Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ   ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 12:31 am

Εχω μεταφέρει τα μελίσσια μου σε περιοχή κοντά σε πευκα (300 μέτρα) και μαζεύουν μελάκι. Τέλος αυγούστου θέλω να τρυγύσω αν όλα πάνε καλά. Θα τα αφήσω να ξεχειμωνιάσουν εκει. Μετά σκέφτομαι να κόψω παραφυάδες. Μπορώ να το κάνω ή θα είναι εξαντλημένα από το πευκο; Πρέπει να προσέξω κάτι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 572

ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ   ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 12:08 pm

εγώ ξέρω ότι αν αφήσεις τις κυψέλες στο πεύκο για διαχείμαση, ξέχασε τες.

πρέπει οπωσδήποτε πριν την διαχείμαση να τις πας σε ρείκι να μαζεψουν γύρη.
Το πεύκο τις σκοτώνει.

Επειδή το πεύκο δεν έχει γύρη, αυτές σταματάνε εντελώς την ωοτοκία και το χτίσιμο κεριού.
Άρα πώς θα κάνεις ανανέωση πληθυσμού?

Στο πεύκο έχεις γρήγορη φθορά συλλεκτριών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργος Αργιθεα
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5

ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ   ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 12:26 pm

Ο πευκος ξαναδινει τον Οκτωβριο οποτε θα ξαναδουλεψουν κ θα αδυνατισουν. τι θα δουλεψουν την ανοιξη?εχει η περιοχη γυρες?επιδιωκεις καποια ανθοφορια για του χρονου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ   ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 5:12 pm

Εαν πάρω το μέλι τέλος αυγούστου σκέφτομαι μετά να τις τροφοδοτήσω με γυρεόπιτες μιας και δεν μπορω να τις μεταφέρω σε περιοχή που δίνει γύρη. Βέβαια δεν ξέρω την ποσότητα που πρέπει να δώσω. Π.χ. 1 κιλό είναι καλά; Επίσης πρέπει να πάρω το μέλι τέλος αυγούστου και μετά να τις βάλω ή μπορώ απο τώρα; Βέβαια μεγάλο το ρίσκο να βάλω ξένη γύρη αλλά δυστηχώς δεν έχω δική μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ο συγγραφέας αυτού του μηνύματος έχει αποκλειστεί απο το φόρουμ - Δείτε το μήνυμα
jimmys
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 106

ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ   ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ Icon_minitimeΤρι Ιαν 17, 2012 6:12 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εύχομαι να έχεις καλή χρονιά και με πολλά μέλια. Η περσινή χρονιά για μένα που ήμουν αρχάριος ήταν μια μικρή κόλαση. Βέβαια κατέγραψα τα πάντα και ηρεμώντας τώρα τον χειμώνα μπόρεσα να εντοπίσω τα λάθη. Τώρα όσο αφορά το ζυμάρι με όλα αυτά τα υλικά (μαγιά-σόγια-άχνη-ιμβερτοποιημένο σιρόπι) που αναφέρεις σε τη αναλογίες τα βάζουμε;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΦΥΑΔΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μεταφορά στο πεύκο
» Το γίνεται με το πεύκο; Πεύκο Κρήτη
» Πεύκο
» πευκο-γυρη
» ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΟ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: