Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 αδεια κυψελη

Πήγαινε κάτω 
+2
Αγγελής60
ναστια
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ναστια
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΔευ Αυγ 26, 2013 12:32 am

καλησπερα, ειμαι νεα μελισσουργος, μολις 2 μηνων. μετεφερα τα μελισσια μου σε καστανιωνα πριν 15 μερες. ολα πηγαιναν καλα αλλα σημερα επαθα σοκ διοτι απο τη μια κυψελλη ειχαν φυγει ολες οι μελισσες! ετσι στα καλα καθουμενα. στην εισοδο ειχε μονον απομειναρια απο κερι και κατι μεγαλα μυρμιγκια. αν μπορει καποιος να μου πει τι εγινε και αν φταιω εγω που με εγκατελειψαν.
σημειωστε οτι την προηγουμενη Κυριακη βρηκα εναν παλιο μελισσοκομο και στη συγκεκριμενη κυψελη μου ειπε οτι ειχε ψοφιο γονο

ευχαριστω Ναστια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΔευ Αυγ 26, 2013 1:34 pm

Πολλές μπορεί να είναι οι αιτίες . Μην απογοητεύεσαι . Εμένα μια μικρή παραφυάδα 4 τελάρων που δεν πρόλαβε να αναπτυχθεί μου την τσάκισαν οι σκούρκοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ναστια
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σκουρτοι και αντιμετωπιση   αδεια κυψελη Icon_minitimeΔευ Αυγ 26, 2013 6:02 pm

καλησπερα, ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να ασχοληθεις με το ερωτημα μου.
Εγω για τους σκουρτους εκανα το εξης: νωρις το καλοκαιρι εβαλα παγίδες- μπουκαλια πλαστικα- με κονσερβα για γατες -ψαρι- και φυτοφαρμακο. τα κρεμασα σε δεντρα κοντα στα μελισσια.με τον τροπο αυτο πεθαναν και τα μωρα τους και τωρα στην περιοχη σπανια εμφανιζεται κανενας. φυσικα αλλαζω τις παγιδες μολις ξεραθει η κονσερβαconfused confused 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΔευ Αυγ 26, 2013 6:35 pm

ναστια έγραψε:
καλησπερα, ειμαι νεα μελισσουργος, μολις 2 μηνων. μετεφερα τα μελισσια μου σε καστανιωνα πριν 15 μερες. ολα πηγαιναν καλα αλλα σημερα επαθα σοκ διοτι απο τη μια κυψελλη ειχαν φυγει ολες οι μελισσες! ετσι στα καλα καθουμενα. στην εισοδο ειχε μονον απομειναρια απο κερι και κατι μεγαλα μυρμιγκια. αν μπορει καποιος να μου πει τι εγινε και αν φταιω εγω που με εγκατελειψαν.
σημειωστε οτι την προηγουμενη Κυριακη  βρηκα εναν παλιο μελισσοκομο και στη συγκεκριμενη κυψελη μου ειπε οτι ειχε ψοφιο γονο

ευχαριστω Ναστια
Παρατήρησε τι μπορεί να ενοχλεί τίους κυψέλες σου εξωτερικά και μετά το εσωτερικό ποσο καθαρό είναι αν υπάρχει πολύ βαρρόα οι άλλες ασθένειες και αν επικρατούν καλές συνθήκες αερισμού αν δεν υπάρχει τίποτα ανησυχητικό τότε πρέπει να δεις αν υπάρχουν καλλιέργειες διπλα που ίσος να ψεκάστηκαν η να επηρέασαν το σμήνος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
thodoris981


Αριθμός μηνυμάτων : 651

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΔευ Αυγ 26, 2013 11:15 pm

Και φυσικά αν είχε το μελισσάκι σου τροφή.......ta xapia mou 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BaNi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 129

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΤρι Αυγ 27, 2013 12:03 pm

Νάστια καλή αρχή, και μην απογοητεύεσαι.

Και εγώ έχασα πρόσφατα ένα μελισσι, που αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα με τη βαρρόα. Πιθανότερη αιτία μάλλον ήταν ότι το εγκεκριμένο φαρμάκο που χρησιμοποίησα να προξένησε λιποταξία, γιατί παρουσίασε ραγδαία μείωση πληθυσμού. Σε κάθε περίπτωση δε θα το χρησιμοποίησω ξανά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thannos81
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΤρι Αυγ 27, 2013 2:55 pm

Νάστια το έπαθα και εγώ αυτό και έχασα 6 παραφυάδες. ήταν μικρές παραφυάδες τις οποίες είχα αφήσει σε μια περιοχή γεμάτη σφήκες. οι μέλισσες λιποτάκτησαν για να σωθούν. οπότε αφού ανέφερες για μυρμήγκια, αν υπήρχε μεγάλη ενόχληση από αυτά το βρίσκω πολύ πιθανό να έφυγε το σμήνος για να σωθεί και να βρει την ησυχία του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΤρι Αυγ 27, 2013 5:34 pm

σήμερα έχασα κι εγώ 2 αδύναμες παραφυάδες ... και σίγουρα θα χαθεί και μια τρίτη εξαιτίας τον μπούμπουρων .... το κακό είναι ότι έχουν βάλει στο μάτι την τράπεζα βασιλισσών μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ναστια
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΤρι Αυγ 27, 2013 6:57 pm

Σας ευχαριστώ για το κουράγιο και τις συμβουλές. Μια σκέψη που έκανα είναι ότι μπορεί να έφυγαν γιατί υπήρχε αταξία στην κυψέλη? Διάσπαρτος και λίγος γόνος? μερικά ψόφια σκουλικάκια? δεν ξέρω. Ισως να είναι αυτό τελικά?????/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 431

αδεια κυψελη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αδεια κυψελη   αδεια κυψελη Icon_minitimeΤετ Αυγ 28, 2013 5:25 pm

ναστια έγραψε:
Σας ευχαριστώ για το κουράγιο και τις συμβουλές. Μια σκέψη που έκανα είναι ότι μπορεί να έφυγαν γιατί υπήρχε αταξία στην κυψέλη? Διάσπαρτος και λίγος γόνος? μερικά ψόφια σκουλικάκια? δεν ξέρω. Ισως να είναι αυτό τελικά?????/
πιο πιθανό από τους mpoumpourous αλλα μπορεί ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αδεια κυψελη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αδεια για μελισσοκομικη Αποθηκη
» Άδεια Παραγωγού
» Αδεια αγροτικού.
» αδεια τρευλορ
» ΜΕΧΡΙ 15 ΤΟΝΝΟΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΙ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: