Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο

Πήγαινε κάτω 
+4
nikosf13
pasxos
lingistis
rofos1976
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
rofos1976
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΔευ Μάης 30, 2011 2:54 pm

Καλησπέρα πότε ανοιγουμε τον κινητο πάτο στην κυψέλη και πόσο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΔευ Μάης 30, 2011 9:43 pm

Τι εννοείς? τι τύπου πάτους έχεις... αυτούς με την σίτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
rofos1976
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΤρι Μάης 31, 2011 9:46 am

κινητο πάτο με συρματινη στα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pasxos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 20

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΤρι Μάης 31, 2011 1:55 pm

Εγω στην Κοζανη τους ανοιξα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 3:08 am

Τον χειμωνα πρεπει να τους το εχουμε κλειστο το συρταρι απο τον πατο? (κινητος με σιτα) Εχω διαβασει διαφορες αποψεις και δεν εχω καταληξει καπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
varsamis
Μέλος
Μέλος
varsamis


Αριθμός μηνυμάτων : 157

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 9:08 am

Πιστευω πως τα συρταρια το χειμωνα πρεπει να τοποθετουνται .
Το μελισσι προσπαθει να θερμανει το χωρο της κυψελης και η μη τοποθετηση
του συρταριου ειναι αρνητικος παραγοντας για να επιτευχθει αυτο.
Οταν μπορουνε και ζεσταινουνε ευκολα την κυψελη καταναλωνουνε λιγοτερες
τροφες , ειναι ποιο χαλαρη η μελισσοσφαιρα , γονευει η βασιλισσα νωριτερα
ξεχειμωνιαζουνε ποιο ευκολα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikosf13
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 222

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 12:13 pm

Ευχαριστω varsamis!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: re   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΔευ Νοε 07, 2011 5:41 pm

Μια άλλη μερίδα μελισσοκόμων υποστρηρίζει ότι ο κινητός πάτος είναι και τον χειμώνα ανοιχτός και είτε κλείνουμε το πάνω μέρος με το εσωτερικό καπάκι που κακώς καταργήθηκε είτε κλείνουμε το πάνω μέρος με νάυλον εστιατορίου...


study study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 10:37 am

Όμως έτσι fidemporas εγκλωβίζεις και την υγρασία με τα όποια επικίνδυνα αποτελέσματα. Απ'οτι καταλαβαίνω ο χειρότερος εχθρός ειναι η υγρασία παρα το κρύο που το αντιμετωπίζουν καλύτερα. Τώρα ο ανοιχτός πάτος κατα πόσο ειναι καλός σαν τακτική δεν το βίωσα skeftome , αλλα αυτο που ξέρω ειναι οτι ο κρύος αέρας "κάθεται" taxo pexi (ο ζεστός ανεβαίνει) και με λίγο αεράκι θα μπαίνει και πιο πολύς μέσα στην κυψέλη αν ειναι ανοιχτός ο πάτος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 104

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 6:22 pm

cyber2li έγραψε:
Όμως έτσι fidemporas εγκλωβίζεις και την υγρασία με τα όποια επικίνδυνα αποτελέσματα. Απ'οτι καταλαβαίνω ο χειρότερος εχθρός ειναι η υγρασία παρα το κρύο που το αντιμετωπίζουν καλύτερα. Τώρα ο ανοιχτός πάτος κατα πόσο ειναι καλός σαν τακτική δεν το βίωσα skeftome , αλλα αυτο που ξέρω ειναι οτι ο κρύος αέρας "κάθεται" taxo pexi (ο ζεστός ανεβαίνει) και με λίγο αεράκι θα μπαίνει και πιο πολύς μέσα στην κυψέλη αν ειναι ανοιχτός ο πάτος.

Τώρα σχετικά με αυτό.. υπάρχει ( από την ίδια μερίδα μελισσοκόμων) η άποψη ότι αν είναι κλειστό το μελίσσι από πάνω διαχειρίζεται τον αέρα μόνο του. Και τον ζεστό και τον υγρό...και όλα.
Λένε ότι έτσι γίνεται μεγάλη οικονομία στις τροφές διότι δεν υπάρχουν απώλειες και ότι είναι πολύ κοντά στη φυσιολογία του μελισσιού αφού κάπως έτσι είναι και στη φύση... δηλαδή κλειστό από πάνω ( η παλιά ρήση που άκουσα κάπου .. μάλλον από τον π. Σπυρίδωνα .. ¨το μελίσσι θέλει ταβάνι¨..)και ανοιχτό από κάτω....

Όλα αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά τα έχω διαβάσει.... τα δοκιμάζω όμως... ήδη έχω στο μελισσοκομείο μου 2 μελίσσια με σήτα και κλειστά από πάνω...
θα σου πω νωρίς την άνοιξη.... lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
drakos
Μέλος
Μέλος
drakos


Αριθμός μηνυμάτων : 190

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 11:37 pm

Νομίζω επί του θέματος , καλό θα ήταν να έπαιρνε θέση κάποιος παλιός μελισσοκόμος να μας πει πως διαχειρίζεται αυτός τα δικά του και σε ποια περιοχή είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
cyber2li
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
cyber2li


Αριθμός μηνυμάτων : 317

Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο   Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο Icon_minitimeΤρι Νοε 08, 2011 11:56 pm

θα σου πω νωρίς την άνοιξη.... lol! lol! [/quote]

Μην με ξεχάσεις εεεε oraia oraia oraia
Μακάρι φίλε μου να μου πείς τα καλύτερα.
Σωστός και ο drakos...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποτε ανοιγουμε τον κινητο πάτο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ερωτηση για πατο...
» Ποτε σφιγγουμε?Ποτε τεντονουμε?και γιατι?
» σκουλίκι στον πάτο
» Σταματημα γεννας λογω ζεστης
» τρύπα σε ξύλινο πάτο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: