Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Μελισσοκομείο μηδική

Πήγαινε κάτω 
+3
captain
nopi
NASIOS
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NASIOS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 8:42 pm

Καλησπέρα σε όλους .
Ξεκινάω φέτος με 10 κυψέλες ερασιτεχνικά θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο ίσως να είναι χαζό, φίλος μου αγρότης έχει μια έκταση 40 στρεμάτων με μηδική ( τριφύλι ημερο) που το καλιεργέι για σανό δηλαδή το ποτιζει το καλοκαίρι και το θερίζει ανά 30 ήμερες με ποσοστό άνθισης 10-15% έχω ακούσει ότι το αγριοτριφυλο είναι άριστη τροφή ισχυει το ίδιο και με το ήμερο και εαν είναι εφικτό και δυνατό να τοποθετήσω τις κυψέλες μέσα στο χωράφι ή θα δημιουργηθεί προβλημα με τα μηχανήματα που θα εργάζονται γιατο θερισμό και το δέσιμο ή τον ίδιο όταν θα ποτίζει το χωράφι .
Έχει αντιμετωπίση κανείς παρόμοια κατάσταση ;
ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΗΔΙΚΗ   Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 9:08 pm

flower flower flower flower flower flower flower flower καλως ηρθες flower sunny sunny sunny flower flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASIOS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 9:20 pm

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα ελπίζω αργότερα να καταφέρω να μην ρωτάω μόνο αλλά και να λέω και τα δικά μου συμπεράσματα για την όμορφο ενάσχόληση μου με την μελισσοκομία .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΗΔΙΚΗ   Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 9:30 pm

Σου το ευχομαι αυτο και πολυ γρηγορα. Εννοω δηλαδη να μαθεις γρηγορα. Παντως, καινουργια ειμαι και εγω, και ολο ρωταω ,το οποιο ανακαλυπτω οτι μου αρεσει πολυ ! να ναι καλα ημελισσοπαρεα εδω! sunny sunny sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 9:33 pm

nasio καλως ηρθες.
40 στρεματα μηδικη? Shocked Shocked

πολυ καλο μελι.
θα σου πει που δεν τον ενοχλουνε,αν και ειναι καλο για σενα να τις βαλεις διασπαρτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 619

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 9:43 pm

Φιλε NASIOS οτι καλυτερο για την εποχη του ειναι η μηδικη αλλα ειναι τοσα τα προβληματα που θα αντιμετωπισεις που στο τελος καταντα μαλλον ασυμφορο ...σαν το βαμβακι...!!!
Το 10-15% ανθοφορια σημαινει οτι εχεις πολυ λιγες μερες να εκμεταλευτεις την ανθοφορια...
Στα μερη μου το ποτιζουν με αυτα τα μεγαλα μπεκ (πυραυλους) σε τεραστια καρουλια..... και αν αυτο γινει σε ωρες που πετανε οι μελισσες θα εχεις μεγαλες απωλειες γιατι θα πνιγονται
Αν η περιοχη εχει και αλλα φυτα και θελεις να εκμεταλευτεις ΚΑΙ τη μηδικη .....δοκιμασε
Παντως δεν χριαζετε να τα εχεις μεσα στο ιδιο χωραφι...και 150-200 μετρα μακρια το ιδιο ειναι......
Εγω παντως θα το σκεπτομουν δυο φορες αν ειχα και καποια εναλλακτικη λυση... alien alien
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NASIOS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 4:37 pm

Σωστές παρατηρήσεις και μάλλον το αποκλειω αυτό εκτος εαν δοκιμασω για ενα 20ήμερο τώρα που έχει αρκετα αγριοχορτα μέσα μαζί με το τριφυλλι και δεν το ποτιζει ακόμα απλα ανησυχησα γιατί ειδα σήμερα ότι διπλα σπειρανε καλαμποκι και ισως ραντισουνε βεβαια το χωράφι διπλα ειναι οργωμα ακομα δεν ξερω εαν αυτό πειράξει το μελλισι,επίσης σημερα εντόπισα ένα χωράφι με αγριοτιφυλλο για βοσκή το οποίο τώρα αρχίζει να ανθίζει απλά εκέι πρέπει να τα βάλω εκτός του χωραφίου σε δημοσιο μερος δεν ξερω εαν υπάρχουν περιορισμοι και απογορεύσεις σχετικα με την τοποθετηση των κυψελών στην περιοχή υπάρχουν και πολλα ζωα προβατα,επίσης εναλλακτικα μπορω να τα βάλω σε ελαιωνα μου που φετος δυστυχώς εχει καέι απο το παγο αλλα έχει αρκετα χορτα μέσα και ειναι περιπου 5 στρ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 6:35 pm

….και κάτι ακόμη. Οι μέλισσες δεν είναι κατσικούλες ή προβατάκια να τις πάμε σε ένα κτήμα για βοσκή και θα βοσκάνε μόνο από εκεί. Έχουν ωφέλιμο βεληνεκές 2 με 3 χιλιόμετρα και σίγουρα θα βρουν και τριφύλλια και αγριολούλουδα και άλλα πολλά.
Φιλικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΕΛΙΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΗΔΙΚΗ   Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 6:51 pm

γεια σου dias ! οπως βλεπω εισαι απο κατερινη αν και εχεις καιρο να γραψεις εδω , συγνωμη που το παρατηρω, μια που το παρακολουθω εδω και μηνες, δεν σε προσεξα. ευκαιρια λοιπον τωρα! μαλλον εισαι προχωρημενος στις γνωσεις αλλα δεν ξερεις καμια φορα, εχω δηλωθει για το σεμηναριο στην θεσ/νικη για αρχαριους, μηπως κατα τυχη πας και εσυ? sunny sunny sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dias
Μέλος
Μέλος
Dias


Αριθμός μηνυμάτων : 233

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΔευ Απρ 04, 2011 8:48 pm

Γεια σας. όντως χάθηκα. Σας διάβαζα όμως. και το φόρουμ όπως και άλλα φόρουμ ή σελίδες μέσα στο ιντερνέτ. Δεν είμαι προχωρημένος, διαβασμένος προσπαθώ να είμαι και έχω ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά μου για να μαθαίνω νέα πράματα. Πέρσι την 1 Μαΐου ξεκίνησα με τρία μελισσάκια, και σαν πρώτη χρονιά τα πήγα καλά. Τώρα ξεχειμώνιασα δυνατά και προχωράμε....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΤρι Απρ 05, 2011 12:28 am

Καλως ηρθες nasio cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bee-thoven
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

Μελισσοκομείο μηδική  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μελισσοκομείο μηδική    Μελισσοκομείο μηδική  Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2011 2:02 pm

Να μην ποντάρεις στο τριφύλλι γιατί στις πρώτες κοψές τα κόβουν πριν ανθίσουν για να πάρουν μία κοψά στη σεζόν ακόμα, ενώ στις τελευταίες πέφτει κάμπια οπότε πάλι τα κόβουν νωρίτερα. Άρα τι μένει; ιούλιος-αύγουστος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μελισσοκομείο μηδική
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τριφύλλι Μηδική μελισσοκομικό φυτό
» Μελισσοκομείο
» Παλιό μελισσοκομείο;
» Το μελισσοκομείο ενός νέου...
» Σταθερό μελισσοκομείο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: