Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Χαιρετώ τα μέλη του forum

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
jpan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 16, 2011 9:31 am

Γεια σας αγαπητοί φίλοι και φίλες.
Είμαι ο Γιάννης από Μυτιλήνη. Πριν από 25 χρόνια, όταν ήμουν μαθητής λυκείου, είχα 15 μελισσάκια τα οποία ξεκίνησα από ένα που μου είχε δώσει ο θείος μου το 1984. Στην πορεία λόγω δικών μου σπουδών, αναγκάστηκα να τα παρατήσω και τα ανάλαβαν οι δικοί μου. Τελικά δεν τα κατάφεραν και από τα 15 δεν έμεινε τίποτα μέσα σε τρία χρόνια.

Φέτος αποφάσισα να αρχίσω πάλι, με δυο παραφυάδες των τριών πλαισίων που αγόρασα στις 30 Απριλίου. Σήμερα, μετά από εντατικό τάισμα (250ml σιρόπι 1:1 κάθε μέρα) τα μελίσσια έγιναν 10άρια και ήδη στο ένα έβαλα δεύτερο όροφο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μπορέσω τον Αύγουστο να τα κάνω τέσσερα. Αλλιώς η διαίρεση θα γίνει του χρόνου την άνοιξη.

Όπως βλέπω, από τότε που πρωτοξεκίνησα μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στη μελισσοκομία. Οι πάτοι έγιναν αποσπώμενοι και απόκτησαν σήτες, οι τροφοδότες έγιναν και οροφής, το άκαρι έγινε βαρρόα και πολλά άλλα. Τελικά έχω να μάθω πολλά ακόμα, γιατί πλέον ισχύουν πολύ λίγα πράγματα από αυτά που ήξερα τότε.

Κλείνοντας, θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την πολύτιμη γνώση σας και τις χρήσιμες συμβουλές σας, που δίνετε απλόχερα σε όλους εμάς τους αρχάριους.

Να 'στε όλοι καλά εσείς και τα μελισσάκια σας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 16, 2011 9:37 pm

Καλώς ήρθες Γιάννη στην παρέα του Melissologia H.B.F. sostos

Μπορεί πολλά να έχουν αλλάξει αλλά η ουσία είναι ίδια... με λίγο φρεσκάρισμα study και μπόλικη πρακτική όλα θα είναι sostos

περιμένουμε νέα από το νησί!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΠεμ Ιουν 16, 2011 11:55 pm

Καλως μας ηρθες και καλα να περνας μαζι μας.
Εισαι αποδειξη πως αν "μελισσοκολλησεις" δεν "μελισσοξεκολλας" Very Happy
Περιμενουμε εξεληξεις με τα κοριτσια σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΣαβ Ιουν 18, 2011 9:56 am

Γειά σου Γιάννη!!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας! sunny

Από λυκειόπαιδο με τα μελίσσια;;; Είσαι από τους σπάνιους που από τόσο μικροί ασχολήθηκαν με την φύση και μάλιστα με ένα τόσο απαιτητικό κομμάτι της!
sevasmos

Καλή συνέχεια λοιπόν, κι εύχομαι σύντομα να έχεις όσες κυψέλες ονειρεύεσαι!!!
sostos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jpan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΣαβ Ιουν 18, 2011 8:44 pm

Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τα καλά σας λόγια. Χωρίς να θέλω να κάνω τον ξερόλα, θέλω να σας πω ότι έχω μια έμφυτη συμπάθεια για τις μέλισσες. Δε χρησιμοποιώ μάσκα ή γάντια. Ούτε τότε το 1984, ούτε και τώρα. Μόνο καπνιστήρι και ξέστρο. Κάθε φορά που πάω για επιθεώρηση τρώω τουλάχιστον ένα τσίμπημα στα χέρια, αλλά ειλικρινά με ενοχλεί ελάχιστα. Γενικά δεν με τρομάζει η συμπεριφορά των μελισσών και προσπαθώ να κατανοήσω τον τρόπο που λειτουργούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΔευ Ιουν 20, 2011 9:48 am

Δεν ξέρω τι λένε οι βετεράνοι μας για το ότι δεν φοράς προστατευτικά, αλλά ξέρω ότι ένα δυο τσιμπιματάκια δίνουν υγεία και μακροζωία!!! Αυτά λένε μελέτες και στατιστικές!

Λες να είσαι ο γητευτής των μελισσών; queen
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jpan
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΔευ Ιουν 20, 2011 8:06 pm

Ayla, μακάρι να ήμουν ο γητευτής των μελισσών... αλλά αυτό είναι αδύνατο, αφού οι γνώσεις μου για τη μέλισσα είναι μηδαμινές ως ελάχιστες. Από την άλλη επιζητώ 1-2 τσιμπιματάκια τη φορά, γιατί η μέση μου είναι "κομμάτια" και ευελπιστώ να μπορέσω να βρω κάποια ανακούφιση με αυτόν τον τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ayla
Honorary member
Honorary member
ayla


Αριθμός μηνυμάτων : 648

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΤρι Ιουν 21, 2011 10:09 am

Γιάννη καλά τα τσιμπήματα των μελισσών, αντίρρηση καμία!
Αν όμως θέλεις γρήγορα αποτελέσματα και να μην υποφέρεις άδικα, ψάξε να βρεις φυσίατρο, ναι καλά το διάβασες φυσίατρο!
Είναι - θα έλεγα - ο συνδυασμός πρακτικού και επιστήμονα .... γιατρός που εφαρμόζει τα πρακτικά! Εμένα μ' έσωσε και πήγα μόνο 2 φορές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Χαιρετώ τα μέλη του forum Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χαιρετώ τα μέλη του forum   Χαιρετώ τα μέλη του forum Icon_minitimeΤρι Ιουν 21, 2011 2:25 pm

ayla έγραψε:
Γιάννη καλά τα τσιμπήματα των μελισσών, αντίρρηση καμία!
Αν όμως θέλεις γρήγορα αποτελέσματα και να μην υποφέρεις άδικα, ψάξε να βρεις φυσίατρο, ναι καλά το διάβασες φυσίατρο!
Είναι - θα έλεγα - ο συνδυασμός πρακτικού και επιστήμονα .... γιατρός που εφαρμόζει τα πρακτικά! Εμένα μ' έσωσε και πήγα μόνο 2 φορές!

εμένα με έσωσε ο βελονισμός. Ήμουν για πέταμα πριν 2 εβδομάδες.
Βέβαια όχι με τσιμπήματα μελισσών.......... tziz tziz

είπαμε τις αγαπάω, τις λατρεύω, αλλά μην παραγνωριζόμαστε κιόλας....... oxi oxi oxi oxi oxi oxi oxi oxi


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χαιρετώ τα μέλη του forum
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum!
» καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας
» Μη ενεργά μέλη ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ (26.10.2016)
» Σας χαιρετω
» Χαιρετώ σας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: