιμπηματα.
Εστω και ενα απο ολα τα φαρμακα να χρησιμοποιησουμε , ειμαστε καλυμενοι μεχρι να παμε στο νοσοκομειο.

Σε μια μερα εφαγα γυρω στα 40 τσιμπηματα , συνηθως ειμαι μονη μου στα μελισσια ,η ενεση tziz ηταν ετοιμη στο καθισμα του συνοδηγου.
Αν μου συνεβαινε κατι ημουν ετοιμη , αρχισα και το τραγουδια για ν διαπιστωσω αλλαγη στην φωνη μου. idea
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΚυρ Απρ 15, 2012 2:58 am

Και μην ξεχνάμε οτι κανείς δεν είναι εν δυνάμει αλλεργικός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΚυρ Αυγ 18, 2013 2:24 am

γεια σας και καλώς σας βρήκα , μια που είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ

το ερώτημα είναι το εξής ........... εμένα με έχουν τσιμπίσει πολές φορές άγριες μέλισσες
( σφήκες) δεν είχα πότε κάτι σοβαρό
μπορώ να είμαι ήσυχος ότι δεν είμαι αλλεργικός και στην μέλισσα; ή είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό και πρέπει να δοκιμαστώ και σε μέλισσα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΔευ Αυγ 19, 2013 7:39 pm

Φίλε Στέλιος1 και εγώ στην ίδια μοίρα ήμουν . Με είχαν τσιμπήσει πολλές μέλισσες και σφήκες στο παρελθόν . Ποτέ δεν είχα πρόβλημα αλλά ούτε και τώρα έχω που ασχολούμαι με την μελισσοκομία. Πριν πάρω όμως τις πρώτες μου κυψέλες συμβουλεύτηκα και έναν αλλεργιολόγο που μου έγραψε και φάρμακα για κάθε περίπτωση. Και κάτι τελευταίο, στα μελίσσια πάμε πάντα καλυμμένοι , δεν κάνουμε μαγκιές και είμαστε όσο πιο προσεκτικοί γίνεται χωρίς αυτό να σημαίνει ότι φοβόμαστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΤρι Αυγ 20, 2013 6:03 pm

thodoris981 έγραψε:
Και μην ξεχνάμε οτι κανείς δεν είναι εν δυνάμει αλλεργικός.
Δεν συμφωνώ. Επιστημονικά τουλάχιστον αυτό δεν ευσταθεί. Από τη στιγμή που κάποιος δέχεται επανειλημμένα σε χρόνο και σε αριθμό κεντρίσματα αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει αλλεργικός εν συγκρίσει με κάποιον που δεν δέχεται. Η ομάδα αποκαλείται ομάδα υψηλού κινδύνου. Τώρα, αν εννοείς πως αποκτάει πιο εύκολα ανοσία, ναι, αυτό είναι σωστό.
Περιπτώσεις που μπορεί να σε κάνουν αλλεργικό:
1) Να δεχτείς κέντρισμα μετά από μεγάλη παύση από την τελευταία φορά που σε κέντρισε μέλισσα/σφήκα.
2) Να δεχτείς πολλά κεντρίσματα. Αυξάνεται η τοξικότητα στο αίμα σε πολλές περιπτώσεις με μοιραία αποτελέσματα. Αυξάνονται οι πιθανότητες όταν τα κεντρίσματα βρίσκονται σε σημεία κοντά στο κεφάλι. Αυτό δεν είναι ακόμα αποδεδειγμένο επιστημονικά αλλά στηρίζεται στην κλινική παρατήρηση.
3) Ο γονέας να είναι αλλεργικός. Αυξάνονται οι πιθανότητες και για το παιδί. Στο Αγλαϊα Κυριακού αν δεν κάνω λάθος τρέχει επιδημίολογική μελέτη καταγράφοντας περιστατικά παιδιών που έχουν "νοσήσει" προερχόμενα από γονείς μελισσοκόμους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βελουχι
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 144

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΤρι Αυγ 20, 2013 10:52 pm

Καλο ειναι οπως ειπαν και παραπανω να εχουμε παντα μαζι καποιο φαρμακο
ειδικα αμα παμε και μονοι στα μελισσια μας μπορει να την πατησουμε καμια φορα
ολοι ειμαστε αν δυναμη αλεργικη στο τσιμπιμα,μαλον αυτο ηθελε να πει και ο θοδωρας
καποια φορα μπορει εσυ πχ να περνεις καποιο φαρμακο για ενα προβλημα που εχεις
με την υγεια σου και αυτο μαζι με το δηλητηριο απο το τσιμπιμα να σου βγαλει αλεργια
ακομα και χωρις να ειχες προβλημα ποτε,αμα σε τσιμπανε αρκετα συχνα καποια στιγμη
ουτε πριζεσε ουτε τιποτα [εκτος απο ενα μικρο τσουξιμο] γιατι συνηθιζεις το δηλητηριο

αλλα αυτο δεν παει να πει οτι δεν μπορει να την παθεις καποια φορα
δεν ειναι λιγοι οι συναδελφοι που τους βρηκαν νεκρους στα μελισσια τους
και μιλαμε για μελισσοκομους πολλα χρονια,που ειχαν φαει χιλιαδες τσιμπιες

εμενα παντος επιδη δεν με τσιμπανε καθολου συχνα[δεν εχω κανενα αγριμη ακομα]
οταν με τσιμπανε γινομαι τουμπανο,και αυτο γιατι το κανουν σπανια
και να πω οτι παω και σαν αστροναυτης,νορμαλ πραματα,ενα φουτερακι
και παντελονι που τα κεντανε αμα θελουν ανετα,,αλλα τα κοριτσια μου ειναι πολυ κουλ
απο τοτε που εμαθα πως να τα δουλευω χωρις να τα εκνευριζω

παντος απο τους παλιους μελισσοκομους που ξερω κανεις δεν εχει φαρμακο μαζι του


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΤετ Αυγ 21, 2013 12:45 pm

Ναι αυτο ήθελε να πει κι ο Θοδωρας αλλα το γραψε ........ακατανόητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέλιος1
Μέλος
Μέλος
Στέλιος1


Αριθμός μηνυμάτων : 282

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΠεμ Αυγ 22, 2013 9:51 pm

έτσι για την ιστορία σήμερα απέκτησα το πρώτο μου μελίσσι
και πρίν μου εξηγήσει ο παπούς που μου το έδωσε τι πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα . έγινε το πείραμα . με τσίμπησε μέλλισα  και συμπτώματα μηδέν oraia 


καλού κακού βέβαια ήχα την κορτιζόνη δίπλα μου αλλά δεν χρειάστηκε να βγει από το κουτί sostos



ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν σε όλους εσάς τους παλιούς που βοηθάτε εμάς τους ανίδεους Efharisto
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
monarchis


Αριθμός μηνυμάτων : 1942

Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ   Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ Icon_minitimeΠεμ Αυγ 22, 2013 10:34 pm

thodoris981 έγραψε:
Ναι αυτο ήθελε να πει κι ο Θοδωρας αλλα το γραψε ........ακατανόητα.
parigoria oraia 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συμπτώματα & Αντιμετώπιση πιθανού αλλεργικού σοκ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κηρόσκορος - αντιμετώπιση
» Αντιμετωπιση Γραφειοκρατιας . . .
» Αντιμετώπιση σμηνουργίας
» Αντιμετώπιση ασθενιών
» Αδεια για μελισσοκομικη Αποθηκη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: