Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Σταθερό Μελισσοκομείο .

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Σταθερό Μελισσοκομείο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σταθερό Μελισσοκομείο .    Σταθερό Μελισσοκομείο .  Icon_minitimeΤρι Φεβ 18, 2014 6:30 pm

Παιδιά Καλησπέρα.
Να πω στους διαχειριστές ότι δεν έβρισκα που αλλού θα μπορούσα να βάλω το θέμα μου ή ανάλογη δημοσίευση , και έτσι αν υπάρχει πρόβλημα ας την μεταφέρουν όπου νομίζουν .
Θα ήθελα λοιπόν την άποψη σας σχετικά με την εγκατάσταση ενός σταθερού  μελισσοκομείου που θα μεταφέρονται κάποια μελίσσια του σε κοντινές αποστάσεις και σε διαφορετικές ανθοφορίες.
Η περιοχή εγκατάστασης του σταθερού μελισσοκομείο εκτός από την ανθοφορία της άνοιξης που υπάρχει σε όλες της περιοχές της χώρας περιλαβμάνει σε αποστάσεις αναπνοής , Φασκόμηλο , Θυμάρι και Βελανιδιά .
Σε αποστάσεις από 15 έως και 30 χιλίομετρα Καστανιά( όχι μεγάλο δάσος αλλά ικανό για λίγα μελίσσια ) και Έλατο για το καλοκαίρι . Έχω την τύχη να βρίσκομαι στην Μεσσηνιακή Μάνη και πολύ κοντά στον Ταύγετο.
Το φθινόπωρο πάλι στον Ταύγετο και σε αυτές τις αποστάσεις , ρείκι και κισσό .
Το ζήτημα είναι ότι η περιοχή τοποθέτησης είναι αρκετά ανοιχτή και άρα επιρρεπής στον αέρα πρόβλημα όμως με την ηλιοφάνεις δεν υπάρχει και πιστεύω όυτε και με υγρασία.

Ακόμα δεν μπορώ να σκεφτώ τα υπέρ και τα κατά μιας τέτοιας κίνησης και θα ήθελα την γνώμη σας αλλά και την εμπειρία όσων έχουν ένα σταθερό μελισσοκομείο .

Ο λόγος που σκέφτομαι αυτή την προοπτική είναι ότι φέτος και ακριβώς δίπλα μου κάποιος μελισσοκόμος απροειδοποίητα μου έφερε 500 μελίσσια και ως εκ τούτου η μελισσοχωρητικότητα της περιοχής που ξεχειμώνιαζα μειώνεται αισθητά με αποτέλεσμα μικρότερη νομή για τα μελίσσια τα δικά του αλλά και τα δικά μου . Επίσης με αποσχολεί πολύ και το θέμα της μετάδοσης ασθενειών η λεηλασίες η παρεκτροπή των μελισσιών κλπ. Η περιοχή του μόνιμου μελισσοκομείου δεν έχει αυτό το πρόβλημα καθώς από παρατηρήσεις μου τα δύο τελευταία χρόνια μόνο ένας μελσσοκόμος φέρνει περίπου 100 μελίσσια στο φασκόμηλο και αυτά σε απόσταση τουλάχιστον 600 μέτρων από τα δικά μου και μόλις τελειώσει το φασκόμηλο τα παίρνει.
Δυστυχώς δεν είμαστε στον Έλατο ή στο Πεύκο ή στο Πορτοκάλι που υπάρχει αφθονία τροφής και θα αφήσουμε τα μελίσσια για ένα μικρό χρονικό διάστημα.
Ξέρω ότι στην Ελλάδα αντιμετωπίζουμε πρόβλημα τοποθέτησης των μελισσιών μας και ειδικά στη Μεσσηνία το πρόβλημα είναι μεγάλο γιατί τα ξεχειμωνιάζουν πολλοί απο διαφορετικά μέρη της Ελλάδας απλά και εγώ προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για τα μελίσσια μου και φυσικά για μένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Σταθερό Μελισσοκομείο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταθερό Μελισσοκομείο .    Σταθερό Μελισσοκομείο .  Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 7:11 pm

μπορει καποιος εκει ,να τα βλεπει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Αγγελής60


Αριθμός μηνυμάτων : 574

Σταθερό Μελισσοκομείο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταθερό Μελισσοκομείο .    Σταθερό Μελισσοκομείο .  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 9:23 am

Καλημέρα . Αν εννοείς τα μελίσσια φυσικά και μπορεί να τα βλέπει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Σταθερό Μελισσοκομείο .  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σταθερό Μελισσοκομείο .    Σταθερό Μελισσοκομείο .  Icon_minitimeΣαβ Μαρ 01, 2014 11:47 am

γιατι οχι τοτε?βαλτα και λεπεις lol! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σταθερό Μελισσοκομείο .
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σταθερό μελισσοκομείο
» Σταθερό μελισσοκομείο
» Σταθερο μελισσοκομειο διπλα σε αμπελι.
» ΔΙΆΤΑΞΗ ΚΥΨΕΛΏΝ Σ ΣΤΑΘΕΡΟ ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΕΙΟ
» σταθερό η νομαδικό?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Μελισσότοποι...-
Μετάβαση σε: