Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zoran
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 28

θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει;   θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Icon_minitimeΚυρ Φεβ 20, 2011 7:08 pm

Έχω παρατηρήσει πως το θυμαρίσιο μέλι που παίρνω από παραγωγό της εμπιστοσύνης μας το χειμώνα κρυσταλώνει, ζαχαρώνει, δεν ξέρω εάν το λέω καλά και βρίσκεται υπό συνθήκες θεμοκρασίας σπιτιού. Είναι ύποπτο για νοθεία ή κάτι άλλο; Πως πρέπει να είναι το μέλι το χειμώνα, ρωτά γιατί φίλος που έχει κ αυτός από δικό του έμπιστο το μέλι του είναι όλο το χρόνο ίδιας πήξης, φαίνεται σχεδόν το ίδιο ρευστό και τώρα όπως κ το καλοκαίρι.
Κάποιος "έμπιστος" μελισσοπαραγωγός από τους δύο μας δουλεύει μου φαίνεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 957

θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει;   θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Icon_minitimeΚυρ Φεβ 20, 2011 8:44 pm

Τα ανθόμελα, όπως είναι και το θυμαρόμελο, γενικά κρυσταλώνουν. Υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που συντελούν στο πόσο γρύγορα θα κρυσταλώσει ένα μέλι. Ίσως όσο πιο πολύ "θυμάρι" έχει το μέλι τόσο πιο πολύ αργά να κρυσταλώσει. Στην περίπτωση σου δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ως προς την γνησιότητα του μελιού... Εγώ έχω στο αρχείο μου ένα βάζο θυμαρι από Κύθηρα κάπου 10 χρόνια και δεν έχει κρυσταλώσει ακόμα!!

Νομίζω ο πλέον αρμόδιος να τοποθετηθεί επι του θέματος είναι ο Αντώνης από Κύθηρα... Αντώνη ακούς lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει;   θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Icon_minitimeΔευ Φεβ 21, 2011 10:41 am

Κάθε χρόνο βγάζω θυμάρι μέσα Αυγούστου. Το κρατάω σε αποθήκη χωρίς θέρμανση και πάντα κρυσταλλώνει Οκτώβρη το αργότερο Νοέβρη, είτε είναι σε δοχεία / τενεκέδες είτε σε βάζα. Η κρυστάλλωση είναι ομοιόμορφη, λεπτόκοκη και το χρώμα του κρυσταλλωμένου είναι πολύ πιο ανοιχτό από του ρευστού (με ρευστοποίηση φυσικά επανέρχεται στο γνωστό καστανόχρυσο).
Ισχυρίζομαι ότι το θυμάρι είναι όσο σκέτο γίνεται γιατί τέλη Ιουνίου βγάζω όλα τα ανθόμελα και όποιος έχει περάσει από δυτική Ζάκυνθο Ιούλιο-Αύγουστο καταλαβαίνει τι μπορεί να βρει η μέλισσα εκείνο το διάστημα.

Μιλώντας για κρυσταλλωμένα μέλια, δεν ξέρω αν γνωρίζετε ότι οι Ευρωπαίοι (Γάλλοι, Γρεμανοί) καταναλλωτές το προτιμούν κρυσταλλωμένο και για αυτό οι παραγωγοί/τυποποιητές ακολουθούν ειδικές διαδικασίες για να προκαλέσουν την κρυστάλλωση!!! σε αντίθεση με μας εδώ που κάνουμε τα πάντα για να την αποφύγουμε.
Περισσότερα για την κρυστάλλωση:
1) http://www.honey.com/images/downloads/crystallization.pdf
2) Θρασυβούλου Ανδρεάς: Οι φυσικές ιδιότητες του μελιού: http://www.scribd.com/doc/7467139/-
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melinioxori
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 102

θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει;   θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει; Icon_minitimeΤετ Φεβ 23, 2011 12:25 pm

αυτο τον καιρο δεν κανω τιποτα αλλο απο το να ακουω(διαβαζω) θα επανελθω ομως συντομα!
ολα τα μελια που κραταω απο την δικια μου παραγωγη σαν δειγμα εχουν την ταση το χειμωνα να κρυσταλωσουν, μερικες φορες κρυσταλωνουν μερικως.
αυτο γινεται περιπου τον δεκεμβρη με γεναρη, ολα τα μελια φυλασονται στην αποθηκη στο ιδιο ραφι και η θερμοκρασια ειναι λιγο ψηλοτερη της εξωτερικης.
επειδη το καθε μελι συνοδευεται με τα χαρτια της αναλυσης του για γυρεοκοκκους δεν εχω προσεξει διαφορες μεγαλες, δηλαδη σε μελι με 22% θυμαρι και σε μελι 68% θυμαρι ειχαν την ιδια ταση κρυσταλωσης το χειμωνα και ρευστοποιησης το καλοκαιρι.
προσφατα βρηκα ενα τενεκεδακι με μελι της γιαγιας μου που το ειχε προφανως ξεχασμενο για αρκετα χρονια, το μελι ηταν ελαφρως κρυσταλωμενο αλλα προφανως λογο τενεκε ειχε σκουρηνει αρκετα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
θυμαρίσιο μέλι... το χειμώνα γίνεται αρκετά παχύρευστο - κρυσταλώνει;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Θυμαρίσιο Μέλι
» Τιμή λιανικής πώλησης μελιού
» Δε πήρα μέλι... τι γίνεται;
» Ανοίγουν οι μέλισσες τις σφραγισμένες κυψέλες με μέλι το χειμώνα για να το καταναλώσουν ?????
» κατι γινεται

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Μελισσοκομικά προϊόντα-
Μετάβαση σε: