Melissologia
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες
 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

 

 Νέος με αφεσμό

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thaneye
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Νέος με αφεσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέος με αφεσμό   Νέος με αφεσμό Icon_minitimeΔευ Απρ 23, 2018 5:24 pm

Καλησπέρα σας,
Φέτος αποφάσισα κι εγώ να μπω στον πανέμορφο κόσμο της μέλισσας. Αγόρασα λοιπόν 3 διώροφες κυψέλες όπου τις ετοίμασα (λινέλαιο, βάψιμο, κλειδιά κλπ.) και μετά ήμουν στο ψάξιμο για παραφυάδες/μελίσσια.
Σε επίσκεψη με φίλο στο μελισσοκομείο του εντοπίσαμε 3 παραφυάδες σε κοντινά δέντρα οπότε και αποφασίσαμε να τις μαζέψουμε στις κυψέλες μου.
Αφού τις μαζέψαμε τις τοποθέτησα στο χώρο που είχα ήδη προετοιμάσει και όλα καλά μέχρι εδώ. Η αρχική τους τοποθεσία ήταν Κόρινθο και ο τελικός προορισμός στην Πάρνηθα.
Μετά από τρεις μέρες όπου τις επισκέφτηκα για να ταΐσω με σιρόπι (1:1) ανακάλυψα πως το ένα μελίσσι ήταν τελείως άδειο χωρίς κάποιο ιδιαίτερο σημάδι, νεκρές μέλισσες εντός ή εκτός. Έχω την εντύπωση πως τα άλλα δύο είχαν αυξημένο πληθυσμό, δεν είμαι και σίγουρος βέβαια λόγω απειρίας Smile
Να υποθέσω πως δεν είχαμε πιάσει τη βασίλισσα ή για κάποιο λόγο χάθηκε οπότε το μελίσσι πέταξε. Τι λέτε;
Θανάσης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Νέος με αφεσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος με αφεσμό   Νέος με αφεσμό Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2018 9:37 pm

kalos irthes
Καλώς ήρθες και καλή αρχή! Είναι πιθανόν το μελίσσι να μην είχε βασίλισσα και να επέστρεψε στην αρχική κυψέλη. Αν έμπαινε στις γειτονικές δεν πιστεύω να μοιραζόταν, θα έμπαινε ολόκληρο στη μία. Μάλλον το μελίσσι έφυγε γιατί του άλλαξες γρήγορα θέση. Συνηθίζεται να μην αλλάζουν θέση στους αφεσμούς, αλλά να τοποθετούν την κυψέλη στο σημείο που κάθισε ο αφεσμός. Έπρεπε να βάλτε μαύρες κηρήθρες κι ακόμα καλύτερα με γόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thaneye
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Νέος με αφεσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος με αφεσμό   Νέος με αφεσμό Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2018 11:17 pm

Κάθε αρχή και δύσκολη φαντάζομαι Smile
Προς το παρόν συνεχίζω σιρόπι και ζαχαροζύμαρο. Παρατήρησα πως έχουν χτίσει από 2 πλαίσια κι έχουν αρχίσει να τοποθετούν γύρη και μέλια.
Να προσθέσω γόνο από παραφυάδα ή είναι τραβηγμένο;
Ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce
psath


Αριθμός μηνυμάτων : 1223

Νέος με αφεσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος με αφεσμό   Νέος με αφεσμό Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2018 11:28 pm

Όχι, ο γόνος ήταν για να κρατήσει το μελίσσι. Δώσε σιρόπι να δυναμώσει και να χτίσει Όχι πολλές επιθεωρήσεις, κάθε 2 βδομάδες και περισσότερο. Το ανοίγεις μόνο για τροφοδοσία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
thaneye
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

Νέος με αφεσμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος με αφεσμό   Νέος με αφεσμό Icon_minitimeΠεμ Απρ 26, 2018 11:39 pm

Πορεύομαι έτσι λοιπόν και βλέπουμε.
Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέος με αφεσμό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μελισσι απο Αφεσμο
» Απορια για αφεσμο.
» μελισσι απο αφεσμο
» Πιανοντας εναν αφεσμο
» Εναν Αγιο Βασίλη για αφεσμό.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: