Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.

Πήγαινε κάτω 
+5
MILIBEE
BASILISP
nopi
captain
LOBE
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 08, 2011 8:30 pm

Φιλοι μου γεια σας.
Αναμεσα στις ασθενειες και στους εχθρους της μελισσας υπαρχει ακομη ενα κακο η ΑΓΝΟΙΑ.
Εχω ξαναπει οτι μας ειναι ευχαριστο να βλεπουμε ολο και περισσοτερους νεους να ασχολουνται με τη μελισσοκομια αλλα σε μερικες περιπτωσεις ειναι εμφανης η ελλειψη στοιχειωδους γνωσης.
Ξεκινηστε τις γνωσεις σας με την ανατομια της μελισσας.Μαθετε για τους αδενες της μελισσας. Τι ορμονες εκρινουν ποτε και γιατι.
Σταδια εκολαψης κλπ.Αληθεια ποσα ματια εχει η μελισσα?
Ειναι σαν να θελει καποιος να ανοιξει συνεργειο αυτοκινητων και να μη ξερει απο τι αποτελειται η μηχανη.Αποτυχια εξασφαλισμενη.
Επειτα περαστε στο μεγαλο κεφαλαιο και σημαντικοτερο αυτο των ασθενειων.
Γνωριζεται τι ειναι η νοζεμιαση η σηψιγωνια,τραχειακη ακαριαση,ασκοσφαιρωση,σηψαιμια κλπ.Προληψη και τροπους θεραπειας γνωριζεται?Σε ποιες περιπτωσεις πρεπει να καταστρεφετε με καψιμο το μελισσι?
Καποιοι θα μου πειτε ε και τι εγινε την πλακα μου κανω.
Δεν ειναι ετσι.
Καποιοι απο εμας ασχολουνται με τη μελισσα για χομπι,καποιοι για να συμπληρωνουν το εισοδημα τους και για καποιους ειναι το μοναδικο εισοδημα.
Σκεφτεστε τι θα συμβει αν καποιος επαγγελματιας αφησει τα μελισσια του διπλα σε εναν αρχαριο οπου απο αγνοια τα μελισσια του ειναι αρρωστα?Καταστραφηκε.
Ισως δικαιολογημενα οι επαγ/τιες μερικες φορες αποτρεπουν καποιους νεους να ασχοληθουν με το επαγγελμα.Δεν το κανουν απο κακια μηπως τους κλεψει καποιος τη τεχνη,αλλα απο φοβο μηπως δεν καταφερει να τους κλεψει τη τεχνη.
Συγνωμη αν καποιοι θιχτηκαν,και για να μην παρεξηγηθω λεω οτι δικαιωμα στην μελισσοκομια εχουν ολοι.Δικαιωμα ομως στην ΑΓΝΟΙΑ κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 08, 2011 8:37 pm

κατι εγινε.... και τα λες αυτα!? Question




Ισως δικαιολογημενα οι επαγ/τιες μερικες φορες αποτρεπουν καποιους νεους να ασχοληθουν με το επαγγελμα.Δεν το κανουν απο κακια μηπως τους κλεψει καποιος τη τεχνη,αλλα απο φοβο μηπως δεν καταφερει να τους κλεψει τη τεχνη.

μπα δεν νομιζω No


Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προσοχη α αγνοια καταστρεφει   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 08, 2011 10:46 pm

γειασου φιλε LOBE ! η αγνοια γενικα καταστρεφει οχι μονο στα μελισσια. εδω θελω λιγο να σε καθησυχασω αν μου επιτρεπεις. για να θελει να ασχοληθει καποιος με τα μελισσια, σημαινει οτι δεν ειναι επιπολαιος. δεν αγοραζεις μια μπαλα και την παιζεις και μαλλον να διορθωσω παιζοντας μαθαινεις. ειναι ενα ακριβο hobby για μερικους, αλλα πληρωνεις και μαθαινεις . αλλα και σκυλακι να αγορασω, προνοω την ολη κατασταση. ειμαι αρχαρια αλλα τις αγαπω τις μελισσουλες μου και τις προσεχω. και στους πιο εμπειρους τυχαινουν οι αρρωστιες απο οτι εμαθα. εδω μου δινεις την ευκαιρια, και να ειστε ολοι οι εμπειροι καλα, να μαθω περισσοτερα για αυτες. μην με κανεις να ντρεπομαι να ρωτησω εστω κατι ασχετο η κατι μασημενο και ξανα αναρτημενο. σιγουρα βαριεστε να τα ακουτε αλλα για αυτο δεν γιναμε μελη? σας εχουμε αναγκη. arostisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
BASILISP
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 407

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 08, 2011 11:14 pm

Συμφωνω απολυτα με τον/την nopi. Κανεις δεν γεννηθηκε γνωριζοντας πραγματα. Επισης χαιρομαι πολυ που βρηκα αυτο το φορουμ για την βοηθεια που μπορει να μου προσφερει και αυτη που ελπιζω να δωσω πισω αργοτερα. Συμφωνω οτι πρεπει να μαθουμε πολλα πραγματα αλλα αυτο ισχυει για ολα στην ζωη. Επισης νομιζω οτι πολλοι δεν θελουν να μεταδωσουν τις γνωσεις τους για πολλους λογους,αναμεσα τους και ο φοβος της "κλεψιας" της τεχνης. Μυστικα υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα,το καταλαβαινω. Αν ομως τα μοιραστουμε τοτε θα εχουμε ολοι υγιεις μελισσες! Φιλικα,Βασιλης Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 08, 2011 11:46 pm

ο lobe αναφερθηκε στην "μαγια" (γνωση) ,που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι θεωρητική.

"ερωτησεις" παντα θα υπαρχουν, αλλα αν δεν υπαρχει θεωρητικη βαση οι "απαντησεις"
δεν θα ειναι κατανοητες.ετσι δεν ειναι?
οπως και "μυστικα" γυρω απο τις μελισσες δεν υπαρχουν, κουτοπονηρια ομως ναι και μπολικη Rolling Eyes Rolling Eyes
μην ντρεπεστε να ρωτατε για το οτιδηποτε. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2011 12:25 am

lobe & captain τα ειπατε ολα Very Happy
Συμφωνω και με τους δυο.

BASILISP & nopi λεω πως εχουν και οι δυο δικιο και τιποτα δεν εχει γραφτει με κακη προθεση.
Η διαφορα με σας, ειναι οτι τους ξερω και τους δυο ,εκφρασεις αντιδρασεις κτλπ.
Ειναι δυσκολο να καταλαβεις καποιον αν δεν τον εχεις δει .
Δεν ξερω ,αν εδωσα το σωστο νοημα, σ εαυτο που ηθελα να πω.

Συνεχιστε study &
να ρωτατε οτι σας απασχολει
flower
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nopi
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: προσοχη α αγνοια καταστρεφει   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2011 12:56 am

μα για να φτασουμε captain μεχρι σε αυτο το forum, και αυτο τυχαια ( μη ξεχασω να αναφερω καλο) σημαινει οτι εχω περασει ατελειωτες ωρες στο ιντερνετ ψαχνοντας, το οποιο μονο θεωρια προσφερει. και τα βιβλια που αγορασαμε? εχω διαβασει τα ιδια και τα ιδια ξανα απο φοβο μην κανω λαθος. το θεμα σε μας τους αρχαριους, και εδω μαλλoν μονο για μενα μπορω να μιλησω ειναι η πρακτικη. δεν παραξηγησα τον LOBE, δικαιο εχει και αυτος -τις μελισσες που πεθαινουν αδικα και τον κοπο πολλων λυπαται και πιθανον οταν μας ξεφευγει καμια βλακεια αγανακτας. arostisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤετ Μαρ 09, 2011 3:17 am

Είμαι σίγουρη ότι κάτι σου συνέβη και μιλάς έτσι.........ίσως δεν το εκφράζεις σωστά και μας μπέρδεψες........το σίγουρο είναι ότι το λες σε αυτούς που δεν φταίν σε τίποτα.......
και είναι λίγο άδικο.

Λες ότι......

Παράθεση :
[Σκεφτεστε τι θα συμβει αν καποιος επαγγελματιας αφησει τα μελισσια του διπλα σε εναν αρχαριο οπου απο αγνοια τα μελισσια του ειναι αρρωστα?Καταστραφηκε."]

Το ίδιο που θα συμβεί αν κάποιος "επαγγελματίας" που δεν προλαβαίνει να κοιτάξει καλά τα μελίσσια του γιατί έχει πολλά (και όπως ξέρουμε όλοι υπάρχουν αρκετοί) μεταφέρει τις άρρωστες κυψέλες του κοντά στην αυλή του ερασιτέχνη που έχει λίγες κυψέλες για να έχει μέλι για το σπίτι........η καταστροφή είναι μικρότερη;;;;;; αν ο ερασιτέχνης χάσει όλες του τις μέλισσες;;;;;;

Επίσης λες......

Παράθεση :
[Ισως δικαιολογημενα οι επαγ/τιες μερικες φορες αποτρεπουν καποιους νεους να ασχοληθουν με το επαγγελμα.Δεν το κανουν απο κακια μηπως τους κλεψει καποιος τη τεχνη,αλλα απο φοβο μηπως δεν καταφερει να τους κλεψει τη τεχνη.]

Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι υπάρχουν πολλοί παλιοι μελισσοκόμοι που χαίρονται να μεταδίδουν τις εμπειρίες τους και να βοηθούν!!!!!!!!!!! Δυστυχώς όμως υπάρχουν και αυτοί κατα τη γνώμη μου μόνο από φόβο δεν το κάνουν γιατί αν ήταν έτσι θα ήταν πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν κάποιον γνωστό τους που έχει κάποιο πρόβλημα για να μην μολυνθεί η περιοχή τους.

Και όταν λές.......

Παράθεση :
[Δικαιωμα ομως στην ΑΓΝΟΙΑ κανεις.]


Αν είναι έτσι κανείς δεν θα έπρεπε να έχει μέλισσες!!!!!!!!!!!!!!!!! Ακόμα και οι πιο παλιοί ακόμα μαθαίνουν!!!!!!!!!!
Ξέρεις κανέναν που ξέρει τα πάντα γι αυτές;;;;;;;
Εσυ όταν τα διάβασες όλα αν δεν τα έβλεπες στην πράξη θα καταλάβαινες τίποτα;;;;;
Οσο για το διάβασμα για μένα είναι κάτι αυτονόητο γιατι όποιος αρχίσει να ασχολείται με μέλισσες κολλάει!!!!!!!!! και ακόμα και αν δεν το έχει κάνει πριν θα το κάνει γρήγορα....
διαφορετικά δεν θα καταφέρει να τις κρατήσει.......πρώτα όμως πρέπει να προσέξει μήπως κάποιος παλιός εκμεταλευτεί την "ΑΓΝΟΙΑ" του και του πουλήσει άρρωστες μέλισσες.






Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LOBE
Μέλος
Μέλος
LOBE


Αριθμός μηνυμάτων : 133

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 12:34 am

Nα`μαι και παλιιιι.
Πολυ φοβηθηκα οτι θα παρεξηγηθω στελνοντας το μηνυμα αυτο οπως και εγινε.
Το οτι ειμαι μελος αυτου του φορουμ ειναι γιατι 1ον ειμαι αθεραπευτα ερωτευμενος με τις μελισσες και την αγαπη μου αυτη θελω να τη μετα δωσω και σε αλλους 2ονΝα βοηθησω τους πιο απειρους απο εμενα και 3ον να βοηθηθω απο τους εμπειροτερους.
Ισως καποιοι διαβασαν βιαστικα το μηνυμα μου και καποιες φρασεις τις παρερμηνευσαν.Κανεναν δεν ηθελα να θιξω ουτε σε καποιον συγκεκριμενα απευθεινομουν.
Ναι και σε μενα αν ερχοταν καποιος και μου ελεγε <<θελω να ασχοληθω με τη μελισσοκομια>>θα του αραδιαζα αρχικα ενα σωρο λογους για να μην ασχοληθει, αλλα αν εβλεπα ομως να γυαλιζει το ματι του και να ειναι αποφασισμενος οχι μονο θα τον βοηθουσα οχι μονο θα του χαριζα το πρωτο του μελισσι αλλα και θα παρεκαμτα προσωπικες μου υποχρεωσεις με σκοπο να του μεταδωσω ολη την εμπειρια μου πολυ η λιγη δεν εχει σημασια.
Αν θελησει καποιος να γινει οδηγος αγωνων και τον Σουμαχερ να εχει συμβουλο και μια βιβλιοθηκη να διαβασει ποτε δεν θα μαθει να οδηγαει σωστα αν δεν κατσει διπλα στη θεση του Σουμαχερ να δει πως χειριζετε αυτος το τιμονι.
Θελω να πω οτι ειναι απαραιτητο οι εντελως αρχαριοι για μια σεζον να ακολουθουν ενα μελισοκομο για να δουν ολες τις φασεις.Αλλιως πως να απντησεις σε ερωτησεις οπως Πως ξεχωριζουμε το σφραγισμενο μελι απο το σφραγισμενο γονο? η Τι ειναι η βαρροατωση? ερωτησεις που εχουν γινει παλιοτερα.
nopi ποτε να μη ντρεπεσαι να ρωτας αλλωστε οποιος βαριεται να ακουει και να απανταει δεν μπαινει στο φορουμ.
basilisp Εεξηγω οτι δεν υπαρχει ο φοβος κλεψιας της τεχνης αλλα ο φοβος μηπως δεν εισαι ικανος να κλεψεις την τεχνη.
Μαρινα
Δεν ειναι τυχαιο οτι οι επαγγελματιες μελισσοκομοι παραγουν πολυ περισσοτερο μελι ανα κυψελη απο εμας του ερασ/χνες, αλλα εχουν και πολυ μικροτερο ποσοστο θνησιμοτητας μελισσιων απο οτι εμεις.
Milibee Για σενα τι να πει κανεις?Πες μας ποσους μηνες πηγες σχολειο κανοντας θεωρητικη και πρακτικη εξασκηση οπως και αλλα παιδια απο το φορουμ πριν παρεις την πρωτη σου κυψελη?Και μονο αυτο?Δεν αφηνεις σεμιναριο για σεμιναριο βαρεθηκαν να σε βλεπουν οι δασκαλοι.Μεχρι και στην Κρητη πηγες.
Αιμη εισαι παραδειγμα για ολους μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 94

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 4:14 am

Δεν παρεξηγήσαμε αλλά ούτε και παρερμηνεύσαμε απλά όπως είχα υποθέσει ήταν λάθος έκφραση και μας μπέρδεψες.
Τώρα μάλιστα να συμφωνήσω μαζί σου όση θεωρία και να διαβάσεις αν δεν δεις στην πράξη για να καταλάβεις τι είναι αυτό που διάβασες δύσκολα θα τα καταφέρεις.........
εγώ ακολουθούσα τέσσερα χρόνια συν τα σεμινάρια και το διάβασμα για να μπορώ να λέω πλέον ότι μάλλον είμαι μελισσοκόμος.
Το θέμα είναι πόσοι μπορούν να βρούν κάποιον πρόθυμο να τους δείξει...........
Οσο για το αν δεν υπαρχει ο φοβος κλεψιας της τεχνης αλλα ο φοβος μηπως δεν εισαι ικανος να κλεψεις την τεχνη. μακάρι να ήταν έτσι ......
(με πολλές εξαιρέσεις φυσικά δεν θα τους βάλουμε όλους στο ίδιο καζάνι..)
αλλά δυστυχώς δεν είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 8:40 am

LOBE έγραψε:

Αν θελησει καποιος να γινει οδηγος αγωνων και τον Σουμαχερ να εχει συμβουλο και μια βιβλιοθηκη να διαβασει ποτε δεν θα μαθει να οδηγαει σωστα αν δεν κατσει διπλα στη θεση του Σουμαχερ να δει πως χειριζετε αυτος το τιμονι.

Milibee Για σενα τι να πει κανεις?Πες μας ποσους μηνες πηγες σχολειο κανοντας θεωρητικη και πρακτικη εξασκηση οπως και αλλα παιδια απο το φορουμ πριν παρεις την πρωτη σου κυψελη?Και μονο αυτο?Δεν αφηνεις σεμιναριο για σεμιναριο βαρεθηκαν να σε βλεπουν οι δασκαλοι.Μεχρι και στην Κρητη πηγες.
Αιμη εισαι παραδειγμα για ολους μας

Γιαννη ευχαριστω για τα καλα σου λογια .
Να ξεκαθαρισουμε κατι ομως ,κατ αρχην θεωρω και ειμαι η πλεον ασχετη,
δευτερον αν και ειμαι καλυτερη οδηγος απ΄ οτι μελισσοκομος ( μελισσοβοσκος παει καλυτερα) ,
μηπως μπορειτε να μου κλεισετε ενα ραντεβου με τον Σουμαχερ?
Οχι ...........καμια σχεση με φορμουλα 1 ,παιζουν τα νευρακια μου οταν ακουω τον ηχο και μονο ,οταν βλεπουν γιος και πατερας.
Αλλα να ............ισως μου δειξει μερικα κολπα ,τωρα παλι μπορει να του δειξω εγω.
Τι γελατε? εχετε ευκολη υποθεση την οδηγηση στην Αθηνα?
Να αποφυγεις αυτον που περναει με κοκκινο? αυτον που παραβλεπει το STOP , αυτους ολους που δεν αναβουν φλας λες και καιει ρευμα και θελησαν να κανουν οικονομια?αμ αυτους και κυριως αυτες με το κινητο στο ενα χερι, το τσιγαρο στο αλλο , το τιμονι ποιος το κραταει αραγε?
Τωρα θα μου πειτε τι εξισωση ειναι αυτη, Σουμαχερ με οδηγο Αθηνας.
Εκεινος προσπαθει να μεινει ζωντανος στην πιστα κανοντας τον καλυτερο χρονο και πληρωνετε, εμεις παλι το ιδιο με την διαφορα οτι πληρωνουμε .
Με την χρυσορευστη πλεον βενζινη, με τον χαμενο χρονο μπροστα στα φαναρια, με τα νευρα μας τα ιδια.
Παντως αν βρειτε τον Μικαελ κλειστε του ενα ραντεβου, νομιζω πως θα ωφεληθουμε και οι δυο , οπως συμβαινει με καθε ανθρωπινη επαφη , αρκει να μπορουμε να διακρινουμε το οφελος.
Πολλα ειπα και συγχωρεστε μου το off topic tipos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΔευ Μαρ 14, 2011 12:34 am

BASILISP έγραψε:
Επισης νομιζω οτι πολλοι δεν θελουν να μεταδωσουν τις γνωσεις τους για πολλους λογους,αναμεσα τους και ο φοβος της "κλεψιας" της τεχνης. Μυστικα υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα,το καταλαβαινω. Αν ομως τα μοιραστουμε τοτε θα εχουμε ολοι υγιεις μελισσες! Φιλικα,Βασιλης Smile


Συμφωνώ απόλυτα..και σαυτό το επάγγελμα υπάρχουν πολλοί του είδους.. (ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ εννοώ..) Sleep Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΔευ Μαρ 14, 2011 10:52 am

Φίλε LOBE : Σε καμία περίπτωση δεν παρεξηγήθηκες, όλοι συμφωνούμε με τα γραφόμενά σου.
'Ολοι μας, γεννηθήκαμε χωρίς να γνωρίζουμε την βιολογία του μελισσιού, γιαυτό διαβάζουμε για να μάθουμε !!
Όλοι μας, προσπαθούμε να αποκτήσουμε εμπειρία με σεμινάρια, σχολεία, συζητήσεις κ.α. αλλα αρκούν;;
Όλοι μας, δυστυχώς παρά την προσπάθεια για το αντίθετο, θα κάνουμε λάθη, όπως έκαναν και οι προηγούμενοι.
Γιαυτό άλλωστε προκαλούνται κυρίως οι αρρώστιες και τα προβλήματα από λάθος μελισ/κούς χειρισμούς και τακτικές.
Όλοι μας λοιπόν έχουμε δικαίωμα, αλλά και ευθύνη στο λάθος.
Υπάρχουν όμως πολλοί χαρακτήρες, πολλές δεξιότητες, πολλές απόψεις, με σωστά ή και λάθος αποτελέσματα, ευτυχώς έτσι είναι η φύση μας.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω με δυό - τρία πράγματα.
Δικαίωμα στην ΑΓΝΟΙΑ έχουμε όλοι μας ( μόνο η άγνοια νόμου δεν δικαιολογείται), καλύτερα λοιπόν να το θέσουμε αλλιώς, δηλαδή << Όταν έχουμε άγνοια, δεν έχουμε δικαίωμα στη μελισσοκομία! >> Wink
Όποιος είναι "ερωτευμένος"... έχει κάνει ήδη το λάθος. Very Happy
Οποιανού "γυαλίζει το μάτι"... ετοιμάζεται να κάνει το λάθος. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Για μένα ικανός είναι ο διστακτικός και ο φοβισμένος, γιατί αυτός θα προχωρήσει με μικρά μεν, αλλά σίγουρα βήματα.


Έχω διαβάσει πολύ και συνεχίζω τη θεωρητική μου κατάρτιση, παράλληλα με τα σεμινάρια του Ι.Γ.Ε.
Μέχρι σήμερα δεν έχω κάνει επίσκεψη σε μελισσοκομείο, έστω για μια απλή επιθεώρηση και αυτό με στεναχωρεί.
Δυστυχώς δεν γνωρίζουμε όλοι έναν διαθέσιμο επαγγελματία μελισσοκόμο, για να πάρουμε έστω την πρώτη μας εμπειρία δίπλα του!!

Υ.Γ. Πατριώτη στον Αμερικάνο πηγαίνεις για τσιπουράκι; Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 8:48 am

Α πα πα lobe αυτος ξερει πολλα .
Αμερικανος? εμεις γιατι δεν τον εχουμε επισκεφθει? Ενταξει ενταξει δεν συμπαθω ιδιαιτερα τους αμερικανους , αλλα μια μικρη εξαιρεση για οσους εχουν τσιπουρο , μπορω να κανω geek

Αν θελεις helias να δεις μια επιθεωρηση σε μελισσοκομειο , πες μου.
Οκ ..δεν θα ειναι διπλα σε εναν παλιο και εμπειρο μελισσοκομο , αλλα παντως θα ειναι μια πρωτη επαφη Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MILIBEE στις Τρι Μαρ 15, 2011 8:32 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 4:27 pm

goustaro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim
Μέλος
Μέλος
dim


Αριθμός μηνυμάτων : 181

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤρι Μαρ 15, 2011 11:52 pm

Συγνώμη αλλά άγνοια πρέπει να υπάρχει σε όλους και για όλα.
Η άγνοια δεν είναι δικαίωμα. Είναι προνόμιο. Αν δεν υπήρχε άγνοια πως θα ζούσαμε? Τι θα ψάχναμε? Ας μου πει κάποιος ότι τα ξέρει όλα και τότε ας μας μάθει και εμάς. Shocked
Για να μιλήσουμε ειδικά για την μελισσοκομία δικαίωμα σε αυτή έχουν όλοι. Και μάλιστα όλοι έχουν και άγνοια... Wink Wink
Γιʼαυτό το λόγο και η μελισσοκομία είναι μαγεία. Γιατί όλοι, παλιοί και νέοι μαθαίνουν. Κάθε επίσκεψη και κάθε χειρισμός σε ένα μελίσσι είναι πάντα κάτι διαφορετικό.
Απλά οι καινούργιοι (και δεν λέω αυτοί που έχουν άγνοια) πρέπει να έχουν σεβασμό για αυτό που έχουν. Δεν είναι ζώο που το ταΐζεις και σου δίνει γάλα-κρέας.
Αλλά... η μαγεία είναι ότι και αυτό μπορείς να το κάνεις. Ξέρω πολλούς που έχουν μελίσσια που δεν τα κάνουν τίποτα και παίρνουν μέλι. Τόσο όσο τους δώσουν. Τίποτα παραπάνω.
Άρα το βασικό είναι να ξέρεις τι θέλεις. Και βλέπω μια βιασύνη από τους καινούργιους που δεν την καταλαβαίνω. scratch
Στον πρώτο χρόνο να τα χωρίσω.. να τα διπλασιάσω... να... να... να βγάλω μέλι.....και βέβαια γίνονται και λάθη... Σημαντικά.
Τώρα αν φταίει ο καινούργιος ή ο παλιός μελισσοκόμος που αρρώστησαν κάποια μελίσσια.... πραγματικά δεν ξέρω..
Αυτό που ξέρω και είδα είναι ότι πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή.. Πρέπει να καταλάβεις βασικά πως δουλεύει αυτό που έχεις.. Πραγματικά τι κάνει μια μελίσσια? πόσο ζει? σε πόσες μέρες βγαίνει μια βασίλισσα, μια εργάτρια, ένας κηφήνας? Και όχι να τα διαβάσεις. Να τα δεις. Shocked
Και η αλήθεια είναι ότι πρέπει να χάσεις και κάμποσα για να καταλάβεις πως δουλεύει... (γεια σου καπετάνιο) Very Happy Very Happy
Πολλά είπα έ??
Επειδή έρχομαι από τσίπουρα μάλλον.... Wink Cool Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤετ Μαρ 16, 2011 12:36 am

dim έγραψε:
Επειδή έρχομαι από τσίπουρα μάλλον.... Wink Cool Razz

αυτα ειναι.... Very Happy
αλλα, τσιπουρο σαν αυτο που εχουμε στην δουλεια δεν εχεις πιει.
αλλο πραγμα σου λεω Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
helias
Μέλος
Μέλος
helias


Αριθμός μηνυμάτων : 214

Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.   Προσοχη η αγνοια καταστρεφει. Icon_minitimeΤετ Μαρ 16, 2011 3:55 pm

Τσιπουράκι έχω καθιερώσει ένα πριν το φαγητό!!
Σήμερα μόλις χτύπησα δύο (δεν ξέρω ρε γμτ μου φάνηκε ελαφρύ) Embarassed

Φίλε dim, όπως τα λές και αντίρηση καμία. Smile
Μόνο διευκρίνιση, εσύ μιλάς για γνώση - πείρα κλπ. εγώ μιλώ για άγνοια, να το πώ απλά, εαν δεν ξέρεις να οδηγείς μην το κάνεις εαν δεν μάθεις πρώτα , γιατί θα πάρεις και άλλους στο λαιμό σου Wink
Νομίζω τώρα συνενοηθήκαμε! άλλο ότι δεν γνωρίζω και με τον καιρό μαθαίνω και άλλο έχω άγνοια (δηλ. δεν ξέρω την τύφλα μου) htipieme
Είπαμε όσο ζούμε μαθαίνουμε και επίσης όλοι έχουμε δικαίωμα στο λάθος, όταν όμως από άγνοια κάνω κακό στους άλλους, τότε καλύτερα να μάθω δυο βασικά πράγματα.
Αυτή νομίζω ήταν και η αρχική άποψη του LOBE επί του θέματος Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προσοχη η αγνοια καταστρεφει.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πρόβλημα. Ο μελιτοεξαγωγέας καταστρέφει τις κηρήθρες.
» προσοχη κλοπες
» Όμορφες κυψέλες
» ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΣΟΧΗ
» ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΛΕΦΤΕΣ!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Ασθένειες, εχθροί και άλλα κακά-
Μετάβαση σε: