Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Επισκεψη στις μελισσες

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
comu9400
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
comu9400


Αριθμός μηνυμάτων : 2

Επισκεψη στις μελισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επισκεψη στις μελισσες    Επισκεψη στις μελισσες  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 8:07 pm

Κατ' αρχή καλησπέρα, είμαι ο Γιάννης από Θεσσαλονίκη.

Έχω 5 διώροφα μελίσσια τα οποία υπολογίζω να τα πάω στο πεύκο. Σήμερα έκανα επίσκεψη για να δω πως πάνε. Τα 4 μελίσσια ήταν ήρεμα, το πέμπτο όμως, ήταν το μισό ίσως μελίσσι εκτός της κυψέλης, οι μέλισσες ήταν στριμωγμένες μπροστά στην είσοδο της κυψέλης ή πετούσαν ακαθόριστα, σαν να ετοιμαζόταν για σμηνουργία.

Δεν είχα τον εξοπλισμό μαζί μου, για να το ανοίξω. Αυτό θα γίνει αύριο.
Στην είσοδο της κυψέλης έχω μεταλλικό πορτάκι, όποτε θεωρώ δύσκολο να πέρασε κανένα ποντικάκι μέσα.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να συμβαίνει?
Θα σκάσω μέχρι αύριο....

καλό φθινόπωρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
myrtos
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 224

Επισκεψη στις μελισσες  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επισκεψη στις μελισσες    Επισκεψη στις μελισσες  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 08, 2011 10:58 pm

Εμεινες καθολου να το παρακολουθησεις; πολλες φορες καταλαβαινεις και απ' εξω πολλα πραγματα χωρις να ανοιξεις τα μελισσια.
Καποιες φορες ολες οι μελισσες που περνουν το χρησμα της συλλεκτριας βγαινουν περπατανε πανω απο την εισοδο και κανουν μικρες πτησεις γυρω απο την κυψελη ωστε να τη δουν απ' εξω για πρωτη φορα και να τη απομνημονευσουν οσο γινεται καλυτερα για να τη βρισκουν οταν θα αρχισουν οι πτησεις. Αυτο κραταει κανα τεταρτο περιπου και μετα ηρεμουν.
Για να σε καθυσηχασω λιγο αλλα χωρις να σε παρω στο λαιμο μου πιστευω οτι αυτο ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επισκεψη στις μελισσες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αλλεργια στις μελισσες
» Ένας μύκητας και ένας ιός αποδεκάτιζαν τις μέλισσες στις ΗΠΑ
» Σκορος στις Κερυθρες
» ωρα επισκεψης μελισσων
» Η ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: