Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Αποθήκευση πλαισίων

Πήγαινε κάτω 
+9
sifmakis
NINAS
captain
MILIBEE
ayla
dim
Maikpigasos
melissaris
dipas
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 01, 2011 10:19 pm

περισοτερο παει για τα υπολιπα σωματιδια (γυρες,μελι,κ.α)και οχι για το κερι.σε καινουργια δεν εχεις προβλημα ακομα και δευτερη χρονια να τα αφησεις κυροσκορο δεν θα δεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
NINAS


Αριθμός μηνυμάτων : 990

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 02, 2011 9:29 am

takis72 έγραψε:
περισοτερο παει για τα υπολιπα σωματιδια (γυρες,μελι,κ.α)και οχι για το κερι.σε καινουργια δεν εχεις προβλημα ακομα και δευτερη χρονια να τα αφησεις κυροσκορο δεν θα δεις.

ευχαριστώ.
δεν φανταζόσαστε πόσο με ξεκουράσατε απο μία επιπλέον δουλειά, γιατί είχα αρχίσει να σκέφτομαι σχοινια απο ταβάνια, ή να βάλω μπρός τον καταψύκτη της αδελφής μου.

είμαι φρέσκια στο σπόρ, και δεν έχω ακόμα αποθέματα κεριού, οπότε για φέτος την γλύτωσα tipos tipos

sevasmos sevasmos
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρία
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μαρία


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 02, 2011 7:57 pm

Στη κατάψυξη πόση ώρα πρέπει να μείνει το κάθε πλαίσιο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαρία
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Μαρία


Αριθμός μηνυμάτων : 14

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 8:19 pm

Επειδή έχω 25 τελάρα να αποθηκεύσω και περιορισμένο χώρο κατάψυξης, μπορεί κάποιος να μου πει πόση ώρα πρέπει να μένει το κάθε τελάρο; Μη μου χαλάσουν arostisa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος
Αποστολος Β.


Αριθμός μηνυμάτων : 296

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 8:43 pm

24 ωρες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος
Maikpigasos


Αριθμός μηνυμάτων : 773

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Αυγ 17, 2011 11:05 pm

Αποστολος Β. έγραψε:
24 ωρες

Συμφωνώ.. ένα 24ωρο...

Να ρωτήσω κεγώ σαν νέοπας..
Τις προάλλες που τρύγισα, κάποια μάυρα κεριά τα ξεχώρισα για λιώσιμο.
Χωρίς να τα βάλω στον καταψύκτη τα σφράγισα σε σακούλες ανά 6άδες και μετά καιρό που τα άνοιξα έμεινα έκπληκτος..sokaristiko sokaristiko sokaristiko γινόταν πανικός από πεταλούδες..

Μήπως έπρεπε μα τα περάσω πρώτα από καταψύχτη?


filakia filakia
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
takis72
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 58

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 12:33 pm

ξερει κανενας για καθαρισμα των πλαισιων με ποτασα πως γινετε?εσεις πως τα καθαριζετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
japetus
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
japetus


Αριθμός μηνυμάτων : 168

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 18, 2011 6:09 pm

Έχει δοκιμάσει κανείς βάκιλλο για την αποθήκευση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα
captain


Αριθμός μηνυμάτων : 1305

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 19, 2011 1:33 am

Maikpigasos έγραψε:




Να ρωτήσω κεγώ σαν νέοπας..
Τις προάλλες που τρύγισα, κάποια μάυρα κεριά τα ξεχώρισα για λιώσιμο.
Χωρίς να τα βάλω στον καταψύκτη τα σφράγισα σε σακούλες ανά 6άδες και μετά καιρό που τα άνοιξα έμεινα έκπληκτος..sokaristiko sokaristiko sokaristiko γινόταν πανικός από πεταλούδες..

Μήπως έπρεπε μα τα περάσω πρώτα από καταψύχτη?

ναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MILIBEE
Honorary member
Honorary member
MILIBEE


Αριθμός μηνυμάτων : 1575

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 1:31 am

japetus έγραψε:
Έχει δοκιμάσει κανείς βάκιλλο για την αποθήκευση;

Ριξε idea στο θεμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος
melissaris


Αριθμός μηνυμάτων : 147

Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποθήκευση πλαισίων   Αποθήκευση πλαισίων - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Αυγ 29, 2011 9:58 am

MILIBEE έγραψε:
japetus έγραψε:
Έχει δοκιμάσει κανείς βάκιλλο για την αποθήκευση;

Ριξε idea στο θεμα

Bacillus thuringiensis - Βάκιλλος της Θουρινγγίας
---------------------------------------------------------
Βιολογικό εντομοκτόνο. Χρησιμοποιείται στη γεωργία, εγώ το χρησιμοποιώ για να μη χαλάνε οι πατάτες στην αποθήκη.
Πέρυσι ήμουν σε φάση πιστοποίησης βιολογικής μελισσοκομίας και σε έναν έλεγχο ο γεωπόνος-ελεγκτής γνωστού φορέα πιστοποίησης είδε τυχαία στην αποθήκη μου το συγκεκριμένο προιόν. Μου είπε ότι μπορώ να το χρησιμοποιώ για τον κηρόσκορο στην αποθήκευση των πλαισίων, είναι επιτρεπτό στη βιολογική μελισσοκομία. Δεν ήξερε να μου πει όμως ούτε τρόπο χρήσης ούτε αποτελεσματικότητα κλπ.
Έτσι το ξέχασα και εγώ. Μια και άνοιξε το θέμα εδώ βρήκα αυτό που το αναφέρει μεταξύ άλλων ενδιαφέροντων μεθόδων (αυτή με τα φύλλα καπνού είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα, συνάδελφοι από περιοχές που καλλιεργείται καπνά δεν κάνετε καμία δοκιμή??):
http://www.countryrubes.com/images/Preventing_beeswax_combs_from_wax_moth_damage.pdf
Υπάρχει και αυτή η δημοσίευση αλλά τσάμπα είναι μόνο η εισαγωγή (abstract):

Application Methods for Bacillus thuringiensis Used to Control Larvae of the Greater Wax Moth (Lepidoptera: Pyralidae) on Stored Beeswax Combs Authors: VANDENBERGI, J. D.; SHIMANUKI, H.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αποθήκευση πλαισίων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Αποθήκευση πλαισιων με μελι.
» αποθήκευση πλαισίων
» Αποθήκευση κηρηθρών
» Αποθήκευση πλαισίων με μέλι
» αποθηκευση πλαισιων με μελι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: